up
ara

Hamlet

Hamlet Konusu ve Özeti

Hamlet
Kış Masalı William Shakespeare kitabının da yazarı William Shakespeare tarafından kaleme alınan Hamlet kitabı Roman, Tiyatro türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789944883061 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Hamlet isimli kitap 192 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Sabahattin Eyüboğlu çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Hamlet kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Sabahattin Eyüboğlu
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9789944883061
Sayfa: 192 sayfa
William Shakespeare (1564-1616) : Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık

400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Hamlet'de aşk, akrabalık ve iktidar ilişkileri ile intikam arzusunu birbirini izleyen cinayetlerin örgüsünde ele alır. Kaynağı eski kuzey masallarına kadar uzanan bu tragedya sadece Shakespeare'in değil, dünya tiyatro tarihinin de en tanınmış eserlerindendir. Üzerine binlerce kitap yazılan Hamlet, çağımızda en çok sahneye konulan oyunlardan biri olmuştur.
Soner Soydan

Soner Soydan

@sonersoydan - Hatay / Antakya

Kitapta geçen olayı basite indirgeyerek anlatacak olursak; Hamlet, babasının ölümünden uzun bir zaman geçmemiş olmasına rağmen, amcasının annesiyle evlenerek tahta geçmesiyle, hem annesine hem de amcasına karşı kinle dolar. Hamlet' in babasının ruhu bir gece vakti Hamlet' e görünür ve kendisini amcasının zehirleyerek öldürdüğünü söyler. Hamlet oyun boyunca uzun bir süre eylemsizlik halindedir. Bir şey yapamamaktan yakınır. Önce babasının ruhunun söylediklerinden emin olmak ister ve ruhun anlattıklarını bir tiyatro ekibine oynattırır. Tiyatroya Kral ' -Hamlet' in amcası- da davetlidir. Zehirlenme sahnesine gelince Kral dayanamaz ve tiyatroyu terk eder. Hamlet babasının ruhunun söylediklerinin doğru olduğunu anlar ve o günden sonra delirmiş gibi davranır. Çevresindekiler Hamlet' deki bu değişimi Ophelıa ' ya olan aşkından ötürü sanar. Ancak Kral farklı bir durum olduğunun farkındadır ve Hamlet' i İngiltere' ye gönderme kararı alır. Hamlet gitmeden önce annesinin isteği üzerine, annesiyle görüşür. Görüşme sırasında Polonıus -Ophelıa' nın babası-konuşmaları perdenin ardında Kral' a iletmek üzre dinlemektedir. Hamlet perdenin oynadığını görünce kim olduğuna bakmadan perdenin arkasındakini öldürür. Buna daha çok sinirlenen Kral, Hamlet' in İngiltere' ye gitmesinin gerekliliğine daha çok inanır ve aynı gece iki saray lordu gözetiminde Hamlet' i İngiltere' ye gönderir. Aynı zamanda İngiltere' ye bir mektup göndermiştir Kral. Bu mektupta Hamlet' in bir an önce öldürülmesi gerektiği yazar. Hamlet bir yolunu bularak bu oyunlardan kaçar ve tekrar saraya döner. Polonıus' un oğlu gelmiştir ve Kral' dan babasını Hamlet' in öldürdüğünü öğrenmiştir. Hamlet ile düello yapacaklardır. Kralla anlaşırlar ve Hamlet' i düello da öldürme kararı alır Polonıus. Polonıus' un oğlunun kılıcı etkili bir zehirle kaplıdır bu kılıç ile Hamlet' e dokunacak ve kimse ölümden şüphelenmicekti. İkinci planları ise düello sırasında Hamlet' e zehirli içki içirmektir. Planlar istediği gibi gitmez ve zehirli içkiyi Kraliçe içer. Hamlet kılıç ile yaralanır ve ölmeden önce Kral' ı da -amcasını- öldürür.


Eser konu itibariyle aşk, akrabalık ve iktidar ilişkileri ile intikam arzusunu bir arada ele alır. Tragedya' nın özellikleri arasında olan; doğaüstü olaylara da kısmen başvurulmuştur. Tragedya' nın bir başka özelliği; insanlara öğüt vermesidir. Tiradlar arasında bu da fazlasıyla vardı. Shakespeare' ın dine ve tiyatroya bakış açısı hakkında önemli bilgiler içeren eser, tiyatro ile ilgilenen kişiler için bir başyapıt niteliğindedir. Çevirmen notu ile bitirmek istiyorum: "Bir söz simyacısı, bir sanat simyacısı, bir insan sarrafı bu Shakespeare. Elini değdirdiği çamur altın oluveriyor, kullandığı her söz İngilizce olmaktan çıkıp Shakespeare' ceye dönüyor, bir başka, bir öte anlam yükleniyor. Her şairde öyle değil mi diyeceksiniz, öyledir doğru; ama bu gerçeği en iyi ortaya koyanlardan biri şüphesiz bu dev sanatçı."
ataç ikon Hamlet
kitaba 10 verdi
0 yorum
Barış Altınbıçak

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak - İstanbul

Yine kelimelerle dans etmiş.
Okudukça hayranlığımın arttığı mükemmel bir oyun yazarı. Sonunda bu meşhur oyununu da okuma fırsatı bulabildim. Bu oyunda da kelimeleri öyle yerinde ve öyle güzel söz oyunlarına başvurarak kullanıyor ki bazı yerlerdeki kapalı anlamı açığa çıkartmakta zorlanıyorsunuz.

Kral Hamlet kalleşçe bir şekilde kardeşi tarafından öldürülür. Hayalet olarak oğlu Hamlet ve yakın arkadaşı Horatio'nun karşısına çıkarak bu cinayeti öğrenmelerini sağlar. Hamlet, ölüm şeklinin ortaya konduğu bir piyes hazırlatarak amcası olan kral ve annesi kraliçenin huzuruna sunar. Bu şekilde amcasının tepkisinden cinayetin doğruluğundan emin olur ve çeşitli kurnazlıklarla (deli rolüne bürünerek) Danimarka'yı amcasına zehir eder. Amcası artık ondan kurtulmanın yollarını aramaktadır.

Eser çok değişik bir şekilde, kan banyosu ile sonlanıyor. Özellikle son bölümler, oyunu sahnede izlemem için çok teşvik edici oldu. En yakın zamanda şiirselliğin zirvede olduğu bu eseri sahnede de izleyeceğim. Usta oyuncuların olduğu bir sahne olması lazım, diğer türlüsü oyundan soğutabilir. Çünkü oynanması zor bir eser olduğu her bölümde kendini belli ediyor :)
ataç ikon Hamlet
kitaba 9 verdi
0 yorum
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak - Bursa

Olmak ya da olmamak
Hamlet, Shakespeare’in meşhur tragedyalarından biri. Baş kahramanımız yine coşkulu, fikrine kendini adamış biri. Hamlet, Danimarka kralının oğlu. Babasının şüpheli ölümünün sebebini öğrenip, intikam ateşiyle dolar. İhanet ve intikam odaklı bir kurgunun içine sokar bizi.
Hamlet deyince ilk akla gelen şey olmak ya da olmamak’tır. İşte o tirat da bu şekilde: “Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu! 
Düşüncemizin katlanması mı güzel, 
Zalim kaderin yumruklarına, oklarına 
Yoksa diretip bela denizlerine karşı 
Dur, yeter! Demesi mi? 
Kim dayanabilir zamanın kırbacına? 
Zorbanın kahrına, gururunun çiğnenmesine, 
Sevgisinin kepaze edilmesine 
Kanunların bu kadar yavaş 
Yüzsüzlüğün bu kadar çabuk yürümesine 
Bilinç böyle korkak ediyor hepimizi: 
Düşüncenin soluk ışığı bulandırıyor 
Yürekten gelenin doğal rengini. 
Ve nice büyük, yiğitçe atılışlar 
Yollarını değiştirip bu yüzden. 
Bir iş, bir eylem olma gücünü yitiriyorlar.”
ataç ikon Hamlet
kitaba puan vermedi
2 yorum
Film adam (@serserimsi)
Shakespeare okurken iyi bir çeviri olmazsa hiç tadı olmuyor. Shakespeare okumak için önce çeviri iyi araştırılmalı.
23.11.18 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

William Shakespeare'ın okuduğum ilk kitabıdır. Sanırım dört yıl önce okumuştum, açıkçası ağır bir dil, klasik bir taht kavgası ve intikam üzerine kurulu olduğunu düşünüyordum. Daha on sayfa okumadan yanıldığımı anladım. Trajedi... yani bir nevi daha duygusal olaylar silsilesi beklerken psikolojik gerilimler içinde sürüklenen Hamlet'in gidiş gelişleri ile karşılaştım. Olay kurgusu göründüğünden çok daha derin, karakterlerin psikolojisi beklediğimden çok daha iyi, dil ise (galiba çevirmenden kaynaklı) günlük dil. Ben daha eski kelimelerin kullanılmasını uygun görürdüm. Tıpkı Yüzüklerin Efendisinde olduğu gibi. Fırsat bulduğum anda farklı bir çevirmenden tekrar okuyacağım. Çünkü ikinci defa okunmayı fazlasıyla hak eden bir kitap...
ataç ikon Hamlet
kitaba 8 verdi
0 yorum
Kara Kalem

Kara Kalem

@mehmetayyildiz

birgün ezel izliyordum ve o esnada tuncel kurtizin sesinden hamletten alıntı şiire denk geldim
İnanıyorum söylediğini candan söylediğine,
Ama bugünkü karar,
Yarın bozulur çok kez.
Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak,
En çabuk unuttuğumuz şeydir, ne yapsak.
Madem ki bu dünya bile yok olacak bir gün,
Sevginin bitmesine insan, neden üzülsün.
Aşk mı kaderi kovalar kader mi aşkı,
Daha Kimseler Çözemedi Bu Bilmeceyi.

uzun uzadıya yazmaya gerektirecek fazla söz var bu destansı tiyatro oyunu ile ilgili ama en önemlisi oyunun içerisinde geçen şiirler ve söylenen dokunaklı sözlerdir...

ana fikir:pisliğin ortalığı sardığı bu zamanda,
İyiliğin af dilemesi gerekiyor kötülükten.
ataç ikon Hamlet
kitaba 10 verdi
0 yorum

Hamlet - S41

Tamam, dinle bak, maksadım şu;
İşe yarayacak sanırım bu oyun:
Oğluma böyle yüklendin mi hafiften,
Tezgahta kumaşı, birazcık lekeler gibi
Sen gör o zaman, Reynaldo, karşındaki,
Ağzını aramak istediğin adamı:
Saydığın kusurları biraz olsun görmüşse
Sözü edilen delikanlıda,
Hemen katılacak söylediklerine:
Kendinin, memleketinin ağzı, deyimleriyle,
"Ah efendiciğim", "Ya canım efendim",
"Öyle, öyle, sayın bayım" diye girişecek söze.
Soner Soydan tarafından eklenmiştir.
Müzeyyen

Müzeyyen

@muzeyyen621

Bir insana insan mı denir bütün işi
Yemek ve uyumak olursa dünyada yalnız?
ataç ikon Hamlet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esm.

Esm.

@kaplumbagist

Bir insana insan mı denir bütün işi
Yemek ve uyumak olursa dünyada yalnız?
ataç ikon Hamlet
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esm.

Esm.

@kaplumbagist

Affet benim namustan yana oluşumu.
Çünkü pisliğin ortalığı sardığı bu zamanda,
İyiliğin af dilemesi gerekiyor kötülükten.
ataç ikon Hamlet
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esm.

Esm.

@kaplumbagist

Herkese layığına göre davranacak olursan kim kırbaçtan kurtulabilir ki?
ataç ikon Hamlet
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

POLONIUS:
.....Neler okuyorsunuz efendimiz?
HAMLET:
Kelimeler, kelimeler, kelimeler!
ataç ikon Hamlet
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
141
KİTAP
Türk ve Dünya Edebiyatından Okunması Gereken Seçkin Kitaplar
Türk ve Dünya edebiyatında kimisi yazıldığı döneme ışık tutan kimisi hafızalara kazınmış kimisi ise başlı başına klasikleşen ...
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
38
KİTAP
Tiyatro Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Tiyatro Kitapları
Güzel sanatlar fakültesinin tiyatro bölümünde okuyan öğrencilerin ve tiyatroya gönül veren herkesin mutlaka okuması gereken e...
 paylaşım fotoğrafı
Nadir Sarıbacak 'ın oynadığı Nazım karakterinden dinleyin bu tiradı. Ben de buraya ilistireyim.

"Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu! Düşüncemizin katlanması mı güzel, zalim kaderin yumruklarına, oklarına yoksa diretip bela denizlerine karşı "Dur, yeter!" demesi mi? Ölmek, uyumak sadece! Düşünün ki uyumakla yalnız bitebilir bütün acıları yüreğin,
çektiği bütün kahırlar insanoğlunun. Uyumak, ama düş görebilirsin uykuda, o kötü! Çünkü ölüm uykularında, sıyrıldığımız zaman yaşamak kaygısından, ne düşler görebilir insan, düşünmeli bunu. Bu düşüncedir uzun yaşamayı cehennem eden. Kim dayanabilir zamanın kırbacına, zorbanın kahrına, gururunun çiğnenmesine, sevgisinin kepaze edilmesine? Kanunların bu kadar yavaş
yüzsüzlüğün bu kadar çabuk yürümesine kötülere kul olmasına iyi insanın. Bir bıçak saplayıp göğsüne kurtulmak varken kim ister bütün bunlara katlanmak! Ağır bir hayatın altında inleyip terlemek ölümden sonraki bir şeyden korkmasa, o kimsenin gidip de dönmediği bilinmez dünya. Ürkütmese yüreğini? Bilmediğimiz belalara atılmaktansa çektiklerine razı etmese insanı? Bilinç böyle korkak ediyor hepimizi: Düşüncenin soluk ışığı bulandırıyor yürekten gelenin doğal rengini. Ve nice büyük, yiğitçe atılışlar yollarını değiştirip bu yüzden. Bir iş, bir eylem olma gücünü yitiriyorlar."
ataç ikon Hamlet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İbrahim

İbrahim

@ibrahim80 - İstanbul

Hamlet
en aci söz ninni gibi gelir sersemin kulağına.
ataç ikon Hamlet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Anna K.

Anna K.

@meftunekadin - Mersin

Hamlet paylaşım fotoğrafı
Hamlet
Hamlet'in bale dilinde düzenlenmiş oyunundaydık dün akşam. İnsanın kalbini titreten muhteşem bir orkestra, bale sanatçılarının müthiş emeği. Eğer yaşadığınız şehirde devlet opera ve balesi kurumu varsa bu oyunu izlemenizi tavsiye ederim.
ataç ikon Hamlet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rom

Rom

@rom

Hamlet...
...
Ah bu katı, kaskatı beden bir dağılsa,
Eriyip gitse bir çiy tanesinde sabahın!
Ya da Tanrı yasak etmemiş olsa
Kendi kendini öldürmesini insanın!
Tanrım! Ulu Tanrım! Ne bunltıcı, ne berbat,
Ne tatsız, ne boş geliyor bu dünya bana!
Ah ne iğrenç, ne iğrenç! Bakımsız bir bahçe ki
Azgın bitkileri tohuma kaçmış,
Pis, kaba ne varsa tabiatta sarmış içini.
Bu muydu olacak iki ay sonra ölümünden?
O kadar bile değil, iki ay bile olmadı.
O yüce kralı bir düşün, bir de buna bak:
Biri güneş tanrısı, öteki bir orman şeytanı!
ataç ikon Hamlet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

Aşk mi kaderi kovalar kader mi aşkı? paylaşım fotoğrafı
Aşk mi kaderi kovalar kader mi aşkı?
Kendi kendimize verdigimiz sözü tutmak, En çabuk unuttuğumuz şeydir,ne yapsak.
ataç ikon Hamlet
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum