up
ara

Hayalet Süvari

Hayalet Süvari Konusu ve Özeti

Hayalet Süvari
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Ray Brock tarafından kaleme alınan Hayalet Süvari kitabı Tarih, Tarihi Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yakamoz Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9786053841562 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Hayalet Süvari isimli kitap 456 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Haluk Gurulkan çevirmiştir. Hayalet Süvari kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Haluk Gurulkan
Yayınevi: Yakamoz Yayınevi
ISBN: 9786053841562
Sayfa: 456 sayfa
Çocukluğunda atılan tohumların, gençlik yıllarında serpilip askerî alandaki başarılarıyla nasıl meyve vermeye başladığının heyecan verici macerasını…
Geçmişin tutsaklığından günümüzün özgürlüğüne doğru her şeyi adım adım planlayan bir dâhinin inanılmaz mücadelesini…
Kendini Türk milletine, vatanına ve ideallerine adamış efsanevi bir kahramanın bu uğurda göze alabildiklerini…
Ve tarihe adını altın harflerle yazdırmış bir liderin iç dünyasını, Latife Hanım'la aşk dolu evliliğini, yalnızlığını ve yılgınlığını….

Gözlerinizi kırpmadan, her satırdan sonrasını merak ederek, kimi zaman duygulanıp kimi zaman gururlanarak okuyabileceğiniz bu eserde bulacaksınız….
Atatürk aşığı yazar Roy Brock kaleme aldığı Hayalet Süvari'de efsanevi liderin hayatını tüm gerçekliği ile gözler önüne seriyor….

Okumaya başlayınca elinizden
düşüremeyeceğiniz bir başyapıt…

"Bana yaşamı iki şey sevdirir: Özgürlük ve aşk!
Aşk için yaşamımı veririm; ama özgürlük için aşkımdan vazgeçerim."
Aleksandra DUMAS
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

HAYALET SÜVARİ - Ray Brock - Çeviren: Haluk Gurulkan - 508 Sayfa
HAYALET SÜVARİ
Mustafa Kemal Atatürk

Roman;Ray Brock; Çeviren:Haluk Gurulkan; Bir Harf Yayınları;508 Sayfa (7) (31.08.2009)

Mustafa Kemal Atatürk'ü anlatan 508 sayfalık bir roman HAYALET SÜVARİ.

Az önce devrettim;sıcağı sıcağına yorum yazıyorum.Kitabın arka kapak yazısında da belirtildiği gibi Atatürk hakkında yazılan romanlar ne kadar inandırıcı olabilir veya ne kadar doğru olabilir.O'nun hakkında yazılan bin roman olsa her biri ayrı bir "Mustafa Kemal" anlatır.Ne biz doğruları tamamıyla çekip alabiliriz satırlar arasından ne de doğru olup olmadığını bilebiliriz.Roman kurgulanmış:kurmaca bir eserdir nihayetinde.

Mamafih Hayalet Süvari kolay okunan bir roman olmuş diyebilirim tüm bu dediklerimden eseri arındıracak olursam. Cumartesi günü başladım ve az önce devrettim kitabı;bu kadar kısa bir zaman zarfında okuyabilmiş olmam bile ona daha fazla puan vermemi gerektirirdi belki ama sonlara doğru alelacele yazılmış duygusunu veren paragraflar sebebiyle daha yüksek puan alamadı benden.

Bazı romanların konusu,başlangıç bölümünde kendini bulur ve satırları kendiliğinden dökülüveriyormuşçasına yazarın elinden çıktığı izlenimini verir.Bu romanda giriş bölümünde Yazar biraz zorlanmış gibi!..Duraksamalarla yazıldığını tahmin ediyorum.Yoksa kırk birinci sayfanın ilk paragrafında kendini 'zinde ve sağlıklı' hisseden Mustafa Kemal banyo yaptıktan sonra 'odasına yürüyor' 'fakat kendini yorgun ve uykusuz' hissediyor birdenbire! 42.sayfada Fransızca kelime ve cümleler var,Türkçesine nedense gerek duyulmamış; bizim Fransızca öğrenmemiz istenmiş galiba! Romanda Mustafa Kemal'in her daim sigara tüttürdüğü,fırsatını buldukça da rakı içtiği bildiriliyor ve bu sevimsiz fiiller bazı sayfalarda aşırı tekrarlanmışlar.

Bildiğimiz üzere Mustafa küçük bir çocukken tarlada karga kovalamıştır ama bu romanda bu hadise hariç ta Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basışına kadar olan bölümler bildiğimiz:bize tanıdık gelen olaylardır.Samsun'a çıkışından Atatürk soyadını alana kadar Mustafa Kemal âdeta insanüstü bir gayret göstermiştir ki bu roman sonuç bölümüne kadar tüm detayları türünün karakteristiğinde başarılı biçimde ele almıştır.Ne yazık ki sonuç bölümünde hüsrana uğradım.Her şeye rağmen Atatürk hakkındaki bu romanı okuduğum iyi oldu.

Pazartesi,31 Ağustos 2009
ataç ikon Hayalet Süvari
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

HAYALET SÜVARİ
Mustafa Kemal Atatürk

Ray Brock; Çeviren: Haluk Gurulkan; Bir Harf Yayınları;508 Sayfa (7) (Pazartesi,31 Ağustos 2009)

Mustafa Kemal Atatürk'ü anlatan 508 sayfalık bir roman HAYALET SÜVARİ.Az önce devrettim; sıcağı sıcağına yorum yazıyorum.Kitabın arka kapak yazısında da belirtildiği gibi Atatürk hakkında yazılan romanlar ne kadar inandırıcı olabilir veya ne kadar doğru olabilir.O'nun hakkında yazılan bin roman olsa her biri ayrı bir Mustafa Kemal'i anlatır.Ne biz doğruları tamamıyla çekip alabiliriz satırlar arasından ne de doğru olup olmadığını bilebiliriz.Roman kurgulanmış (kurmaca) bir eserdir nihayetinde.Mamafih Hayalet Süvari kolay okunan bir roman olmuş diyebilirim tüm bu dediklerimden eseri arındıracak olursam. Cumartesi günü başladım ve az önce devrettim; bu kadar kısa bir zaman zarfında okuyabilmiş olmam bile ona daha fazla puan vermemi gerektirirdi belki ama sonlara doğru alelacele yazılmış duygusunu veren paragraflar sebebiyle daha yüksek puan alamadı benden roman.

Bazı romanların konusu,başlangıcında,kendini bulup satırların kendiliğinden dökülüveriyormuşçasına yazarın elinden çıktığı izlenimini verir.Bu romanda giriş bölümünde Yazar biraz zorlanmış gibi geldi bana.Duraksamalarla yazıldığını tahmin ediyorum.Yoksa kırkbirinci sayfanın ilk paragrafında kendini 'zinde ve sağlıklı' hisseden Mustafa Kemal banyo yaptıktan sonra 'odasına yürüyor' 'fakat kendini yorgun ve uykusuz' hissediyor birdenbire! 42.sayfada Fransızca kelime ve cümleler var,Türkçesine nedense gerek duyulmamış; bizim Fransızca öğrenmemiz istenmiş galiba! Romanda Mustafa Kemal'in her daim sigara ve fırsat buldukça rakı içtiği bildiriliyor ve bu sevimsiz fiiller bazı sayfalarda aşırı tekrarlanmışlar.

Bildiğimiz üzere Mustafa küçük bir çocukken tarlada karga kovalamıştır ama bu romanda bu hadise hariç ta Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basışına kadar olan bölümler bildiğimiz:bize tanıdık gelen olaylardır.Samsun'a çıkıştan Atatürk soyadını alana kadar Mustafa Kemal âdeta insanüstü bir gayret göstermiştir ki bu roman sonuç bölümüne kadar tüm detayları türünün karakteristiğinde başarılı biçimde ele almıştır.Ne yazık ki sonuç bölümünde hüsrana uğradım.Her şeye rağmen Atatürk hakkındaki bu romanı okuduğum iyi oldu.
ataç ikon Hayalet Süvari
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Hayatnaz

Hayatnaz

@hayatnaz

Mustafa Kemal Atatürk HAYALET SÜVARİ
HAYALET SÜVARİ
Mustafa Kemal Atatürk

Roman;Ray Brock; Çeviren:Haluk Gurulkan; Bir Harf Yayınları;2'inci Baskı / Mayıs 2006 ; 509 Sayfa (18.10.2017)

Dedemin kitapları arasındaydı Bir Harf Yayınları'nın Hayalet Süvari nüshası.Bu akşam dedemlere geldik ebeveynimle akşam yemeğine.

Üç kitap seçtim dedemin kitaplığından;biri HAYALET SÜVARİ idi.

Okuyacağım! Kısmet olursa...

Çarşamba,18 Ekim 2017
ataç ikon Hayalet Süvari
kitaba puan vermedi
14 beğen · 2 yorum
Desert Rain (@seaa)
Umarım okitapları zamanı geldinde okursun küçük tatlı adaşım benim ve böyle bir deden oldu için çok şanslısın.
19.10.17 beğen 2 cevap
hayriye pekgöz

hayriye pekgöz

@hayriyepekgoz

kesinlikle okunması gerekilen bir kitap. Mustafa Kemal ATATÜRK'Ü bambaşka anlatmış. tüm duyguları yaşayacağınıza eminim :)
ataç ikon Hayalet Süvari
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Çok iyi anlatmış... Atatürk'e ve onunla birlikte emek çeken her fedaiye tekrar saygı duydum.
ataç ikon Hayalet Süvari
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

Hayalet Süvari - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Rümeysa

Rümeysa

@rumysssaaa

Mustafa onlara aldırmadan yoluna devam etti.
ataç ikon Hayalet Süvari
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum