up
ara

Roger Ackroyd Cinayeti

Roger Ackroyd Cinayeti Konusu ve Özeti

Roger Ackroyd Cinayeti
Ordeal by Innocence kitabının da yazarı Agatha Christie tarafından kaleme alınan Roger Ackroyd Cinayeti kitabı Roman, Polisiye türünde okuyucusu ile buluşuyor. Altın Kitaplar yayınevinden 0 yılında 9789752102965 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Roger Ackroyd Cinayeti isimli kitap 191 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Gönül Suveren çevirmiştir. Kitap Babil'in 406 Kitap Listesi - 1001 kitap listesinin Türkçe'ye çevrilmiş tüm kitapları listesinde de yeralmaktadır. Roger Ackroyd Cinayeti kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789752102965
Sayfa: 191 sayfa
King's Abbot köyündeki sakin yaşam bir anda altüst olur. Dul bir kadının şüpheli intiharı asılsız dedikodulara yol açar. Köy, ilk kocasını öldürdüğünü bilen biri tarafından kadına şantaj yapıldığı ve Roger Ackroyd'un onun gizli aşığı olduğu söylentileriyle çalkalanmaktadır. Fakat Ackroyd cinayete kurban gidince, tüm şüpheler ev halkının üstüne odaklanır. Kendini emekliye ayıran ve sebze yetiştirmek için King's Abbot köyüne yerleşen, Hercule Poirot, istemeden cinayete el koyar ve şeytani bir zekaya sahip katili yakalamaya çalışır.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

ROGER ACKROYD CİNAYETİ

Polisiye;Agatha Christie;191 Sayfa;(5)(Perşembe,12 Şubat 2009)

Bir yazarın herhangi bir kitabı tavsiye edildiğinde hep merak edegelmişimdir:Önerilmiş olan kitap Yazarın en iyi kitabı mıdır?

Bir zamanlar -Agatha Christie henüz hiç okumamışken- Yazar Ahmet Ümit'in bir beğeni yazısını görüp okumuştum On Küçük Zenci adlı romanı hakkında...(Agatha Christie; Çeviren: Semih Yazıcıoğlu ; Altın Kitaplar Yayınevi;) Ahmet Ümit ne kadar gerçekçi idi ON KÜÇÜK ZENCİ başlıklı bu romanı methederken? Veya Agatha Christie'in kaç romanını okumuştur acaba,yoksa sadece ON KÜÇÜK ZENCİ adlı cinayet romanını mı okumuştur?

Bu akşam,Agatha Christie'in başka bir romanını okudum:ROGER ACKROYD CİNAYETİ. Beğendiğimi söyleyemeyeceğim.Üstelik bu romanını da tavsiye üzerine edinmiştim.Aslında Yazar'ın DOĞU EKSPRESİNDE
CİNAYET başlıklı romanını satın alacaktım...

Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Kitap Fuarı'nda, Altın Kitaplar standındaydım.Sağ tarafımda bir kadın,hissedilir bir heyecanla yanındaki küçük kıza 'Aaa,bak bu da var,şu da var,' diye Agatha Christie'in kitaplarını gösteriyordu. Kadına danışsam mı, düşüncesi geçti zihnimden;bir bilene sormak iyidir: 'Siz Yazar'ın hayranısınız anladığım kadarıyla..?' gibi bir başlangıç sözü ile danışmaya başladım! Pek memnun bir tavırla bana döndü kadın...'Ben de hangisini alsam diye bakınıyordum Doğu Eksp...' diye sormama fırsat bırakmadı, bir hışım Roger Ackroyd Cinayeti başlıklı kitaba el atıp bana uzattı.Ossaat:

-'On Küçük Zenci'yi okudunuz mu?' diye sordu.
-Okudum,diye cevap verdim.
-'O zaman bu kitabı almalısınız..!' dedi Kadın.Teşekkür ettim ve uydum önerisine.

Hâlâ düşünüyorum Yazar'ın okumuş olduğum tek romanını bu hanım nasıl bildi? Agatha Teyze 79 roman yazmış!.. Gerçekten roman Christie'in en sıkı romanı idiyse bu romanını nasıl değerlendireceğimi aşağı yukarı tahmin edebiliyorum, diye düşündüğümü hatırlıyorum.Romanı okurken epeyce sıkıldım;methini daha önceleri de duymuş olduğum bir romandı üstelik.

Perşembe,12 Şubat 2009
ataç ikon Roger Ackroyd Cinayeti
kitaba 4 verdi
25 yorum
Gül Ayan (@gulayan)
Ben de 1995 yıllarında, Yazarın romanları ile ilgili bir karışıklık yaşamıştım. Doğu Ekspresinde Çinayet başlıklı romanı edinmek istemiştim, fakat yanlışlıkla 16.50 Treni, satın almışım. O zaman, yapmış olduğum hatayı fark etmemiştim, romanı okumaya çalışmış, fakat sonuca ulaşamamıştım. Okuyabilmek için çok çaba sarf etmiştim, fakat okuyamamıştım, bir daha hiç kitap okuyamıyacağım, düşüncesine kapılmıştım.Hayatınızda okuduğunuz ilk polisiye romanı hangisidir ? sorusuna saniye düşünmeden, On Küçük Zenci cevabı verirdim. Kitabı, orta okul örencisiyken okumuştum ve çok etkilendiğimi hatırlıyorum.Roman ile ilgili pek çok detay hafızamda silik, fakat yutarcasına okuduğumu biliyorum, çok beğenmiştim. Bu yüzden Yazarın başka bir romanını edinip, Türkçe okumayı denemiştim fakat başaramamıştım.Roman isimlerini karıştırmış olduğumu da şöyle fark ettim Büyük oğlum on iki yaşlarındaydı benden okumak için kitap istemişti...Ben de kitaplığımızdan Doğu Ekspresinde Cinayet, romanını okumasını önermiştim. Çocukçağız öyle bir kitap bulamamıştı tabii...Velhasılıkelam,16.50 Treni okumuştu, sanırım onun da ilk polisiye romanıydı. Çok, çok beğenmişti, katili bulamadığını söylemişti ve Yazara hayran kalmıştı. Biraz uzun oldu yazdıklarım ve sorunuza ne kadar yardımcı oldum bilemiyorum, konu ie ilgili aklımdan geçenleri paylaştım.
01.03.15 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Allah iyiliğinizi versin Gül Hanım! Çok güldüm sehven satın aldığınız kitabın başlığını okuduğumda."16.50 TRENİ" öyle mi?Gözlerimden yaşlar geldi gülmekten.Çok ama çok güldüm.Allah da sizi güldürsün tez vakitte...Ben DOĞU EKSPRESİNDE
CİNAYET başlıklı romanı bulup okuyabilmiş değilim halen.Bu vesileyle benim ROGER ACKROYD CİNAYETİ başlıklı romanı okumamı sağlamış olan o hanım gelir aklıma Yazar Agatha Christie'den bahsedildiğinde.Şimdi ben bir daha Yazarımızın bir eserini daha okumak istersem DOĞU EKSPRESİNDE
CİNAYET başlıklı romanı mı okumalıyım sizce yoksa 16.50 TRENİ başlıklı olanı mı?
03.03.15 beğen 1 cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Ben her iki romanı da okumadığım için sizin sorunuza cevap vermem ne kadar doğru olur bilemiyorum. Geçen gün konu ile ilgili yazarken bir düşünce geçti aklımdan; A. Christie romanları, galiba daha çok çocuklar tarafından hayranlıkla okunuyor. Belki de sizin için en doğrusu bundan sonra A. Christie okumamak. Bence, Yazarın en ünlü ve başarılı romanı On Küçük Zenci…Bence tabii ki. Yine de bir romanını daha okumak isterseniz, 16.50 TRENİ okuyun derim.1. Neden, son okumuş olduğunuz romanın dedektifi - Hercule Poirot, DOĞU EKSPRESİNDE CİNAYE T romanın dedektifi de Hercule Poirot , oysa 16.50 TRENİ romanında dedektif -Miss Marple. ( Bu bilgileri vikipediden öğrendim ) Çocukluğumda, dedektifi Miss Marple olduğu romanlar okuduğumu hatırladım, sevmiştim, ama o zaman çocuktum.Yine de siz Miss Marple ile tanışmış olacaksınız. 2. Neden, roman benim kütüphanemde ve siz bir yetişkin olarak beğenirseniz şayet, tekrar okumayı denerim.
Oğlumun zevkine çok güvenirim, ama bu romanı okuduğunda henüz çocuktu. Cevabım, bana kalırsa pek güzel oldu : ) Saygılarımla.
04.03.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Cevabınız için teşekkür ediyorum.Hayatımda bu kadar değişik bir 'kitap önerisi' almış bulunmamın şaşkınlığını üzerimden atmaya çalışıyorum! Pek düşkün değilimdir Yazarımız Agatha Christie'e ama şayet bir gün okumak istersem 16.50 TRENİ başlıklı romanını edinmeye çalışacağım.Bu dediğimi söz olarak almamanızı rica ediyorum zira bakarsınız başka bir kitabı geçer elime Agatha Teyzemizin. Yazarın,yetişkinlerden ziyade çocuklar tarafından okunduğu konusunda bir fikrim yok mamafih 'hayranlıkla' okunuyor olduğundan şüphe ederim!
04.03.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Rica ederim.Ben zamanında hayranlıkla okumuştum ve daha çok kendi adıma yazdım. Söz olarak almadım elbette ki, istediğiniz A. Christie romanını okuyabilirsiniz. İki roman arasında seçim önerisineydi cevabım. Ben bir daha A. Christie romanı okumak istediğimi sanmıyorum
04.03.15 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"İki roman arasında seçim önerisi" olarak kalacak aklımda zira Yazarın bir başka eserini ben de okumak istemediğimi fark ettim.
05.03.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Bence doğru karar, yazdım ve ossaat içimde Aghata Christie’ye komplo kurmuşum gibi suçluluk hissettim…Miss Marple bu işe karışırsa, ben masumum : )
06.03.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Siz 'masum'sunuz;kabul ediyorum mamafih: "(...) zira Yazarın bir başka eserini ben de okumak istemediğimi fark ettim." diye bildirdiğim o görüş sizin katkılarınızla çıktı ortaya! Bilemiyorum artık gerçekte ne kadar suçsuz olabilirsiniz. Gülümsedim.
08.03.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Evet , kendimi az biraz suçlu hissediyorum. A. Christie, okuduk ama...Okumak ve tanımak istediğim o kadar çok yazar var ki... Bu suçluluk duygusundan kurtulmak için, az önce, başka başka kitaplar işaret ettim.
12.03.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
30.04.15 beğen cevap
Mert

Mert

@merty - İstanbul

Ters köşe
Agatha Teyze yine son bir kaç sayfada altın vuruşu yapıp okuyucuyu ters köşeye yatırıyor ! Katili tahmin edemedim, diğer kitaplarına kıyasla çok sürükleyici olmasa da dahiyâne detayları ve olay örgüsüyle kesinlikle okunması gereken polisiye klasiklerden biri. Bir diğeri bkz:(Doğu Ekspresinde Cinayet)
ataç ikon Roger Ackroyd Cinayeti
kitaba 8 verdi
0 yorum
esra

esra

@esrap107

Sonundaki olay dehşet vericiydi.Kitabın ilk başlarında sıkılmıştım.Ama sonları müthişti.
ataç ikon Roger Ackroyd Cinayeti
kitaba 10 verdi
0 yorum
Oz

Oz

@oz

Katilin kim olduğunu nasıl anlamadım hayret ediyorum doğrusu...
ataç ikon Roger Ackroyd Cinayeti
kitaba 10 verdi
0 yorum

Roger Ackroyd Cinayeti - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle