up
ara

Totem ve Tabu

Totem ve Tabu Konusu ve Özeti

Totem ve Tabu
Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi kitabının da yazarı Sigmund Freud tarafından kaleme alınan Totem ve Tabu kitabı Sosyoloji, Psikoloji türünde okuyucusu ile buluşuyor. Araf Yayıncılık yayınevinden 1970 yılında 9786055125042 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Totem ve Tabu isimli kitap 246 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Şemsettin Yeltekin çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Totem ve Tabu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Şemsettin Yeltekin
Yayınevi: Araf Yayıncılık
ISBN: 9786055125042
Sayfa: 246 sayfa Basım Tarihi: 1970
Sigmund Freud yaratıcısı olduğu psikanaliz metodu ve bıraktığı anıtsal eserler topluluğu ile çağdaş düşünceyi derinden etkilemiş bir bilim adamı ve düşünürdür. Onu, bu ünlü eserinde, psikanalizi toplum bilimleri alanına yayar ve uygularken görüyoruz. Freud'ün, günümüz nevrozlularıyla ilkel insanlar arasında kurduğu analoji abartmalı bulunsa bile, ilgi uyandırmaktan geri kalmaz. Ayrıca, bu eser, psikanalizin sentez ve yorum gücünü gösteren güzel bir örnektir.
Misafir

Misafir

@misafir000

Kitap şu an yanımda olmadığı için (Nerede olduğunu bilmiyorum sanırım bir yerlerde bıraktım) iş yerimde, arabamda yada herhangi bir yerde olabilir. O yüzden künye bilgilerini yazamıyorum. Freud tabunun ne olduğu ile ilgili ilkel kabilelere kadar gitmiş ve açıklama yapmış. Tabunun yaratmış olduğu inancı ise totem olarak nitelendirmiş. Yazar kitabında konuyla ilgili oldukça iyi bir araştırma yapmış olan Wund'un kitabından faydalanmış. Benzer düşünceleri dile getirirken , Wund'u referans göstermiş. Genel anlamıyla iyi diyebileceğim bir kitap , Lakin yayın evinin dilini beğenmedim. Okurken zorlandığımı hissettim. İlk 50-100 sayfalar arası anlaşılır olmasına rağmen ilerleyen sayfalarda Freud işi ilkel kabilelere ve onların karmaşık iç organizasyonlarına kadar indirgemiş. Gerekli miydi ? Bence konuya olan ilgiyi dağıtmaktan başka bir şey yapmamış . Lakin yaptığı şey ile düşüncelerini belirli temellere oturtmaya çalışmış. Konu itibariyle oldukça ilginç ve hoştu. Okunmalı mı ... bilmem.. ilgisi olan okusun...
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Freud tabunun ne olduğu ile ilgili ilkel kabilelere kadar gitmiş ve açıklama yapmış. Tabunun yaratmış olduğu inancı ise totem olarak nitelendirmiş. Yazar kitabında konuyla ilgili oldukça iyi bir araştırma yapmış olan Wund'un kitabından faydalanmış. Benzer düşünceleri dile getirirken , Wund'u referans göstermiş. Genel anlamıyla iyi diyebileceğim bir kitap , Lakin yayın evinin dilini beğenmedim. Okurken zorlandığımı hissettim. İlk 50-100 sayfalar arası anlaşılır olmasına rağmen ilerleyen sayfalarda Freud işi ilkel kabilelere ve onların karmaşık iç organizasyonlarına kadar indirgemiş. Gerekli miydi ? Bence konuya olan ilgiyi dağıtmaktan başka bir şey yapmamış . Lakin yaptığı şey ile düşüncelerini belirli temellere oturtmaya çalışmış. Konu itibariyle oldukça ilginç ve hoştu. Okunmalı mı ... bilmem.. ilgisi olan okusun...
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba 10 verdi
6 beğen · 3 yorum
Kemal Değirmenci (@kemaldegirmenci)
okuma listemdeki bir kitap, değerlendirmen için teşekkür ederim
28.08.15 beğen cevap
Beyhude (@mamafih)
Çok nitelikli olmadı lakin , faydalı oldu ise ne mutlu !
28.08.15 beğen cevap
Black Garden (@blackgarden)
Yayınevinin dili ile ben de şikayetçiyim. Aynı zamanda imla hataları fazla. Sadece bu kitap ile değil diğer tarih konulu kitaplarında da aynı sorunlar mevcut.
07.12.15 beğen cevap
Canan

Canan

@cnnhni

Düşünme ,edimin bir vekili...
Insan evrimleşti.Yaşam ortami değisti,gelişti,yayildi,günümuzde atalarindan bambaşka ve çagdas bir duruma geldi..Günumuze kadar degişmeyen tek şey (zamanla degişime uğrasa da özünde ayni kalan) i piskolojik,toplumsal veya dini tabularidir..
Sigmund Freud günümüzde hala tabu olan ensest ,animizim gibi konularin piskolojik boyutunu,Ìskoç sosyal antropilog James George Frazer in ilkel kabilelerde ki tabu ve totemizim hakkindaki araştirmalarindayn faydalanarak açiklamistir..
Nevrozlulari incelerken,(bilimin sağladigi bir imkan) psikanalizin, totemik sistem konusundaki daha yeni düsuncelerin aksine ve daha eski düsuncelere uygun olarak gerek totemizmle egzogami arasinda sıkı bir baglanti oldgunu gerekse bunlarin kokenlerinden ayni zamana denk düstüğunun sonucuna varmaktadir..
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba puan vermedi
7 beğen · 0 yorum
Eugene de Rastignac

Eugene de Rastignac

@eugenederastignac

Tabularımızın Kökeni
Freud ensest gibi günümüzde tabu olarak adlandırılan bir çok davranışın, totem inancına bağlı olarak yaşayan ilkel atalarımızdan miras aldığımızı savunuyor. Avusturalya'da yaşayan totemizme inanan yerlilerin inancının kökenlerini, mitlerini, inceliyor. Bu kitap Engels'in Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni ile beraber okunmalı. Freud, totemlere bağlı olarak yaşayan ilkel toplumların, totemler arasında bir çok ilişkiyi düzenleyen katı kanunlarla yaşadığını ve bir anlamda ailenin de ilksel kökenlerini açıklarken, Engels'de ailenin oluşumunu incelerken, ilkel kabilelerdeki aile öncesi akrabalık ilişkilerinin evrimini inceliyor.
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
edip pide

edip pide

@edippide

Bu Freud'un kendi psikanaliz teorisinin evrensel anlamda, tüm toplumlarda geçerli olduğunu ispatlamaya çalıştığı kitap. İçinde enteresan antropolojik gözlemler vardır bazı kabileler hakkında. Her ne kadar Freud'un tezinin geçerliliği çürüten başka kavimler mevcut olsa da konu hakkında ilk çalışma olması bakımından değerli.
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Totem ve Tabu - S41

Eşyada gizli şeytansal bir gücün, bir eşyaya dokunanları ya da onu kullanmaya kalkışanları çarptığına inanan ilk tabu inançları, ilk evrede tümüyle nesnelleştirilmiş bir korku biçimindeydi. Bu korku, bu ilk evrede henüz korku ve nefret biçiminde ikiye ayrılmamıştı; bu ancak daha ileri bir evrede oldu.
turk tarafından eklenmiştir.
Canan

Canan

@cnnhni

Ölümün ilkel kabilelerde bir totem oldgunu savunan incelemeler doğrultusunda degisik kabilelerde ölümünden sonra ölen kişiye dokunmamak,yaklaşmamak gbi hatta bazi kabilelerde adinin anilmasinin bile yasak ve tabu oldğunu söylerler ,čunku bütün bunlar ölunun ölduktan sonra seytanlastigina inanilirmis.Ilkel kabilelerin tabularini baz alan araştirmalar neticesinde Freud günumuz kosullarinda ölum sonrasi yasta olan kişi ičin şoyle der:
"Ölmüşe karşı beslenen çifte duygu, yani şefkat ve düşmanlık
duyguları, sevilen kimsenin ölümü karşısında kendini yas ve doyum
biçiminde anlatmaya çalışır, bu karşıt duygular arasında doğal bir
çatışma baş gösterir; bunların bir tanesi, yani düşmanlık duygusu,
tümüyle ya da büyük ölçüde bilinç dışı olduğu için, bu çatışma
(örneğin sevdiğimiz bir kimsenin bizi incit iği zaman onu
bağışlamamızda olduğu gibi) düşmanlık ya da şefkat biçiminde bilinçli
bir ayırmayla sonuçlanmaz. Bu iş genellikle, psikanalizde üstüne atma
adı verilen özel bir ruhsal mekanizma aracılığıyla başarılır. Bilgisiz
olduğumuz ve bilmek de istemediğimiz bu bilinmeyen düşmanlık, iç
dünyamızdan dış dünyaya çevrilir ve böylece kendi benliğimizden
sökülüp çıkarılır, başkasının üstüne atılır. Ölmüş olandan
kurtulduğumuz için sevinmeyiz, tersine onun için yas tutarız; fakat o
zaman, gariptir, o da bizim kederimizden zevk alan ve bizim ölmemizi
isteyen bir cadıya dönüşür. O zaman yaşayanlar kendilerini bu kötü
düşmandan korumak ister; böylece içlerinden gelen baskıdan
kurtulurlar. Fakat ancak bu baskının yerine dıştan gelen bir baskıyı
koymakla bunu yapmayı başarırlar.
Ölüyü kötü bir düşman dönüştüren bu üstüne atma durumunun
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Maoriler arasında bir cesede dokunmuş ya da gömülmesine katılmış olan bir kimse olağanüstü kirli olur ve bütün arkadaşlarıyla hemen hemen her türlü ilişkisi kesilir; adeta ona karşı boykot yapılır. Bir eve girecek olursa , insanlara ya da eşyaya yanaşacak olursa, kendi kirliliğini başkalarına bulaştırmış olur. Hatta kendi yemeğine çok kirli olan eliyle dokunamaz. Yemeği yere konur, onu ellerini arkasına alarak dudaklarıyla ve dişleriyle yemekten başka çaresi yoktur.
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

İlkel insanlar arasında yas tabusu göreneklerinin en şaşırtıcı ve aynı zamanda en öğretici olan bir diğeri , ölmüşün adını anma yasağıdır. Bu yasak çok yaygındır ve önemli sonuçları olan birçok kılık değiştirmeye uğramıştır.
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

sayılan kimseler ve şeyler elektiriklenmiş eşyaya benzetilebilir. Bu gibi insanlar ya da eşya öyle korkunç güç kaynaklarıdır ki , elektirikleri dokunmayla geçebilir ve bu elektiriğin boşalmasına neden olan canlı dayanıklı değilse üzerinde yıkıcı etki yapar. Bu tabunun çiğnenmesinin ortaya çıkaracağı sonuçlar, bir yandan tabu olan kimsede ya da şeyde saklı olan büyülü etkinin gücüne , diğer yandan da tabuyu çiğneyenin manasının gücüne bağlıdır.
38
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Freedom

Freedom

@freedom

Tabu sınırlamaları din ya da ahlak yasalarından farklıdır. Bunlar bir tanrının egemenliğine bağlı olmaktan çok kendinden yasaktırlar, yasak olmalarını kendileri gerektirir. Bunların ahlak yasalarından ayrılığı ; Tabu yasakları doğrulukları için akla uygun hiç bir neden göstermezler, kökenleri de belli değildir. Bizce anlaşılmaz olmakla birlikte onun egemenliği altında olanlar için bu yasaklar bir zorunluluk, bir gerçek olarak kabul edilir
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Canan

Canan

@cnnhni

#beyninevrimi#sirada#totemvetabu# paylaşım fotoğrafı
#beyninevrimi#sirada#totemvetabu#
Tüfek,mikrop ve çelik kitabinda ,Darwin in evrim teorisini baz alarak insanin 7 ile 9 milyon yil önce Afrikada ortaya čikmasindan ve insansimaymundan evrilerek adim adim avci topayicidan,üreticiye, yerleşik yasama biçimine,yazi ve icada ,bütun bunlarin sağladiği avantajla diger bir halkin üzerinde egemenlik kurabilme ,sömurebilme gücüne değinirken,insan evrimleştikce ,beyninin de evrimleştigini göz ônune alirsak,insan nezaman sorgulamaya nezaman kendi kendini kesfetmeye başladi??
Bu noktada devreye Sigmund Freud girebilir ...
Sigmund Freud Totem ve Tabu kitabinin ilk sayfasinda söyle yazar:
"lkel insanı, geçirmiş olduğu gelişim evreleriyle tanıyoruz; yani biz
ilkeli bize bırakmış olduğu cansız anıtlar ve araçlarla, sanatıyla, dinsel
ve masalsı, efsanevi ve düşsel öyküleriyle, yaşam üzerine
düşüncelerine ilişkin bize ya doğrudan doğruya ya da dolaylı yoldan
gelen bilgilerle ve sonuç olarak bizim bugünkü âdetlerimizde arta
kalmış bir durumda yaşayan düşünce biçimleriyle tanırız. Üstelik bir
anlamda o hâlâ bizim çağdaşımızdır, öyle kimseler vardır ki, biz onları
hâlâ kendimizden çok ilkel insana daha yakın sayarız ve onlarda eski
insanın doğrudan doğruya asıllarını ve temsilcilerini seçebiliriz. Vahşi
ve yarı vahşi dediğimiz insanlar hakkında böylece bir yargıda
bulunabiliriz. Onların ruh yaşamının bizim için özel bir önemi vardır;
çünkü onların ruh yaşamında kendi gelişimimizin iyi korunmuş ilk
evresini buluyoruz..
.............
TOTEM:İlkel toplumlarda topluluğun ondan türediği sanılan ve kutsal sayılan hayvan, ağaç, rüzgâr vb. herhangi bir doğal nesne, ongun.
Bir insan topluluğunun ya da tek bir kişinin gizemsel ve büyüsel duygularla bağlı bulunduğu hayvan, bitki, doğasal olay ya da cansız bir nesne.
TABU:Polinezya dilinde bir kelimedir. Genel olarak ilkel yerlilerin kutsal saydığı eşya veya şahıs, ya da hareketlerdir..Kutsal" nesnelerde olduğu gibi çelişkili bir yapısı vardır, iki karşıt anlamı da taşır. Hem "kutsal" hem "kirlenmiş" şeyler tabu olabilirler.
EK 1
-
Ingilizceye girmiş Avustronezyaca sözcükler arasında (Polinezyaca-
dan) "taboo" (tabu) ...(syf:448 T.Ç.M) 01.02.19
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
15 beğeni · 3 yorum beğen ikon
buket (@ludingirra)
İnsansı maymuna evrimsel biyolojide ‘simiyen’ denir.İnsan kendini ne zaman sorgulamaya başladı kısmında devreye freudun girmesi kısmı bana pek uygun gelmese de tabu için kafada daha rahat otursun diye insanın en büyük tesirinin olduğu dilden/kelime üzerinden örnek vermek isterim:Esasında kurt köpeğine ‘börü’ denir fakat bu hayvan halka göre canavar/katil olduğundan ismi söylenince gelecek korkusuyla tabu oluşmuş ve onu ifade etmek için elma kurdu kullanılmaya başlanmış :):) aynı şuan cin yerine ‘3 harfli’ denmesi gibi...Bu yolla da canlıya almış olalım paylaşımı ☺️☺️
02.02.19 beğen 2 cevap