up
ara
‹ Cengiz Han'a Küsen Bulut

Cengiz Han'a Küsen Bulut Kitap İncelemeleri

Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

"Gün Olur Asra Bedel" kitabının içinde yer alan fakat bazı çekincelerle kitaptan çıkartılan bu 80-100 sayfalık bölümü içeren bu kısım mutlaka okunmalı.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Edebi At

Edebi At

@edebiat

Dikkat Spoiler İçerir!
''Gün Olur Asra Bedel'' romanının yasaklanarak çıkartılmış bir bölümü olan bu roman, Abutalip Kuttubayev'in tutuklandıktan sonra başına gelenleri anlatır. 'Sarı Özek Kurbanları' isimli efsanenin de edebiyata kazandırıldığı bu eser, Sovyetler Birliği döneminde yaşanılan zulümlere ışık tutması bakımından da oldukça önemlidir. Şahsi görüşümce eserin en dikkat çeken olayı Abutalip'in intihar etmesine rağmen ''Gün Olur Asra Bedel'' isimli romanda devlet yetkililerinin Abutalip'in eşine gönderdiği mektupta Abutalip'in kalp krizinden öldüğünü yazmasıdır.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Cengiz Aytmatov'un "Gün olur asra bedel" kitabını okuyanlar bilirler ki kitabın ortalarına doğru Abutalib isminde bir öğretmen, eşi ve iki oğluyla birlikte hikayeye dahil olurlar. Bu öğretmen 2. dünya savaşı sırasında almanlara esir olmuş ve bu esaretten bir grup arkadaşı ile kaçmayı başararak Yugoslavya adına bir süre savaşmışlardır.
Savaş bittikten sonra sscb ile Yugoslavya'nın arası açılmış ve savaşta Yugoslavya adına savaşan askerler vatan haini ilan edilerek haklarında araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmaları yapan sscb müfettişleri olayın vehametine göre türlü ödüller almış rütbeleri yükseltilmişti. Bunun bu şekilde olduğunu bilen Tansıkbayev adında bir müfettiş kendisine gelen bir ihbar ile öğretmeni tutuklamıştı. Buraya kadar anlattıklarım Gün olur asra bedel kitabında yaşananlar.
Cengizhan'a Küsen Bulut kitabında ise Abutalib ismindeki bu öğretmenin sorgulamaları ve onun savaş sırasındaki esaretiyle sonrasında yaşadıklarını çalışmakta olduğu istasyonda geceleri günlük gibi yazmaktaydı. İşte bu günlükler Tansıkbayev tarafından delil olarak kabul edildi ve rütbe hevesiyle Abutalip aleyhine kullanıldı. Abutalip rejim tarafından öldürüleceğine emindi ve ne yapıp edip son kez ailesini görmek istiyordu.
Nihayet bu fırsatı elde edebildi. Bir gün Tansıkbayev tarafından diğer savaş suçlularını, Abutalip ile yüzleştirmek için Abutalibi tutuklanmadan evvel çalıştığı tren istasyonunun yanından geçirdiler. Bu vesileyle öğretmen son kez ailesini görüp onlara veda edebildi ve ilk istasyon da bir trenin önüne kendini atarak intihar etti.
Bu kitabın içinde ayrıca efsane olarak Cengizhan'ın Avrupaya çıkacağı seferin ilk aşaması ile çıkılan seferin bir kısmı anlatılmaktadır. Efsaneye göre seferden önce kahin bir kadın Cengizhan'ın huzuruna çıkarak gök tanrısı Tengri'nin kendisi için bir bulut görevlendirdiğini, bu bulutun sadece Cengizhan'ı takip edeceğini söylemiş ve gök tanrıyı kızdırırsa ceza olarak bulutun yok olacağını da ilave etmişti. Fakat Cengizhan bu anlatılanlara inanmayıp deli saçması olarak kabul etmiti. Sonrasında bir gün bu bulutu tepesinde fark ederek kahine inanmıştı...
Cengizhan şüphesiz eşi olmayan bir savaşçıdır. Ancak efsaneye göre bir hata yapmıştır. Daha doğrusu yanlış bir emir vermiş ve sonrasında bu emre uymak zorunda kalmıştır. Emir "maiyetindeki asker ve hizmetine bakan diğer kişiler "avrupa seferi bitene kadar kimsenin çocuk yapmayacağı ve böyle bir düşünceden kaçınmalarını" gerektiriyordu. Emre karşı gelen veya gelenler ölümle cezalandırılacaktı.
Ne yazık ki Cengizhan'ın kendi subaylarından bir yüzbaşı Han'ın bayrak ve sancağını dikmekle görevli genç işçi kadına aşık olmuş ve bir çocukları olmuştu. Cengizhan bu olayı haber aldığında yüzbaşı kadını çocuğu ve kadının kölesini kaçırma planları yapıyordı. Ancak geç kalınmıştı. Cengizhan suçu affetmedi ve bu iki aşığı astırdı. O gün üstünde onu takip eden bulut onu terk etti ve Cengizhan avrupa seferini torunlarına devrederek kuzey Çin'e yerleşti. Orada da öldü...

Aytmatov'un akıcınkaleminden çıkan bu eser Gün olur asra bedelin devamıdır. Gayet düzgün ve akıcı bir şekilde yazılmıştır. Zaten Aytmatov'a dünyaca ünlü bir yazar payesi bu akıcı ve özgün dili sayesinde verilmiştir.

Okunmalı...

Vesselam.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 9 verdi
10 beğen · 1 yorum
Ruknettin♥ (@ruknettin)
Kitap okurken yazarın hayatına dahil olmak da var. Mesela Aytmatovun eserlerini okuyup kendi hayatına baktığımızda ortak yerler var. Hislerine tercüman olmuş eserleri zannımca.
17.09.18 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Sari_Özbek Kurbanları _Mankurt
Aytmatovun bu romanında ,Gün Olur Asra Bedel 'in kahramanlarından Öğretmen Kuttubayev'in nasil öldüğü anlatiliyor.Cengiz Han ile ilgili bir efsaneyi kaleme almis olmasi gosteriliyor ki, zaten 112 sayfalık okuyacağınız kısa romanda en can alıcı kısmıdır.
Iktidar için, yönetim için bir çok insan infaz edilmekte yada hayatları mahvolmaktadir.Geçmişte de günümüzde de ne yazikki bunlar gerçek.
Gün Olir Asra Bedel 'i okuduysaniz onun tamamlayıcısı bu kitabi da okumak isteyeceksiniz.
Kuttubayev'in yazdığı "Sari_Özbek Kurbanları " ve "Mankurt" efsaneleri onun ölümüne sebep olmuştur.Aslan ortada yatan gerçekler başkadır.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Bu kitapta Gün Olur Asra Bedel’deki öğretmen Kuttubayev’in nasıl öldüğünü öğreniyoruz . Devam kitabı gibi sayılabilir. KGB’yi suçlayan bölümler nedeniyle izin verilip Gün Olur Asra Bedel içinden çıkartılmıştır.
Onlar için savaşmış olmalarına rağmen birçok insanı sürgün kamplarında ya da işkencelerde öldüren Stalin rejiminin acı yüzünü okuyoruz. Kuttubayev hiç bilmediği bir suçtan hapis tutulurken Aymatov yine usta bir benzetmeyle devam ediyor. Cengiz Han’ın hayatından bir kesit anlatan yazar, aslında diktatörlüğün merhamet içermeyen kısmının nelere yol açabileceğini söylemek istiyor. Ruh Adam’dan, ve Ciğerdelen’den aşina olduğumuz bir anlatım biçimi var. Hikaye Kuttubayev ile başlıyor ortalarında bir anda kendinizi Cengiz Han’ın çadırında buluyorsunuz. Bu anlatım tarzını çok beğeniyorum zaten Aytmatov’da ustalıkla uygulamış.
Gün Olur Asra Bedel’i okumadan da okuyabileceğiniz bir kitap. ^^
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
gamze

gamze

@dimple

"Gün Olur Asra Bedel" kitabını okuduysanız bunu da okuyun ki tam olsun. "Gün Olur Asra Bedel" romanında yer alması gereken bu bölümün kitapta yer almasına vakti zamanında KGB tarafından izin verilmemiş. Yazar tarafından bu bölüm çıkarılmıştır.
"Gün Olur Asra Bedel"in kahramanlarından Kuttubayev'in hikayesini anlatan bölüm bu kitapta verilmiştir. Kitapta daha çok Kuttubayev'in kaleme aldığı "Cengiz Han'a Küsen Bulut" hikayesi yer kaplamaktadır. Sonrasında ise Kuttubayev'in nasıl bir psikolojide olduğu ve yaşadıkları anlatılmıştır.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Gun olur asla bedelin devamı olan bir kitap. Tarihteki olguları basarili bir sekilde sergilemis aymatov.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Gün olur asra bedel eserinin tamamlayıcısı olan çarpıcı bir roman
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Bu roman, "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümmüş.Bu eserde, KGB'yi (Eski Rus İstihbarat Örgütü) en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmediği için veya Aytmatov bunu ayrı bir roman halinde yayınlamak için hürriyet günlerini beklemiştir. İlerleyen yıllarda Cengiz Han'a Küsen Bulut adı altında kitaplaştırılmış olan bu eser Cengiz Han hakkında bir efsaneyi de barındırıyor. Gelecek kuşaklara aktarmak için efsaneleri öğrenmeye kafa yoran, bunları bir kitap altında toplamaya çalışan, bu nedenle KGB'nin dikkatini çeken eski savaş esiri, öğretmen Abutalip Kuttubayev'in tutuklandıktan sonra tren vagonundaki çektiği işkenceyi anlatılırken, araya serpiştirilen kendi derlediği ve başını derde sokan efsaneyi oluşturuyor. Eser kısa fakat çok sürükleyici bir roman. Yazarın ve çevirenin üslubu da okunmasını zevkli hale getirmiş. Konu akıcılığı ve yazarın gözümüzün önünde olayları canlandırması zaten muhteşem. Okumaya başlayanların bir gecede bitireceği bir roman. Gün Olur Asra Bedel'i tam anlamıyla okumuş olmak istiyorsanız bu kitabı da okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir... gider gelirdi... Kitabın açılış cümlesi. Aytmatov'un okuduğum tüm kitaplarını bir seferde bitirdim. Aslında bu kitap Gün Olur Asra Bedel kitabından çıkarılan bir bölüm. Bu yüzden bu iki kitap beraber okunmalı ki anlaşılması daha kolay. Kitapta bir öğretmenin kgb ajanları tarafından bir efsaneye dayaranak işkence görmesini anlatır.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Eyyubi

Eyyubi

@eyyubi

Her zaman ki gibi kaliteli
Genelde kitapları açık alanlarda geçen Cengiz Aytmatov, genel olarak bir tren vagonunda geçen kitabında, ruhsal tahlil yapmadaki gücünü bir kez daha gösteriyor. İyi ile kötünün ezeli ve ebedi çatışması temelindeki kitapta bir kez daha kalbimizin derininde iyileri kazandırıyor ve kötüleri cezaya çarptırıyoruz : Her ne kadar sonlar her zaman mutlu olmasa da...
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Selenay

Selenay

@selenay

Gün Olur Asra Bedel adlı kitaptan yayınlanması yasaklanmış ve çıkarılmış bir bölüm. İlerleyen yıllarda Cengiz Han'a Küsen Bulut adı altında kitaplaştırılıyor. Cengiz Han hakkında bir efsaneye yer verilmiş ve ilk kitapta da eksikliğini anladığımız Kuttubavey'e ne olduğunu anlatıyor. Gün Olur Asra Bedel'i tam anlamıyla okumuş olmak istiyorsanız bu kitabı da okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi
3 beğen · 2 yorum
Onur (@onur46)
Okunacaklara ilave ediyorum :)
17.08.15 beğen cevap
Selenay (@selenay)
Sevindim :)
17.08.15 beğen cevap
Burak Manap

Burak Manap

@bmanap

Gün Olur Asra Bedel kitabını okumadım. Ancak bu kitabı da ciddi manada beğendim.

"Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir."
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
doğan aslan

doğan aslan

@doganaslan

1 Saatte bitti. Harika.
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Irmak Çoban

Irmak Çoban

@irmakcoban

Gün Olur Asra Bedel kitabındaki idealist öğretmen ve ailesine son derece düşkün olan Abutalip'in neden öldüğünü anlatan, kimi yerlerinde içimizi çok acıtan, harika bir kitap..
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 2