up
ara
‹ Kırmızı Pazartesi

Kırmızı Pazartesi Kitap İncelemeleri

serkan gündem

serkan gündem

@serkangundem - Eskişehir

Bu kitaba gözüm ilk kez katıldığım bir konferansta bir ağır ceza hakiminin mülakatlarda sorduklarını söylemesiyle ilişti. Oradan çıkmamla bir direk kitabı satın aldım. Kitabı okumak şimdiye nasip oldu. Öncelikle Marquez'in gözlemci bakış açısıyla yazdıklarını beni büyüledi. Olayı yaşayanlardan aktardıklarını sanki kendisin de orada şahit olmuş izlenimi vermesi beni tatmin etti.

Kitap Santiago Nasar isimli biraz şımarık biraz çapkın gencin öldürülmesini ve kasabanın bu cinayet üzerinden geçirdiği psikolojik travmayı konu alıyor. Tüm kasaba gencin öleceğini biliyor ama kimsenin cinayeti engelleyememesi trajedisini ustalıkla anlatıyor Marquez. Kitabın bana göre başarısı kısa metrajlı bir belgesel izler gibi tüm ayrıntıları zihnimde canlandırmasıydı. Diğer Marquez eserlerine merakımı artırdı diyebilirim.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 9 verdi
0 yorum
Canan Ülkü Borza

Canan Ülkü Borza

@ulkurella - Konya

En sonu beni çok etkilemişti. Başından sonunu bilmenize rağmen gerçekten etkileyici.
Bir namus davası var ve siz olay örgüsünü bildiğiniz halde okuyorsunuz. sosyo kültürel yapı, din eleştirisi, hatta zaman zaman sınıf ayrımı, kadın ve erkeğin toplumdaki yeri gibi öğeler baskındır.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 6 verdi
0 yorum
Fatih oktekin

Fatih oktekin

@fatihoktekin - Diyarbakır

Nereye gidiyor insanlık
Gabriel Garcia Marquez 'in okuduğum ilk kitabıydı . Aslında sonda ne olacağı kitabın başından sonuna kadar her fırsatta vurgulanıyor buna rağmen okuyucu bağlayabilmesi açısından pek bir şey kaybettirmiyor . Betimlemeleri gerçekten yerinde ve oldukça başarılı geldi bana resmen kahramanlarn her adımında sanki onlarla berabermişim hissine kapıldım çoğu yerde . Ötesi artık spoiler olur zaten . Okunmaya değer olanlardan .. :)
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Berrak kılıç

Berrak kılıç

@beacat - Erzurum

Kırmızı pazartesi benim aylardır kitaplığımda duran iki sayfasını okuyup devamını getiremediğim bir kitap, açıkcası sonunda zaten ölecekse adam ve bu adamın öleceğini herkes biliyorsa nasıl bir kurgu yaratmış olabilir ki demiştim kendime.Kitabı açtım bu sefer bitireceğim dedim, bitti. Kitapta namus davasına kurban gitmiş suçluluğu kesin olmamış ve olamayacak bir adam, Santiago Nasar var. Kitap Santiago 'nun arkadaşının bakış açısıyla yazılmış. Kafamdaki soruları bitmemiş bir kitap,sanırım ben nesnel sonuçlar görmeden bir şeyler kanıtlanmamış olan problemli kitapları sevmiyorum. Kitaptaki en can alıcı şey' namus' denilerek kadının ve erkeğin hayatının son bulması, ülkemizdede çok yaşadığımız bir konu, ben doğulu bir kızım kadınla erkeğin farklı olduğu kadının tek görevinin kocasına, babasına, abisine hizmet etmesi gerektiğini düşünen insanlarla büyüdüm. Kadın ailesinin istediği adam ile evlenir, ondan başkası hayatında olamaz, erkeklerin yaptığı ahlaksızlar göz ardı edilirken, kadınların çeyiz yapmaması utanç verici olarak görülmektedir. Sosyal ve kültürel derinliğe inilebilecek bir kitap kısacası, keyifli okumalar.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 7 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Kırmızı Pazartesi
Gabriel Garcia Marguez'in Yüzyıllık Yalnızlık tan sonra okumuş olduğum ikinci kitabi Kırmızı Pazartesi .Bir çok paylasimda ve arkadaşlarla olan yazismalarimda sandim ki Marguez kitaplarinin siralamasi var ve o siraya gore okumam gerekiyor.Aksine olayın kasabada geçmesi dışında kitaplari birbirine bağlayan bir unsur göremedim.Bu ikisi için bu böyle bana göre.Dil ,anlatimdaki ustalık aynı lakin konu olarak cok farkli ve sıralama olmadan da okunabilecegini düşünüyorum.

Gelelim Kırmızı Pazartesi ye.Sayfa sayısı 107 olup içi dolu dolu olan bir kitap ki, ben kısa kitaplardan pek hazlanmıyorum. Cok sayfali kitaplarda sanki daha fazla bütünleşmiş hissediyorum derken aklımdan çıkmayacak hikayesi ve anlatımıyla kitap çok güzeldi.

Nasıl böyle bir cinayet islenebiliyor .Herkesin bildiği ama kimsenin engel olamadığı ,cinayetin islenebilecegine inanilmadigi bir kasaba.Aynı kasaba; bir kadının tek bir sözü ile "Santiago Nasar"demesiyle harekete geçiyor , sorgusuz sualsiz ,ortada bir kanıt dahi bulunmadığı halde öldürülmesine göz yumuyor.Adamın ise hic birseyden haberi yok .????? Kırmızı Pazartesi'nin konusu gerçek bir hikaye ,yazarın yaşadığı kasaba da gerçekleşmiş ve yazar bütün bu hikayeyi annesinin ısrarı ile o dönem değil neredeyse 50 yıl sonra kaleme almış.
Namus cinayetinden ziyade kitapta anlatılan toplum olarak insanlık olgusundan bahsedilmektedir.Cinayeti ,ikizler değil kasabanın bütünü işlemiştir.Ve öyle yerler vardi ki hala etkisindeyim.
?????Annenin ,katil ikizlerin koşarak eve geldiğini görmesi ve kapıyı kapattığı an oğlunun dışarıda kalmasi???? okuduğumda içim bir fena oldu.Ve cinayet ani ,cinayet sonrası ölünün vücut değişimi otopsi halleri filan beni fena sarstı ???????Daha da bisey yazmayayım merak edenler bekletmeden okusun o kadar.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 8 verdi
0 yorum
İrem Aldemir

İrem Aldemir

@iremaldemir

garip
İki farklı şekilde gördüm bu kitabı.


Birincisi,olay zincirinden yola çıkarak kader inancı olan kimseler 'kaderin önüne geçilmez' gibi bir sonuç çıkarabilirler.Çünkü cinayet bir çok tesadüflerle meydana gelmiş gibi gözüküyor kitapta.En basidinden güzel giyindiği için ön kapıdan çıkması,çağırılan yerlere gitmemesi..Tüm kasaba biliyor o iki kardeşin Santiagoyu öldüreceğini ama kimse bir şey yapmıyor.Herkes biri bir şey yapmıştır diye düşünüyor kimse adamın uyarılmadığını düşünmüyor.Angelanın abileri öldürüyor Santiagoyu sorgusuz sualsiz.Ve namusları temizlenmiş oluyor ama Angela doğru mu söylüyor bu belirsiz.

İkincisi,düşüncelere baktım.Olaylar çok basit böyle şaşılası,inanılmaz bir olay zinciri yok.Sanırım bu kitapta cinayeti 'cinayet' olarak görmek hata olur diye düşünüyorum.

Kötülük dolaşıyor etrafta elinde kocaman bıçaklarla aslında.İnsanlar hiçbir şey yapmıyor.Herkes biliyor onların Santiagoyu öldüreceğini,konuşa söyleye geziyorlar arıyorlar onu ama insanlar tepkisiz kalıyor.Çünkü insanlar 'namus' söz konusu olduğunda yapılması gerekenin bu olduğunu düşünüyor,Santiagonun elinde bağırsaklarıyla can vermesinin hak edilen nihayet olduğunu düşünüyorlar.Ve elinde bıçaklarla gözleri dönmüş iki insana durun diyemiyorlar dahası Santiagoya kaç demiyorlar.Namus çemberini de bir adım daha genişlettiğimde ben 'inanç' buluyorum.Dini yaşayışları ve töreleri kadının evlilik öncesinde gireceği bir ilişkinin sonucunun zaten ellerinde bağırsak bulmak kadar ağır olması gerektirdiğini düşündürüyor o halka,yani inandıkları konu ne olursa olsun ahlak,namus,din vs. güçlü inançlar,toplum tarafından uzunca sürelerdir benimsenmiş kurallar bu kasabayı kör ediyor.Kimse inancının,alıştığının ötesine 'hayır' ı koyamamış,kimse Angelayı düşünmemiş,herkes beynini kübe koymuş gibi davranıyor,Santiagonun annesi dahil.

Beni etkiledi mi etkilemedi mi bilmiyorum ama çok rahatsız etti.Nasıl olur da kimse bir adım öne çıkmaz diye çok düşündürdü.Yan komşumun böyle öldürüldüğünü ve dahası öldürüleceğini bildiğimi düşündüm.Rahatsız ediciydi.

Kitabı okumuş halimle tekrar okur muydum diye düşünüyorum,evet tekrar okuma listemde.Yıllar sonra tekrar mutlaka okuyacağım.O kasabaya tekrar bir bakış atmak çok istiyorum.

Özetle,okuyun okutun,üzerine de konuşun.Çünkü sadece kapağını kapatmalık bir kitap değil.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 6 verdi
1 yorum
Kahve Kitap Kurabiye (@kahvekitapkurabiye)
Sonu başından belli bir kitaptı diye hatırlıyorum. Yani; Santiago'nun öldürüleceğini hepimiz biliyoruz kitapta ki tüm karakterler ve kitabı okumaya başlayan bizler. ve buna rağmen kitap akıcılığından hiç bir şey kaybetmiyor. Tıpkı sonunda batacağını bildiğimiz halde Titanic filmini izlemek gibi :). Okuyalı uzun zaman olan bir kitaptı ve böyle bir izlenim bırakmıştı bende...
15.02.18 beğen cevap
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

Gabrıel'in kalemiyle tanışmam Kırmızı Pazartesi romanıyla oldu. Kitabı almadan önce her kitapçıya gittiğimde raflarda bu romanı gördüğüm zaman ismini sıra dışı bulmuşluğum olmuştur. Hatta romanın ismi ilgi çekici olduğundan alıp bir an önce okuma isteği buldum içimde. Ve nihayet alıp okuma ayrıcalığına eriştim bu eşsiz kaleme sahip olan merak ettiğim yazarın romanını. Romanın sıra dışı olarak okuruna aktarılmış olması; Kırmızı Pazartesi romanını, diğer içeriği cinayet olan romanlardan ayırmaktadır. Roman yüz yedi sayfadan oluşmaktadır. Az önce bu roman için diğer cinayet içerikli romanlardan ayrılmaktadır yazmıştım. Evet bu kitabın olaylar örgüsü alışılmışın dışında işlenmiş çünkü, Santiago Nasar karakterinin öldürüleceği daha ilk satırlardan belirtilmiştir. Santiago, bir namus cinayetine kurban gitmiştir. Kasaba da yaşayan ikiz kardeşler önlerine gelene Santiago karakterini öldüreceklerini duyurmuşlardır. Kasabada kimse bu itiraftan habersiz değildir. Kasabada söz konusu namus cinayeti olunca, neredeyse herkes olağan, günlük olay gibi karşılamışlardır işlenmiş olan cinayeti... Hal böyleyken, tek suçlu ikiz kardeşler midir sizce? Bu sorunun cevabını kesinlikle bulmalıyım diyorsanız, bu romanı okumalısınız.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146 - Mersin

Gerçekten çok etkileyiciydi. Bir günde okunan bir solukta okunan kitap listeleri vardı buralarda . Oralara taşıyalım ,taşınmışsa yükseltelim bu kitabı . Sonu baştan belli olan bir kitabı okumak ancak bu kadar zevkli olabilirdi . Adam ölecek ilk sayfadan belli zaten . Lakin keyif veren Marquez'in size ordaymıssınız hissi veren anlatımı . Toplumun değer yargıları , toplumun ön yargıları , toplumun yaftalamaları... Sosyolojik yönü baskın olan , insana vicdani muhasebe yaptıran bir eser. Otopsi bölümü ve detaylı işlenmiş ölüm ani içimi kaldırmadı değil ama gerçekten etkilendim . Unutamayacağm kitaplar arasında yerini aldı . Yalnız söz konusu şahsı merak ettim . Onunla ilgili hiçbir şeye değinilmemis olmasi da merak öğesini canlı tutuyor . Tavsiye ederim .
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 10 verdi
0 yorum
bilge

bilge

@thevoun

Bu kitap 11. sınıfa gelmiş çocuklara hala sonradan kitap okuma alışkanlığı kazanacağına inanan edebiyat öğretmenimin yarıyıl ödeviydi. Tahmin edersinizki o yaşa gelmiş ve son okuduğu kitap Cin Ali olan kazmalara bir şey katamamış olsa da bizim gibi birkaç edebiyat aşığını bu kitapla buluşturduğu için gerçekten minnettarım kendisine. Yüzsel olarak bakıldığında kısa akıcı sıradan bir kitapmış gibi gelse de özünde titizlikle hazırlanmış bir toplum, hatta insanlığın genelini kapsayan bir incelemedir. Durup durup insanlığın nereye gittiğini sorgulatır, haklı bir sorgulamadır. Yazar doğru noktaya ilgi çekici bir şekilde parmak basmıştır.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 9 verdi
0 yorum
Dead.

Dead.

@prmdkebru - Konya

Uzun süre pazartesi günlerinin etkisinden kurtulamadım. Evet etkiledi evet tavsiyemdir tavsiyem.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba puan vermedi
0 yorum
Bardamu

Bardamu

@bardamu

Kırmızı Pazartesi
Kitaba başladığımda bir an sonunu getiremeyeceğimi düşündüm.
Karakterler kafamı karıştırmıştı.Kim kimdir ? ne için buradadır ? nereden ne amaçla gelmiştir. ?gibi soruları sormama ve birkaç kez baştan almama neden olmuştur.
Bu yüzden özellikle bu kitaba kendinizi fazlasıyla vermelisiniz. Plajda , metro da otobüste okunacak bir kitap değildir .
Gerçekleşmiş bir olay var. En başından bunu size söylüyor yazar. Ancak neden ve nasıl olduğu okudukça anlaşılıyor.
Nasar ve Bayardo'nun ortak yanları , ikisi de zengin ve ikisi de paranın verdiği özgüvenle bir hayli şımarık.
Ancak söz konusu namus olunca biri sevdiğini bırakmak zorunda kalıyor diğeri de canından oluyor.
Yine söz konusu namus olunca kimse bu cinayete engel olmuyor çünkü namus herşeydir ve namus için cinayet işleyenler haklıdır .Onurları kurtarmak için bunu yapmak zorundadılar. İstedikleri için değil zorunda bırakıldıkları için.
İki kardeş bu cinayeti işlemeye pekte gönüllü değildirler.Hatta bunun için herkese söylüyorlar.
Ne kadar güçlü olursanız olun .İnsanların değer yargılarına dokunduğunuz anda yanınız da kim varsa sizi terkedebilir. Nitekim Santiago da sevdiği kız ve halkın bir kısmı tarafından dışlanmıştır.
Ölmeyi hakettiği düşünülür.
Burada bir başka önemli nokta. Kimse "acaba" demiyor. Yani Santiago gerçekten bu suçu işlemiş midir ? Zengin ve hovardaysa biri kesin yapmıştır gözüyle bakılıyor ve öldürülüyor.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba puan vermedi
0 yorum
Muhammed Yusuf KIRTIL

Muhammed Yusuf KIRTIL

@myusuf - Isparta

kısacık bir anın detaylı hikayesi
Bir cinayetin etrafında dönen, kahramanların hikayelerinin anlatıldığı güzel bir kitap. Kısa bir sürenin anlatılmasına rağmen, bir anın üzerinden yola çıkıp böyle bir hikaye ortaya koymak gerçekten başarılı. Akıcı ve sürükleyici bir kitaptı. Tek sıkıntısı bir sürü yabancı isim olmasıydı sanırım. Bir de nedense kitabın sonuna kadar Santiago Nasar'ın masum olduğunun ortaya çıkacağını bekledim :) Güzel bir kitap. Tavsiye ederim.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan - Varna

Bu zamana kadar çok okuyanı olmuş bu kitabın, daha da olacaktır. Hakkında bolca inceleme, alıntılı da mevcut. Bu nedenle çok fazla uzatmayacağım.
Evet, işleneceğini herkesin bildiği bir cinayetin hikayesi var bu kitapta. Ama bu sizi yanıltmasın. Katilin kim olduğunu baştan bilmeniz de, içeriği hakkında fikir sahibi olmanız da bu kitabı okurken çok sıkılacağınız anlamına gelmez. Aksine farklı bir tat alacağınızı düşünüyorum.
Nobel edebiyat ödülüne layık görülmüş bu yazardan her okur bi şeyler okumalı bence. 'Ben uzun roman okuyamam' diyorsanız Kırmızı pazartesi, yazarla tanışmanız için güzel bir seçim olabilir. :)
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 5 verdi
1 yorum
serkan gündem (@serkangundem)
pardon bir şey sorabilir miyim okunmasını tavsiye ediyorsanız neden 5 gibi düşük bir puan verdiniz ?
19.03.17 beğen cevap
Cihat Tosunasal

Cihat Tosunasal

@cihattosunasal94 - Trabzon

Kırmızı Pazartesi
Marquez çocukluğunun geçtiği kasabada olan bir cinayetin romanını yazmış. Kitap ince ,bir novella fakat içerik olarak çok yoğun. Santiago Nasar adlı kişinin namus cinayetine kurban gitmesi anlatılıyor. Kitabın başından beri cinayeti kimin işleyeceği belli. Yani özetlersek 5N 1K sorularının cevabı kitabın başından beri var. Ama kitap yinede heyecanla olayları seyrettiriyor. Kadının toplumdaki yeri ve toplumun duyarsızlığı ilginç.
Özellikle toplumun duyarsızlığı.Kitabın başından beri cinayeti kimin işleyeceği belli fakat Santiago Nasar'ı kimse uyarmıyor. Cinayetin işleneceğini herkes biliyor. Tek kişi dışında o da Santiago Nasar.
Sonuç itibariyle Santiago Nasar ölüyor.
Küçük ama etkisi büyük bir kitap.
Tavsiyemdir...
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 9 verdi
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

Okuduğum ilk marquez kitabı oldu. İlk kez kaleminin tadına baktım. Kurgu bir garipti. Kitabın sonunda öğrenmeniz gereken çoğuşeyi başında öğreniyorsunuz. Kitabı okumaya baslarken katiller belli cinayet belli nasıl okunacak demiştim ki yanıldığımı çok geçmeden anladım. Sonu bilinen şeyleri sevmem ama bu başka, bilmiyor olduğunuz çoğu sondan daha da dikkat çekiyor ve sizi kitaba bağlıyor.
Lakin o kadar çok isim var ki olay örgüsü içinde geçen kitap bitince hah tamam dedim sanırım oturuyor taşlar yerine. Bu kadar cok karakter isminin zikredilmesi biraz dağınık bir anlatım olduğu izlenimini veriyor olsa da elimden bırakmadan aralıksız olarak okuyup bitirdim.
Sosyolojik açıdan da kısa ama bir o kadar çarpıcı.Yazarın da dediği gibi “Bana bir önyargı verin, dünyayı yerinden oynatayım.”
Tanışmadı iseniz yazarın kalemi ile daha fazla beklemeyin derim ben
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 9 verdi
0 yorum
/ 6