up
ara

Harry Potter ve Ateş Kadehi - 4.kitap

Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter ve Ateş Kadehi - 4.kitap Konusu ve Özeti

Harry Potter ve Ateş Kadehi - 4.kitap
Harry Potter'ın Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki dördüncü yılında fantastik maceraları devam ediyor. Bu yıl Üçbüyücü Turnuvası'nın gerçekleşecek olması hem Hogwarts öğrencilerini hem de yarışmaya katılmak için gelen diğer büyücülük okullarının öğrencilerini çok heyecanlandırır. Ancak turnuva sırasında beklenmedik olaylar yaşanacaktır.
Yazar:
Çevirmen: Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750803314
Sayfa: 660 sayfa Basım Tarihi: 2000
Harry Potter dizisinin dördüncü kitabı Harry Potter ve Ateş Kadehi, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dördüncü sınıfa geçen Harry'nin başından geçenleri konu alıyor.

Yaz tatilinde yanlarında kaldığı Dursley'lerden bir an önce kurtulmak isteyen Harry, bir yolunu bulup arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gidiyor. Bu yıl okuldaki en büyük yenilik ise Üçbüyücü Turnuvası. Hogwarts'ın yanı sıra iki rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik, yüz yıldan beri ilk kez düzenleniyor.

Büyücülük dünyasında her şey her zaman olduğu gibi heyecanla, sürükleyici ve şaşırtıcı. Ancak Harry'nin alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç bir olayın yaklaşmakta olduğunun habercisi.
Almila Kaya

Almila Kaya

@almilakaya

Durmstrang Şampiyonu-Viktor Krum!
Beauxbatons Şampiyonu-Fleur Delacour!
Hogwarts Şampiyonu-Cedric Diggory!
Sadece o mu?
Sinir bozucu akrabalarından erken kurtulan Harry'nin yaz tatili, arkadaşları Ron ve Hermione'yle ve Weasley ailesiyle beraber gittiği Quidditch Dünya Kupası'yla ve orada yaşanan beklenmedik olaylarla, vaftiz babası, pervasız Sirius Black'le, berbat bir kabus'la, sık sık acıyan yara iziyle hayli renkleniyor. Hogwarts'ta onları bir sürpriz daha bekliyor-Üç Büyücü Turnuvası. Bu tehlikeli ve ölümcül yarışmaya, bir komplo sonucu katılmak zorunda kalan Harry'i yarışmada hayatta tutmak için seferber olan öğretmeni Moody, bu komplonun Voldemort tarafından kurulduğuna kesin gözüyle bakıyor. Besbelli Voldemort on dört yaşındaki Harry'nin öleceğini düşünüyor. Sürpriz bir sonla biten bu muhteşem kitapla beraber, artık aksiyon başlıyor.
3 beğen · 0 yorum
Harry Potter isimli güzide serimizin dört nömralı kitabı. Kalınlığı "çocuk kitabı" diyenlerin gözüne girsin!
Çoğu okuyucunun seride en sevdiği kitap olmuştur. Araştırmalarıma dayanarak söylüyorum bunu, acayip seveni var özellikle bu kitabın. Ancak kişisel görüşümdür; benim en az sevdiğimdir seride.
Hikayesine gelince, ilk üç kitabın aksine fena renkli bir kitap. Okullardı, farklı milletten büyücülerdi, resmen coşacaksınız. Gerilim basa gaz devam hele ki finali uffff :) Burda anlatmıyorum, okumayanınız vardır şey olmasın. Ama zaten ilk üçü okuduysanız mutlaka bunu da okuyacaksınız.
Ha bir de önceden filmini izleyip bakanlar var. Rica ediyorum filmleriyle kıyaslamayın, süper makaslıyorlar sahneleri. Kitabı okuyun kendi hayal gücünüzü kendi hayal perdenize yansıtın.
3 beğen · 0 yorum
dormansi

dormansi

@dormansi

ilk bölüm riddle evi'ni sanırım okumadım sadece sayfaları gözden geçirdim. çok sıkılmıştım
ama kitap şahane serinin tüm kitapları gibi. 900 sayfalık bir kitabı 10 yaşındaki bir çocuğa 3 gecede okutuyor daha ne olsun.
filmi kitaptan bağımsız olarak iyiydi bence. aksiyonları-efektleri özellikle de 3. filmden sonra çok iyi geldi. bunun dışında 900 sayfalık bir kitabı 2 saate sığdırmak zor. üstelik kitapta okuyucunun beğenebileceği çok fazla diyalog ve espri var. önemli olayları anlatsalar bile o güzel sahnelerin tamamını almak mümkün değil. beğendiğimiz sahneleri göremeyince de olduğundan daha da eksik görüyoruz filmi.
belirtmeden geçmeyeyim, 3. film kitabına en çok uydurulan filmdi sanırım.
0 beğen · 0 yorum
Esin Kapucu

Esin Kapucu

@esinkapucu

İnsanların Rowling i neden bu kadar başarılı bulduğuna şaşmamak gerek. Bir dünya yaratmak, yarattığın dünyayı bugüne kadar yaratılmışlardan fersah fersah uzak tutmak, onu ince ince işlemek, sevdirmek, benimsetmek ve bu dünyada bir o kadar başarılı, hırslı , iyi , kötü, cesur, adil ve daha bir sürü erdeme sahip karakter yetiştirebilmek; ve bunu hiç sekteye uğratmadan, kuşku bırakmadan bir beyne iletebilmek... Serinin kesinlikle açık ara en güzel kitabıydı. Kitap en ince ayrıntısından, komple kurgusuna, karakter geçişlerinden yazım inceliklerine kadar kesinlikle kusursuzdu. Kalan 3 kitabı okumayı hevesle bekliyorum.
2 beğen · 0 yorum
Leylavinia

Leylavinia

@leylavinia

859 sayfa.. Ilk baktığında insanın gözünü korkutsa da kitabın içine adım attığın anda sayfalar arasında kaybolduğunu hissediyorsun..
Serinin önceki 3 kitabıyla kıyaslamam gerekirse, benim için Harry Potter dünyası hakkında en verim aldığım kitabıydı. -Ne yazık ki- kitap serisi okumadan önce film serisini seyretmiş biri olarak, izlerken birleştiremediğim bağları kitap sayesinde toparlayabildim.
Profesör Dumbledore'un cümlesi hala beynimde yankılanıyor,
"Acıyı bir süreliğine uyuşturmak, sonunda onu hissettiğinde daha büyük acı çekmene yol açar."
1 beğen · 3 yorum
Sui Generis (@suigeneris)
Dumbledore gibi öğretmenlerimiz olsaydı keşke.
22.11.17 beğen 2 cevap

Harry Potter ve Ateş Kadehi - 4.kitap - S41

Mektubunu alarak, "Bunu benim için Sirius'a götürebilir misin?" diye sordu Harry. "Dur biraz... Bitireyim de öyle."
Zehra Sancakdar tarafından eklenmiştir.
meltem altun

meltem altun

@meltemaltun

"Bir adamın nasıl biri olduğunu anlamak istiyorsan, kendisiyle eşit olanlara değil, astlarına nasıl muamele ettiğine bak"
-Sirius Black, Harry Potter ve Ateş Kadehi
ataç ikon Harry Potter ve Ateş Kadehi - 4.kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Narcissa

Narcissa

@narcissa

İlginçtir, eğer bir şeyden korkuyorsanız ve zamanı yavaşlatmak için her şeyinizi vermeğe hazırsanız, zaman hızlanmak gibi sevimsiz bir alışkanlık kazanır...
6 beğen · 0 yorum
Narcissa

Narcissa

@narcissa

Eğer hedeflerimiz aynı, kalplerimiz de açıksa, adet ve dil farklılıkları hiç bir şey ifade etmez...
- Dambledore
6 beğen · 0 yorum
Narcissa

Narcissa

@narcissa

Şüphen varsa, kütüphaneye gideceksin.
5 beğen · 0 yorum
Işıl Sezgin

Işıl Sezgin

@minibayku

Acıyı bir süreliğine uyuşturmak, sonunda onu hissettiğinde daha büyük acı çekmene yol açar.
ataç ikon Harry Potter ve Ateş Kadehi - 4.kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
48
KİTAP
Beyaz Perdeye Aktarılan Kitaplar
Konuları senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarılan kitaplar listelenmektedir. İzlemeden önce okumanızı tavsiye ederiz....
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
396
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
Eduşka

Eduşka

@edaa

 paylaşım fotoğrafı
Serinin 4. Kitabı 😊

Son 200 sayfa, dün bitirmeyi planladım ama olmadı bugün bitecek inşallah 😊
ataç ikon Harry Potter ve Ateş Kadehi - 4.kitap
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Can (@canae)
💫💫 Keyifli okumalar :)
16.02.19 beğen 2 cevap
kahvedelisi (@kahvedelisi)
🥰🧙🏻‍♀️en sevdiğimm. Keyifli okumalar🌸
18.02.19 beğen 1 cevap
fatih ozan (@fatihozan)
5. kitaptayim ,şu ana kadar konu olarak en az sevdiğim kitap bu oldu ,konusuna bi türlü ısınamadım gitti,,Tabii sonu sürprizlerle dolu o ayrı , söylim mi sonunu ,bak şimdi :p :)))
18.02.19 beğen cevap
Tamer Öztürk

Tamer Öztürk

@tamerozturk38

 paylaşım fotoğrafı
Bir adamın nasıl biri olduğunu anlamak istiyorsan, kendisiyle eşit olanlara değil, astlarına nasıl muamele ettiğine bak. S:474

Acıyı bir süreliğine uyuşturmak, sonunda onu hissettiğinde daha da büyük acı çekmene yol açar. S: 474
ataç ikon Harry Potter ve Ateş Kadehi - 4.kitap
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon