up
ara

Bir Dönem Bir Çocuk

Bir Dönem Bir Çocuk Konusu ve Özeti

Bir Dönem Bir Çocuk
Bir Dönem Bir Çocuk kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786051114057
Sayfa: 606 sayfa
Bu kitapta Altan Öymen'in çocukluğuyla birlikte, 1930'lu 1940'lı yılların hikayesi var. Dönem çok ünlü bir dönem. Konuları arasında İkinci Dünya Savaşı'nın öncesi var, kendisi var, sonrası var. "Savaşa girdik, giriyoruz" günleri, Trakya sınırındaki köprülerin atılması, İstanbul'un boşaltılması, "Karartma Geceleri", opera geceleri, Köy Enstitüleri devrimi, Irkçılık-Turancılık davası, Tan gazetesinin basılması, çok partili hayatın ilk seçimi, dönemin olayları arasında. Dönemin adı geçenleri arasında da, Atatürk'ten İnönü'ye, Churchill'den Stalin'e, Hitler'den Mussolini'ye, Roosevelt'ten Nazım Hikmet'e, Sabahattin Ali'den Nihal Atsız'a kadar, zamanın birçok ünlü kişisi var. Tarzan, "Şirley", Münir Nurettin, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Arsen Lüpen, Cingöz Recai, Fenerbahçeli Cihat, Beşiktaşlı Hakkı da dahil... Ve tabii, Altan Öymen'in babası Hıfzırahman Raşit, annesi Nezaket Öymen, kardeşleri Örsan Öymen ve Gülden (Öymen) Hacaloğlu da, yazarın anlattığı kişiler arasında.
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Kapağının köşesindeki ANI ifadesi yüzünden çekinerek okumaya başladığım, okudukça içinde kaybolduğum bir kitap oldu. Altan Öymen'in geçmişi anlattığı şuan için 4 ciltten oluşan serinin ilki. Altan Öymen seriye devam ediyor ki iyi ki de öyle yapıyor.

1900'lü yılların başlarına kısaca değinerek, net şekilde hatırladığı 1938 yılından itibaren anlatmaya başlıyor olayları. Özel hayatı kitabın içeriğinde elbette var. Ama o yaşına rağmen toplumsal olayları o kadar özümsemiş ki, anlatımında o dönemin izlerini çok net görebiliyorsunuz. Kitabın içeriği çok geniş, 2. Dünya Savaşından, Savaşın Türkiye'ye etkilerine, iktidarın savaş sırası tutumlarına, dönemin politikacıları, gazeteci ve yazarlarına, sanatçılarına kadar her şey. Kitap çok partili hayatın başlaması ile son buluyor.

Yakın tarihimizi merak edenler, okuyup öğrenmek isteyenler için gerçekten başarılı bir kitap. Gerçekten tarafsız. Dili sade, akıcı. Eski kelimeler elbette var ama Öymen farklı bir uygulama yapıp dipnot koymamış, eski kelimeyi parantez ile "o dönem biz buna böyle derdik, sonra zamanla değişerek..." gibi ifadelerle anlatmış, okuyucuyu dipnotla satır arasında gidip gelme zahmetinden ve dikkat dağılması probleminden kurtarmış.

Ayrıca çeşitli, gazete, dergi kupürleri, resimler ve karikatürlerle zenginleştirmiş.
ataç ikon Bir Dönem Bir Çocuk
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Gençlere Tavsiye Ederim
Altan Öymen siyasi olayları kendi yaşamıyla birlikte çok güzel işlemiş. Hiç sıkılmadan okunabilen çok akıcı bir kitap olmuş.Herkese,özellikle gençlere tavsiye ederim.İkinci Dünya Savaşı sırasında savaşa katılan ülkelerin genel durumlarını öğrenmek isteyenler için de eşsiz bir kaynak.
ataç ikon Bir Dönem Bir Çocuk
kitaba 10 verdi
0 yorum

Bir Dönem Bir Çocuk - S41

Trabzon'dan hep birlikte bir kayığa bindik. Annem, ablam, eniştem, ağabeylerim, kardeşlerim... Eniştem aramızdaki en büyük erkek. Hıfzırrahman Ağabeyim daha 15 yaşında. Bir sürü de eşyamız var.
Dilek Öz tarafından eklenmiştir.
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Şönfelt Teyze, bir gün annemle birlikte beni de akşam çayına çağırdı. Evde kendi yaptığı yuvarlak bir çikolatalı pastayı çıkardı. Dilimler kesti. İkram etti. Pasta diye bir şeyin (hem de çikolatalısının) var olduğunu yeniden hatırladım. Önümdeki dilimleri hemen bitirdim, ikincisi ikram edildiğinde de hiç nazlanmadım.

Pastanın çikolata dahil olmak üzere ham maddeleri, Türkiye'deki "Resmi Alman"lara herhalde yurt dışından geliyordu. Herhalde Alman Büyükelçiliği'nin aracılığıyla...

Almanya savaş içindeydi, orada da vesika usulü vardı ama, belli ki, yurt dışındaki görevlilerine o gibi imkanlar sağlanıyordu. Bu, "ele güne karşı" Alman halkının savaşa rağmen rahat yaşadığı izlenimini veriyordu.

Sayfa: 222
ataç ikon Bir Dönem Bir Çocuk
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Türk-Alman görüşmelerinin sonunda, diplomasi tarihinin en ilginç anlaşmaların biri ortaya çıktı. Özeti şuydu:
- Anlaşmanın birinci maddesine göre: Almanya ve Türkiye birbirlerine doğrudan doğruya veya dolaylı bir saldırıda bulunmayacaklardı.
- Ancak anlaşmanın giriş bölümüne göre: iki devletin başka devletlerle yaptığı anlaşmaların (tabii Türkiye'nin İngiltere ile yaptığı anlaşmadan da) doğan tüm yükümlülükleri geçerli kalmaya devam edecekti.
...
Anlaşmanın bir cümlesine göre Almanya ile savaşacak, ötekine göre savaşmayacak.

Bu iki zıt yükümlülük birbiriyle nasıl bağdaşacak?

18 Haziran günü imzalanıp kamuoyuna da açıklanan anlaşmanın metnini görenlerin aklına ilk gelen soru buydu. Ve bu sorunun cevabını bulmak kolay değildi.

Sayfa:262-263
ataç ikon Bir Dönem Bir Çocuk
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Beyatlı'ya:
- Ankara'nın en çok nefesini seversin? diye sormuşlar.
- İstasyonunu severim, demiş.
- Niçin?
- Çünkü oradan trene binip İstanbul'a gidilir.

İstanbul için onca şiir yazan Yahya Kemal'in hiçbir şiirinde Ankara'nın sözü geçmez. İstanbul'un adı sayılamayacak kadar çok geçer.

Sayfa:230
ataç ikon Bir Dönem Bir Çocuk
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum