up
ara
‹ Tüm Kırmızı Pazartesi İncelemeleri

Kırmızı Pazartesi Kitap İncelemeleri

zerre-i miskal

zerre-i miskal

@zerreimiskal - İstanbul

Derin Bir Sosyolojik Analiz.
Toplumda kadın ve erkeğin yeri, din, ekonomik unsurlardan oluşan sınıf ayrımı ve sonuçta kalburüstü bireylerin namus kavramında çatışması ile işleneceği belli bir cinayetin yine toplumca 'meşru' kılınması romanıdır. Eserde kadın ve erkeğin rolü çok vurgulanır, toplumca kendilerine çizilen kalıba girme gereksinimi üzerinde durulur.Bu gereksinim 'namus' cinayetine zemini hazırlar.
Romanı incelerken toplumun dine, din adamlarına bakış açısı da dikkat çeker. İlk örnek olarak Psikopos'u karşılama ve onun 'horoz ibiği çorbası' merakının toplumca yorumu bir 'kilit noktadır'. Dinin şekilciliğine, bozulmuş yapısına bir vurgu vardır bu kısımda. Ayrıca cinayetten sonra kiliseye sığınan kardeşlerin Peder'le konuşması da dikkat çekicidir.(bkz.s48) Yine toplum-din çatışması otopsi sahnesinde Peder ile doktor arasındaki konuşmada geçer.Romanın ilk kısımlarındaki 'Beyaz Tavşan' masumiyet temsilcisidir. Nasar'ın cinayetiyle bağdaştırdım ben.
Ekonomik sınıfsal ayrıma gelirsek Nasar ve Bayardo, bürokratik ailelelerden gelip el üstünde tutulurken, 'namus' konu olunca ikisi de halkça 'ötekileştirilir'. Flor sözlerinde ikizlerin cinayet işleyemeyeceğini üstelik bir 'zengini' hiç öldüremeyeceklerini anlatır. Bu da para-namus ikilisinin çözülmeyecek sorun olduğunu vurgular.
'Mutluluğun parayla satın alınmayacağı' Bayardo'nun Angela için kiraladığı ev ve sonrasında yaşadığı travma ile ortaya çıkar.
Teknik olarak bakarsak röportaj, sezdirme, benzetme, çeliştirme, rüya gibi imgelere sıkça başvurulur. Bu nedenle de ilk cümleden cinayet işleneceği bilinse de roman canlılığını yitirmez. Öyle ki, 'Yahu Nasar öldürülmeyi hak edecek bu suçu işledi mi?'sorusuna cevap bulunmaz.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 10 verdi
12 yorum
Black Garden (@blackgarden)
Kapsamlı bir inceleme yazısı bu, tebrikler.
19.12.16 beğen cevap
zerre-i miskal (@zerreimiskal)
@blackgarden Teşekkürler Halil Bey, beğenmenize sevindim. Biraz kısa tutmaya çalıştım:) Şunu da eklemek istiyorum aslında, bu cinayet sadece kan akıtılan cinayet olarak düşünülmemeli, günümüz toplumu da şu an tam da eserdeki gibi...
19.12.16 beğen cevap
Nisf (@nisf)
Canım kitabın dili ağır mı peki nasıl?
19.12.16 beğen cevap
Black Garden (@blackgarden)
Günümüzün toplumu fikrimce, bu namus cinayetleri konusunda önceki dönemlere kıyasla daha olumlu bir durumda...
19.12.16 beğen cevap
zerre-i miskal (@zerreimiskal)
@nisf can, dil ağır değil, çeviri güzel. Romanda karakterler ile olan röportajlar ve onların çelişkili ifadeleri nedeniyle biraz kafa karışıklığı yaratabiliyor ara ara. Bunu söyleyebilirim. :)
19.12.16 beğen cevap
zerre-i miskal (@zerreimiskal)
@blackgarden işte sadece namus cinayeti olarak bakmamak gerek diyorum..
19.12.16 beğen cevap
Nisf (@nisf)
Tamamdır teşekkür ettim @zerreimiskal can :)
19.12.16 beğen cevap
zerre-i miskal (@zerreimiskal)
@nisf, oy rica ettim o halde :)
19.12.16 beğen cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
İnsan eğilimleri ne kadar evrensel. Peki ayrım ne din mi bayrak mı coğrafya mı? Çıplak varoluşumuzda hepimiz aynıyız aslında vahşi eğilimleri olan bencil bir yaratık. En çok yarattığımız kurgu dünyasını ciddiye alıyoruz. Bedensel varoluşumuzu değil. Eliniz yüreğinize sağlık efendim.
19.12.16 beğen cevap
zerre-i miskal (@zerreimiskal)
@seyyah73 Evet hepimiz aynıyız, en azından aynı ve eşit olduğumuzu kabul ediyoruz. Bu nedenle çok da vahşi sayılmayız diyorum. Üstelik kabul etmeyenlerin yarattığı toplum ve dünya ortada iken. Bedensel varoluşumuzun içinde değil, yarattığımız, yaratılan dünyanın içinde yaşıyoruz, yaşamak durumunda bırakılıyoruz. Sizin de katkınıza sağlık ola teşekkürler ediyorum :)
19.12.16 beğen cevap
Ismail Korkmaz (@ismailkorkmaz800)
Çok iyi bir okursunuz anlaşılan,incelemeniz güzeldi.yeni sipariş verdim kitabı heyecanla bekliyorum
06.03.17 beğen 1 cevap