up
ara

Raşid'in Dürbünü

- The Carrier

Raşid'in Dürbünü Konusu ve Özeti

Raşid'in Dürbünü
Raşid'in Dürbünü kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Güven Turan
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750806414
Sayfa: 245 sayfa
Sudan asıllı İngiliz romancı Jamal Mahjoub (Londra, 1960), çok ses getiren romanı Raşid'in Dürbünü'nde, 17. yüzyıl başlarında Cezayir'de başlayıp Danimarka'da sona eren bir arayış yolculuğunu anlatıyor: İşlemediği bir suçtan hapsedilen Raşid el-Kenzi, hayatını ve özgürlüğünü geri almak için, Hollanda'da yapılmış esrarengiz bir optik aracı Cezayir Dayısına getirmek zorundadır.

Raşid için, bilinmeze, kendi coğrafyasnın, İslam dünyasınn ötesindeki dünyanın karanlığına bir seferdir bu. Yolculuğu gemisinin Jutland kıyılarında batışıyla sona erdiğinde, yıldızlar hakkındaki bütün bilgisine karşın, Raşid orada bir "yabancı"dır. Yüzyıllar sonra orada Raşid'in ver aradığı şeyin izini süren Hasan da aynı korkuları paylaşacaktır: Önyargı kimseyi esirgemez çünkü, neler öğrenmiş olduğumuza hiç bakmaz; yenmemiz gereken ilkel bir güdüdür.

Raşid'in Dürbünü, sadece bir "tarihsel macera romanı" değil, Kültürel kimliklerimizin temelini oluşturan "bilgi"nin belli bir ırk ya da ulusa içkin olduğu önyargısıyla da hesaplaşıyor.
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Raşid'in Dürbünü adlı kitap, bana göre çok sıkıcı bir tarihsel macera romanı.

Raşid adlı genç hayatını ve özgürlüğünü geri alabilmek için Hollanda'da yapılmış olan bir dürbünü Cezayir'e götürmek zorundadır.

Yolculuk esnasında geminin batması sonucunda yaşananları, yüzyıllar sonra ise tüm bu yaşananların izini süren Hasan'ın maceralarını anlatıyor.
ataç ikon Raşid'in Dürbünü
kitaba 2 verdi
0 yorum

Raşid'in Dürbünü - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Sadece sıkılıyorlar, aptal çiftçi çocukları onlar.... benim gibi.
ataç ikon Raşid'in Dürbünü
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
Doğan Doğan

Doğan Doğan

@dogandogan539

 paylaşım fotoğrafı
Raşid'in Dürbünü'yle bakıyoruz bugün hayata:)
ataç ikon Raşid'in Dürbünü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum