up
ara

Mutluluk

Mutluluk Konusu ve Özeti

Mutluluk
Arafat'ta Bir Çocuk kitabının da yazarı Zülfü Livaneli tarafından kaleme alınan Mutluluk kitabı Roman (Yerli), Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 0 yılında 9786050904192 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Mutluluk isimli kitap 392 sayfadan oluşuyor. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Mutluluk kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050904192
Sayfa: 392 sayfa
Barnes & Noble Büyük Yazar Ödülü / 2007Harika bir roman!-Theo Angelopoulos-Meryem: Van Gölü kıyısındaki bir kasabada, Allah'ın kendisini sevmesinden başka bir şey beklemeyen 17 yaşında bir kız. Şeyh amcasının tecavüzüne uğramış. Bir töre cinayetine kurban gitmek üzere.Prof. Dr. İrfan Kurudal: İstanbullu tanınmış bir aydın. Hayattan hiçbir beklentisi kalmamış. Sahip olduğu her şeyi geride bırakarak, teknesiyle amaçsız bir Ege yolculuğuna çıkıyor. Cemal: Gabar Dağları'nda PKK peşinde koşmuş bir komando. Askerliğini bitirip eve döndüğünde ömrünün en zor göreviyle karşı karşıya kalıyor: Ailenin yüzkarası amca kızını töre gereği öldürmesi gerekiyor. Her biri mutluluğu arayan Meryem, İrfan ve Cemal, kendilerinin, birbirlerinin ve ülkenin ruhunun derinlerine doğru çalkantılı bir yolculuğa çıkıyorlar. Peki, onları neler bekliyor?
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan - Bursa

Okuduğum ilk Zülfü livaneli romanı; tarih 27 aralık 2007

Kitabı çok karmaşık duygular içinde okudum.

Zaman, zaman; daraldım sonra tebessüm ettim, şaşırdım, hüzünlendim, kaygılandım, tarifsiz bir acı hissettim, kahkahalarla güldüm, kızdım, ama bütün bu duygularla birlikte bir de Yazara hayranlık duydum.

Daraldım, “Gabar dağlarında kar altındaki tepenin eteklerine kurulmuş askeri karakolda” geçenleri okurken. Çocuklarımı, çocuklarımızı nasıl askere göndereceğiz!

Tebessüm ettim, Yazarın ”İstanbul’da “elit” denilen parası bol ama yaşam kültürü bakımından lumpen acayip bir kesimini” anlatırken.

Şaşırdım, Doğuda gençlerin ilk cinsel denemelerini okurken. Bu nasıl olur?

Hüzünlendim, bir gencecik, daha çocuk sayılacak yaşta bir kızın hikayesiyle.Önce aile içinde iğrenç ve korkunç şiddet, sonra trende yaşadıkları.

Kaygılandım geleceğimiz için. İçimdeki tüm korkuları bir, bir anlatmış Yazarımız.

Acı, evet tarifsiz bir acı, ülkemiz ile ilgili kabul etmek istemediğimiz çarpıcı gerçekleri bir daha okumak bana acı hissettirdi.

Kahkahalarla güldüm; çok güzel iki fıkra vardı, sonra Saf Gelin Hikayesi, ilk defa okudum, çok komikti. Rus kızlar –Limon suyu – AIDS bu üçlüye de çok güldüm bir taraftan da ağlasam mı acaba diye kendi kendime sordum. Sonunda da bir “Absurd Tiyatro” sahnesi vardı, gerçekten çok hoştu, yine trajikomedi.

Kızdım, evet birkaç yerde Yazarın bazı sınırları aştığını düşündüm.
Sayfa 147 “ Böyle bir ülkede doğmak için ne günah işledim acaba? ” Bu soruyu yıllar önce yaşadığım Bulgaristan’ da soruyordum kendime, bir Türk olduğum için. Hiç aklıma gelmemişti ki bir Türk, Türkiye için böyle düşünebilir. Bunu kabul edemiyorum. Tamam, çok eksiklikler var ama…bu her ülkede var, farklı boyutlarda.

Türkçe okumanın, ayrıcalığı beni etkisi altına aldı. Gerçekten çok güzel bir üslup, anlatıma hayran kaldım.

Yazarımızın, Türkiye hakkındaki düşünceleri ile bu uzun görüşümü noktalıyorum:
garip, şaşırtıcı, çılgın, hüzünlü ve çelişkilerle dolu bir ülke

Yine de umut dolu bir son vardı.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 6 verdi
0 yorum
H. Alper KIRICI

H. Alper KIRICI

@halperkirici - Aydın

Hem kitap hem film spoiler içerir.
Yazar, müzisyen, yönetmen vs. kimlikleri bir yana Livaneli sevdiğim bir insan. Ancak kitabına yüksek puanı hakkettiğini düşündüğüm için verdim.
Ne yazık ki hemen sonrasında bile bile lades diyerek filmi de izledim. Genel kanıda olduğu gibi kabul etmeliyim kitabını okuyup da seyrettiğim hiçbir film beni kitap kadar tatmin etmemiştir. Kitabın doyumu ayrıdır. Derler ya en büyük beyaz perde insanın zihnidir (bunu bende demiş olabilirim). Aynen öyle.
Benim yaşadığım hayal kırıklığı ise yukardaki sebepten bağımsız sebepler içeriyor. Kitapta gerçekten insanın kişiliğini anlamak o anki ruh halini çözümleyip olayları karakterin gözünden yaşamak harikaydı. Kitap çoğunlukla bu iç sesler, görülen düşler vb kahramanın beyin kıvrımlarında geçerken film sadece olaylar zinciri şeklinde örülmüş. Yani bu bir hikayeyi “adam dağa çıktı ve öldü” diyerek anlatmak kadar sığ olmuş. Nerede gak - guk kuşu, nerede Hızır, nerede emekli konsolos? Tamam filmde nesnel bir yaklaşım yapalım demişsiniz. Ama ben kitabı okumamış olsaydım filmi zor anlamazdım. Yani film kendini anlatamamış.
Ayrıca belki filmcilik gereğidir, ne bileyim romanın hikaye örgüsü senaryoda çok albeni yaratmaz ve senaryolaştırırken hafif paraleller oluşa bilir. Bu gayet doğal hatta gereklidir. Yada ne biliyim “En bitmiş roman bile henüz sonlanmamıştır” mottasından (bunu da ben uydurdum) yola çıkarak film esnasında kitap kurgusunun zayıflıkları güçlendirilebilir. Yeni şeyler eklenerek yeni bir ruh bile eklenebilir.
Ama filmde sonu kitap sonuyla tutmuyor. Neden kız tecavuzcusunun oğluyla kalmak zorunda kalıyor. Hem de amca oğlu. Kabul edilemez bir yenilgi. Kitap boyunca anlatılan insan olma çabasına zıt bir boyun eğme finali. Prof neden boşanıyor bu da uyumsuz.
Kitap iyiydi ama film berbattı, Oyunculara bir şey demiyorum. Sanatsal kısmına gelemedim bile. Yinede emeği geçenlere teşekkürler.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 9 verdi
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Huzursuzluk
Klasik bir töre cinayeti ekseninde 3 kişilik bir roman mutluluk. Ama ismiyle hiç ilgisi yok romanın, hatta mutluluk değil, huzursuzluk olmalıydı adı diye düşündüm bitirene kadar. Huzursuz okudum, çünkü işlediği konu öylesine insanlık dışı ki, daha ilk sayfalarda aile içi tecavüzü okuyunca kitabı elinizde bile tutmak istemiyorsunuz. Fakat hakkını yememek lazım, Zülfü Livaneli, bu konuyu da sonraki cinsellikle ilgili konuları da öylesine naif cümlelerle anlatmış ki, bu okunabilir kılmış zaten romanı. Diğer birçok yazar gibi gerçekçi görünme telaşıyla bayağılaşmamış. Cümleler ve anlatım sade, akıcı olmasına rağmen bir çok yerinde bir kendini ispatlama telaşına girmiş ama . Sanki bunu da okudum, ahh şunu da biliyorum, bunu da biliyorum, çok entelim, pek dantelim havası da vardı, gereksiz ayrıntılar da. Reklam kokan ayrıntılar.. ? Gözlüğün Rayban olması gibi, içilen içkilerin markaları, gidilen yerlerin isimleri gibi ayrıntılara neden gerek gördü anlayamadım açıkçası. Karakterleri de sevmedim. Standart okuyucunun yakınlık kurabileceği karakterler değil zaten ama karakterler de derinlemesine anlatılmamış, samimi bulmadım. Masum ve mağdur Meryem'i bile sevemedim. Biraz emekli büyükelçiyi sevdim, o da sanırım portakal bahçeli sahil köy evi hayalimden kaynaklı. :) Biraz da İrfan Kurudal’ın üniversite ortamındaki boğulmuşluğunu anladım diyebilirim. Onun haricinde hiçbir şeyi sevmedim, kitabı da beğenmedim. Net.

Bu da sabah sabah sıcaktan bunalmış birinin yaptığı acayip bir inceleme olarak burada dursun. :)
ataç ikon Mutluluk
kitaba 6 verdi
5 yorum
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
Livaneli iyi hoş da bu kitabını ve dahi kitaptan uyarlanan filmi sev-e-medim.
08.08.18 beğen 1 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Filmi izlemedim. Livaneli'nin de daha önce birkaç kitabını okumuş ve beğenmiştim. Hatta" Sanat uzun hayat kısa"yı okuyorum şu anda. Okumadıysanız tavsiye ederim, güzel. Ama bu kitabı ben de sevemedim. Hep böyle bir diken üstünde olma psikolojisi yüzünden sanırım, ha öldürdü ha öldürecek huzursuzluğu buna neden olmuş olabilir. ?
08.08.18 beğen 1 cevap
Pepuk ???

Pepuk ???

@philosophia

Okunabilir :)
Mükemmel bir kitap.Hikayesi tam da bizi anlatıyor.Ülkenin uğraştığı terör,tecavüz ve gelir eşitsizliğini yazar çok güzel ortaya koymuş.Kitap daha ilk cümleden sizi içine alıyor.Yazar öyle akıcı bir dil kullanmış ki kitap sayfaları kayıp gidiyor.Betimlemeler sıkmıyor.Olay örgüsü bir biri içerisinde uyumlu ve bağlantılı.Karakterler oldukça orijinal ve konuyu tamamlayan hakkını veren tipler.İlerleyen zaman da bir kere daha okumayı düşünüyorum.Kitaba dair tek eleştirim sonu olacak çünkü;kitabın sonu biraz aceleye gelmiş gibi yazar direk konuyu kesti.İlerleyen zamanda ne olacağı konusunda soru işaretleri kalıyor.Belki yazar ikinci bir kitabı çıkarırsa orada soru işaretlerimizi giderebilir.Ayrıca kitabı okuduktan sonra filmi olduğunu öğrendim.Meryem karakterini Özgü Namal oynuyormuş.Çok güzel bir kitap gerçekten okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 8 verdi
0 yorum
Yasin K.

Yasin K.

@yasink

Mutluluk
Mutluluk kitabı birbirinden bağımsız üç farklı olayın yaşandığı ve bu olay kahramanlarının tek bir çatı altında toplandığı bir kitap. Askerlerimizin " bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır" bilinciyle nasıl hareket ettiklerini ve ne gibi zor şartlar altinda vatan aşkıyla ayakta kaldıklarını anlatan bir kitap.
Sonradan ün ,şöhret ,nam kazanmış bir insanın o hayata tutunmasını ve o hayat neticesinde sanki zorunluymuş gibi hayat düşüncelerinin de degiştiğini anlatan bir kitap.
Batıl inançların cahil kesimlerde ne gibi etki yarattığını anlatan bir eser . Küçük bir kızın yaşadığı çok kötü olayın onu nasıl etkilediğini ve ne gibi zorluklarla karşılaştığını anlatan bir kitap.
Ayrıca dili sade ve akıcı okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 10 verdi
0 yorum

Mutluluk - S41

Profesör'den 1400, Meryem'den ise 100 kilometre daha doğuda, Gabar dağlarında kar altındaki bir tepenin eteklerine kurulmuş olan askeri karakolda Cemal büyük bir zevkle tiitreyerek uyandı.
alexandra tarafından eklenmiştir.
zilan.vurgun

zilan.vurgun

@saturndekimuzisyen - İstanbul

ölüyorum dostlarım
bu kez son durak
ama beğenmezsem geri gelirim
ölümü de öğrenmiş olarak!
ataç ikon Mutluluk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Oğuzhan karatepe (@filozof55)
Sagopa skitinden: Sakın korkma bir tanem ölümde hayatın bir parçası.
27.11.18 beğen cevap
Pepuk ???

Pepuk ???

@philosophia

Ölüyorum Dostlarım
Bu kez son durak.
Ama beğenmezsem geri gelirim
Ölümü de öğrenmiş olarak.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Melda Doğan

Melda Doğan

@meldadogan - İzmir

Bırak hayat bir nehir gibi aksın; olumlu düşünki her şey olumlu olsun; dünyadaki kötülüklerin kaynağı olumsuz düşünmektir.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Yasin K.

Yasin K.

@yasink

Ne var ki yaşam biçimi, insanın düşünceleri dahil olmak üzere her şeyini değiştiriyordu.
ataç ikon Mutluluk
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Pepuk ???

Pepuk ???

@philosophia

Şarabın verdiği uykuyu ve bir kadının yanında uyunan ağır uykuyu bilirim
ataç ikon Mutluluk
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
23
KİTAP
Kişiliğinizi, Hayata Bakış Açınızı Değiştiren Kitaplar
Bazı kitaplar vardır kişiliğinize, benliğinize yön verir ve şekillendirir. İşte kendinizi gerçekten geliştirebileceğiniz, siz...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
Cansu

Cansu

@cansuduzgun - İzmir

 paylaşım fotoğrafı
Günaydın sabah okurları🤓
Sizin elinizde hangi kitaplar var?
ataç ikon Mutluluk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Mehmet Can (@mcan)
Biyoloji notları 😏😂
01.10.18 beğen 2 cevap