up
ara

Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım Konusu ve Özeti

Selvi Boylum Al Yazmalım
Gün Olur Asra Bedel kitabının da yazarı Cengiz Aytmatov tarafından kaleme alınan Selvi Boylum Al Yazmalım kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Elips Kitap yayınevinden 0 yılında 9786054138401 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Selvi Boylum Al Yazmalım isimli kitap 128 sayfadan oluşuyor. Kitap Herkesin Okuması Gereken En Ünlü Cengiz Aytmatov Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Selvi Boylum Al Yazmalım kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Elips Kitap
ISBN: 9786054138401
Sayfa: 128 sayfa
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebî, askeri yani, bütün maddi, zenginliğini eserlerine yansıymış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikâyelerinde milletinin temel mülkü olan millî hafızaya ait efsane, destan, masal, hikâye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikâyeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır."Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi millî gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın millî hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu millî olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

Cengiz Aytmatov kitaplarının sıkı bir okuru değilim açıkçası. Ama yazar bu kitabıyla beni ters köşe yaptı. Aslında yazarın kalemi hiçte düşündüğüm kadar sıkıcı değilmiş demekten kendimi alamadığım doğrudur. Belki bu kitabın Türk filmi şeklinde uyarlanmış olması bu kadar severek okumamı sağladı desem yazarımıza haksızlık etmiş olacağım kesinlikle! Severek okumamın tek bir nedeni var o da; yazarın etkileyici ve bir o kadarda samimi olan işleyişinden dolayıdır. Türk filmine uyarlanan böylesi değerli olan bir kitabı, filmi ile karşılaştırarak kıyaslamak filmin etkisiyle yazılmış bir incelemeden farksızdır. Sizlere bir tavsiye; bu gölgede kalmış olan eşsiz romanı, filmini izledim romanına ne gerek var diyerek yargılamayınız. Film ile roman arasında küçükte olsa değişiklikler var ve bu küçük çaplı değişiklikler bile kitabın işleyişine renk katmıştır. Selvi Boylum Al Yazmalım kitabını okuyun ve okutun.
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba 10 verdi
0 yorum
Aaa

Aaa

@mutluluk - Ankara

Her zaman izlemek ile okumak arasında dağlar kadar fark olduğunu savunan biriyim. Selvi Boylum Al Yazmalım'ı da önce izlemiş bulundum tabi ki. Ama pek hatırladığım da söylenemezmiş. Açıkcası Aytmatov erkeklerin bazen ne kadar boş belek kafayla yaşadıklarını anlatmış bence. Ya senin güzelim bir ilişkin varken sırf işlerin kötü gitti diye neden hemen başka bir kadının koynuna giriyorsun? Gereksiz sinir gereksiz özgüven. Ay İlyas'ı öldürme isteğiyle okudum diyebilirim. Vallahi sinirlenmemek elde mi? değil. Bence alın okuyun beyler biraz ders çıkarın.
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba puan vermedi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54 - İstanbul

Kitabından önce filmini izlemiş ve hayran olmuştum bu hikayeye... Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın en afilli olduğu zamanlarda müziği ile birlikte muhteşem bir film...

Kitabını okuduktan sonra daha da çok sevdim bu hikayeyi. Kitap mı, yoksa Filmimi daha güzel karar veremedim doğrusu. Ama bana çok özel birisinden hediye edildiği için Kitabını daha çok sevdim diyebilirim :)

Cengiz Aytmatov'un bugüne kadar okuduğum tek bir kitabı bile kötü çıkmadı yahu. Kusursuz bir yazar...
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ece Nur

Ece Nur

@ecenur4

Filmi Kırgız sahasının ürünü olsa da Türkiye sahasına gayet güzel uyarlanmış. Kendimi bildim bileli İlyas ve Aysel'in hikayesi beynimde bir yere sahip. Kitap ve film arasında farklılıklar var fakat pek göze çarpmıyor. Kapakta yer alan Türkân Şoray ve Kadir İnanır zaten benimsediğimiz ve bu hikayeye oldukça uyum sağlayan insanlar. Sayfa sayısının az olmasına bakmayın, her kelimesi yaşanarak okunmalı diye düşünüyorum.
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba 8 verdi
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

Filmini defalarca izlemiş biri olarak bir de hikayeyi kitaptan okumak istedim. Film de aslına sadık kalarak değişiklik yapılmadan çekilmiş. Yazarın kalemi zaten çok akıcı, sıcak, samimi ve içten. Duyguyu okuyucuya geçirmesi bakımından son derece başarılı. İç burkan hikayeyi bir kez daha keyif alarak okudum.
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba 9 verdi
0 yorum

Selvi Boylum Al Yazmalım - S41

-Kır boynunu, dedim, git dilini kaşı, madem kaşınıyor.
Kabardian tarafından eklenmiştir.
gamze

gamze

@dimple

Isık-Göl'le vedalaştım son olarak. İyi günler hey Isık-Göl, sonu getirilmedik şarkım benim. Sevdiğim insanın aşkını götüremediğim gibi seni de yerinden asla kıpırdatamam. İyi günler benim al yazmalı selvi boylum! İyi günler sevgilim. Sana mutluluklar...
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Dr.Mavi

Dr.Mavi

@drmavi - Trabzon

...mavi beyaz dalgalar, sanki el ele tutunmuşlar sarımtırak kıyılara doğru atılıyorlardı. Gün dağlar ardına gizleniyor, uzaktaki sular pembeleşiyordu. Kuğu kuşları telaşlı ötüşlerle uçuşuyorlardı. Yükseliyorlar, ardından kanatlarını geniş açarak alçaklara iniyorlar, göle konarak köpüklü sularda çırpınıyorlardı. Evet evet her şey tam o zaman ki gibiydi. Ama Aysel, Aysel, yanımda değildi. Sen neredesin şimdi, benim al yazmalım selvi boylum?
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
gamze

gamze

@dimple

Hayatta her şey istediği gibi olmuyor insanın.
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
gamze

gamze

@dimple

Hayatı olduğu gibi kabul et. Ne alabilirsen al ve mutlu olmaya bak.
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
gamze

gamze

@dimple

Saygı başka, aşk sevgi gene başka. Eğer biri sever, öbürü sevmezse bu da hayat değil bence. İnsanın yaratılışı mı böyle, yoksa benim tabiatımda mı var bu, bilemeyeceğim bana daima bir şey eksik geliyordu. Ve bu eksik şeyi ne işle doldurabilirsin, ne dostlukla, ne de seni seven kadının dikkatiyle.
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
15
KİTAP
Herkesin Okuması Gereken En Ünlü Cengiz Aytmatov Kitapları
Türk edebiyat dünyasında sevilen bir yazar olan Cengiz Aytmatov'un mutlaka okunması gereken en iyi kitapları bu listede....
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
147
KİTAP
Kapak önemli! En güzel kapaklı kitaplar
İçeriğin öneminin farkındayız. Fakat bu listede sadece güzel kapaklı kitaplar olsun istedik. Sen de kapağını en beğendiğin ki...
231
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları
Bazen gülümseten, bazen ağlatan, bazense imrendiren duygu yüklü aşk hikayeleri, tüm zamanların en iyi aşk kitapları listesind...
zelal berrak dalgıc

zelal berrak dalgıc

@zelalberrakdalgic - Antalya

 paylaşım fotoğrafı
Sevdiklerimin toplamıdır beni mutlu eden ❣️
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hayat efzaa

Hayat efzaa

@hayatefzaa - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
İyi insanlar sev, güzel insanlar. Kimse inanmazsa sen inan kendine.

Bitmemiş Türküm benim..

Selvi boylum alyazmalım...
ataç ikon Selvi Boylum Al Yazmalım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum