up
ara

Sonuncu

Sonuncu Konusu ve Özeti

Sonuncu
Kumru ile Kumru kitabının da yazarı Tahsin Yücel tarafından kaleme alınan Sonuncu kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789750711503 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sonuncu isimli kitap 344 sayfadan oluşuyor. Sonuncu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750711503
Sayfa: 344 sayfa
Selami bey İstanbul'un köklü bir ailesinden gelir. Fransa'da felsefe doktorası yapıp döndükten sonra, evlenir, çocukları olur, dingin bir yaşam sürer. Ama yaşamının en büyük amacı kitabını, Serencam adını verdiği denemesini bitirmektir. Başladıktan kırk yıl sonra, seksenlerinde bitirir, tek adet olarak bastırır, kitabını eline almasından yirmi dört saat sonra da ölür. Büyük boy, yirmi yedi bin sayfadan oluşan bu dev yapıtı başından sonuna okuyan tek kişi çıkmaz, ama boyutları ve biçimi yıllar yılı insanların ilgisini çeker. Serencam, boyutu ve gizemi nedeniyle büyük gürültü koparır. Kimsenin okumadığı ama görmek için insanların kuyruğa girdiği bu dev kitap ne anlatmaktadır? Tahsin Yücel, her zamanki ironik üslubuyla anlatıyor Serencam'ın öyküsünü. Sonuncu, iş, sanat ve basın dünyasına göndermelerle dolu, son derece düşündürücü bir roman.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Sonuncu
Tahsin Yücel’in kendi “özgün” eserini oluşturmak isteyen birinin yaşamını ele aldığı romanıdır Sonuncu. Romanın diğerlerinden en önemli farkının, kahramanının yaşamının son bulmasına karşın romanın devam etmesi olduğunu düşünüyorum. Hatta roman kahramanının yaşadığı yıllar, olağan olduğu kadar monoton olsa da, onun hayatını kaybetmesinin ardından romanın öncekinden daha sürükleyici olduğu da bir gerçek.

Bazen yaptıklarımız bize göre gerektiği kadarken, bazı kişilerce aşırı, bazı kişilerce olması gerektiği gibidir. İster davranışlar isterse yaşam tarzı konusunda olsun, belki tanımladığımız, belki de tanımlayamadığımızdan kestirme birer ad koyduğumuz durumlar nedeniyle yaşamımızda belirlenir birçok şey. “Neye göre çok?”, “Kime göre normali aşmış?” sorularına yanıt bulunamasa da; söylenen söylenmiş, yazılan yazılmıştır.

Okunan kitapların, yazarlarının görüş ve düşüncelerinin okura mal edilmesidir insanı yoran. Konunun siyasi fikirlere saplanıp kalması, okura göre “derindekinin fark edilemezliği” olarak tanımlansa da, “kolay” olan seçilmiştir artık.

Bir amaç için yola çıkan insan, yaşamındaki önceliklerin, alışkanlıkların ve değer verdiği şeylerin amacı uğruna değişimine katlanamazsa çıktığı yolun devamını getiremez. Bu açıdan bakıldığında yaşamdaki her türlü şey bakış açısına göre farklılaşır ve işte “yaşam”ı her insan için “özel” kılan da budur.

Yazar, “düzen” olarak alışageldiğimiz bir konuyu, kendine has üslubuyla ele almış ve eleştirmiştir. Roman kahramanının yaşamının ardından ivme kazanarak, hızlanan bu “özgün romanı” tavsiye ederim. Başlarda kitabın ilerlemesi için sabırlı olmanızı özellikle eklemek istiyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Sonuncu
kitaba 9 verdi
2 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Güzel bir inceleme yazmışsınız ve beğendiğinize de sevindim.
13.11.18 beğen 1 cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

durup düşünüp bazı şeyleri sorgulamak
Türk edebiyatının ödüle doymaz yazarı Tahsin Yücel'in bu romanı, özellikle güzel Türkçe okumaya hasret kalmış okurlar için bulunmaz fırsat.

Sonuncu, çok özgün, hiç söylenmemiş sözleri dile getirecek bir roman yazmaya tüm yaşamını adamış varlıklı bir adam olan Selami Harici'nin hikayesini anlatıyor. Üç ayrı nesil gözüyle, yani eşi, oğlu ve torununun üçlü bakış açısıyla aktarılan öykü, bir anlamda o romanın yazılış süreciyle birlikte, bir ailenin üç nesil yaşadıklarını da okura anlatıyor. Aynı zamanda, yaratma eyleminin yaşattığı zorluk ve buhranları da göz önüne seriyor.

Duru ve son derece etkileyici bir Türkçe ile yazılmış olan roman, her ne kadar yeknesak bir konu üzerinde gelişse de, okura hem felsefi hem de sosyolojik açıdan birçok soru işareti de yönlendiriyor.

Sonuncu, bir solukta okunan, okuru heyecanla bir sonraki sayfaya taşıyan kitaplardan değil. Daha ziyade, okuduğunuz her sayfayı sindirmek için zamana ihtiyaç duyduğunuz, biraz okuduktan sonra durup düşünüp bazı şeyleri sorgulamak istediğiniz türden insanı zorlayan bir roman. Zorlanmayı özlemiş olan okurlara tavsiye olunur...
ataç ikon Sonuncu
kitaba 6 verdi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54 - İstanbul

Tahsin Yücel'in akıcı üslubuyla yazılmış. Dev bir kitabın etrafında geçen olayların anlatıldığı, kurgusu zayıf ama düşünsel yönden zengin bir kitap.

Tahsin Yücel'in deneme kitabı olan ''Gün ne günü? '' ile birlikte okuduğum bu romanı ben daha çok alegorik buldum. Sanat dünyasına, yayınevlerine, Yazarlara ve köşe yazarlarına, siyasetçilere, topluma bir çok eleştiride bulunan bir kitaptı. Yalnız gereksiz yere uzun tutulan bir roman olarak düşünüyorum. Bir çok yerde kendini tekrar eden bölümler vardı. Daha kısa tutulabilirdi...
ataç ikon Sonuncu
kitaba 6 verdi
0 yorum
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Kitabın neredeyse hepsini ayakta okudum hanım gün boyu alışveriş yaparken. Tahsin yücel çok geç kesfettigim bir yazar oldu ama bir yazarın her kitabi mi efsane olur. Kesinlikle okunması gereken bir tahsin yücel klasiği.

Kitap kendini hayatının kitabını yazmaya adayan Selami haricinin 24bin sayfalık bir eser yazmasi ve bundan sonra gecen bir dizi olayi anlatmata ayno zamanda kitabın sonundaki süpriz ile okuyucuya ve yazarlara bir eleştiri ile karşılamakta
ataç ikon Sonuncu
kitaba 10 verdi
0 yorum
Z. YMC

Z. YMC

@zulfikarymc - İstanbul

Serencam
İlk sayfasından sonuna kadar akıcı bir dille yazılmış kitap, imkansız bir kitabın, Serencam'ın yazılış öyküsü gibi dursa da bu yolla içerdiği toplumun kendisine ve kişiler arası ilişkilere yönelik eleştirilerin yanı sıra insan algısının farklılıkları ve sorunları üzerine yazılmış. En basit manada içeriğin öneminin olması gereken zamanda biçime takılan insanoğlu var kitapta.
ataç ikon Sonuncu
kitaba 10 verdi
0 yorum

Sonuncu - S41

Bu kez de ben güldüm.
elif ersürer tarafından eklenmiştir.
elif ersürer

elif ersürer

@mispia

Söylenmemişi söyleyebilmiş olanların söylemlerini araştırırken söylenebilmişin düzleminde kalmıştı ister istemez.
ataç ikon Sonuncu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

“Bir kitap hem yere, hem göğe doğru nasıl gelişirdi, yaşamın tam odağına yerleşmek ne demekti?”
ataç ikon Sonuncu
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

“Kendi kitabımı, yani yalnız benim yazabileceğim kitabı yazmak.”
ataç ikon Sonuncu
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Tahsin Yücel’e devam ediyorum...
ataç ikon Sonuncu
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
21 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Arkadaş piyasada kitap bırakmadınız okuya okuya! 🤗😊😄😂
10.11.18 beğen 4 cevap
Batuuu (@batuuu)
@karacurin sonrasi ben ve sonra Gülşahında Yücel hayranı olmaya başlamasi beni mutlu etti:)
10.11.18 beğen 5 cevap
MÜNEVVER (@mmuunneevveerr)
Eğer Tahsin Yücel'i sevdiyseniz, Gökdelenler adlı kitabı edinmenizi ve okumanızı şiddetle öneririm :)
10.11.18 beğen 1 cevap
7.7/10
17 oy
Sence kaç puan almalı?
0