up
ara

Suskunlar

Suskunlar Konusu ve Özeti

Suskunlar
Osmanlı İmparatorluğu döneminde musiki anlayışını ele alan, fantastik ve tarihi öğeleri birbiriyle harmanlayarak sürükleyici bir hikaye içinde sunan bir İhsan Oktay Anar romanıdır.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750505386
Sayfa: 269 sayfa Basım Tarihi: 2007
Suskunlar Kitabı Hakkına Genel Bilgiler
2007 yılında İletişim Yayınevi tarafından basılan Suskunlar, İhsan Oktay Anar’ın Puslu Kıtalar Atlası ve Amat’tan sonraki üçüncü romanıdır.

Suskunlar Kitabının Konusu
Romanın ana teması iyilik ve kötülük karşıtlığından oluşmaktadır.
Romandaki olaylar Osmanlı İmparatorluğu döneminde geçmektedir. Kitap, bir yandan dönemin musiki anlayışını ve musiki cemiyetlerini ele alırken bir yandan da fantastik öğeler barındıran sürekleyici bir hikaye sunmaktadır.

Suskunlar Kitap Özeti
Kalın Musa, Hızır Paşa’nın mehteranında közsen adı verilen en büyük davulu çalan kişidir. Oğlu Veysel’in mesleğini devam ettirmesini çok ister, ancak Veysel’in bu güce sahip olmadığının da farkındadır. O dönemde musikiye kötü bir gözle bakılmaktadır. Veysel ise musikiye meraklı bir adamdır. Musa, bir gün oğlunu armudi kemençe çalarken yakalar ve öldüresiye döver.

Veysel’in bakmak zorunda olduğu iki çocuğu vardır. Babası Musa, iki çocuğun iki boğaz daha demek olduğunu düşündüğü için ikiz kardeşler olan Davut ve Eflatun’u hiç sevmez. Davut da dedesini hiç sevmez ve amcasının yanında kahvehanede çalışır. O kahvehanede musiki çalanları izleyen Davut onlara özenir ve ud çalmaya karar verir ve kısa sürede işinin en başarılı kişisi olur. İkiz kardeşi Eflatun ise bir ıslık sesinin peşine düşer. Bu sesin onu çağırdığını düşünen Eflatun’un Konstantiniyye’de gitmediği yer kalmaz. En son sesin Galata’da bir Mevlevihane’den geldiğini düşünen Eflatun oraya gider. Orada onu dervişler karşılar ve onu kendilerinin çağırdıklarını söylerler. Eflatun, Mevlevihanede dervişlerle beraber yaşamaya başlar. Ölümsüzlük nefesi olarak adlandırılan bir çalgı olan Ney’i çalmaya başlar. Çalarken yaşadığı duygu yoğunluğuyla sağır olur.

Alessandro Perevelli adlı bir cüce parmaklarının uzun oluşunun ve iki tane fazladan parmağa sahip olmasının avantajlarını kullanarak kanuna benzeyen bir enstrüman çalmaktadır ve bu enstrümanı ondan daha iyi çalabilen kimse yoktur. Efendisi Asım Bey ise besteler yapmakta ve kahvehanelerde söylemektedir. Kölesi cüce azal edilmesi ve bir miktar para vermesi karşılığında yeni besteler yapıp ona verebileceğini söyler. Asım’ın bu teklifi kabul etmesinin üzerine ikisi de çok zengin olurlar.

Bir gün Asım, Neva adında bir kıza aşık olur. Kölesi olan cüceye kızı gösterdiği zaman köle de aynı kıza aşık olur ve bu hayatının ilk aşkıdır. Asım Bey, Neva için bir şarkı besteler ve kağıda geçirir. Cüce bu besteyi bozarak Neva’nın evine bırakır. Daha sonra Asım’ı boğazını keserek öldürür. Özgür kaldıktan sonra camilerde vaazlar vererek musikiyi kötülemeye başlar. Şehirdeki en iyi 6 musiki yapanı öldürmeye karar verir. 4 tanesini öldürür, geriye Eflatun ve kendisi kalır. Eflatun’u yakalar, fakat öldüremeden Davut gelir ve cüceyi öldürür. Eflatun ile Davut hayatta kalırlar.

Yedikule Kahini, tüm bu yaşananları kehanet aynasından görmüştür. Bir gözü kapalı olan kahinin öteki gözüne de perde iner, fakat hala her şeyi görmektedir. O da Eflatun gibi susmayı tercih eder. Çünkü susmak, gerçeği anlatmanın en iyi yoludur.
Mustafa Aka

Mustafa Aka

@mustafaaka

Belki de susmak, gerçeği anlatmanın tek yoluydu."

İhsan Oktay Anar'ın okumuş olduğum ikinci kitabı olan "Suskunlar" tek kelimeyle "olağanüstü" bir kitap. Karakter ve mekan tasvirleri mükemmel. Kurgu şaşırtıcı ve kusursuz. Her ne kadar Osmanlıca kelime fazla olsada anlatımı akıcı ve insanı sarıyor.Yazarın anlatımında en sevdiğim nokta ise mizahi ögeleri çok güzel kullanması.

İhsan Oktay Anar için "Modern Zaman Masal Anlatıcısı" tabirini boşa kullanmamışlar. Anlatımında masal içinde masallar var.Bir büyük masal var ve bu masalın içinde onlarca küçük hikaye anlatıyor yazar.Sonra da bu küçük hikayeleri kusursuz kurgulayıp bu fantastik romanı ortaya çıkarıyor.

Kitap, adını musiki makamlardan alan Yegah, Dügah ve Segah adlı üç bölümden oluşuyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde geçen ve dönemin Musiki anlayışını işleyen roman, bir taraftan sürükleyici bir hikaye sunarken diğer taraftan tasavvuf,mevlevilik ve Türk musikisi adına bilgilendirici bir içerikte sunuyor.

Kitabın konusu biraz karışık, ne desem sürpriz kaçırır.O yüzden fazla detaya girmeyeceğim.Ama kitapta, felsefe, dram,mizah ve gerilim dahil olmak üzere bir çok tarz güzel bir şekilde harmanlanmış.Romandaki olaylar Osmanlı İmparatorluğu döneminde geçmektedir. Kitap, bir yandan dönemin musiki anlayışını ve musiki cemiyetlerini ele alırken bir yandan da gelenekçi İslamın yanlışlarından bahsediyor.Yani müsikinin haram, tasavvufun günah olduğu söylenen dönemleri de eleştiriyor.Ana karakterimiz Eflatun'u çok sevdim, ama bir karakterimiz var ki Kalın Musa, ona da çok güldüm.

Kitapta bir şey dikkatimi çekti.Öyle ki kitapta kadın karakter hiç yok.Yazarın ilk okuduğum Puslu Kıtalar Atlası'nda da kadın karakter yoktu.Sonra kısa bir araştırma yaptım.Bu soru yazarımıza sorulmuş ve yazarımız şu ilginç cevabı vermiş.
"Pek çok romanda,pek çok şey yoktur. Romanlarımda kadın yok. Ama zebra da,bengal
kaplanı da, guguklu saat de yok." olmuştur.Yorum sizlerin.

Bazı kitaplar vardır. Sonunu merakla beklersiniz ve bir an önce bitsin diye zevkle okursunuz ama bir yandan da kitabın bitmesini istemezsiniz.İşte öyle bir kitaptı!
Son olarak diyorum ki:

Suskunlar Daha Fazla Okunmalı
ataç ikon Suskunlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
Eugene de Rastignac

Eugene de Rastignac

@eugenederastignac

İhsan Oktay Anar ve Tarih
İhsan Oktay Anar'la aynı dönemde yaşadığım için kendimi şanslı kabul ediyorum.

Suskunlar, geleneksel İslam'ın pek de benimsemediği Sufizm ve Tasavvuf ile ilgili bir kitap. Tasavvufu müzik (ses, tını, ezgi) ve kurgusal tarihi karakterler üzerinden anlatmış.

Anar'ın bir kitaba başlamadan önce bilimsel bir şekilde yıllarca çalışması ( Suskunlar için 5 sene hazırlık yaptığını belirtmişti) buna paralel olarak öyküde okuyucuya sunduğu ince detaylar, kurduğu evrene paralel olarak yarattığı özgün dili (Osmanlıca, eski Türkçe) Efrasıyabın öyküleri hariç her kitabının mutlaka felsefi bir arka planı olması (Suskunlarda, Sufizm, Puslu Kıtalar Atlası'nda Kartezyen felsefe) incelikli mizahı ve ironisi, inanılmaz yaratıcılığı, yaşananları başkasının tanıklığından sunarak, anlatıya mesafe katma zenginliği, masalla fantastiği, polisiye ile tarihi birleştirmesi, onu çağımızın en büyük, tarihi arka planı olan, fantastik edebiyat yazarları arasına yerleştiriyor ve kesinlikle büyük bir saygıyı hak ediyor.

Anar'ı eleştirdiğim tek yer öyküyü fazla detaylandırması. Suskunlar'da roman kahramanını, Eminönü'nden Galata'ya taşırken anlattığı detaylardan baygınlık gelmiş, kitabı okurken hadi be adam git artık Galata'ya demiştim.

Anar'la ilgili olarak tartışılması gereken en önemli nokta, öykülerinin hepsinin tarihi ve dönem (Osmanlı) öyküleri olarak kurgulanmasına rağmen, hiç birinin tarihi roman olmaması. Anar'da tarih, önünde olayların sergilendiği tiyatro dekoru gibi kurgulanmış. Dolayısıyla öyküleri günümüze uyarlansa ve tamamen günümüzde yaşansa dahi etkisinden ve özelliğinden hiç bir şey kaybetmeyeceği anlamına geliyor. Oysa tarihi romanlarda böyle bir özellik olamaz. Umberto Eco'nun Gülün Adı'nı günümüze uyarladığımızı farz edelim. Romanın hiç bir özelliği kalmaz. O yüzden Anar'ın romanları post-modern roman olarak adlandırılıyor.


Özetle sana puanım 10 kanka :)
ataç ikon Suskunlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol - Isparta

10 üzerinden 8 :)
Puslu Kıtalar Atlası adlı eserinden sonra başka bir kitabı olsun diye Suskunlar'ı tercih etmiştim. Dili biraz sizi uzaklaştırabilir. Osmanlıca kelimeler baya fazla. Ama bu sizi romandan alıkoymuyor. Yazar Osmanlı tarihi ve kültürü hakkında çok bilgili. Kitap sona doğru sürükledi. Başlarda bu kitabı bitiremeyeceğim sanırım demiştim ama yanılttı. İçerisinde büyücülük, hayalet falan biraz değişik türde. Müzik konusu ana tema olarak işleniyor. Tasavvuf da konuya dahil oluyor. Kurgular arası geçiş ve yazarın dili gerçekten güzel. Bir bakıma baya fantastik bir roman. Ama betimleme ve tasvirler çok güzel. Bir yerde eski İstanbul'u dolaşıyor gibiydim. Hele sonlara doğru ney sesini hissettim resmen. Açtım ney sesi olan müzikler dinlemeye başladım. Çok çok güzel demesem de yine 8 puanı hak eden bir roman. Tavsiye ederim. Okuyunuz.
ataç ikon Suskunlar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak - Bursa

Hayal gücüne hayran kalacaksınız
Kitabın son sayfasını da okuyup kapatınca vay be nasıl bir hayal gücü, nasıl bir zeka diye hayran hayran düşüncelerle uzaklara dalıyorsunuz. Öyle bir atmosferin içine alıyor ki sizi, buram buram tarih, felsefe, tasavvuf satırlarında ilerliyorsunuz.
Tabii yer yer Osmanlıca kelimeler olması beni de zorladı. Gidişata göre tahmin ettikleriniz de oluyor tamamen sözlük açıp okunmalı demiyorum ama ihtiyacınız oluyor. E o kadar emek vererek okumak da ayrı değerli kılıyor okumanızı.
Kalın Musa, musîki üstatları, Mevlevihaneler, hayaletler, semazenler, büyüleyici ney sesleri eşliğinde harika bir okuma serüveni oldu benim için. İhsan Oktay Anar’ın eserlerine mutlaka devam edeceğim. Sizlere de heyecanla öneririm.
ataç ikon Suskunlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
zeynep gun

zeynep gun

@zeynepgun34

muhteşem, büyüleyici, enfes,tarifi imkansız, okuduğum en iyi romanlardan biri. Çok zekice kurgulanmış,okuyanlar fark etmiştir muhtemelen ama ;
eflatun'un kendisini çağıran sesi ararken karşılaştığı yedi kişinin her biri yedi ölümcül günahtan birini temsil ediyor:

komşusu müşteri kaynarken kendisi sinek avlayan asık suratlı bakkal: kıskançlık

atının üzerinde caka sata sata gezen zengin bey: kibir

senelerdir aynı köşede yatan dilenci: tembellik

hunharca kebaba yumulan zat: oburluk

küfeyi düşürdü diye kölesini acımasızca döven ihtiyar: öfke

sandığı parçalanıp altınları saçılan tüccar: açgözlülük

ve son olarak kerhaneden çıkan yeniçeri: şehvet
ataç ikon Suskunlar
kitaba 10 verdi
0 yorum

Suskunlar - S41

dolunaydan süzülen mavi ışığın yıkadığı boş ve kasvetli yola giren Davut, her iki taraftaki evlerin kafesleri arkasından, asırlar önce ölmüş mahzun insanların bakışlarını üzerinde hisseder gibi oldu.
deli düş tarafından eklenmiştir.
Arveles

Arveles

@arveles - İstanbul

Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
ataç ikon Suskunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

Senin bize gelmenin sebebi, yalnızca bizim çağırmamız değil, başkalarının da sana git demesiydi.
ataç ikon Suskunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arveles

Arveles

@arveles - İstanbul

Belki de susmak, gerçeği anlatmanın tek yoluydu.
ataç ikon Suskunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
mürekkep yürek

mürekkep yürek

@thereader - İzmir

senin buraya gelmenin sebebi sadece bizim 'gel' dememiz değil, ayrıca onların sana 'git' demeleri. hiç kimseye kötüdür deme. aslında onlar, bilmeden iyilik eden insanlardır. s.123
ataç ikon Suskunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
mira

mira

@mrv

Belki de susmak, gerçeği anlatmanın tek yoluydu
ataç ikon Suskunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
99
KİTAP
Mevlana Hakkında Kitaplar
Mevlana Celaleddin Rumi, eserleri ve düşünce yapısı hakkında derin bilgiler edinmek iseteyenlerin mutlaka okuması gereken Mev...
7
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken İhsan Oktay Anar Kitapları
Türk edebiyatının en başarılı yazarlarından biri olan İhsan Oktay Anar'ın muhteşem kurgularıyla okurların gönlüne taht kuran,...
Yeni Kitap paylaşım fotoğrafı
Yeni Kitap
Yeni kitabım
ataç ikon Suskunlar
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

Hakikat paylaşım fotoğrafı
Hakikat
Aklı reddetmek hakikati, hakikati reddetmek ise Hakk'ı reddetmektir.
ataç ikon Suskunlar
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
3 yorum
ruhadam (@ruhadam)
keyifli okumalar
13.02.18 beğen 1 cevap
Suskunlar paylaşım fotoğrafı
Suskunlar
hayırlı cumalar :)
ataç ikon Suskunlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum