up
ara

Yaşamın Ucuna Yolculuk

Yaşamın Ucuna Yolculuk Konusu ve Özeti

Yaşamın Ucuna Yolculuk
Çocukluğun Soğuk Geceleri kitabının da yazarı Tezer Özlü tarafından kaleme alınan Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabı Anlatı, Öykü (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753631549 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yaşamın Ucuna Yolculuk isimli kitap 128 sayfadan oluşuyor. Kitap Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753631549
Sayfa: 128 sayfa
Tezer Özlü, bir başka kutupta kendisiyle aynı yazgıyı paylaşan Oğuz Atay gibi, beklenmedik bir anda edebiyatımızdan demir aldı. Yazar ile sahici efsanesini birleştiren bu anlatı, hem yoğun bir vasiyetname niteliği taşıyor, hem de hayata ender görülen acılıkta bir perspektiften tanıklık ediyor.Tezer Özlü, Türk edebiyatının gamlı prensesi.
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Duygular, duygular, duygular. Bırak kentleri, bırak yapıların görkemini, yoksulluğunu, bırak yolları, istasyonları, insanları, yabancıları, sevdiklerini, çocukluğunu, ölen uzaklardaki insanlarını, bırak, bırak, bırak içinde seni kemiren seni bırak. Bak nerelere varıyor gökyüzü. Hangi zamanlara, hangi sonsuzluğa.. ''
Yıllar öncesindeki kitapçı gezmelerimin birinde bir kitabın ön sayfasında bir kadın resmiyle karşılaştım. Uzun kumraldı saçları , hafif yana yatıktı başı ve tebessüm içindeydi gözleri…
Daha önce hiçbir yerde hiçbir şekilde görmediğim o yüz öylesine tanıdık geldi ki bana … O yüzün büyüsündeyken kitabın üzerinde yazan yazılar ilişti gözlerim ‘’ Yaşamın Ucuna Yolculuk ‘’ ‘’Tezer Özlü

Kitabı alıp ,çok yakın birinden çok değerli bir armağan almışçasına bir mutlulukla kitapçıdan çıktım, kendimi bir çırpıda eve attım ve o kadınla muhabbete başladım .
O anlattı ben dinledim , o anlattı ben dinledim..

Yolculuğa çıkmış Cesare Pavese hayranı bir kadın vardı karşımda .

İlginçtir yolculuğu . İnsanlardan geçilir. Dağlardan, deniz kıyılarından, kentlerden, gecelerden geçilir. Irmaklar görülür. insanlar görülür. kalabalık ya da bomboş istasyonlar belirir. yeni bir yaşam bulma arayışıdır bu yolculuk.
Kelimeleri de yolculuğu kadar ağırdır . Sadece gitmek için; bir otel odasından diğerine, bir trenden bir otobüse, bir şehirden bir kasaba’ya.. Tespitleri çarpıcı, hayal kırıklıkları gerçekçi, baş ağrıları bulaşıcı.

Kitabı okurken çoğu yerinde dejavu hissine kapıldım ve çoğu yerinde de keşke Tezer Özlü gibi bir kadınım olsaydı dedim , berebaer mutsuz olabiceğim bir kadınım..
İnanın kitabın ben de nasıl bir etki yarattığını anlatmam çok güç , belki de böylesine çok sevmem kendimi onunla çok fazla özdeşleştirmemden , bazı satırları okuyorken sanki kendi yazdığım bir günlüğü okuyor gibi hissedecek kadar yakındı duygular..

"Yaşamın sonu hiçbir zaman bana ırak gözükmedi. Her yüzde, her solukta, her büyüyende, her yaşlananda, her sarılmada, her sabahta gördüm yaşamın sonunu. Çocukken bile, buğday tarlalarında, yaz gecesi mehtabında ve çocukluk gecelerinin derin karanlığında gördüm yaşamın sonunu, ama ben giderken, ben ya da tren görünümlerin içinden, kentlerden, köylerden, tarlalardan, dağ sıraları önünden, ardından, bir göl kıyısından, bir nehir yatağı ya da gri bir deniz yüzeyi boyunca ilerlerken, yol alırken, tanımadığım insanlar hızla gidiş yolunun aksi yönde yitip giderken, her görüntüyle birlikte ardımda benden uzaklaşırken, yitip giderken, işte o zaman uzaklaştım yaşamın sonundan."

Böylesi içten kelimeleri az duydum ben , hiçbir kitap böylesi bir etki bırakmadı bende..
Okuyun , okuttun vesselam..
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba puan vermedi
23 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Tezer Özlü / Yaşamın Ucuna Yolculuk
YKY Yayınları 21. Basım 125 Sayfa

Tezer Özlü ! Avaz Avaz bağıran bir iç ses.. Anlatıyor anlatıyor, kelimelerin çağrışımı ile sürekli konudan konuya geçiliyor. Her geçiş uzun bir yolculuk misali , anımsattıkları tanımlamaları .. Sürekli işleyen bir beyin ve anımsattıkları , yeni anlamlar ..hüzünlü duygular uzun uzun içsel tasvirler. Bir emin olamama hali , hiç bir duygusundan emin olamama , ne hissetiğini bilememe hali , daha çok empati dolu , Tabi ki her anlatımı kendinden parçalar .. çünkü parça parça olmuş düşünceler ve duygular hissedişler. Öyle yoğun hissediyor ki kelimeler sığ kalıyor. Bana bunu hissettiriyorsun . Türk Edebiyatının çabuk kaybedilen bir değeri . Yoğun güzel ve hoş anlamlandırmaları olan bir iç ses konuşması bu kitap. İşte bu kitabı okuduğunuz zaman Yazarı tanıyorsun. Çünkü Tezer Özlü kendini anlatıyor. Düşünsel ve Duygusal ve izlenimsel dünyasına bir yolculuk bu kitap..

"Doğanın, yaşamın, düşlerin, duyguların bana sunabildiğinden daha çoğunu yaşamam, daha çoğunu algılamam gerek. Her nesneyi, her canlıyı, herhangi bir insanı, anlık bir görüntüyü yaşantıya dönüştürmeliyim. Yaşamı büyütmek, kendimce geliştirmek, derinleştirmek, genişletmek, rüzgarlarla estirmek, yağmurlarla yağdırmalıyım. Ta ki kendimi canlı ya da cansız, doğmuş ya da doğmamış tek bir nokta olarak görene dek." sayfa 33
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
ruken al

ruken al

@rukenal

Yaşama Uğraşı kitabını “Artık yazmayacağım” deyip bitiren ve yaşamına 42 yaşındayken bir otel odasında son veren Cesare Pavese’nin kitabını okurken yaptığım bir alıntı sonrasında biri bana “O zaman Tezer Özlü’nün Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabını da okumalısın” demişti. O vakit bu kitabı okumak için listeme eklemiştim. Yazdan beri listemde olan kitabı okumak şimdiye kısmet oldu. Tezer Özlü bu kitabında Kafka, Svevo ve en son olarak da Pavese’nin izlerini şehir şehir dolaşıp, takip etmiştir. “Beni ben olarak raylar üzerinde götüren trenlerde algılıyorum gerçek dünyamı. Duran her şey sıkıyor beni.” cümlesinde dediği gibi de yolculuklarını genellikle trenle yapmayı tercih etmiştir. Pavese’nin alıntılarına sürekli yer veren Tezer Özlü bu kitabı benim için yazmıştır. Benim iç sesimi kaleme dökmüştür. Benim anlatamadığım hislerimi, dillendiremediğim iç hesaplaşmalarımı kitap haline getirmiştir. Benim acılarım,benim hüzünlerim,benim olan her düşünce dün geceden itibaren Tezer Özlü tarafından bana aktarıldı. Dün geceden beri beni melankolik bir ruh haline soktuğu için de asla kızmıyorum ona. Aksine iyi ki okudum dediğim kitaplardan biri olarak not ediyorum. İyi okumalar diliyorum herkese
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba puan vermedi
13 beğen · 6 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
samimi inceleme, kalemine sağlık 🤔 okuyalım bakalım aynı melankoli olacak mıyım ? 😊😊 benim melankoli olmak için ayırdığım saat 01:00-02:00 arası ne çıkarsa o ara çıkıyor. 😊😊 sonrası hayatın içinden
12.12.18 beğen 1 cevap
Gizém (@gizemoruc)
İncelemeni çok beğendim hele ki işin ucunda Tezer Özlü varsa :) ben de senin tam zıttın gibi Tezer Özlü okudum ama Cesare Pavese'nin kitabını okumadım henüz
13.12.18 beğen 1 cevap
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Seviyorum nedense , yaşamla bir türlü uyuşmayan insanları ve nedendir bilmem kendisiyle , duygularıyla uğraşan insanları Tezer Özlüyü birazda yaşamı irdeleyişi aklıma , küçük burjuva Bunalımı olan insanları getiriyor ! Çünkü yazar , Eğitimli , donanımlı , edebiyatla , sanatla ve dünya kültürü ile beslenmiş ... Ruhu sakat insanlar ne denli yaşam koşulları ve Şartları iyi olursa olsun bir yanı karanlığa ruhunun derinliklerine bakan insanlardır. Tezer özlü ' de öyle bir kadın ... Tam bir aristokrat burjuva ailesinin kızı .. Lakin uyumsuz , kültürlü ve ruhu sakatlardan. Kitabı bir iç ses konuşması ve izlenimsel çağrışımlar niteliğinde ! Hiç bir konusu yok ! Konu Duyguları ve onu yolculuğa çıkaran yaşanmışlıkları ve ona hissettirdikleri ( derin bir kadın , Hüzünlü ve tüm Duyguları içinde hissedip acı çeken bir kadın ) o bunca olanağını ve duyarlı Duygularını , Eğitimini ve Avrupa görgüsünü aldığı yaşam deneyimini ... Tercihen iç Dünyasına çevirmiş tamda sınıfının geleneksel Tarzı ( onu farklı kılan yoğun hissedip , hissedişleri ile acı çekmeyi tercih etmesi ) kayan ve sonsuzluğa asılı kalan bir ruh ... Ahhh inlemeler ... İnlemeler ...
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum
merve gelir

merve gelir

@mervegelir

An itibari ile bitirdiğim kitap. Benim icin şişirilmiş kitaplar kervanına girdi bile. Başkalarının dediği gibi depresif buldugum için söylemiyorum bunları. Bir kadının seyahat notları evet. Seyahatin sevdiği etkisinde kaldığı yazarların izinde yapıyor. Kafka nin mezarını Cesare Pavese in intihar ettiği otele gidiyor. Bu seyahati esnasında gördüğü şeylerin onda uyandırdığı şeylere dair ekstra notları var.
Kitabın kilit noktası da bunlar. Aralarda ettiği lafları bir çoğu benim için biraz klişe. Hayata insanlara dair daha orjinal tespitler barındıran kitaplar okumusumdur. Edebi bir kaygı da yok zaten burda. Fazla bir şey ummadan düz bir şekilde bir kadının seyahat notları gibi okunabilir. Etkileyici bulmadım. Bu kitabı ancak tezer özlü yazardı gibi yorumları da gereksiz buluyorum. Özlü zaten kendi iç dünyasına yer vermiş bu kitapta. Baskasinin degil. Intihara da çok meyilli buldum onu. Göğüs kanseri olup vefat etmeseydi acaba kendisi böyle birşey dener miydi gerçekten demekten alamadım kendimi. Allah rahmet eylesin..
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum

Yaşamın Ucuna Yolculuk - S41

Telefonu kapatıyorum. Duşun altındayım. Yorgunluğumu duşun sıcak ve soğuk sularına bırakıyorum, ama sonu ve başlangıcı olmayan yolculuğu derinliğimde alıkoyuyorum. Her şey yolunda. Boğazım ve dişim ağrımasa. Gecenin herhangi bir anında ağrılarla uyanıyorum. Dişimin üzerine bir aspirin koyuyorum, bir de boğaz pastili alıp, ağrılardan daha güçlü olan yorgunluğumun uykusunu yeniden uyuyorum.
İmge Günyaktı tarafından eklenmiştir.
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

İnsan ne denli derin düşünebiliyorsa sevgisi o denli derindir. O denli doyumsuzdur, ve acısı da o denli büyük. Yaşam acısı...
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Her şey geçiyor,hiçbir şey geçmese de.
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Elif

Elif

@elifce

İnsan sevgisi zaman zaman yalnızlığımızın boyutlarını aştı, zaman zaman da insanlar yalnızlığımızı birbaşınalığımızdan daha derin, daha dayanılmaz boyutlara iteledi.
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
11 beğen · 0 yorum
Fadime Ablak

Fadime Ablak

@fadimern

Her şey geçiyor. Hiçbir şey geçmese de.
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Hoş geldin sitemize Sn.Drogo Fadime! Öteâleme giden birinin geri dönüp geldiğini henüz işitmedim ben lakin sanalâlemde giden geri geliyor böyle işte @fadimeeren! Sayende bu duruma da şahit oldum ya bakalım aklıma zaman zaman düşen Korkmaz @kgk arkadaşımız da dönüp gelecek mi bir daha!
23.01.19 beğen 1 cevap
Serap

Serap

@serapp

Tek günah, insanın kendi yaptığını kavrayamamasıdır.
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
18
KİTAP
Yazarların Okuduğu ve Önerdiği Kitaplar
Çeşitli kaynaklardan ve yazar röportajlarından yararlanılarak derlenen, ünlü yazarların okuduğu ve tavsiye ettiği kitaplar li...
104
KİTAP
En iyi Türk / Türkiyeli Yazarlar ve Kitapları
Türk edebiyatının herkes tarafından bilinmesi gereken en önemli yazarlarının en iyi kitaplarını bu listede paylaşalım. Lütfen...
pikaççu

pikaççu

@mervetgl

tezer özlü krizi  paylaşım fotoğrafı
tezer özlü krizi
Okumak istediğim kitaplar arasındaydı bu kitap ve aynı zamanda maddi durumumdan dolayı alamadığım bir kitaptı. Çareyi okul kütüphanesinde buldum, kitabı aldım bi hışımla eve geldim ama heyecandan ölüyorum . Öncelikle elimdeki kitabı bitirmeliydim, aynı zamanda finallerim başlamak üzereydi acele etmeliydim. Ben elimde ki kitabı bitirdim, finaller başladı başlayamadığım kitabı kütüphaneye teslim etme günü geldi. Koşar adımlarla aldığım kitabı yavaş adımlarla gidip teslim ettim ve şimdi bu kitap bir türlü okuyamadığım kitaplar arasına girdi.
En yakın zamanda tezer özlü ile buluşmayı diliyorum kendime...
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Serem (@serem)
Özelden adresinizi iletin hediye edeyim size ^_^
22.01.19 beğen 1 cevap
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Sen tüm kentten daha yalnızdın. Okyanus gibi bir yalnızlık.

(Çoğunlukla ben)
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
17 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Rabia Bilen

Rabia Bilen

@rabiaa

 paylaşım fotoğrafı
Bu fotoğraf, Kpss' den iflahi kuruyanlara gelsin. Çalışma Programına Tezer Özlü' yü sığdırma çabası.🌼
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
31 beğeni · 20 yorum beğen ikon
Dead. (@prmdkebru)
Faciayı yeni atlatan biri olarak Allah yardımcınız olsun
27.11.18 beğen 3 cevap
Batuhan (@guangzhou)
Aklıma Çinceye yeni başladığım zamanlar geldi, yalnız benim post-it ler tüm odanın duvarlarını kaplamıştı
27.11.18 beğen 1 cevap
Gülcan (@gulcann)
Şu çalışma azim ve isteğinden bi parça bana da yollasana
27.11.18 beğen 2 cevap
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

 paylaşım fotoğrafı
Yeryüzünün öyküleri sonsuzdur. Biri anlatmayı bitirdiğinde, bir başka yerde, bir başkası anlatmaya başlar.
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
30 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Tamer Öztürk (@tamerozturk38)
"Gamlı prenses" diye tabir ettiğimiz saygıdeğer ablamız.
08.09.18 beğen 1 cevap
DAVUT SEÇER (@davut38ks)
Çok erken yaşta kaybettiğimiz degerimiz diyebiliriz.
08.09.18 beğen 1 cevap
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

 paylaşım fotoğrafı
Geçen hafta şehri felç eden yağmurlardan mekan da zarar görmüş malesef @ruhadam. O eski doğal güzelliği yok olmuş. O yüzden fotolar beklediğim gibi değil, ama sözümü tutmuş olayım. :)

Gitmem gerek. Yeni resimler görmem gerek. Benimseyeceğim, içimdeki kıpırdanışları dolduracak bir resim bulana dek gitmem gerek. / Yaşamın Ucuna Yolculuk / Tezer Özlü


https://www.resimag.com/

Onarmak Zordur

Şarkılar değil de
Hep kulaklar bitiyor,
Onarmak zordur.
Bir yürek üşümüş
Kapımış kapılarını,
Onarmak zordur.
İnsanın içine düşen korku
Özgürlüğünden olmuştur,
Onarmak zordur.
Ölümü düşünmek yenilmek
Sevmek ölümü yenmektir,
Onarmak zordur. / Dokuza Kadar On / Özdemir Asaf

https://www.resimag.com/

Her köşe, her cadde öyle dolu, öyle dolu, öyle dolu ve bu doluluk içinde öyle boş, öyle boş, öyle boş ki...Yaşamın Ucuna Yolculuk / syf:51
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
35 beğeni · 11 yorum beğen ikon
ruhadam (@ruhadam)
çok teşekkür ediyorum @aysegulce, merakla bekliyordum :) elinize sağlık, şiir kitaplarını görünce daha bir mutlu oldum. Madem ki şiir seviyoruz bir şiir bırakalım güzel fotoğraflarınızın altına;

GÜLCE
Uçurumun kenarındayım Hızır
Ulu dilber kalesinin burcunda
Muhteşem belaya nazır
Topuklarım boşluğun avcunda
Derin yar adımı çağırır
Dikildim parmaklarımın ucunda
Bir gamzelik rüzgâr yetecek
Ha itti beni, ha itecek
Uçurumun kenarındayım Hızır
Civan hazır
Divan hazır
Ferman hazır
Kurban hazır

Uçurumun kenarındayım Hızır
Güzelliğin zulme çaldığı sınır
Başım döner, beynim bulanır
El etmez
Gel etmez
Gülce'm uzaktan dolanır
Uçurumun kenarındayım Hızır
Gülce bir davet
Mecaz değil
Maraz değil
Gülce bir afet
Peri değil
Huri değil
Gülce beyaz sihir
Gülce ölümcül naz
Buram buram zehir
Yar yüzünde infaz

Bir gamzelik rüzgâr yetecek
Ha itti beni, ha itecek
Güzelliğin zulme çaldığı sınır
Uçurumun kenarındayım Hızır
Ben fakir
En hakir
Bin taksir
Ateşten
Kalleşten
Mızrakla gürzden
Dabbetülarz'dan
Deccal’dan, yedi düvelden
Korku nedir bilmeyen ben
Tir tir titriyorum Gülce’den
Ödüm patlıyor Gülce’ye bakmaktan
Nutkum tutuluyor, ürperiyorum
Saniyeler gözlerimde birer can
Her saniyede bir can veriyorum
Ömer Lütfi Mete
04.06.18 beğen 7 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Ben teşekkür ederim @ruhadam, ne güzel bir seçim olmuş. Çok severim bu şiiri, yalın ama derin. İlk okuduğumda Mona Rosa' yı hatırlatmıştı. Eski kuşakların naifliğine hayran olmamak mümkün değil..Aslında çok da geçmiş zaman değil bu şiirlerin yazıldığı tarihler ama yozlaşma ve kültürel değişim o kadar hızlı oldu ki, başka bir yüzyıla aitmiş gibi geliyor..
04.06.18 beğen 2 cevap
Ebru G. (@ebrug)
Mekan güzelmiş. Ben burada dosyalarımı ne güzel okurum ya, eziyet etmez en azından şehir gürültüsünden kafamda zelzele oluşturan ofisim gibi. -_-
04.06.18 beğen 3 cevap