up
ara

Kırmızı Pazartesi Kitap İncelemeleri

nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Kırmızı Pazartesi
Gabriel Garcia Marguez'in Yüzyıllık Yalnızlık tan sonra okumuş olduğum ikinci kitabi Kırmızı Pazartesi .Bir çok paylasimda ve arkadaşlarla olan yazismalarimda sandim ki Marguez kitaplarinin siralamasi var ve o siraya gore okumam gerekiyor.Aksine olayın kasabada geçmesi dışında kitaplari birbirine bağlayan bir unsur göremedim.Bu ikisi için bu böyle bana göre.Dil ,anlatimdaki ustalık aynı lakin konu olarak cok farkli ve sıralama olmadan da okunabilecegini düşünüyorum.

Gelelim Kırmızı Pazartesi ye.Sayfa sayısı 107 olup içi dolu dolu olan bir kitap ki, ben kısa kitaplardan pek hazlanmıyorum. Cok sayfali kitaplarda sanki daha fazla bütünleşmiş hissediyorum derken aklımdan çıkmayacak hikayesi ve anlatımıyla kitap çok güzeldi.

Nasıl böyle bir cinayet islenebiliyor .Herkesin bildiği ama kimsenin engel olamadığı ,cinayetin islenebilecegine inanilmadigi bir kasaba.Aynı kasaba; bir kadının tek bir sözü ile "Santiago Nasar"demesiyle harekete geçiyor , sorgusuz sualsiz ,ortada bir kanıt dahi bulunmadığı halde öldürülmesine göz yumuyor.Adamın ise hic birseyden haberi yok .????? Kırmızı Pazartesi'nin konusu gerçek bir hikaye ,yazarın yaşadığı kasaba da gerçekleşmiş ve yazar bütün bu hikayeyi annesinin ısrarı ile o dönem değil neredeyse 50 yıl sonra kaleme almış.
Namus cinayetinden ziyade kitapta anlatılan toplum olarak insanlık olgusundan bahsedilmektedir.Cinayeti ,ikizler değil kasabanın bütünü işlemiştir.Ve öyle yerler vardi ki hala etkisindeyim.
?????Annenin ,katil ikizlerin koşarak eve geldiğini görmesi ve kapıyı kapattığı an oğlunun dışarıda kalmasi???? okuduğumda içim bir fena oldu.Ve cinayet ani ,cinayet sonrası ölünün vücut değişimi otopsi halleri filan beni fena sarstı ???????Daha da bisey yazmayayım merak edenler bekletmeden okusun o kadar.
ataç ikon Kırmızı Pazartesi
kitaba 8 verdi
0 yorum