up
ara

Kırmızı Pazartesi Kitap İncelemeleri

İrem Aldemir

İrem Aldemir

@iremaldemir

garip
İki farklı şekilde gördüm bu kitabı.


Birincisi,olay zincirinden yola çıkarak kader inancı olan kimseler 'kaderin önüne geçilmez' gibi bir sonuç çıkarabilirler.Çünkü cinayet bir çok tesadüflerle meydana gelmiş gibi gözüküyor kitapta.En basidinden güzel giyindiği için ön kapıdan çıkması,çağırılan yerlere gitmemesi..Tüm kasaba biliyor o iki kardeşin Santiagoyu öldüreceğini ama kimse bir şey yapmıyor.Herkes biri bir şey yapmıştır diye düşünüyor kimse adamın uyarılmadığını düşünmüyor.Angelanın abileri öldürüyor Santiagoyu sorgusuz sualsiz.Ve namusları temizlenmiş oluyor ama Angela doğru mu söylüyor bu belirsiz.

İkincisi,düşüncelere baktım.Olaylar çok basit böyle şaşılası,inanılmaz bir olay zinciri yok.Sanırım bu kitapta cinayeti 'cinayet' olarak görmek hata olur diye düşünüyorum.

Kötülük dolaşıyor etrafta elinde kocaman bıçaklarla aslında.İnsanlar hiçbir şey yapmıyor.Herkes biliyor onların Santiagoyu öldüreceğini,konuşa söyleye geziyorlar arıyorlar onu ama insanlar tepkisiz kalıyor.Çünkü insanlar 'namus' söz konusu olduğunda yapılması gerekenin bu olduğunu düşünüyor,Santiagonun elinde bağırsaklarıyla can vermesinin hak edilen nihayet olduğunu düşünüyorlar.Ve elinde bıçaklarla gözleri dönmüş iki insana durun diyemiyorlar dahası Santiagoya kaç demiyorlar.Namus çemberini de bir adım daha genişlettiğimde ben 'inanç' buluyorum.Dini yaşayışları ve töreleri kadının evlilik öncesinde gireceği bir ilişkinin sonucunun zaten ellerinde bağırsak bulmak kadar ağır olması gerektirdiğini düşündürüyor o halka,yani inandıkları konu ne olursa olsun ahlak,namus,din vs. güçlü inançlar,toplum tarafından uzunca sürelerdir benimsenmiş kurallar bu kasabayı kör ediyor.Kimse inancının,alıştığının ötesine 'hayır' ı koyamamış,kimse Angelayı düşünmemiş,herkes beynini kübe koymuş gibi davranıyor,Santiagonun annesi dahil.

Beni etkiledi mi etkilemedi mi bilmiyorum ama çok rahatsız etti.Nasıl olur da kimse bir adım öne çıkmaz diye çok düşündürdü.Yan komşumun böyle öldürüldüğünü ve dahası öldürüleceğini bildiğimi düşündüm.Rahatsız ediciydi.

Kitabı okumuş halimle tekrar okur muydum diye düşünüyorum,evet tekrar okuma listemde.Yıllar sonra tekrar mutlaka okuyacağım.O kasabaya tekrar bir bakış atmak çok istiyorum.

Özetle,okuyun okutun,üzerine de konuşun.Çünkü sadece kapağını kapatmalık bir kitap değil.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 6 verdi
1 yorum
Kahve Kitap Kurabiye (@kahvekitapkurabiye)
Sonu başından belli bir kitaptı diye hatırlıyorum. Yani; Santiago'nun öldürüleceğini hepimiz biliyoruz kitapta ki tüm karakterler ve kitabı okumaya başlayan bizler. ve buna rağmen kitap akıcılığından hiç bir şey kaybetmiyor. Tıpkı sonunda batacağını bildiğimiz halde Titanic filmini izlemek gibi :). Okuyalı uzun zaman olan bir kitaptı ve böyle bir izlenim bırakmıştı bende...
15.02.18 beğen cevap