up
ara

Zamanın Efendisi

Zamanın Efendisi Konusu ve Özeti

Zamanın Efendisi
Mavi Marmara Risalesi kitabının da yazarı Bülent Akyürek tarafından kaleme alınan Zamanın Efendisi kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kent Kitap yayınevinden 2008 yılında 9789944915076 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Zamanın Efendisi isimli kitap 148 sayfadan oluşuyor. Zamanın Efendisi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Kent Kitap
ISBN: 9789944915076
Sayfa: 148 sayfa Basım Tarihi: 2008
Roman boyunca çirkin tekliflere, rastlantılara maruz kalan soylu yazar "bir çay" imgesini savaş alanında "bir at" ister gibi tekrarlar durur.Bu imge, sermayenin vereceklerine karşılık bir derviş edasıyla direndiği bu kötü çağda, yazarın en büyük sancağı olmuştur artık. Hayata karşı ucuz talepleri vardır. Bu mütevazı hayattan beklediği, huzurlu, gönül rahatlığıyla, kendisini satmadan bir bardak çay içmektir ama işler sanıldığı gibi kolay olmayacaktır...Kitap bütün yönleriyle araştırma konusudur. Bir gecede yazılmasından tutun da, çok kısa bir süreyi anlatan çok güçlü bir romanla, bir ülkenin ve insanlarının, tüm dünyanın nasıl çırılçıplak soyularak önünüze koyulduğuna kadar; dil, üslup, işleyiş, biçim, kuram ve yeni bir roman tarzı yönleriyle unutulmaz tatlar veriyor.Tabi normalin dışında cesur bir yeraltı romancısıyla tanışmaya hazırsanız...
Ay Nur

Ay Nur

@lavinnia

Kitap, bir yazarın hayatından iş görüşmesi ile başlayan ve bu süreçte başına gelen olayları zamanı ile birlikte ironik bir şekilde anlatıyor. Topluma direnen, fakat daha sonra istemeden de olsa eleştirdiği düzene uyan bir yazarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Yazar toplumun dilini, düşünce yapısını, hayat tarzını kitaba güzel yansıtmış. Farklı bir üslubu var yazarın. Argo kelimeler çok kullanılmış, Kitapta insana farkındalık kazandıran, kimliğini tekrar sorgulatan güzel tespitler var. Okurken yer yer sıkılsam da kitabın geneline baktığımda tavsiye edebilirim.
ataç ikon Zamanın Efendisi
kitaba 6 verdi
5 beğen · 0 yorum

Zamanın Efendisi - S41

... diye düşünürken kaçtı ağzımdan yüreğimdeki: Orospu! demiştim mırıldanarak. Zaten üçümüze dar gelen asansörde copunu mideme kadar söküp dürtükleyerek ''Görürsün sen'' dedi ikinci polis. Otuz iki kısım tekmili birden görmüştüm göreceğimi. Daha ne kalmıştı ki görmediğim? Hepsini göreyim ne çıkar. Abartılı bir Amerikan filmi izliyor gibiydim.
Ay Nur tarafından eklenmiştir.
Şem pervane

Şem pervane

@sempervane

Bizim toplum bir insanı önce kendine benzemediği için afaroz eder, sonra da korkar o yalnız insandan.
ataç ikon Zamanın Efendisi
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Şem pervane

Şem pervane

@sempervane

Yapmadım. İstesem yapabileceğimi anlayınca yapmadım.
ataç ikon Zamanın Efendisi
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Ay Nur

Ay Nur

@lavinnia

Gülmek; yüzünü görmediğim, sesini duymadığım, ayak basmadığım, hakkında hiç bir şey bilmediğim ulaşılmaz bir ülkeydi. Benim ana vatanım acı, iklimim gözyaşıydı.
ataç ikon Zamanın Efendisi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
Ay Nur

Ay Nur

@lavinnia

İnandığım değerler, davalar adına yaşamayı kim öğretti bilmiyorum ama neredeyse kahredeceğim ona. Büyük davanın yükü büyük oluyor. Normalin üzerindeki atmosfer basıncını kaldıracak güce sahip olmazsam bir çivi gibi toprağa saplanacağım.
ataç ikon Zamanın Efendisi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Ay Nur

Ay Nur

@lavinnia

Bana karşı insanların kullandıkları kelimeler de genellikle böyleydi işte. Ucu içerde sapı dışarıda kama sözcüklerden kuruyorlardı cümlelerini. Kesin yargı, nitelik, evet ya da hayır anlamına gelmeyen, manevra kabiliyeti yüksek, gerektiğinde ''Ben onu demek istememiştim.'' veya ''Sen de hemen üstüne alınıyorsun.'' ile bitebilecek büyülü konuşmalarıyla oturuyorlardı koltuklarında. Bu yüzden en kısa cümleleri kuranlar uzun yaşayamıyordu. Ben iki asker beslerdim dilimin ucunda: Evet ve Hayır.
ataç ikon Zamanın Efendisi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum