up
ara

Faili Meçhul Cinayetler Tarihi

Faili Meçhul Cinayetler Tarihi Konusu ve Özeti

Faili Meçhul Cinayetler Tarihi
Faili Meçhul Cinayetler Tarihi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786054455775
Sayfa: 384 sayfa Basım Tarihi: 1970
2003... Sedat Bucak'ın beraatını isteyen Savcı, "Abdullah Çatlı ile bir toplantıda tanışmış, etrafında çok sayıda devlet adamı olduğu için kendisinden şüphelenmemiş, Çatlı'yı devlet mensubu olarak bilmiştir" diyordu. İşte böyle bir dönemden geçti Türkiye; kim devlet görevlisi, kim kanun kaçağı, kim suçlu, kim masum, kim katil, kim mağdur bilinmez bir dönemdi bu. 2011... İstanbul Kazlıçeşme'de Nevroz kutlanıyor. Kutlamalarda halay çeken binlerce kişi arasında bir Susurluk sanığı da var. Nevroz kutlamalarına, kendi ifadesiyle "katil" olarak katılan Ayhan Çarkın, "PKK yaptı" denilen pek çok katliamın provokasyon amacıyla kendileri tarafından yapıldığını da itiraf etmişti. İşte, "özel savaş"ın ruh hallerinden biri...Şimdi, güya o karanlık yılları da içeren koca koca davalar ihdas edildi. Pek çok iddia ortalıkta uçuşuyor ama o günlerin "Milli Güvenlik Kurulu" ve "devletin bilgisi" hâlâ açığa çıkarılabilmiş değil. Haliyle "Faili Meçhuller"de hâlâ faili meçhul. Nahak yere bu kadar kan akmış ve bizler görmezden gelmişsek, "yürüyen ölüler" toplumu olmamızdan da yakınamayız. Bu travmayı iyileştirmenin tek yolu ise, o dönemi hakkını vererek araştırmak ve sorumlularından hesap sormaktır.Hic rhodus hic salta!
Meltem

Meltem

@meltemaslan18

Acı...
Kitap Osmanlı Devleti Fatih zamanından 2001 yılına kadarki faili meçhul "siyasi" cinayetleri konu edinmiş. Şehzade cinayetlerini, İttihat ve Terakki dönemi cinayetlerini, Susurluğu, Yeşil'i, Çatlı'yı... Hepsini ele almış. Bu tip cinayetlerde "devlet eli" olduğu vurgulanmış. Ya da devlet içinde bir devlet de diyebiliriz. Kitabın sonunda 1975 yılından 1998'e kadar faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin isimleri de listelenmiş. Bu listede bir yakınımın adının da olması ayrı bir acı tabiki.
0 yorum

Faili Meçhul Cinayetler Tarihi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Meltem

Meltem

@meltemaslan18

"Sanık Çiftçi'nin Doğan ÖZ'ü taammüden öldürdüğü mahkememizce sabit görülmüştür. Ancak askeri yargıtay daireler kurulu kararına direnilemeyeceğinden sanığın beraatine karar verilmiştir"
ataç ikon Faili Meçhul Cinayetler Tarihi
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum