up
ara

Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita

Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita Konusu ve Özeti

Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752892903
Sayfa: 220 sayfa
İnsanlar yeterince haksızlığa uğradığında yeterince dövüldüğünde çocuklar, insanlığa saldırırlar. Acı, adaletsizlik ve vicdansızlıkla yeterince hırpalandığında, kendi kendini imha eden bir organizmadır insanlık...

Bu kitap Ece Temelkuran'ın Venezüella'da gördüklerini, yaşadıklarını, tanık olduklarını anlattığı bir kitap değil, turistik bir Venezüella güzellemesi hiç değil...

Bu kitap, yeterince haksızlığa uğradığında, yeterince dövüldüğünde dönüp insanlığa saldıranların, bu kez insanlığa uğramanın ve dövülmenin önüne geçmeyi denemesinin öyküsüdür. Bu kitap, Latin Amerika'da yaşanan bir devrim deneyiminin sorgulanışı, tüm dünyada güçlenmeye başlayan antikapitalist oluşumun izinin sürülmesidir. Yüzyılın ilk devriminin notları...

Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita yapılmakta olan bir devrime dair gözlemler... Mutlak doğruların yerini sorulan soruların ve aranan yanıtların aldığı bir devrimin günlüğü...

Bundan böyle dünyayı büyük sözlerin değil küçük insanların değiştireceğine dair bir işaret..
Murat Açış

Murat Açış

@sophokles

Bir türlü fırsatını bularak okuyamadığım Ece Temelkuran'ı ilk bu kitabıyla tanımaya başladım ki nitelikleri, duyarlılığı ve doluluğuyla kayda değer bir yazar olduğunu kesinlikle farkediyorum..
İnceleme, değerlendirme, gezi, sorgulama, gözlem; yorum.. Kısaca cin gibi yazılmış bir kitap.
Yazarın ruhundan sıcak-soğuk, doğru-yanlış, iyi-kötü yorumlarını birikimli insanların -öte yandan yaşadıklarından yılgınlığa düşmeyen bir sadelikle- doygunluğuyla anlatıyor. Sonunu çok merak ediyorum, yorumumu en sonunda tamamlayacağım.. (01.12.2013 Pazar Akşam)
...
Okunmaya değer, sıkmayan yoğunlukta, sosyalist dünyanın ne olduğunu tanımaktan uzak okurlara Venezuella coğrafyasına ve ülke şartlarına göre fikir verici bir çalışma. Ece hanım'ın yazarlığı üzerine şunu söylemek istiyorum; muhtemel 10 yıla kadar yazım yetenekleri kendi beklentisini de aşacak; bundan sonra yazılarını, üretimlerini kesinlikle takip edeceğim.
(26.1.2014 Pazar, Akşam)
1 yorum
sefa ince (@sefaince)
başka bir dünya var bunu biz düşlerimizde yaşasak da herkesin eşit olduğu en azından yönetenlerin eşit olmamız için çalıştığı bir dünya sadece hayallerimizde değil dünya üzerinde de var. Ece temelkuran bunu çok güzel göstermiş
28.03.15 beğen 1 cevap
monday

monday

@patika

İstediğim rejimin romantizmden ibaret olmadığını ,pratikte ve dünyada yaşandığını gösteren,sayfalarından bir türlü ayrılamadığım kitap.
0 yorum

Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita - S41

Anayoldan yan yola saptığımızda, karşımıza dağ büyüklüğün de bir "öteki" şehir, bir "yığıntı beton anıt" olarak dikilen barrio'ya yaklaşırken Leo ön koltuktan dönüp dönüp soruyor ; "Korkuyormusun ?"
Jagermeister Chrysalis tarafından eklenmiştir.
Neslilii

Neslilii

@neslilili

Balkonlarınız çok yüksek sizin baş döndürüyor,dünya pek alçak bir yer olacak yakında öyle görünüyor..
ataç ikon Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
onur (@onur671)
İnsanların ego suna güzel bir değiş
27.03.19 beğen 1 cevap
Emre Tunç

Emre Tunç

@emretunc

"insanlık son yüzyılda en az tanrı kadar iyi bir masal daha üretti: neo liberalizmin yeryüzünün yapabileceği en iyi şey olduğuna dair bir masal bu. başka hangi yüzyılda krallar daha az kişinin daha çok yiyeceği, daha çok kişinin aç kalarak öleceğini ve herkes için en iyisinin bu olduğunu söylese bu kadar geniş bir tebayı inandırabilirdi kendine? hangi kral "gökyüzünün ve yer yüzünün tüm renkleri yok olana kadar somuracağız maviyi ve yeşili. doğanın kusmuklarından ciklet ve deodorant yapacağız" dese hangi çılgın teba sevinçle koşardı cikletlerle deodorantları almaya? "asyalı çocukları tuvalete bile gitmelerini yasaklayarak çalıştıracağız ve onların küçük elleri ile yaptıkları plastik oyuncakları hazır yemek zincirlerinde dünyanın dört bir yerinde hediye olarak, zehirli çocuk menüleriyle birlikte başka çocuklara vereceğiz. böylece doğudaki ve batıdaki çocukların aynı anda canına okuyacağız" dese krallar, hangi cahil orta çağ insanı inanırdı buna?"
ataç ikon Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kıymet Ceviz

Kıymet Ceviz

@kiymetceviz

Bir soru'n olmalı mutlaka. O soruyu sormalısın, kimsenin anlamadığı bir dille konuşan ve hep aynı cümleyi tekrar eden bir derviş gibi döne döne aynı soruyu sormalısın. Cevap başlangıçta tahmin ettiğinden ne kadar uzakta ise gerçeğe o kadar yakındır. Sarsılmamışsan, soru'nu kaybetmekten korkmuşsan, hiçbir yere gitmemişsindir aslında.
ataç ikon Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selçuk AVCI

Selçuk AVCI

@selcukavci

İnsan nasıl sevmeli ülkesini ?
Düğünlerde sıkılan kurşunlarla çocuklar öldüğünde mesela..
Bir grup insan toplanıp üç-beş genci düşüncelerini açıkladıkları için linç etmeye kalktığında..
Gecekondu yıkımlarında yoksul bir adam, çocuğunu pencereden tek kolunu sarkıttığında..
Yalınayak gezen çocukları hastayken, kapıcı gidip kendine son model bir cep telefonu aldığında..
Kızlarını sokağa çıktığı için kafasına kurşun sıkarak öldüren babalar, erkek kardeşler, taşra şehirlerinin hemen dışındaki otellerde başkalarının kızlarıyla para verip seviştiklerinde..
Bir öğretmen öğrencisini döverek öldürdüğünde..
Bilmedikleri bir dilde ezberledikleri dualarla adamlar, yaktıklarında çocukları..
Askerler, cezaevlerinde açlık grevi yapan kendi yaşlarındaki gençleri yakmaya, yıkmaya gönderildiklerinde ve yanık kızlar kameralara bağırdığında ertesi gün kimsenin sesi çıkmadığında..
Kadınlar sokaklarda sezonu açılmış av hayvanları gibi ürkek yürüdüklerinde, tecavüze uğradıklarında, katledildiklerinde..
Entelektüel görünümlü bir çift şehrin en havalı cafe'sinde kahvaltı ederken küçücük çocuklarını pataklayıp sonra kahvaltıya sessizce devam ettiğinde..
Uzak anadolu şehirlerinde, bir tüccar daha fazla para kazanacak diye çürük yapılıp depremde yıkılan yatılı okullarda çocuklar bir gecede onlarca sayıyla öldüğünde..
Bir cümleyi doğru kurmaktan aciz olacak kadar dilini bilemeyen cahiller söylediğiniz sözlerden dolayı sizi vatan haini olmakla suçlayıp, ardından ölüm tehditleri savurduğunda..
insan nasıl sevmeli ülkesini, o ülkeyi sevmek zorlaştığında ?
ataç ikon Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
gulbin

gulbin

@gulbin

sen bir rota çizmiş olsan da kesinkes, yolun hep bir planı vardır senin hakkında. yolları yolculuk, yola çıkanı yolcu yapan budur. aldanmazsan, kapılmaz ve yanılmazsan varamazsın yolun gideceği yere. yolculuğun gizi budur: kaybetmezsen yolunu bulamazsın aslında.
bir soru’n olmalı mutlaka. o soruyu sormalısın, kimsenin anlamadığı bir dilde konuşan ve hep aynı cümleyi tekrar eden bir derviş gibi döne döne aynı soruyu sormalısın. cevap, başlangıçta tahmin ettiğinden ne kadar uzakta ise gerçeğe o kadar yakındır. sarsılmamışsan, soru’nu kaybetmekten korkmuşsan, hiçbir yere gitmemişsindir aslında.
düzenin bozulmalı. evden çıkmak budur aslında. yolculuk, bir düşmek ve kalkmak meselesidir. eve yaralarla dönülmüyorsa hiç gidilmemiştir…
sadece uzaklardan gelenler bilirler evlerinin kokusunu. yollara, evlerimizi anlamak için çıkılır. fakat yolda bulduğun cevaplar eve geldiğinde, yakalanmış kelebeğin renklerinin sönmesi gibi parça parça dağılır. yola ait cümleler, yazıktır ki hep yolda kalır. onlar, yolun cevaplarıdır. döndüğünde anlatacağın hep biraz renksiz hikayedir. cevaplar, suyun altında çok renkli görünen ama sudan çıkarıp kuruduğunda renkleri sönen çakıl taşları gibidir. bu, sana böyle gelir. oysa yeni çocukların yeni yollara çıkması için o çakıl taşlarını getirmek, sözün büyülü suyuyla yeniden ıslatmak, renklerini yeniden canlandırmak gerekir.
göz doyar mı? ne kadar görse, doyar? bazı gözlerin ne görse öğüten bir bakışı vardır; doymaz kapanana kadar. akıl kaç soruyu cevapladığında soru sormaz artık? belki akıl, cevapladıkça çoğaltır soruları. kaç yüz gördüğünde görmüş olursun bütün yüzleri? kaç tanışma sona erdirir şaşırmayı? göğüs ne zaman sonuna kadar dolmuş olur aldığı nefeslerden? son nefesini verdiğinde mi?...
bazısı insanların, durulmadan ölür. kimisi yosun tutmaz hiç. dünya ve insanlık, o insanların hayalleriyle iyilesir...
ataç ikon Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
14
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Ece Temelkuran Kitapları
Ünlü yazar ve gazeteci Ece Temelkuran'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları listelenmektedir. ...
Seda cepni

Seda cepni

@scepni

Sen bir rota çizmiş olsan da kesinkes, yolun hep bir planı vardır senin hakkında. Yolları yolculuk , yola çıkanı yolcu yapan budur. Aldanmazsan , kapılmaz ve yanılmazsan varamazsın yolun gideceği yere. Yolculuğun gizi budur. Kaybetmezsen yolunu bulamazsın aslında.
Bir soru'n olmalı mutlaka. O soruyu sormalısın , kimsenin anlamadığı bir dilde konuşan ve hep aynı cümleyi tekrar eden bir derviş gibi döne döne aynı soruyu sormalısın. Cevap, başlangıçta tahmin ettiğinden ne kadar uzakta ise gerçeğe o kadar yakındır. Sarsılmamışsan , soru'nu kaybetmekten korkmuşsan , hiçbir yere gitmemişsindir aslında.
ataç ikon Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum