up
ara

Cengiz Han'a Küsen Bulut

Cengiz Han'a Küsen Bulut Konusu ve Özeti

Cengiz Han'a Küsen Bulut
Gün Olur Asra Bedel kitabının da yazarı Cengiz Aytmatov tarafından kaleme alınan Cengiz Han'a Küsen Bulut kitabı Öykü, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ötüken Neşriyat yayınevinden 0 yılında 9789754370546 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Cengiz Han'a Küsen Bulut isimli kitap 112 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Refik Özdek çevirmiştir. Kitap Cengiz Aytmatov'un Mutlaka Okunması Gereken Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Cengiz Han'a Küsen Bulut kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Refik Özdek
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754370546
Sayfa: 112 sayfa
"Ünlü yazar Aytmatov'un bu son romanı, aslında ""Gün Olur Asra Bedel' adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümdür. Fakat, on yıl kadar önce kaleme alınan o eserde, KGB'yi en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmemiş, ya da Aytmatov bunu, ""Dişi Kurdun Rüyaları""adlı daha sindirici romanını yazdıktan, bugünkü ortama ulaşıldıktan sonra ayrı bir roman halinde yayınlama fırsatını beklemiştir."Bugün heykelleri yıkılmakta olan Dzerjinski'nin kurduğu KGB için iktidar, daha doğrusu bu örgüt, hiç söndürülmeden yanması gereken bir sobadır. Bu sobanın yakıtı yalnız insandır. Yaş, kuru ayrımı yapılmadan insanlar yakılacaktır ki soba sönmesin...

"Bu son romanında Aytmatov, ""Gün Olur Asra Bedel'in kahramanlarından biri olan öğretmen Kuttubayev'in nasıl öldüğünü anlatıyor. Oysa, sözünü ettiğimiz büyük romanda resmi makamlar onun kalp sektesinden öldüğünü bildirmişlerdi." Kuttubayev'i suçlayan askerî savcı (KGB) en önemli delil olarak onun, Cengiz Han'la ilgili bir efsaneyi kaleme almış olmasını gösteriyor. Bu efsane, Avrupa'yı fethe giden Cengiz Han'ın Sarı- Özek'ten geçerken iki sevgiliyi idam ettirmesi olayıdır. Bu, hem çok güzel bir aşk hikâyesi hem de ""diktatör karşısında bireylerin durumu"" gibi evrensel bir konunun işlenmesidir. Anlatan Aytmatov olunca, orada, masal ve efsane aracılığıyla geçmişimizi, günümüzu hatta geleceğimizi apaçık görebiliyoruz."
Cengiz Aytmatov'un "Gün olur asra bedel" kitabını okuyanlar bilirler ki kitabın ortalarına doğru Abutalib isminde bir öğretmen, eşi ve iki oğluyla birlikte hikayeye dahil olurlar. Bu öğretmen 2. dünya savaşı sırasında almanlara esir olmuş ve bu esaretten bir grup arkadaşı ile kaçmayı başararak Yugoslavya adına bir süre savaşmışlardır.
Savaş bittikten sonra sscb ile Yugoslavya'nın arası açılmış ve savaşta Yugoslavya adına savaşan askerler vatan haini ilan edilerek haklarında araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmaları yapan sscb müfettişleri olayın vehametine göre türlü ödüller almış rütbeleri yükseltilmişti. Bunun bu şekilde olduğunu bilen Tansıkbayev adında bir müfettiş kendisine gelen bir ihbar ile öğretmeni tutuklamıştı. Buraya kadar anlattıklarım Gün olur asra bedel kitabında yaşananlar.
Cengizhan'a Küsen Bulut kitabında ise Abutalib ismindeki bu öğretmenin sorgulamaları ve onun savaş sırasındaki esaretiyle sonrasında yaşadıklarını çalışmakta olduğu istasyonda geceleri günlük gibi yazmaktaydı. İşte bu günlükler Tansıkbayev tarafından delil olarak kabul edildi ve rütbe hevesiyle Abutalip aleyhine kullanıldı. Abutalip rejim tarafından öldürüleceğine emindi ve ne yapıp edip son kez ailesini görmek istiyordu.
Nihayet bu fırsatı elde edebildi. Bir gün Tansıkbayev tarafından diğer savaş suçlularını, Abutalip ile yüzleştirmek için Abutalibi tutuklanmadan evvel çalıştığı tren istasyonunun yanından geçirdiler. Bu vesileyle öğretmen son kez ailesini görüp onlara veda edebildi ve ilk istasyon da bir trenin önüne kendini atarak intihar etti.
Bu kitabın içinde ayrıca efsane olarak Cengizhan'ın Avrupaya çıkacağı seferin ilk aşaması ile çıkılan seferin bir kısmı anlatılmaktadır. Efsaneye göre seferden önce kahin bir kadın Cengizhan'ın huzuruna çıkarak gök tanrısı Tengri'nin kendisi için bir bulut görevlendirdiğini, bu bulutun sadece Cengizhan'ı takip edeceğini söylemiş ve gök tanrıyı kızdırırsa ceza olarak bulutun yok olacağını da ilave etmişti. Fakat Cengizhan bu anlatılanlara inanmayıp deli saçması olarak kabul etmiti. Sonrasında bir gün bu bulutu tepesinde fark ederek kahine inanmıştı...
Cengizhan şüphesiz eşi olmayan bir savaşçıdır. Ancak efsaneye göre bir hata yapmıştır. Daha doğrusu yanlış bir emir vermiş ve sonrasında bu emre uymak zorunda kalmıştır. Emir "maiyetindeki asker ve hizmetine bakan diğer kişiler "avrupa seferi bitene kadar kimsenin çocuk yapmayacağı ve böyle bir düşünceden kaçınmalarını" gerektiriyordu. Emre karşı gelen veya gelenler ölümle cezalandırılacaktı.
Ne yazık ki Cengizhan'ın kendi subaylarından bir yüzbaşı Han'ın bayrak ve sancağını dikmekle görevli genç işçi kadına aşık olmuş ve bir çocukları olmuştu. Cengizhan bu olayı haber aldığında yüzbaşı kadını çocuğu ve kadının kölesini kaçırma planları yapıyordı. Ancak geç kalınmıştı. Cengizhan suçu affetmedi ve bu iki aşığı astırdı. O gün üstünde onu takip eden bulut onu terk etti ve Cengizhan avrupa seferini torunlarına devrederek kuzey Çin'e yerleşti. Orada da öldü...

Aytmatov'un akıcınkaleminden çıkan bu eser Gün olur asra bedelin devamıdır. Gayet düzgün ve akıcı bir şekilde yazılmıştır. Zaten Aytmatov'a dünyaca ünlü bir yazar payesi bu akıcı ve özgün dili sayesinde verilmiştir.

Okunmalı...

Vesselam.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 9 verdi
1 yorum
Ruknettin♥ (@ruknettin)
Kitap okurken yazarın hayatına dahil olmak da var. Mesela Aytmatovun eserlerini okuyup kendi hayatına baktığımızda ortak yerler var. Hislerine tercüman olmuş eserleri zannımca.
17.09.18 beğen 1 cevap
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol - Isparta

Bu roman, "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümmüş.Bu eserde, KGB'yi (Eski Rus İstihbarat Örgütü) en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmediği için veya Aytmatov bunu ayrı bir roman halinde yayınlamak için hürriyet günlerini beklemiştir. İlerleyen yıllarda Cengiz Han'a Küsen Bulut adı altında kitaplaştırılmış olan bu eser Cengiz Han hakkında bir efsaneyi de barındırıyor. Gelecek kuşaklara aktarmak için efsaneleri öğrenmeye kafa yoran, bunları bir kitap altında toplamaya çalışan, bu nedenle KGB'nin dikkatini çeken eski savaş esiri, öğretmen Abutalip Kuttubayev'in tutuklandıktan sonra tren vagonundaki çektiği işkenceyi anlatılırken, araya serpiştirilen kendi derlediği ve başını derde sokan efsaneyi oluşturuyor. Eser kısa fakat çok sürükleyici bir roman. Yazarın ve çevirenin üslubu da okunmasını zevkli hale getirmiş. Konu akıcılığı ve yazarın gözümüzün önünde olayları canlandırması zaten muhteşem. Okumaya başlayanların bir gecede bitireceği bir roman. Gün Olur Asra Bedel'i tam anlamıyla okumuş olmak istiyorsanız bu kitabı da okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Bu kitapta Gün Olur Asra Bedel’deki öğretmen Kuttubayev’in nasıl öldüğünü öğreniyoruz . Devam kitabı gibi sayılabilir. KGB’yi suçlayan bölümler nedeniyle izin verilip Gün Olur Asra Bedel içinden çıkartılmıştır.
Onlar için savaşmış olmalarına rağmen birçok insanı sürgün kamplarında ya da işkencelerde öldüren Stalin rejiminin acı yüzünü okuyoruz. Kuttubayev hiç bilmediği bir suçtan hapis tutulurken Aymatov yine usta bir benzetmeyle devam ediyor. Cengiz Han’ın hayatından bir kesit anlatan yazar, aslında diktatörlüğün merhamet içermeyen kısmının nelere yol açabileceğini söylemek istiyor. Ruh Adam’dan, ve Ciğerdelen’den aşina olduğumuz bir anlatım biçimi var. Hikaye Kuttubayev ile başlıyor ortalarında bir anda kendinizi Cengiz Han’ın çadırında buluyorsunuz. Bu anlatım tarzını çok beğeniyorum zaten Aytmatov’da ustalıkla uygulamış.
Gün Olur Asra Bedel’i okumadan da okuyabileceğiniz bir kitap. ^^
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Sari_Özbek Kurbanları _Mankurt
Aytmatovun bu romanında ,Gün Olur Asra Bedel 'in kahramanlarından Öğretmen Kuttubayev'in nasil öldüğü anlatiliyor.Cengiz Han ile ilgili bir efsaneyi kaleme almis olmasi gosteriliyor ki, zaten 112 sayfalık okuyacağınız kısa romanda en can alıcı kısmıdır.
Iktidar için, yönetim için bir çok insan infaz edilmekte yada hayatları mahvolmaktadir.Geçmişte de günümüzde de ne yazikki bunlar gerçek.
Gün Olir Asra Bedel 'i okuduysaniz onun tamamlayıcısı bu kitabi da okumak isteyeceksiniz.
Kuttubayev'in yazdığı "Sari_Özbek Kurbanları " ve "Mankurt" efsaneleri onun ölümüne sebep olmuştur.Aslan ortada yatan gerçekler başkadır.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi
0 yorum
Edebi At

Edebi At

@edebiat

Dikkat Spoiler İçerir!
''Gün Olur Asra Bedel'' romanının yasaklanarak çıkartılmış bir bölümü olan bu roman, Abutalip Kuttubayev'in tutuklandıktan sonra başına gelenleri anlatır. 'Sarı Özek Kurbanları' isimli efsanenin de edebiyata kazandırıldığı bu eser, Sovyetler Birliği döneminde yaşanılan zulümlere ışık tutması bakımından da oldukça önemlidir. Şahsi görüşümce eserin en dikkat çeken olayı Abutalip'in intihar etmesine rağmen ''Gün Olur Asra Bedel'' isimli romanda devlet yetkililerinin Abutalip'in eşine gönderdiği mektupta Abutalip'in kalp krizinden öldüğünü yazmasıdır.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
0 yorum

Cengiz Han'a Küsen Bulut - S41

Cengiz Han'a fetih tutkusu ve fatih mizacı veren özel bir neden de başının üzerinden ayrılmayan bu beyaz bulut idi.
Recep Çolak tarafından eklenmiştir.
Özge Gürbüz

Özge Gürbüz

@ozgeistanbul - İstanbul

Çünkü hayatın anlamı mutlu olmak idi, başarı ise mutluluğun başlangıcıydı.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

‘’Kötülük yapma ve yayma konusunda insanla yarışabilecek yaratık yoktu.’’
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Kesinlikle. Bunda da Moğollar başlarda gelir. Tabii aynı kültürden olan ve maalesef Moğol ordusunun çoğunu olşturan Türkler de...
15.12.16 beğen cevap
gamze

gamze

@dimple

Yeryüzündeki bütün yaratıklar arasında Şeytan'la hemen uyuşan, anlaşan tek yaratık insan idi. Bu uyuşma sonunda, yüzyıllar, bin yıllar boyunca kötülük ekti, kötülük biçti ve kötüye zafer kazandırdı. Evet, kötülük yapma ve yayma konusunda insanla yarışabilecek yaratık yoktu.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
gamze

gamze

@dimple

İnsan insana nasıl bu kadar acımasız olur, bu kadar nefret duyar?
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Bazıları insan hayatının önemli olduğunu sanıyorlardı .. Ne laf ya! Devlet bir sobadır ve yakıtı da yalnız insandır. Yakılacak insan olmazsa soba söner. Sönen, yanmayan sobanın da hiçbir yararı yoktur.
Ama öte yandan bu insanlar da devlet olmadan yaşayamazlar:
Sobayı tutuşturan, yakan onlardır. Sobayı yanar
tutmakla görevli olanlar da ona yakıt temin etmelidirler.
Her şey buna bağlı! syf : 22
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7
KİTAP
Cengiz Aytmatov'un Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Sovyet Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi Cengiz Aytmatov'un mutlaka okunması gereken kitapları lis...
15
KİTAP
Herkesin Okuması Gereken En Ünlü Cengiz Aytmatov Kitapları
Türk edebiyat dünyasında sevilen bir yazar olan Cengiz Aytmatov'un mutlaka okunması gereken en iyi kitapları bu listede....
28
KİTAP
Beğenmediğim, sevemediğim kötü kitaplar
Okurken bitse de kurtulsak dediğiniz, kendini tekrar eden, sürükleyici olmaktan uzak, sıkıcı kitaplar bu listede toplandı. Se...
Şiro’dan günaydınlar paylaşım fotoğrafı
Şiro’dan günaydınlar
Biz rüyaları gerçeğe dönüştürmek için doğduk. “ Cengiz han” ??????
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Kübra Ç? (@kedilikitapsever)
Ne tatlı bir şeysin seeeenn :D Bala bak @edaa yer misin şunu lütfen :)
08.01.18 beğen 2 cevap
Eduşka (@edaa)
@kedilikitapsever Teşekkür ederiz :) Elbette yerim büyük bir zevkle hem de :)
08.01.18 beğen cevap