up
ara

Akra'da Bulunan Elyazması

Akra'da Bulunan Elyazması Konusu ve Özeti

Akra'da Bulunan Elyazması
Akra'da Bulunan Elyazması kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750715396
Sayfa: 152 sayfa
Düşman onlardan çok daha üstün, ertesi sabah saldırıya geçecekti.Halkın çoğunluğu, yenileceklerini bildiği halde, şehirde kalmayı seçti.O akşam, her yaştan kadınlı erkekli bir grup, Kıpti dedikleri Yunanlı'yı dinlemek için meydanda toplandı. Kıpti, hiçbir dine mensup değildi; sadece bütün duyduklarını, yarına aktarabilmek için aklında tutmuştu. Kıpti, yalnızca içinde bulunduğu âna ve Moira denen varlığa inanırdı. Yarından itibaren şu anda ahenk olarak gördüğümüz şey ahenksizliğe dönüşecek. Mutluluğun yerini matem alacak," dedi Kıpti."Şehrimizi talan edebilirler, ama burada öğrendiklerimizi silemezler. İşte bu yüzden ilmimizin surlarımız, evlerimiz ve sokaklarımızla aynı kaderi paylaşmasına izin veremeyiz... Peki ilim derken neyi kastediyorum?İlimle, gündelik yaşamın karşımıza çıkardığı zorlukların üstesinden gelerek hayatta kalmamızı sağlayan şeyi kastediyorum.Yarın bize neler olacağını kimse bilemez... Çünkü her günün iyisi ve kötüsü aynı gün içinde olup biter. Öyleyse dışarıdaki askerleri ve içinizdeki korkuyu unutun...Bizler şimdi, gündelik yaşamımızdan, yüzleşmek zorunda kaldığımız güçlüklerden bahsedeceğiz," dedi Kıpti.Ve sevgiyi, kaybı, yenilgiyi, yalnızlığı sordular ona. Korkuyu, sadakati, cinselliği, geleceği ve kaderi; ona kendilerini nasıl bulacaklarını sordular. Hayatın içinden gelen, cevapları binyıllar boyu değişmeden kalan soruları sordular ona. Düşmanları beklerken, halk bir meydanda toplandı ve sordu. Ve Kıpti, onlara cevap verdi.
Tolga Topçu

Tolga Topçu

@okurgezer

Kıpti adlı seyyar bilginimizin, hayatta her zaman kafamıza takılan ya da karşımıza çıkan değerlerle ilgili "vaazlarından" oluşan bir kitap. Başarı, yalnızlık, gelecek, çevre gibi konular çoğu zaman kafamıza takılan ve genelde tam bir sonuç bulmadan geçtiğimiz durumlar olarak kalıyor. Kitap da bunlara benzer konulara açıklamalar getirerek okuyucuya yardımcı olmaya çalışıyor. Ama yaşadığımız hayat içerisinde bahsedilen güzelliklerin yerinin olmadığını görebiliyoruz.

Kitap okumakla arası olmayan yetişkinlere de önerilir.
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@tugceertunc

Tam bir başucu kitabı. Kendimize sürekli sorduğumuz soruların örneklerle ve felsefi bir bakış açısıyla anlatımı söz konusu. Bunu bir hikaye şeklinde yapmış olması kitabın daha akıcı şekilde olmasını sağlamış. Dili sade ve anlaşılır. Kitabın içinde not alacağınız ve hayatınıza yön vermek için kullanacağınız çok güzel sözler ve örnek olaylar mevcut. İyi okumalar.
0 yorum
neslihan ak

neslihan ak

@neslihanak

paulo chelho kitaplarını seviyordum aslında ama valla nedesem boş oukuyp görün diyorıum
0 yorum
m__e__r__v__e

m__e__r__v__e

@mervec

Çok güzeldi..Kıssadan hisse tarzı bir kitap..
0 yorum

Akra'da Bulunan Elyazması - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Betül Erim

Betül Erim

@betull

"...'Bize yalnızlığı anlat,' dedi, şehrin en zenginlerinden birinin oğluyla evlenmek üzereyken şehirden kaçmaya mecbur kalan genç bir kadın.

Kıpti ise şöyle karşılık verdi:

'Yalnızlık olmazsa, sevgi de senin yanında uzun süre kalmayacaktır. Çünkü sevgi de, göklerde dolaşıp canlılara başka şekillerde görünebilmek için dinlenmeye ihtiyaç duyar. Yalnızlık olmazsa, bitki ve hayvanlar hayatta kalamaz, toprak ürün veremez, sanatçılar yaratamaz, işler çoğalıp başka işlere dönüşemez. Yalnızlık sevginin yokluğu değil, tamamlayıcısıdır. Yalnızlık birlikteliğin yokluğu değil, ruhumuzun bizimle sohbet edecek kadar özgür olduğu ve yaşamımız konusunda karar vermemize yardım ettiği bir andır.'

Öyleyse, ne mutlu yalnızlıktan korkmayanlara ! .."
ataç ikon Akra'da Bulunan Elyazması
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tolga Topçu

Tolga Topçu

@okurgezer

Başarıyı takıntı hâline getirmenin hiç kimseye faydası yoktur, insanın kafasını karıştırır ve yaşama sevincini mahveder.
ataç ikon Akra'da Bulunan Elyazması
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
nihal baysal

nihal baysal

@nihalbaysal

Silahların en korkuncu sözdür; insanın yaşamını tek damla kan akıtmadan mahveder ve açtığı yaralar asla kabuk tutmaz.
ataç ikon Akra'da Bulunan Elyazması
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Büşra Elhansu

Büşra Elhansu

@bsrelhansu

Başarı nedir?
Her gece başımızı yastığımıza koyduğumuzda huzurla uyuyabilmektir.
ataç ikon Akra'da Bulunan Elyazması
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
nihal baysal

nihal baysal

@nihalbaysal

Yalnızlık tarafından sindirildiğini hissedenlerin şunu unutmamaları gerekir: Yaşamımızın en önemli anlarında daima yalnızız.
ataç ikon Akra'da Bulunan Elyazması
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum