up
ara

Sis ve Gece

Sis ve Gece Konusu ve Özeti

Sis ve Gece
Sis ve Gece, Ahmet Ümit'in 1996'da yayımlanan ve 2007'de sinemaya uyarlanmış olan ünlü polisiye romanıdır. Yunanistan'da da yayımlanan kitap, yabancı dile çevrilen ilk Türk polisiye roman özelliği taşımaktadır. Roman, Sedat adındaki bir polisin başından geçen olaylar üzerine kurgulanmıştır.
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752897373
Sayfa: 270 sayfa Basım Tarihi: 1996
Aniden kaybolan genç bir kız: Mine... Âşık olduğu kızı arayan bir MÎT görevlisi: Sedat. Yasak bir aşk. İstihbarat örgütünün içindeki entrikalar. Askerlerle, sivillerin çatışması... Günümüz İstanbul'undan renkli insan portreleri. Karanlık sokaklarda soluk soluğa bir koşuşturma. Örgüt evlerine düzenlenen baskınlar, yargısız infazlar, kayıtlara geçmemiş ölümler. Kayıtlara geçmemiş ölümlerin parçaladığı yaşamlar... Türkiye'nin yakın geçmişine insani bir bakış..."Bakışlarımı konağa çeviriyorum. Görenlerde korku ve ürperti uyandıracak bu bina bana hüzün veriyor. Onu daha önce hiç görmemiş olmama karşın aramızda çözümleyemediğim bir bağın varlığını hissediyorum. Bahçedeki çürümüş yapraklara basarak binanın kapısına doğru yürüyorum. Kanatlı demir kapının üstünde, yer yer çatlamış mermer alındaki kabartma dikkatimi çekiyor. Kabartmada ilk seçtiğim bir yıldız oluyor. Yıldızın hemen altında, namluya benzer bir başka şekil var, bunun bir tabanca olduğunu anlamakta gecikmiyorum. Tabanca kabzasının altına bir de yarımay oyulmuş. En yukarıda yıldız, altında bir tabanca ve kabzasının hemen ucunda bir yarımay. Bu amblemi bir yerlerden hatırlıyorum ama çıkaramıyorum."
ingiltere

ingiltere

@ingiltere - Bursa

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.
ataç ikon Sis ve Gece
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mehtap Ç.

Mehtap Ç.

@fulya68 - İstanbul

Bir yazara takıldığım zaman onun eserlerinden en az 3- 4 tanesini peş peşe okumak isterim. Bu sayede yazarın iç dünyasını daha iyi hissederim ve çok hoşuma gider. Ahmet Ümit'in ard arda okuduğum kitaplarından birisiydi.İlk olarak "Beyoğlu Rapsodisini" okumuştum ve çok sevmiştim. Sonrasında "Patasana" çok ilgimi çekmişti ve üçüncü olarak "Sis ve Gece." "Sis ve Gece" kitabı bitirdiğimde ilk ikisi kadar bir etki yaratmamıştı üzerimde. Sanırım bunun en önemli nedeni kitabın ortalarında bir yerlerde kitabın sonuna dair güçlü bir ipucunun sunulması. Elbette okur olarak yanıldığımı düşünüp farklı bir sonla karşılaşacağımı hayal ettim, ama öyle olmadı. Bu sebepten kitap bittiğinde hafif bir hayal kırıklığı hissetmiştim.

Ahmet Ümit polisiye türünde önemli bir yazar. Çıkan son iki kitabı hariç hepsini okudum.
ataç ikon Sis ve Gece
kitaba 6 verdi
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Mehtap @fulya68 2013 yılından bu güne SİS ve GECE hakkındaki düşüncelerin,daha doğrusu beğenin artmış olabilir mi? Ne bileyim puanın 6 yerine yedi,sekiz olmuş olabilir mi? Bir arkadaşımız önerdi de bu romanı. Ben de,Tanıdığım bir arkadaşın,bildiğim bir arkadaşın incelemesini okuyayım,değerlendireyim,dedim...
11.10.18 beğen 1 cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Sis ve Gece anlatım tarzı ile etkileyici bir kitaptı. Kitap Sedat denen bir ajanın vurulduktan sonra metresi Mineyi araması ile başlıyordu. Sürükleyici bir kitap olarak aklımda kalan kitabı bundan dört yıl önce okuduğum için çok fazla ayrıntıları hatırlamıyorum. Kitapta Sedat'ın rüyalarına ayrıntıyla yer vermesi hatta olayın çözülmesinde bu rüyaların etkili olması bana o zaman bir haylı ilginç gelişti. Olayın çözülmesinde etkili derken Sedat vurulduğunda ilk rüyayı görüyor ve olaylar öyle başlıyor, sonra geçmişe dair bölük pörçük parçaları rüyalarda görüyor. Ahmet Ümit'in diğer kitaplarına oranla daha çok dilendiricilik gibi sosyal olaylara değiniyordu. Bunlar dışında romandan aklımda kalan fazla detay yok. Şöyle boş bir günde bir solukta okunacak bir kitaptı.
ataç ikon Sis ve Gece
kitaba 6 verdi
0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Ahmet Ümit'i İstanbul Hatırası ile tanıdım. Sis ve Gece, İstanbul Hatırası'na göre daha az aksiyonlu, dingin bir anlatımı var. Ani heyecanlanmalar yaşamadım okurken. Kitap polisiye türünde olmasına rağmen yasak aşk ön plana çıkarılmış. Akıcı bir dili var ve sosyal mesajlar da içermekte. Sahnelerdeki detayların uzun uzun betimlenmesi farklı bir hava katmış kitaba. Çok da güzel olmuş. :) Bir çok okur tarafından sonu tahmin edilmiş, ben edemedim itiraf edeyim. :)
Kitabın yabancı dile çevrilen ilk Türk polisiye romanı olduğunu okuduktan sonradan öğrendim.
Aynı adla sinemaya da aktarılmış filmini de izlemek isterim. :)
ataç ikon Sis ve Gece
kitaba 8 verdi
0 yorum
Emine Kenkeş

Emine Kenkeş

@eminekenkes

Ahmet Ümit'in okuduğum ilk kitabı. daha doğrusu bunu okuduktan sonra başka kitabını okumak istemedim. Ahmet Ümit'in polisiye tarzında yazdığı bir kitap. kendini bir şekilde okutturuyor sonunu merak ediyorsunuz ama saçma bir sonla karşılaşınca - yani bana saçma geldi- hayal kırıklığın uğruyorsunuz. sonuç olarak dil çok günlük konuyla ilgiyi ayakta tutuyor ama konu da sonunda saçma bir noktaya varınca ister istemez başka kitaplarını okumaktan kaçıyorsunuz. ben başka kitaplarını okumadım henüz çünkü Sis ve Gece'den sonra Ahmet Ümit hep ikinci planda kaldı ama en kısa sürede yeniden deneyeceğim
ataç ikon Sis ve Gece
kitaba puan vermedi
0 yorum

Sis ve Gece - S41

"Evet," diyorum. "Yine kar yagiyor."
"Tanri fakir fukaranin yardimcisi olsun"diyor. "Kömür ates pahasi."
Yasemin Üsküplü tarafından eklenmiştir.
hk

hk

@haticeee - Ankara

Kapağın parlak metal yüzeyinde bir adam görüyorum. Omuzları çökmüş, yüzü allak bullak bir adam; ağladı ağlayacak. Ona bir yerlerden aşinayım, neredeyse tanıyacağım...
ataç ikon Sis ve Gece
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee - Ankara

+Yanlış düşünüyorsunuz. Polisler de sizin gibi insan. Hepsinin ailesi, çocukları var. Görevlerini yerine getirerek evlerini geçindirmeye çalışıyorlar.
-Görevlerini nasıl yerine getirdiklerini akşam haberlerinde dinliyoruz. İşkencede sakat kalan insanlar...
ataç ikon Sis ve Gece
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

" Yaşam ağlamaya değmeyecek kadar saçmadır... "
ataç ikon Sis ve Gece
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Hande Ç.

Hande Ç.

@handec - Aydın

Güzelliğe bu kadar önem vermem belki ters gelecek size. Ama ömrü boyunca beğenilmemiş, gözlerdeki kaçamak bakışlarda çirkinliğinin yarattığı etkiyi görmüş biri için güzelliğin ne kadar önemli olduğunu bilemezsiniz.
ataç ikon Sis ve Gece
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee - Ankara

Dokunuşları öyle içten ki, sözcüklerle anlatamadığını sanki parmaklarının ucuyla söylemek istiyor. Ellerinin sıcaklığını içimde bir yerlerde hissediyorum; sanki yanımda annem, sakınımsız, güvenebileceğim bir dost var.
ataç ikon Sis ve Gece
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
231
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları
Bazen gülümseten, bazen ağlatan, bazense imrendiren duygu yüklü aşk hikayeleri, tüm zamanların en iyi aşk kitapları listesind...