up
ara

Zargana

Zargana Konusu ve Özeti

Zargana
Malafa kitabının da yazarı Hakan Günday tarafından kaleme alınan Zargana kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 0 yılında 9789759914899 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Zargana isimli kitap 205 sayfadan oluşuyor. Kitap Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Zargana kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759914899
Sayfa: 205 sayfa
Kimsenin birbirine bakmadığı, yalan, ihanet, şiddet, tecavüz ve acımasızlıkla yoğrulmuş, yalnızca hayallerin göz göze geldiği bir hayattan intikam almanın en iyi yolu yaşamaktır. Anlam aramak boşunadır ve her şeyin "hiç"e dönüşmesi gerekir. Henüz on ikisinde Berlin'de dört kişinin tecavüzüne uğrayan Zargana, bu olaydan sonra kendini insan sınıfından sıyırır. Ne var ki insan olmaktan uzaklaşıp "hiç"e yaklaştıkça kendisine döner; aşık olur. Parçalanmış benliğini onarmak için, başkalarının oynadığı bir "hayat oyunu"nu sahnelemeye koyulur...

Türk edebiyatında şimdiden farklılığını kanıtlamış olan Hakan Günday, Zargana'da bunca karmaşık bir öykünün altından yalın ve duru bir anlatımla kalkıyor. Hayat, varlık, hiçlik, oyun, zeka, kudret ve acizlik arasında gidip gelen bir metin.
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

sevgili zargana.. ne cennetin ne cehennemin kabul etmeyeceği bir hayat sürdün.. sonuna geldiğini hep biliyordun.. ve geldin de.. şimdi istiyorsun ki kendi cennetini yaratıp, cehennemde seni bekleyenlere, geçmişindekilere ve kulağına fısıldayan hiçbiryere gidemezsin kahkahalarına kendini unutturmak, izini kaybettirmek istiyorsun.. senle ilgili tek şey söylememi istese insanlar her hayal ettiğini yapmış tek adamdır derim. ama sen de biliyorsun ki bu defa olmayacak.. annen seni 32 sene evvel doğurduğunda; bunu bir başlangıç sandı. bir bitiş olduğunu göremedi kokunu içine çekerken.. sen bütün arkadaşlarınla inandığın şeyin tersini başardın.. doğmak yeterince mucizevi diyordunuz, başkası mümkün değil. oysa sen; iki kere daha doğmayı başardın. her seferinde kendi rahminden kendini çıkardın... göbek bağını araf' a bırakarak arınabileceğini, başarabileceğini sandın.. doğmayı başardın dostum. mucizelere inanmayan herkesi şaşırttın. ama hep özlediğin şeyi yakalayamadın.. sadece bir oğul, sadece bir yar, sadece bir dost olmayı başaramadın. seni tanıdığım günden beri sırtında onbin insanın derdini, aşkını , kaygısını ve hançerini taşıdın. ve kanını hep içine akıtmayı başardın. altı milyar insanın göze alamayacağı işleri sen kahkahalar atarak, şarkılar besteleyerek ve yenilerini de düşleyerek başardın. sen yaptın , biz tebrik ettik. oysa özlemini çektiğin bu da değildi. sen tanrı ' nın seni taçlandırmasını ümit ettin hep.. ama o seni altı milyar insanla çarpıştırmayarak yeterince ödüllendirdi zaten..hep söylediğiniz gibi, fazlasını beklemek saçmalıktı..

hakan ; belçika' dan dönüp sana bir hançer ve hayatınızı anlatan altıyüz sayfalık bir safra getirdiğinde , hakan ' ın sevinci, hançerin kabzası ve yaşadıklarının insanların evlerine, kitaplıklarına , gizli anlarına sunulacak olması mideni kaldırdı. kustuğunsa kahvaltın değil, en büyük silahın sözcükler oldu. hakkın yok diye kükrediğini hatırlıyorum.. hakkın yok sırlarımızı edebiyat diye pazarlamaya! gürkan' sa anlayamamıştı henüz kendine bu kadar uygun bir ismi takabilmesine hakan ' ın. kendini hep bir tanrı lütfu olarak görmüş gerçek bir yarı insan' ın kayra ismini seçmesi ona tanrısal bir ibadet gibi geldi başta. ama hakan ' ın deyimiyle üçünüz için vasiyet olan kitabı okudukça o da koptu kendinden, senden ve ona hep bir taçsız kral gibi davranmış hakan' dan.. bunları neden anlatıyorum.. kinyas olmak hakan ' ın uykusuz bir gece de canı sıkıldığı için yazmaya karar verdiği bir romanın sana dayattığı bir ad değil sadece. hem kin ' in hem yas' ın gerçek.. kötü zevklerine hiç şahit olmadığım baban sana mehmet ismini taktı diye onmilyon cümleyi paylaştığın adamın, hakan' ın sana biçtiği ismi reddedemezsin. yaparım diyorsan, inanmak isterim sana.. ama yokedebiliyor musun gürkan' ın kulaklarında çınlayan kahkahasını. yozgat ' ın bir köyünde münzevi hayatı sürüyor ve seni anlattığı sarışın bir oğlu var diye, gürkan sence kayra ' lığından arınabildi mi?. alnını secdeden hiç kaldırmasa ve her gün binblerce tanrı' sına dua etse bile seccadesinin kenarında adlarınız işlenmiş olacak inan bana.

sevgili dostum. bak aramıza ve aranıza koca bir hayat girdi. o hayatı bir lego gibi yeniden dizebilecek zekaya, donanıma ve cesarete sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. bana aşktan, vazgeçmekten, yeni bir doğumdan bahsediyorsun.. yapabilirsen eğer sana yemin ediyorum; manhattan ' a kadar yüzüp, özgürlük heykelini yerinden söküp, seni eros biçiminde şekillendirip oraya dikeceğimyaralı bedenini; hakan ' ın getirdiği küçük hançeri eline tutuşturup . ve altındaki kaideye de aynen şunu yazacağım;

dünyanın sonuna defalarca gidip her seferinde daha güçlü dönen adam..

aşk senin içinde dostum.bir kadının bedeninde, sana olan sevgisinde değil. sen doğduğunda aşkla doğdun. yaşama ve o yaşamı sömürme, dibine vurup kaybolma aşkıyla.. bir akdın değil seni kurtaracak.. sırat köprüsünden düşmeden geçirecek şey elinden tutan bir kadın değil.. günahlarını sırtlanacağın dostların kurtaracak seni. zebanilere söyleyecek sözleri ve karşılarına dikilecek deli cesaretine onlar sahip sadece.

bana aşktan sözedeceksen eğer; önce sana hep tapmış bütün o adamları senszilikten gömüldükleri çukurlarda bulup günışığına çıkarmalısın.. yoksa ben de o çukurlardan birine gömüleceğim.. ve senin çukurun en büyüğü olacak..
ataç ikon Zargana
kitaba 10 verdi
2 beğen · 1 yorum
... (@gerenimo)
sana bunları yazdırabildiğine göre ..
08.09.14 beğen cevap
Ebru YAVUZ

Ebru YAVUZ

@ebrugiller

Tıp literatürüne Hakan Günday melankolisi diye bir terim eklenmeli bence. Yazarımız gerçek hayatında ne yaşıyor da bu ruh haline sahip romanlar yazabiliyor cidden iyice merak ettim. Kinyas ve Kayra’dan sonra okuduğum ikinci kitap olduğu için sanki Zargana’ da bulunan karakterler Kinyas ve Kayra’nın arkadaşlarıymış gibi hissettim. Yine aynı kural tanımazlık yine aynı olumsuzluk ve yine aynı kendi hayallerinde ki hayatları kurma çabası. Ancak bu sefer Zargana kurguladığı hayatı kendisinin yerine oynayacak kukla kişiler buluyor ve dışarıdan yönetmen edasıyla senaryosunu izliyor. Bazı kısımları okurken yüzümü buruştursam da sürekli bir devam etme dürtüsü vardı içimde. Bu yüzdendir ki kitabın sonunun istediğim gibi olmadığını çarçabuk bittiğini düşünüyorum. Yazar sanki eksik kalan yanları da siz kafanızda devam ettirin der gibi. Her şeye rağmen etkileyici bir kitaptı. Keyifli okumalar.
ataç ikon Zargana
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Dark

Dark

@dark

Okuduğum ilk Hakan Günday eseri . Bir arkadaşımın tavsiyesi ile başladım okumaya ama nedense başlamadan önce bir tereddüt yaşıyordum çünkü sipariş ettiğim kitaplar sonunda o gün gelmişti . Sipariş ettiğim kitapları okumadan önce bu eseri okumaya karar verdim ve başladım okumaya . İyiki de okumuşum baştan sona kadar sürükledi beni kitap ve yazarın diğer yazarlardan farklı bir işlevi vardı öykülemelerinde . Birinci hikaye daha detaylı anlatılsa çok daha başarılı olabilirmiş ve bir de kitabın sonunu kötü bağlamıştı bir eksikte buydu. Bunlara rağmen kitap beni sürükledi . Bazen okurken o çocuğun yaşadıklarını düşündüm yazar ne kafası yaşıyor , psikolojisi düzgün mü diyede düşünmedim değil . Bazı kısımlar mide mulandırıcıydı duraksadım ama devam ettim . Dediğim gibi kitabın sonunu güzel bağlamamıştı ama genede okunası güzel bir eser. Okumanızı tavsiye ederim .
ataç ikon Zargana
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Zargana
Hakan Günday 13. Basım
Doğan Kitap 205 sayfa

Zargana okuduğum Hakan Günday kitapları arasında beni daha az saran kitabıdır. Okumam uzun sürdü. Nedeni kitabın ağırlığı yada Azil de ki kadar yada Daha da ki kadar düşündürücü olduğundan değil, Sanırım benim içinde bulunduğum psikolojik Hakan Günday kitaplarına doymuş olmamdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Üst Üste ruhuma öylesine çok Hakan Günday enjekte ettim ki artık bünyem bir saatden sonra bağışıklık kazanıp , tepkizisleşmiş de olabilir.

Kitapta kahramanımızın bu gününden çocukluğuna , bu güne gelmesini neden oluşturan yaşanmışlıklarını filim şeridi gibi bölümlerin arasına yerleştirmiş yazar. Evet Bu kitabında da gördüğümüz gibi kahramanımız yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi yaşanmışlık , incinmişliği yüksek kahramanlardan oluşmakta .
ataç ikon Zargana
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Zargana okuduğum Hakan Günday kitapları arasında beni daha az saran kitabıdır. Okumam uzun sürdü. Nedeni kitabın ağırlığı yada Azil de ki kadar yada Daha da ki kadar düşündürücü olmadığından değil, Sanırım benim içinde bulunduğum psikolojik Hakan Günday kitaplarına doymuş olmamdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Üst Üste ruhuma öylesine çok Hakan Günday enjekte ettim ki artık bünyem bir saatden sonra bağışıklık kazanıp , tepkizisleşmiş de olabilir.

Kitapta kahramanımızın bu gününden çocukluğuna , bu güne gelmesini neden oluşturan yaşanmışlıklarını filim şeridi gibi bölümlerin arasına yerleştirmiş yazar. Evet Bu kitabında da gördüğümüz gibi kahramanımız yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi yaşanmışlık , incinmişliği yüksek kahramanlardan oluşmakta .
ataç ikon Zargana
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

Zargana - S41

Kanallar sırayla yerleştirilmişti. Bir porno, bir çizgi film kanalı. Uzaktan kumandanın kanalları ilerletin düğmesine hızla basıldığında ortaya komik bir görüntü çıkıyordu. Biraz da hayal gücü eklendiğinde, sarışın bir kadın, kedi Tom'un kuyruğunu emiyormuş gibi görünüyordu.
Özlem Altınkale tarafından eklenmiştir.
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Sadece bir saniye için hayatın da mesai olması gerektiğini düşündü Zargana.Yani yaşanacak zamanın tercih edilmesi gerektiğini Gece ya da Gündüz. İkisini birlikte yaşadığı için mutsuzdu insan. Kaldıramıyordu aynı hayatın içinde hem geceyi hem gündüzü.Onun için uyku vardı belki de.Ve onun için bu kadar mutsuzdu belki de uyuyamayan insanlar.
(Sayfa 187)
ataç ikon Zargana
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 6 yorum
SERKAN (@serko)
Hakan Günday ın tüm kitaplarının her satırı her cümlesi altı çizilesi. Kendinizi harab edecekniz 🙂
06.12.18 beğen 1 cevap
SERKAN (@serko)
Antalya nın güneşi o kadar faşist bir o. çocuğudur ki turistin teninini bronzlaştırırken işçinin beynini kavurur. Bu da benden olsun. MALAFA kitabından.
06.12.18 beğen 1 cevap
Arveles

Arveles

@arveles

"Matematiği kuvvetli değildi, ama çıkarlarını hesaplamasını iyi bilirdi."
ataç ikon Zargana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

İçinde mermi adına taşıdığı düşünceler herhangi bir silahın şarjörüne sığmayacak kadar kalabalıktı.
(Sayfa 151)
ataç ikon Zargana
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Uzel

Uzel

@uzel

Söyleyeceğim çok şey var aslında. Ama üşeniyorum. Ve çok sıkıldım. Önceleri acılarımı paylaşacak insan ararken etrafımda, şimdi kimseler soru sormasın istiyorum. Sorduklarında ise yakınlık derecesine göre ‘hayat’ ya da ‘siktir et’ diye cevap verip susuyorum. Söyleyecek şeyim olmadığından değil, söyleyecek çok şeyim var aslında ama bugüne kadar anlattıklarım hiçbir işe yaramadığından konuşmak istemiyorum. Duyarlılık istemiyorum, şefkat, acıma, yardım vs. de umurum da değil. İstediğim tek şey sükunet. Durmadan ‘neyin var?’ diye sorular soran bir insandan daha kötü tek şey geliyor aklıma. Durmadan ‘neyin var?’ diyen birden fazla insan.. İnsanların bana yapacakları en büyük iyilik çenelerini kapalı tutup aptalca sorular sormaktan vazgeçmeleri. Bana baktıklarında arkamızdaki duvarı gören insanlar istiyorum çevremde, hepsi bu.
ataç ikon Zargana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegul689

"Yani yaşanacak zamanın tercih edilmesi gerektiğini. Gece ya da gündüz. İkisini birlikte yaşadığı için mutsuzdu insan. Kaldıramıyordu aynı hayatın içinde hem geceyi hem gündüzü. Onun için uyku vardı belki de. Ve onun için bu kadar mutsuzdu belki de uyuyamayan insanlar."
ataç ikon Zargana
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
1129
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
194
KİTAP
Yeraltı Edebiyatı Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Kitaplar
Bukowski, John Fante, Chuck Palahniuk ve daha fazlası... Yeraltı edebiyatı yazarlarının mutlaka okunması gereken en iyi kitap...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
20
KİTAP
Tüm Zamanların En Kötü Kitapları
Bir kitap ne kadar kötü olabilir ki? Bazen daha ilk sayfalarda bıraktığımız, bazen zevkimizden uzak olduğunu düşündüğümüz, ba...
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

 paylaşım fotoğrafı
Dünya üzerinde iki tür insan vardır: trafikte sarı ışığı görünce frene dokunanlar ve aynı sarı ışık karşısında gazı kökleyenler. İşte, arka koltuğundan kenti setrettiği taksinin şoförü de bu ikinci gruba dahildi.Sarıyı gördüğü anda verdi ayağının ağırlığını gaz pedalına.Siyah saçlarından ve gür bıyığından anlamıştı Koma aynı ülkeden geldiklerini.Cahil ile anarşist arasındaki fark tüy kadardır. O aradaki tüyün üzerinde durur bütün okunan kitaplar. Ama tarihçiler üflediği zaman tozlu arşivlerin üzerine, ne tüy kalır, ne de aradaki fark.Cahilde geçmiştir sarıda, anarşist de. (Sayfa 17-18)
ataç ikon Zargana
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Can (@canae)
💫💫
18.11.18 beğen 1 cevap
Hilal Y. K.

Hilal Y. K.

@gezginokur

 paylaşım fotoğrafı
Cinayet , tecavüz , hırsızlık.. suça dair her şeyin nasilda her an bizimle , en yakinimizda belki de arka sokagimizda oldugunu anlatan yeraltı edebiyatından bir eser tabiki yine Hakan Günday'in kaleminden. Karmaşık bir kurguyla yazılmış kitap insanı karamsarlığa sürüklese de akıcı
ataç ikon Zargana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.2/10
180 oy
Sence kaç puan almalı?
0