up
ara

Bin Hüzünlü Haz

Bin Hüzünlü Haz Konusu ve Özeti

Bin Hüzünlü Haz
Bin Hüzünlü Haz kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750506901
Sayfa: 130 sayfa
Metinlerini varoluş ve yokoluş üzerine kurarak varoluşçuluğu taşraya taşımasıyla özgünlük kazanan, sade dilinden yükselen müzikle giderek hayatı yazıya, yazıyı ise büyülü bir hayata benzeten bir yazar... Yazma serüvenini "hayatı kelime kelime genişletmek" olarak adlandıran Hasan Ali Toptaş, metinlerini birer senfoniye de dönüştürerek, dışarıyla içerinin, görünenle iç dünyanın, gerçeklikle rüyaların, somutla soyutun çarpışmasından doğan tekinsiz bir atmosfere çağırıyor okurunu. Tam bir yazı ustalığıyla, Türkçenin imkânlarını sonuna kadar zorlayarak, edebiyatın büyülü dünyasına kapılar açarak...Hikâyenin bütünlüğü daha fazla çözülmesin diye, bu bölümde de boş bırakılmış birkaç sayfa tadı bulunsun istiyorum çünkü ve böylece hikâye, bir süre de olsa benliğimin sınırlı bakışından kurtulup rahat bir soluk alabilsin, kendisi kalabilsin, ya da anlatmakla ben onu bir yandan yaşatıp bir yandan öldürüyorsam bu güzel günahın birazı da sizin olabilsin istiyorum.Bin Hüzünlü Haz olağanüstü bir metin, gecikmiş Türk romantizminin başyapıtı. -Yıldız Ecevit-
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Bilinen tek şeyin “yokluk” olduğu bir dünyada “var olan”ın arayış öyküsü Bin Hüzünlü Haz.

Zihinden gelip geçen şeylerin sonsuz ve sınırsızlığıdır mekandan ve zamandan çok ötede oluşu. Aynı anda beden olarak sadece bir yerde olduğu halde, zihnen farklı farklı yerlerde ve farklı kişilerle olabiliyor insan.

Kitabın baştan sona insanın iç dünyasındaki sorgulamalardan oluşması, onu diğerlerinden ayıran en önemli bir özelliği bence. İnsanların iç dünyasına yer veren başka kitaplar da olmasına rağmen, sadece iç sesleri ve duyguları konu alan bir benzeriyle henüz karşılaşmadım.

Bir sokaktaki yaşanmışlıklar, her insanın zihninde farklı bir hayata bürünür ve tekrar yaşanır. Yolda rastladığım boş bir şişeye bakarak hayalimde oluşturduğum dünya ve içindeki boş şişeye verdiğim anlamın, zamanla olduğu kadar mekanla ve kendi yaşanmışlıklarımla bağlantılı olduğunu çoğu zaman düşünmüşümdür. Yazar’ın nesnelerden yola çıkarak düşündüklerini ve sorguladıklarını okumak benim için farklı, özel ve keyifli bir deneyimdi. Hele de bu arayışın sonuna olan merakım okuduklarımdan daha da çok keyif almamı sağladı.

Yazar’ın ilk okuduğum kitabı Bin Hüzünlü Haz. Kimi zaman olayların anlatımı esnasında cümleleri noktayla sonlandırmak nedeniyle virgül ve noktalı virgüllerle birbirine bağlamış, kimi zaman birbirinden farklı ama eş zamanlı hissedilen duyguları, kimi zaman aynı şey ya da mekanın kimi zamansa farklı şeylerin betimlemelerini, kimi zaman olası farklı durumları virgüllerle bağlamış Yazar. Belki tarzıdır, belki de bu kitaba özgüdür. Bu durumun Yazar’ın tarzı olması ihtimalinin daha yüksek olduğunu sezinledim okurken.

Görünenle görünmeyenin, duyulanla duyulmayanın, koklananla koklanmayanın, sesle sessizin, yaşamla ölümün, rüyayla gerçeğin, güçle güçsüzlüğün, suçla masumiyetin iç içe girdiği bu içsel sorgulamayı okumanızı tavsiye ederim. Yazar’ın her bir okurun iç dünyasına hitap ettiği eserini ben keyifle okudum. Size de keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
6 yorum
Batuuu (@batuuu)
Geçen sene bir etkinlik kapsaminda bu eseri epub olarak okumaya karar vermiştim ama yazarın kullandığı beni öyle bir soguttu ki bir daha yazarin hiçbir eserine bakmaya tenezzül etmedim
23.12.18 beğen 1 cevap
Batuuu (@batuuu)
okumamaya*
dil* üst tarafta
23.12.18 beğen 1 cevap
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Okunması ve sindirilmesi gerçekten çok zor bir kitap. Konumuz bir garip çünkü. Söylüyorum hemen, Alaaddin adlı karakterin bulunma, aranma, aranmama, bulunmama süreçlerinin hepsinin aşama aşama geçtiği bir kitap. Uzun uzun cümlelerin, aynen burada kullandığım gibi aynı kelime betimlemelerin "sık sık" kullanıldığı okurken akıp giden fakat anlamaya çalışırken durup biraz dinlenmek zorunda hissedeceğiniz bir olay örgüsü var. Daha doğrusu durum tespitleri ve hayaller var. Bir şehrin üzerinden uçuyorsunuz da olanları hayal ediyorsunuz gibi bir hava var, zaten ilerleyen sayfalarda bunun farklı boyutlarına da rastlıyorsunuz. Beğendim mi diye düşünüyorum evet çok farklı ve edebi açıdan fazla doyurucu. Cümle kurmakta ve betimlemekte zorlanan yazar adayları varsa kitabı okuyabilirler. Ancak bir yandan da bu kadar soyut olmak zorunda mıydı diye düşünmeden alamıyorum kendimi. Hani somut gerçek bir hikaye üzerinden eşzamanlı Alaaddin hikayesi de verilebilir miydi? Bence alışık olduğumuz bu olduğu için kitabın orijinalliğini algılayamıyoruz. Sanırım ikinci ve üçüncü okuyuşta çok daha güzelleşecektir kitap.
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

BİN HÜZÜNLÜ HAZ

Roman;Hasan Ali Toptaş;Doğan Kitap;128 Sayfa

'Bin Hüzünlü Haz' hayallerle örülmüş bir roman;moda kelime ile izah etmeye çalışırsam 'imge'lerden çatılmış baştan sona.Bunca hayalin orta yerinde anlatıcı 'Alaaddin'i aramaktadır.Arayan,ne kendini tanır,ne de Alaaddin'i.Yüzünü bile görmediği Alaaddin bir ara görünür sanki (S. 83) mamafih onu arayan anlatıcı Alaaddin'i fark etmeden yoluna devam eder.Arayanın umurunda olmaz,diyeceğim ama böyle bir durum da söz konusu değil ki!Tam "elindeki lambayı merakla ovuşturup duran bir delikanlıyı geçinceye kadar" diye anlatan anlatıcıya kanıp ,bir ihtimal Alaaddin'i bulduk sanmıştım...Yanılmışım.Bu Alaaddin'i arama, bulma gayretleri içerisinde anlatıcı hayal âlemlerine dalıp dalıp çıkmaktadır.Binbir gece masallarında aradık Alaaddin'i.Değirmenlerin etrafında elinde mızrağı,ardında adamıyla dolaşan soylu şövalyenin hayalinde aradık.Bulduk mu? Hayal meyal hatırlıyorum fakat kimseye Alaaddin'i bulduk mu,bulamadık mı söyleyemem.

Pazar,20 Nisan 2014
Hamdi Bey / Kızıltoprak / İstanbul
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
5 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Öf öf semih abi:) hasan ali toptaşın romanı adamı filozof yapar bir anahtari teslin edecek 30 sayfa geçti
20.04.14 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
:D
25.08.14 beğen cevap
Sonay Ç. (@ponnik)
@semihoktay 8 puan vermiş :)
26.04.19 beğen 1 cevap
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

Hasan Ali Toptaş'ın en son okuduğum kitabı ve en zorlandığım eseri
anlamak için demeyeyim de kaybolduğum yere defalarca geri döndüm
yine bir kaybolma var kitapta alıştım buna eserlerinde ancak bu defa harbiden geri dönemedim başladığım noktaya

iç sesler o kadar fazla ki.. bunlar dağ gibi tasvirlere dönüşüp sizi paragraflar altında bırakıyor.. aslında odaklanılsa derin anlatımlar var ancak bir türlü odaklanamadım ben..

bir alaaddin ve tatarlı kızı hatırlıyorum... diğer karakterler yazarın tasvirlerinin içinde kayboluyor.. muazzam tasvirler ve de yorucu
ne yoruldum okurken.. sureklı gerıye gerıye gittim..

şimdi de bitti..
aslında tasvirleri sevıyorum ama şair neredeyse tüm kitabı tasvırlerle örmüş adeta bir sürükleyicilik yakalayamadım
ama bunu da bitirdim çok şükür

diğer kitaba geçebilirim:)
okuyun demek isterdim de
deneyin diyeyim sabrınızı:)
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
0 yorum
Büyülü bir rüyanın büyüsüne kapıldım gidiyorum..
Derinliklerde bir hüzün kaplıyor içimi..
Issız sokaklarda, kuytu bir ormanın kıyısında, denizin mavi derinliğinde, bir balıkçı teknesinde, o köhne Rom Otel'de arıyorum Alaattin 'i yazarla birlikte...
Hiç bulmamayı ümit ederek...
Suçtan arınmışlık beni de tedirgin ediyor..
Satır satır geri dönüyor tekrar okuyor, tekrar yaşıyorum bin hüzünlü hazı. .

"... bir yanım binlerce dala dönüşen zamanın parçalanmışlığından milyonlarca yaprak hâlinde kıpır kıpır sarkarken, bir yanımı alsın rüzgâr, ta uzaklara savrulsun. Olabildiğince uzaklara..."

Kıskanıyorum yazarı.. Bu cümleleri ben kurmalıydım diye.. Satır satır çiziyorum altını beğendiğim her satırın.. Bütün kitabı çizmek istiyorum..

Hiç bitmesin isterdim "Bin Hüzünlü Haz"
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
3 yorum
ekar (@ekar)
cümlelerin hangisi yazarın, hangisi sizin ?..:)
Siz de yazardan arda kalır değilsiniz..
10.01.18 beğen cevap

Bin Hüzünlü Haz - S41

Dışarıdan bakıldığında, sefil mi sefil birkaç kitapçı dükkanıyla kıraç bir çocuk bahçesinin ıssızlığı arasında sıkışıp kalmış, kibrit kutusu gibi, küçücük bir yerdi burası.
Sercan Saraca tarafından eklenmiştir.
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Bu gecelerin hiçbiri asla bir diğerine benzemeyecekti tabii:biz her birinde gökteki yıldızların arasından inip bir kez daha çarmıha gerildiğimiz, her birinde yeniden ölüp yeniden dirildiğimiz, her birini yazılmamış bir kitap tadıyla okuyup okunmayacak bir kitap tadıyla yazdığımız ve her birinde çocukluğumuzla ihtiyarlığımızı baş döndürücü bir hızla hemen hemen aynı anda yaşadığımız için, hepsi ayrı tahta, ayrı renkte ve ayrı uzunlukta olacaktı.
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Bir bakıma, iyilik dediğimiz şey kötülüğe yaklaşma konusunda şiddetle burun kıvırırken, kötülük daha cesur davranıp (belki de korkup) ona yaklaşmayı göze alabiliyor...
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
0 yorum
Fatih Külahçı

Fatih Külahçı

@fatihkulahci

Benim aradığım Alaaddin, suçtan arınmışlığından tedirgin olacak kadar suçsuz birisi. (sayfa 48)
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
0 yorum
...zamanın yavaş yavaş toprağa dönüştüğünü gördüm.
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

“Benimkisi, hiçbir zaman hiçbir şeyle açıklanamayacak kadar derin, hiç kimsenin anlayamayacağı ölçüde karmaşık ve acayip bir yorgunluktu."
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
0 yorum
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
13
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Hasan Ali Toptaş Kitapları
Yazdığı roman, öykü ve şiirleriyle Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Hasan Ali Toptaş'ın en iyi kitapları l...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Dertlerini gözyaşlarında boğmak isteyenlere dertlerin yüzme bildiğini söyle. paylaşım fotoğrafı
Benimkisi,hiçbir zaman hiçbir şeyle açıklanamayacak kadar derin,hiç kimsenin anlayamayacağı ölçüde karmaşık ve acayip bir yorgunluktu.

*İnsanın yeniden hayata dönüşünün anlatıldığı ve sinemaya da uyarlanmış olan Fransız yazar Pascal Quignard'ın "Villa Amalia ’‘
daki cümlesi hayli zor bir cümleydi.

"İnsanın sevdiğinden ayrılması zordur. İnsanın kendisinden ya da kendi imajından ayrılması daha da sorunsaldır.”
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
0 yorum
Elif Buse Şahingöz

Elif Buse Şahingöz

@elifbusesahingoz

 paylaşım fotoğrafı
“Beni en çok suçtan arınmışlığım tedirgin ediyor”
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
5 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
kesin bilgi mi?
yayalım mı abla?
20.09.18 beğen 1 cevap
ELİF.🍒 (@julioco)
Burda kozalak gördüm @caglahayat
20.09.18 beğen cevap
hakan yiğitoğlu (@hakanyigitoglu)
Kitap mevsimi
20.09.18 beğen 1 cevap
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Parçalarının her biri bir yana savrulmuş,kuzeyi güneyine,güneyi doğusuna karışmış ve batısı da öteki yönlerin içinde kar gibi eriyip rüzgar gibi kaybolmuş bir şehirdi...
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
8.1 (72 oy)
0 yorum