up
ara

Afrikalı Leo

Afrikalı Leo Konusu ve Özeti

Afrikalı Leo
Yolların Başlangıcı kitabının da yazarı Amin Maalouf tarafından kaleme alınan Afrikalı Leo kitabı Roman (Çeviri), Orta Doğu türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753631570 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Afrikalı Leo isimli kitap 337 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Sevim Raşa çevirmiştir. Kitap Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde de yeralmaktadır. Afrikalı Leo kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Sevim Raşa
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753631570
Sayfa: 337 sayfa
"Afrikalı Leo", gerçek bir yaşam öyküsünden çıkarılmış düşsel bir yaşamöyküsü: "Bir berberin sünnet ettiği, bir Papanın vaftiz ettiği" Hasan ibn Muhammed el-Vezzan ez-Zeyyati alias/namıdiğer Giovanni Leone de Medici'nin, Leo Africanus yani Afrikalı Leo'nun özyaşamöyküsü -yazmış olsaydı yazacağı gibi...Amin Maalouf, bu ilk romanında -daha sonra "Semerkant" (YKY, 1993) ve "Tanios Kayas"ı (YKY, 1995) romanlarında da yapacağı gibi tarihle/tarihten olağanüstü bir halı dokuyor. Bir uçan halı...
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Afrikalı Leo, gerçek bir kişinin yaşamından esinlenerek yazılan bir roman. Kitap, Hasan el-Wazzan adlı bir gezginin gezi notlarından derlenmiş. Yer yer eksikler olduğu için bu eksikleri yazarımız Amin Maalouf'un hayal gücü doldurmuş. Maalouf, genel olarak kitaplarında doğuya ait ögeleri, gelenek ve görenekleri oldukça iyi işleyen bir yazar. Doğu kültürü etkisinde yetişen bir yazar olmasına rağmen batılılaşmış hatta doğu kültürünü geri kalmışlığını sık sık eleştirel bir dille anlatan ve bu kültürün artık bitmesi gerektiğini de çekinmeden belirten yazarlardan. Afrikalı Leo, kitabı belki de yazarın ilk kitabı olmasından dolayı, şahsi fikrim olarak amatör bulduğum bir eser oldu. Aceleye getirilmiş bir son, karakterin tutarsızlığı, çok çabuk gelişen ve hızına yetişemediğim olayların yer alması okumayı ne yazık ki zorlaştırdı.
İlk başlarda oldukça akıcı başlayan kitap sonlara doğru yazarın bitirmek için acelesi varmış gibi bir his uyandırdı bende. Zaten karakterin tutarsızlığı, önüne gelen her kadına aşık olması, her dine ve kültüre çok çabuk adapte olmasını kendimce garipsedim. Ama Maalouf'un betimlemeleri ve diyalogları takdire şayan. Kısacası doğu kültürüne ilginiz yoksa beğenerek okuyacağınız bir roman olmayacak.
ataç ikon Afrikalı Leo
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Hayal kırıklığı
Müslümanların Granada'dan sürgün edildiği dönemde dünyaya gelen Hasan'ın Granada'da da başlayıp Fas, Kahire ve Roma'ya sürüklenen yaşamı konu ediliyor kitapta. Maalouf'un ilk kitabı olan bu eserde yine iç içe gećmiş bir olay örgüsü mevcut. Farklı etnik kökenlere mensup pek çok karakter ve çeşitli coğrafyalar esere hakim. Daha önce yazarın üç eserini okumuş biri olarak diğer kitaplarında da baskın olan tarih merkezli seyahat ve macera tutkusuna bu eserde de rastlamak mümkün. Kitabı pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Yer yer akıcı olmakla birlikte genel olarak sıkıcıydı. Yazarın bu eserinde oluşturduğu kurgu bana fazla abartılı geldi açıkçası. Ayrıca oluşturulan başkarakterin her uğradığı cografyada kendisine bir eş bulması ve çocuk sahibi olması her fırsatta yansıtılan bir olay halinde yer almış. Dolayısıyla bu unsur kitabın kalitesine gölge düşürmüş bana kalırsa.
Özellikle kitabın son bölümünü okurken yarıda bırakmamak konusunda epey zorlandım. Ne Yüzüncü Ad, ne Doğu'nun Limanları ne de Afrikalı Leo bir Semerkant olamadı benim için. Bana kalırsa yazarın en kaliteli ve kurgusu en sağlam eseriydi Semerkant.
ataç ikon Afrikalı Leo
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Serdar Glmz

Serdar Glmz

@serdarglmz

amin maalouf'un ilk romanı. kronoloji takıntılı biri olduğum için aynı zamanda okuduğum ilk maalouf romanı. kurgusal bir otobiyografi, endülüs'de doğan bir arap çocugunun 40 yaşına kadarki, tarihi gerçek karakterlerin de müdahil olduğu yaşamı. özellikle tarih meraklıların bana göre kaçırmaması gereken bir eser. 15. ve 16. yy arasında kuzey afrika, avrupa ve ortadoğu üçgeninde yaşam mücadelesi veren hasan a.k.a. leo'nun başından geçenler sade, sıkmayan, anlaşılabilir bir dille anlatılmış. otobiyografik tarzda yazılan bir eser olduğu için diyaloglar genelde az fakat yazarın bunu ne kadar iyi başarabildiğini görünce keşke daha fazla diyalog olsaymış diyorsunuz. kitabın finali biraz daha ağır kotarılsaymış daha güzel olabilirdi sanki, bunun haricinde beğendiğim bir roman oldu.
ataç ikon Afrikalı Leo
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Elif

Elif

@elifce

Amin Maalouf kalemi sıkıcı olmayan bir yazar benim gözümde. Özellikle Semerkant ile aldığı yerin hakkını vermeliyim. Afrikalı Leo bizi dört farklı yere götürüp oraların insanlarıyla tanıştırdı. Granada, Fas, Kahire ve Roma'da dolaşıyorsunuz. Savaşıyla, geçim sıkıntısıyla, Müslüman-Hristiyan çatışmalarıyla, Sultan Süleyman'dan ve İstanbul'dan bahsetmesiyle dolu dolu bir kitaptı. Ama bana biraz fazla uzun geldi. Bu kadar sürüklendi elimde, özellikle son kısımları bağlarken çok fazla detaya boğmuş yazar. Semerkant çok güzeldi fakat onun sonunda da yaşamıştım aynısını. Okumasaydım fazla şey kaybetmezdim, okuyunca çok şey kazanmadım, işte öyle bir kitap.
ataç ikon Afrikalı Leo
kitaba 6 verdi
5 beğen · 0 yorum
Bircan Durmuş

Bircan Durmuş

@bircandurmus

Yazarın okuduğum ilk kitabı .Semerkant arkadaslarca çok zikredildi ve başlarsam eger Semerkant ile baslamam gerekiyormuş sıkılmadan okuyup alısmam için ancak ben başladım ve şartsız surtsuz tavsiye ediyorum kesinlikle okunmalı son zamanlarda beni bu kadar etkileyen gercek bir yasam öyküsünü tarihi ve düşsel bir üslupla anlatan bir kitap olmamıştı.Olaylar yasaninca bende varmışım hissine kapıldım ve bi an bile sıkılmadan okudum.Zaman kaybetmeden okunmalı....
ataç ikon Afrikalı Leo
kitaba 10 verdi
9 beğen · 0 yorum

Afrikalı Leo - S41

Şeyh Estağfirullah'ın kocaman bir sarığı, dar omuzları ve Büyük Cami'de verdiği bütün vaazlarda insanın içine işleyen bir sesi vardı; o yıl kızıl renkli sık sakalı ağarmaya başlamıştı. Kır sakalı yüzüne öfkeli bir anlam veriyordu. Bu öfke, ülkesinden ayrılırken götürebildikleri arasında yer almış bir nesneydi sanki. Granada'dan ayrıldıktan sonra saçını sakalını bir daha kınalamamıştı. Bu kararı çok yorgun ve bitkin olduğu bir sırada almış. Soranlara, " Tanrı, Granada kuşatması sırasında ne yaptığınızı sorduğunda güzelleşmek için çaba gösterdiğinizi mi söyleyeceksiniz? " diye yanıt vermişti.
Zeynep Kılıç tarafından eklenmiştir.
Elif

Elif

@elifce

On iki yaşımdayken hayvanlarla insanları karşılaştırdığımda hayvanların daha zararlı olacaklarına inanırdım. (sf.140)
ataç ikon Afrikalı Leo
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
13 beğen · 0 yorum
Elif

Elif

@elifce

Bir toplum en güçsüz bireyini yalnız bıraktığı anda dağılmaya başlar.
ataç ikon Afrikalı Leo
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
12 beğen · 0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Bedevi bir kadına bir gün en çok hangi çocuğunu sevdiğini sormuşlar. Kadın şöyle cevap vermiş: " hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğünü büyüyene kadar, yolda olanı da eve dönene kadar."
ataç ikon Afrikalı Leo
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
12 beğen · 0 yorum
Elif

Elif

@elifce

Eğer ölüm kaçınılmaz olmasaydı insan bütün yaşamını ondan uzak durmaya adayacaktı. Hiçbir tehlikeyi göze almayacak, hiçbir girişimde bulunmayacak, hiçbir işe el atmayacaktı. Tanrı'ya bize ölümü armağan ettiği için şükredelim, çünkü yaşam ölümle anlam kazanıyor. Günün anlamı olması için gece, konuşmanın anlamı olması için sessizlik, barışın anlamı olması için savaş gereklidir. O'na dinlenmenin ve neşenin anlamlı olması için bize kaygı ve tedirginlik gönderdiği için de şükredelim. O'na şükredelim, çünkü O'nun bilgeliği sonsuzdur.
ataç ikon Afrikalı Leo
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
10 beğen · 0 yorum
Esra Koral

Esra Koral

@esrakrl

Tanrı'ya beni uğursuzluklardan koruması için dua etmiyorum. Böyle durumlarda beni umutsuzluktan koruması için dua ediyorum. İnan, Tanrı bir elini bıraksa öteki elinden tutar.
ataç ikon Afrikalı Leo
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
10
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Amin Maalouf Kitapları
1993 yılında Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü alan, kitapları birçok dile çevrilen Lübnanlı yazar Amin Maalouf'un en iyi kit...
oooopapatyaa

oooopapatyaa

@oooopapatyaa

 paylaşım fotoğrafı
Yazgı bir bukalemunun derisinden daha değişkendir . Afrikalı Leo
ataç ikon Afrikalı Leo
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon