up
ara

Piraye

Piraye Konusu ve Özeti

Piraye
Üniversitede başlayan bir aşk, evlilikle sonuçlanır. Fakat erkek doğulu aşiret çocuğu, kız ise İstanbulludur. Kültürler, örf ve adetler bu evliliği drama dönüştürür.
Yazar:
Yayınevi: 172
ISBN: 9789752103924
Sayfa: 400 sayfa Basım Tarihi: 2003
Piraye Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Piraye, Canan Tan'ın 2011 yılında yayımladığı, biyografik özellik taşıyan dram romanıdır.
Kitapta, Piraye adındaki genç kızın, aile, okul ve aşk hayatı ve evlendikten sonra yaşadığı dram anlatılmaktadır

Piraye Kitabının Özeti
Adında anlaşılacağı gibi kahramanımızın adı Piraye'dir. Bu ismi babasını Nazım hikmet hayranı olduğu için Nazım Hikmet'in eşi Hatice Piraye'den esinlenerek koymuştur. Piraye her zaman tiyatro bölümü okumak istemesine rağmen ,babasının dişçi muayenesini bırakacağı tek kişi olmasından dolayı Marmara Üniversitesi dişçilik fakültesine gider. Piraye'nin okulda karşılaştığı Esin kolejden arkadaşıdır ve üniversitede devam eden uzun arkadaşlıkları olacaktır.

Piraye daha sonra Esin 'in arkadaşı olan Arif'le tanışır , Arif edebiyatı seven ve sürekli Piraye'ye şiirler yazan bir çocuktur. Fakat Piraye Arif'e aşık olamaz , kısa zamanda da ilişkileri biter.

Okulun bitip yaz tatiline girmeleriyle birlikte Piraye ailesiyle yazlığa gider. Piraye'nin okuldan yakın arkadaşı olan Ömer yazlığa Piraye'yi ve ailesini ziyarete gider. Ömer'i çok beğenen ailesi Piraye'ye yakıştırır fakat Piraye sadece arkadaş olarak görür . Hislerini açıklamaya çalışan Ömer'ede sadece arkadaş kalmak istediğini belirtir.

Okulun 3.döneminde Piraye'nin aşık olacağı adam Haşim karşısına çıkar. Haşim oldukça zengin Diyarbakır'lı bir aşirete bağlıdır ve ağadır. Haşim yaşça Piraye'den büyüktür ve oda dişçilik okumaktadır. Piraye Haşim'den fazlasıyla etkilenmiştir.Mantığını tamamen hiçe sayıp aşık olmuştur ve ilişkileri hızlı bir şekilde ilerler. Haşim Piraye'ye evlenme teklif eder Piraye'de kabul eder. Diyarbakır'dan Haşim'in ailesi gelir ve Piraye'yi ister nişanlanırlar. Bu arada Haşim mezun olur askere gider bu dönemde Piraye okuluna devam eder ve mezun olur.

Haşim askerden dönünce Diyarbakır'a gider. Fakat bir türlü İstanbul'a geri gelmez. Haşim'in ailesi Diyarbakır'da Haşim için Diş muayenehanesi almıştır. bunu duyan Piraye Diyarbakır'da yaşayamayacağını söyleyerek evlilik planını bozmak ister. Fakat Haşim ve ailesi en azından bir gelip görmesini isterler. Diyarbakır'a giden Piraye şehri çok beğenir ve fikirleri değişir. Haşim ile evlenerek Diyarbakır'a gelme kararı alır.

Haşim ve Piraye Diyarbakır'da evlenirler . Fakat düğünden sonra hem Haşim'in hem de ailesinin tavırları değişir. Evde sıkılan Piraye , Haşim istemese de muayenehaneye gitmeye başlar. Aşırı kıskanç olan Haşim , erkek bir hastayı muayene ettiği için Piraye'yi döver. İstanbul'a dönme kararı alan Piraye ailesini aradığında ablasının boşanma işlemleri olduğunu öğrenir ve ses çıkarmaz. Bu sırada Haşim'in ailesinin erkek çocuk baskıları da iyice artmıştır.

Piraye hamile olduğunu öğrenir. Bu ailede sevinç yaratır ve Haşim ile Piraye ayrı eve çıkar. Piraye'nin bir kızı olur Haşim'in ailesini hayal kırıklığına uğratır ve erkek çocuk ısrarları devam eder. Piraye tekrar doğum yapmaya karar verse de bir türlü hamile kalamaz. Tedavi için İstanbul'a gider ve bir daha hamile kalamayacağını öğrenir. Döner dönmez Haşim'e her şeyi anlatır. Haşim her şeyin eskisi gibi devam edeceğini söyler.Tabi bunun üzerine Haşim'in ailesi kuma getirmeyi düşünürler.

Piraye'nin babası felç geçirir. Aylar sonra eve geri döndüğünde Haşim'in başkasıyla evlendiğini öğrenir ve boşanma kararı alır. Haşim'in ondanda sakat bir kız çocuğu olur. Piraye bu olaydan sonra İstanbul'a döner. Büyük bir ağrıyla doktora gider ve her hangi bir sorunun olmadığını hamile kalabileceğini öğrenir. Piraye son olarak Diyarbakır'a tüm eşyalarını toplamaya gider. Haşim onları akşam yemeğe çıkarır ve birlikte İskenderun'a tatile giderler. Tatilde Haşim ile Piraye birlikte olurlar .

Piraye babasını ölüm haberini alır ve İstanbul'a döner. Babasının muayenehanesinin de başına geçer. Bu sırada Piraye hamiledir ve bebek erkektir. İstanbul'a gelen Haşim , Piraye'siz olmayacağını söyler ve Piraye' nin de hamile olduğunu öğrenir. Ne kadar yalvarsa da Piraye dönmeyi kabul etmez ve Haşim Diyarbakır'a gider. Fakat acı haber Diyarbakır'dan gelir Haşim öldürülmüştür. Piraye yıkılır ve oğlu Haşim Artukoğlu 'dur.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

PİRAYE

Roman;Canan Tan;Altın Kitaplar;5.Basım / Haziran 2005 / 3.000 adet;431 Sayfa (2) (30 Mart 2014)

Dün akşam,Canan Tan'ın Piraye başlıklı kitabını,okumaya devam etmek üzere elime aldım.Birinci bölümünü Cuma günü okumuştum.Kendimi epeyce zorladım romanın ikinci bölümünü okuyabilmek için. Fakat üçüncü bölüme geçemeyeceğimi anladım ve 46.sayfasında bıraktım kitabı.

Birinci basım Ekim 2003 ve 3.000 adet görünüyor. İkinci,üçüncü, dördüncü basımlar 2004 yılında yapılmış;her biri 3.000 adet.Toplam 15.000 adet basılmış bu kitaptan.Demek,diyorum kendi kendime Canan Tan'ı seven belirli bir okuyucu kitlesi var bu denli okunduğuna göre.Elbette reklâm desteğini de yabana atmıyorum.Yazarın YÜREĞİM SENİ ÇOK SEVDİ başlıklı romanını devretmiştim üç yıl kadar önce;büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım zira boş bir romandı bana göre.PİRAYE başlıklı bu romanını okumazdım,,,mamafih kitabı hediye etti biri bana.Hem şu son aylarda Memet Rauf,Nazım Hikmet,Vedat Örfi ve ilk eşi Piraye hakkında epeyce malumat edinmiştim.Kitaplarımın arasında duran,üstelik bana hediye edilmiş bulunan PİRAYE romanını okumayı bu nedenle istemiştim.Maalesef okuyamadım romanı.

Pazar,30 Mart 2014
Bayrampaşa / İstanbul
ataç ikon Piraye
kitaba 2 verdi
3 yorum
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@semihoktay bu kitapta hemen hemen ayni duyguyu yakalamisiz 😊
27.10.18 beğen 1 cevap
zeliha bozkurt (@zelihabozkurt)
Ben bi tane kitabını okudum canan tan’In, pirayeydi o da. Çok uzun zaman oldu okuyalı ama Kitap tanıtımında yazanlardan nazımın pirayesi sanıp almıştım. Bence bi çok kişi de öyle almıştır. Ben inat ettim bırakmadım ama nazımın hikayesini beklerken asmalı konak çıktı içinden. Yarım bırakmakla iyi yapmışsınız bence 😊
27.10.18 beğen 1 cevap
Elif DB (@elifdemirbuken)
Yüreğim Seni Çok Sevdi kitabını okuduktan sonra hiçbir kitabını okumama kararı almıştım.
27.10.18 beğen 1 cevap
slm

slm

@selamicelik

aşiretler,gelenekler,doğu.daha bir sürü şey var ama şimdilik bu kadar aklınızda kalsın.kızım piraye sen adını nazımdan aldın,bilmezsin diyarbakırı,aşk varsa ortada gerisi teferruattır.haşim hışımla aldı seni.diş hekimi oldun bacım benim.sonra ver elini diyarbekir dedin.haşim iyi çocuktur soyadı artukoğludur.zordur gülüm doğuda sevmek,her şey bu tür saçma şeyler üzerine korulu.kitapda en iyi karakterlerden biri ömerdi.ah şu kızlar illa farklı bişeycikler yapacaklar,gidecek haşime yani,ama bende nazımdan patlatırım mavi gözlü dev şiirini.kardeşim güzel kardeşim eğer bu kitabı okuyacaksan doğu burda anlatıldığı gibi değil bilesin,canan abla yazmış babam yazmış kanma,haşim ölür soyadı kalır bunuda unutma,hem adamı öldür,hem soyadını koy çocuğunun adına tam canan abla işi,okuma diyeceğim okuyacaksın,hadi canım oku ya seni mi kıracam.
ataç ikon Piraye
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İstanbul'dan Diyarbakır'a uzanan bir aşk hikayesi. Aynı ülke içinde olsa da farklı kültürlerin çatışması ve buna rağmen aşk için direnme. Kitabın sonunda bütün gün durup durup ağladığımı hatırlıyorum. Canan Tan'ın Nazım ve Piraye'nin aşkından çokça etkilendiğini ve bunu kurgusal bir romanda kendince farklı bir hikayede yorumlandığını görebiliyoruz. Bağımsız bir hikaye anlatılsa da farklı açılarda aşkı zorlaştıran, onu bazen sömüren ama bir yandan daha da tutkulu hale getiren tarafı gerçeğiyle aynı denebilir. Diyarbakır'ı iyi bilen bir insan olarak, kitaptaki Diyarbakır ve oradaki kültür, yaşadığım Diyarbakır'a pek özgü olmamış. Canan Tan uzun süre inceleme fırsatı bulduğu halde o şehri inceleme ve gözlemlemenin ötesine geçemeyip, şehri sindirememiş. Yine de zor bir iş başarmış ve başarılı olmuş diyebiliriz.
ataç ikon Piraye
kitaba 8 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Canan Tan dan okudugum ikinci kitap Piraye.Daha önceki yıllarda Yüreğim Seni Çok Sevdi adli kitabını okumuş o destansı aşk hikayesi içerisinde Asli ile Murat'in calkantili iliskisini bulmustum.Diyeceksiniz ki sonra neden Piraye yi okudun ne aradin ne buldun.😕😕😕😕😕 Okumakta fayda vardir her zaman iyilerin hakkını daha fazla verebilmek adına bazı kotulere yer vermek gerekmiyor mu sizce?
Piraye sıradan bir kitapti bana gore.Kafanız cok bulanık ve okuduğunuz kelimeleri anlamakta zorluk çektiğiniz bir dönemde okumaniz daha iyi olacaktır o derece basit ve anlaşılır.24 saat gibi bir zaman diliminde de biter zaten 430 sayfalık bu kitap.Konusu tibki okudugum ilk kitaptakinin bir eşi.Üniversite yıllarında başlamış birliktelik ve devamında gelen yaşam öyküsü.Ben gerekli olanı yazdım gerisi size kalmış artık.Ister okuyun ister okumayın.
ataç ikon Piraye
kitaba 6 verdi
0 yorum
MERİ

MERİ

@mervelitez - Bursa

Canan Tan'ın okuduğum ikinci kitabı "PİRAYE" okuduğum ilk kitabı "Yüreğim Seni Çok Sevdi" adlı kitabı idi. Üzerinden zaman geçmesine rağmen hatırladığım kadarıyla iki kitapta da konu birliği mevcut. Canan Tan aynı konulara farklı yaklaşımlarda bulunmuş gibi... Ancak ilk kitabını okuduğumdan bu yana zaman geçmiş olmasından mıdır bilmem bu durum beni pek fazla rahatsız etmedi, çıkış noktası aynı olsa da sonunu merak ederek biraz da tahmin ederek ilerlediğim bir kitap oldu "PİRAYE" yalnız kitapta beni rahatsız eden bir hususu dile getirmekten alıkoymayacağım kendimi; "ayrımsamak" kelimesine bir biri ardınca rastladım sayfalarda, yeni yeni paragraf yazmayı öğrenen bir ilkokul çocuğunun "ve" bağlacını kullandığı kadar sık hemde ve kitabın sonlarına doğru bunu daha iyi ayrımsadım :)
ataç ikon Piraye
kitaba puan vermedi
0 yorum

Piraye - S41

O sırada kantinin kapısında Arif'i görüyorum. Gözleriyle masaları şöyle bir taradıktan sonra, yanımıza doğru yürüyor.
Gülüşlerimizin izleri hala dudak kıvrımlarımızda. Arif'in yüzündeyse her zamankinden de ciddi bir ifade var. Canı bir şeye mi sıkıldı acaba, diye geçiriyorum içimden
''Keyfinizi bozmuş olmayayım,'' diyor, yalnız benim duyabileceğim bir sesle.
Bakışları Turan'ın üzerinde.
Misafir tarafından eklenmiştir.
Selin Doğan

Selin Doğan

@selindogan0

“Seni tanıyamıyorum artık derken ne kadar da haklıydın. Ben de seni sevdikten sonra kendime hiç rastlamadım.”
ataç ikon Piraye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
aLoNe

aLoNe

@alone

Kim bilir belki bu kadar sevmezdik birbirimizi
uzaktan seyretmeseydik ruhunu birbirimizin.
Kim bilir felek ayırmasaydı bizi birbirimizden
belki bu kadar yakın olamazdık birbirimize.
ataç ikon Piraye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
"Bir fotoğraf karesi düşünün . Tüm kareleri pırıl pırıl,canlı mı canlı renkleriyle yüzünüze gülüyor.. Bir tek kare karanlıkta kalmış...Onun için tüm fotoğrafları yakmaya değer mi?"
Bu kadar basit demek. Sessiz kalmak, onu onaylamak olacak.Buna dayanamam.
"Ama bir tek kare var ya..."dyorum."Diğerlerini de karaya bulayacak güçteyse eğer ,görülecek tek bir fotoğraf kalmaz ortada."
ataç ikon Piraye
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
aLoNe

aLoNe

@alone

En büyük yol göstericin, kendi aklın.
ataç ikon Piraye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

Benim günlerden beklediğim kadar
Günler de benden bir şeyler bekler
Fakat heyhat
Benim günlere verdiklerimi
Onlar bana
Asla veremeyecekler.
ataç ikon Piraye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
Aslıhan Topcu

Aslıhan Topcu

@aslihantopcu

Cok etkilendigim ve cok begendigim hatta sonunda cok agladigim bi kitap kesinlikle öneriyorum:))
ataç ikon Piraye
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Bitirmek üzereyim
Okudukça okuyası geliyor insanın diyorlar ya tam olarak öyle sıkmayan bir anlatımla ne olacağını kestiremeyip merak konusu oluyor bir genç kızın hayatı.
ataç ikon Piraye
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum