up
ara

Hayat

Hayat Konusu ve Özeti

Hayat
Hayat kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753423656
Sayfa: 167 sayfa
"Büyük kent insanının sık kullandığı uyuşturuculardan biri de hız. Aynı şey, telaşsız da aynı sürede yapılabilir, üstelik yapılacak şeye ayrılan zaman ve enerjinin bir bölümü seferberlik sırasında tüketilmeden. Ama hız, insanın içindeki boşlukla yüzleşmemesi için çağdaş normların da pekiştirdiği ve uyuşturucu niteliği kazandığında yavaşlatılması zor bir araç. 'Yaşamın amacı ölümdür' ilkesi doğrultusunda, her anı, aslında ne olduğu da pek tanımlanmamış bir sona bir an önce ulaşmak istercesine yaşamak. Ölçülen zamanın egemenliği, benliğimize mal ettiğimiz çalar saatlerden ötürü ilk bakışta bize baş edilmez görünebilir. Ancak yaşantılarımıza dikkatle bakıldığında, pek çok şeyi, saati ayarlamış olduğumuz zamanda değil de 'eşref saati' geldiğinde gerçekleştirebildiğimizi görebiliriz. Trafik ışığı kırmızıya dönüşmeden önce yetişebilmek için seferberlik durumuna geçtiğinizde ya da asansörün gelmesini bekleyemeden merdivene yöneldiğinizde kazandığınız saniyelerin neden sizden daha değerli olduğu sorusunu hiç kendinize sordunuz mu?"- Engin Geçtan-
Kahve Kitap Kurabiye

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

HAYAT BENİ/BİZİ NEDEN YORUYORSUN !?
HAYAT beni/bizi neden yoruyorsun !?

ve sonunda bitirdim.
HAYAT ; hiç hesapta yokken başladığım, gönülsüzce devam ettiğim ama okuduğuma pişman olmadığım bir kitap .

HAYAT ; tıpkı HAYAT gibi her şeyin içind olduğu bir kitap. fizik, kimya, biyoloji, tarih, felsefe ve tabii ki psikoloji .

HAYAT ; kitabın ilk 30 belki 40 sayfası zor geçen bir HAYAT gibiydi hani bir su akmak isterde önüne engeller çıktıkça yavaşlar ya öyleydi benim açımdan. bazı pararafları bir kaç kez okumak zorunda kaldım belki de bu yüzden sebep okumam bu kadar uzun sürdü. çünkü daha önce karşılaşmadığım kavramlar : atomlar, atomaltları, parçaçıklar... açıkcası beni yordu. Fakat bir yerden sonra kitap o kadar hızlandı ki; tıpkı bir dağın tepesinden akan şelale/çaglayan gibi. işte o sayfalara geldiğinizde ; sabır acı meyvesi tatlı diyorsunuz.

HAYAT ; yazarımız "batı" ile oldukça haşır neşir olmuş, geçde olsa kendi öz kültürü olan "doğu" kültürünü benimsemiş bir izlenim bıraktı bende. kendisinin de sık sık belirttiği gibi Osmanlı'dan koparılmış Cumhuriyet'e iliştirilmiş bir gençlik yaşamasının ve eğitimini batı'da alarak batı kültürü ile yetişmesinin bunda etkisi büyük.Çin'in başkenti neresidir ? Cevabı verin ve bunu aklınızda tutun ... Yazının sonunda doğru cevabı verdiğinizi göreceksiniz ve cevabınız yazarın cevabı ile emin olun uyuşmayacak ... oysa yazar da siz de aynı cevabı vermiş olmanıza rağmen ...

HAYAT ; ben yazarı geç tanıdığım için kendime kızdım. yazar sanki bir terapist değilde biz kitabı okuyanlar terapistmişiz gibi davranmış bize. kendi yaşadığı olayları sade ve duru bir dille anlatmış. yani hepimiz kadar insan, hepimiz kadar sıradan birinin ağzı ile.

HAYAT ; 160 küsur sayfalık bir kitap yukarıdada yazdığım gibi başlarda zorlandığım bir kitap ama şunu itiraf etmek zorundayım.. aşağı yukarı 60-70 e yakın sayfasının altını çizdiğim bir kitap. altını çizdiğim paragrafları alt alta koyunca bu sayı ortaya çıkıyor. yani düşünün ne kadar çok yerin altını çizmişim .

HAYAT ; HAYAT hakkında son sözü söylemeden neden ORTAÇ Serdar'ın şarkısını kendimce bu kitap incelemesine başlık yaptığımı açıklayayım. ORTAÇ Serdar'ın HAYAT beni neden yoruyorsun diye söylediği şarkısında da ( ki şarkının adı şeytan) olduğu gibi tüm şarkılarında neredeyse bağlamsal anlamda bir bütünlük yoksa da hatta birbiri ile tamamen alakasız dize/satırlar/kafiye'den oluşsa da neredeyse bütün şarkıları hepimizin diline pelensek olmuş durumdadır. işte HAYAT kitabı bende bu duyguyu çağrıştırdı. birbiri ile alakasız gibi görünen o kadar çok konu iç içe geçmiş ki ama bütüne baktığınızda güzel bir kitap çıkıyor karşımıza ... Ve son Sözü yazarın kendisine bırakarak noktalayacağım demeden önce uzun bir yazı olduğu için okuyan herkesten özür dilerim. okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için Teşekkür Ederim ...

HAYAT ; yine yukarıda belirttiğim gibi altı çizili çok fazla cümlem olduğundan ve hangisini paylaşacağımı bilemediğimden yazarın son paragrafı hariç hiç birini paylaşmama kararı aldım. ama illa ki ısrar ederseniz seve seve paylaşırım .

HAYAT ;

Bana göre, hayat bir dizi rastlantı ve bizim o rastlantılarla birlikte nasıl varolduğumuz ya da olmadığımız. Önce günaydın, sonra biraz haz, biraz acı, biraz aşk, biraz hayal kırıklığı, biraz sıcaklık, biraz yalnızlık, biraz boyun eğme, biraz başkaldırı ve ardından iyi geceler. Düş gücü ve tutkuları engellenmişler için ise hayat, çocukken oynadığımız oyunların büyüyünce izin verilmeyen oyunsuzluğu. Bence hayat, burada saydıklarımla ve saymadıklarımla, tartışılması gerekmeyecek kadar sıradan ve yalın. İnsanlık tarihi boyunca onu karmaşık bir hale getirme yönünde öyle ustalaşmışız ki bazılarımız bununla ilgili bir şeyler söyleme ihtiyacını duyuyoruz; hayatın kendisinden çok, onu çözülmesi zor bir yumağa nasıl dönüştürdüğümüzü anlatabilme umuduyla. Bunlar benim görüşlerimdi, başkalarının her zaman söyleyecek farklı şeyleri olacak.

Hoşça kalın! ENGİN GEÇTAN

Çin'in Başkenti : PEKİN siz de aynı cevabı verdiniz değil mi ?
Fakat yazarımız Pekin'den Beijing diye bahsediyor yani bir batılı gibi. Bu ayıp yada günah mı ya da bir kusur mu ? Elbette ki hayır. Sadece bir tespit.

HAYAT'I OKUYUN !!!


@fulya68 @gulcann @cressida @buteyra
@khaos @ugurcam967 @fatihozan
@leyla-yargi-mantar
ataç ikon Hayat
kitaba 9 verdi
0 yorum
Uğur Çam

Uğur Çam

@ugurcam967

Hoşlanmadığım Bir Tarzla Uzlaşma Çabalarım
"Ortak değerlerin yerini, herkesin kendi normlarını
ve değerlerini kendi bildiğince yaratma çabalarının alması,
birbirimizi anlamamızı ve birbirimize ulaşabilmemizi gitgide
zorlaştırıyor. İnsanlar, birbirlerine kendi senaryoları doğrultusunda
roller verip, karşılanndakilerden bu rolleri gerçekleştirmesini
bekler oldular. Sonuç, düş kırıklıkları, kızgınlıklar ve kendimizden
kaynaklandığını bir türlü kavrayamadığımız yalnızlık."
Bu kitabın bende uyandırdığı temel izlenim, insanlar arası ilişkileri anlatmaya çalışan bir psikologun çabasından çok insan-toplum ilişkisinin çarpıtılmış gelişiminden rahatsızlık duyan birinin serzenişleriydi. Kitap başta sığ, kişisel gelişim kitaplarının izlediği yolu izleyip, kişisel hayatlarımıza asla uygulayamayacağımız, uygulasak da başarılı olamayacağımız çözüm önerileri sıralayacakmış gibi dursa da, şükürler olsun ki bu tavrından çok kolay vazgeçmiş. Yazarın bilimci kişiliği, sığ kişisel gelişim kitabı ortaya çıkmasını büyük oranda engellese de felsefi düşünceler ve psikoanalitik yöntemlerle çeşnilendirilmiş anlatı da bu kitabı salt bilimsel makale olmaktan alıkoymuş.
Kitabın başlarında vadettiği "Kuantum fiziksel psikoloji" gibi bir şeyi aslında kitap boyunca asla vermediğini de kitap bittikten sonra ancak idrak edebildim. Bu farkındalıkla kitaptan aldığım haz daha da artmış bulunmakta. Nitekim insan ve toplum arası ilişkileri anlatırken yazarın nerede bilime başlayıp nerede felsefeye geçtiğini anlamamış olmam da, üslubun akıcılığı konusunda benden artı not alan durumlardan birisi.
Bu kitabın benim açımdan en önemli artısı, 170 sayfa boyunca bana hiç bir şey katmayacak, daha önce tekrarını okuduğum bir yığın psikolojik kitapla aynı olacak diye beklerken, aklımdaki en temel bir iki soruya açıklık getirmiş olmasıdır. Bu temel sorular, üzerinde daha önce uzun uzun düşündüğüm ancak farklı pencereler yaratamadığımdan ötürü kısır döngüye saplandığım sorulardı ki tam da bu noktada kitap -her konuda değil ama- temel bir iki noktada yeni pencereler açabilmeyi başarmış. Tabi bu pencerelerin felsefi olduğunu söylememe gerek yok herhalde.
Unutmadan söylemek isterim ki yazarın referansına sıklıkla baş vurduğu bir iki ismi daha önce okumuş ve bu okumalarım sonucunda hayatımdan süratle uzaklaştırmıştım. Lakin yazarın atıf yaptığı noktalarda biri iki görüş üzerinde bu yazarlarla uzlaşma platformu da yakalamış olabilirim.
Sözün özü kitap bana bir şeyler kattı. Bu kattıkları kişisel hayatımda doğrudan etkili olacak şeyler olmasa da (ki burada yazarın en çok takdir ettiğim tavrı ortaya çıkıyor; kitabın böyle bir amacı hiç yok) düşünsel hayatımda bir iki noktaya dokunabilmiş, bir iki karanlık köşeyi de benim için aydınlatabilmiş bir kitap oldu. Güzel ve amacında başarıya ulaşmış bir kitap.
ataç ikon Hayat
kitaba 7 verdi
4 yorum
Gülcan (@gulcann)
Ne güzel yazmışsın. ?
27.03.18 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Çok güzel bir inceleme olmuş. Tebrik ederim. Ben de kitabı okumuştum.
27.03.18 beğen 1 cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Hayat; küçücük bir parçasını yakalayıp bütününü keşfedeceğimize inandığımız şey..
Öncelikle güzel bir kitap. Çok uzun değil 167 sayfa. Çok fazla sıkmıyor insanı. Sevdim açıkçası. Zaten sevmediğim kitabı iki günde bitirmem. ?

Kitapta bir olay kurgusu yok. Hayatla ilgili konuşma, sohbet havasında devam ediyor. Her bölümün başında küçük küçük sözler yazılı. Daha çok Engin beyin konular üzerindeki düşüncelerine yer verilmiş. Tabi yazar psikiyatrist olunca bol bol psikiyatri ve psikoloji konuları yer alıyor. Bunun dışında fizikle ilgili konularda yoğunlukta.Şunu belirtmeliyim ki fizik ve bahsi geçen konuların çoğu hakkında bilgim olmadığı için bazı şeyleri anlamadım. Ama anladığım kısımları çok hoşuma gitti. Yazarın düşünce yapısını sevdim. Kendime yakın buldum.

Böyle akademik içerikli kitaplarda, yazar, eğitimci ya da psikoloji ile ilgiyse bir beklentim oluyor. Nedir o beklentim? Tabi ki de Sigmund Freud'dan bahsetmesi. ? Burada Freud kamber gibi ne demiş atalarımız "kambersiz düğün olmaz. " Bu kitapta da yine Freud'dan bahsedilmiş ancak bir yerinde Freud'un "dışkılamaya" bu kadar önem vermesini yersiz bulmuş sanırım. Ona katılmıyorum. Neyse bu çok da önemli değil sonuçta yazarın bu konudaki bilgisi benden çoktur.

Bir de kitapta eğitimle ilgili fikirlerin bazılarını Jacques Ranciere - Cahil Hoca kitabındaki düşüncelere benzettim. Neyse bir gözlemim daha var kitapla alakalı. Yazar acaba Gestalt kuramını mı seviyordu? Ya da bir Gestaltcı diyebilir miyiz? Çoğu şeyi parça-bütün ilişkisine bağlamış hatta bir yerde fon ve figür ilişkisi de kurunca Gestalt kuramıyla yakından ilgiliydi herhalde diye düşündüm. Tabi bu da benim düşüncem...

Neyse okuduğum için mutluyum.Mehtap Ablaya (@fulya68) bu güzel kitap önerisi için teşekkür ederim. Güzel bir yazarla tanışmış oldum. Aslında yazar ölmeden önce kitabını okusaydım, kendisine mail atardım. Kitapla ilgili sohbet etmek için. ? Nasip değilmiş.

Tavsiye konusunda ise psikoloji ile uzaktan yakından ilgisi olan herkese Engin Geçtan kitabı kesinlikle tavsiye edebilirim.Ettim bile.
ataç ikon Hayat
kitaba 8 verdi
3 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Hayatın tanımını ne güzel yapmışsınız başlıkta (şiir gibi) ??
27.03.18 beğen 1 cevap
Fulya

Fulya

@fulya68

Bu kitabı ilk gördüğümde "Hayat" gibi genel bir konu hakkında ne yazılmış olabilir ki diye düşünerek yüzümde küçük bir tebessümle arka kapağı okumaya başladım. Kitap beni hemen kendi dünyasına davet etti ve bu kitabın ardından Engin Geçtan en sevdiğim yazarlar arasında yerini aldı. Gerçekten de hayat adına güzel analizler, çıkarımlar yapılmış ve biz insanların yıllar içerisinde nasıl olup da kendimize yabancılaştığımız mükemmel bir şekilde resmedilmiş. Kendimiz ve ruhumuzdan türeyen gölgelerimiz. Korkularımızdan beslenen kaçışlarımız. Yaşadığımız bedende bir türlü asıl "ben" olamayışımız! Aslında bir öğretiden çok bir farkındalık yaratıyor ve kitaptan sonra insan kendisini yeniden keşfetme fırsatı buluyor.

Engin Geçtan'dan bahsetmeden geçemeyeceğim. Kendisi psikiyatrist. Bir dönemden sonra roman da yazmaya başlıyor. Kurgusu muhteşem. Romanlarının satır aralarında insan kendisine dair müthis yolculuklar yapabiliyor. Bunu sağlamadaki ustalığı elbette bir psikiyatrist oluşundan da geliyor. Engin Geçtan'la tanışmamış olan herkese onun kitaplarını tavsiye ediyorum. Naçizane bir okuma listesi de sunabilirim: Hayat, Kızarmış Palamutun Kokusu, Kırmızı Kitap, Kuru Su, Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz? Kitapları titiz bir editörlükle Metis Yayınları'ndan çıkıyor.

Herkese iyi okumalar!!!
ataç ikon Hayat
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Ruhlarımızı geride bırakmayalım...
Bu kitap bana Kızılderili hikayesini hatırlattı.Paylaşmak istiyorum.

Kızılderili ve beyaz adam birlikte ata binerler ve dörtnala giderler, derken Kızılderili bir anda durur. Beyaz adam şaşırır ve sorar, neden bekliyoruz? Kızılderili yanıt verir, “O kadar hızlı gittik ki, ruhlarımız geride kaldı".

Ruhlarımızı geride bırakmamak için arada durup dinlenmek gerek. Aksi taktirde yaşadığımızı fark edemeyiz.
ataç ikon Hayat
kitaba 10 verdi
0 yorum

Hayat - S41

...olaylar hakkında tahmin yürütülmeye kalkışıldığında, en basit sistemlerin bile olağanüstü zorluklar taşıyan sorunlar yarattığı görülür. Çünkü aslında düzen bu sistemlerin içinde kendi kendine oluşmakta, yani kaos ve düzen bir arada sürdürülmektedir. Buna düzenli bir düzensizlik denebilir ve psikoterapi de bu olgu doğrultusunda sürdürülmüştür.
Arzu Demir tarafından eklenmiştir.
Fulya

Fulya

@fulya68

İnsanlar, birbirlerine kendi senaryoları doğrultusunda roller verip, karşılarındakilerden bu rolleri gerçekleştirmesini bekler oldular. Sonuç, düş kırıklıkları, kızgınlıklar ve kendimizden kaynaklandığını bir türlü kavrayamadığımız yalnızlık.
ataç ikon Hayat
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Anladım dediğimiz anda, nonlineer bir sistemi lineer bir sisteme indirgemiş oluruz. İlkel diye nitelendirilen topluluklarda üst-sistemlerin yerinde doğanın kendisi vardır ve insanlar evrenle doğrudan ilişiki halindedirler, doğayı tanır, ondan korkar, onu sever, onunla güçlü bir bağ yaşarlar. Dolayısıyla, onunla sürdürdükleri ilişkiden öğrendikleri ve hayat zaten bir bütündür.
ataç ikon Hayat
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

İnsanlar genellikle kendilerine guru gibi görünen insanların peşinden gitmeyi seçiyorlar. Oysa insanlık kavramı bundan çok daha yüksektir, çünkü insanlar bireydir, bir öğreticinin sürecinden geçmesi gereken nesneler değil...Başkalarından daha çok bildiğimize inanmak bir yanılgıdır, öğrendiklerimizden daha da ötesini öğrenmeye her zaman ihtiyacımız vardır. Bazen farklı yaşantılara ihtiyacımız olduğu düşüncesine kapılırız, ama farklı yaşantılar diye adlandırdığımız şeyler, aslında, henüz özümsememiş olduğumuz yaşantıların kısmi içerikleridir...
ataç ikon Hayat
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

İnsan hayatın ne olduğunu anlayana kadar ömrünün yarısını tüketmiş olur. (yada çoğunu hatta hepsini)
ataç ikon Hayat
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arzu Demir

Arzu Demir

@tntarzu

Yabancılaşma, insanın üzerine çöken en ağır duygu olmalı, yaşattığı dünyasızlığıyla. Panik atağın ölüm agonisini andıran çaresizliğinden ya da depresyonun iflah olmayacağına inanılan karamsarlığından da ağır. Panik atağa dünyaya yönelik bir imdat çağrısı, depresyona dünyaya yönelik öfke eşlik eder,yabancılaşmada ise dünya silinir.
ataç ikon Hayat
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Hayat - Engin Geçtan
Eğer bir taşa takılıp tökezlersem o taştan yürüdüğüm yere dikkat etmeyi öğrenirim. O andaki guru'm odur, çünkü bana bir şey öğretmiştir. O bana bir şeyler öğretmesini beklediğim biri değildir. Eğer ben bir şey öğrenememişsem öğretici de yoktur. Ne var ki insanlar genellikle, kendilerine guru gibi görünen insanların peşinden gitmeyi seçiyorlar. Oysa insanlık kavramı bundan çok daha yüksektir, çünkü insanlar bireydir, bir öğreticinin sürecinden geçmesi gereken nesneler değil... Başkalarından daha çok bildiğimize inanmak bir yanılgıdır, öğrendiklerimizden daha da ötesini öğrenmeye her zaman ihtiyacımız vardır.Bu sözler bana Jacques Ranciere - Cahil Hoca kitabını hatırlattı.?İlginç.
ataç ikon Hayat
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Aynı ben... paylaşım fotoğrafı
Aynı ben...
Hayat- Engin Geçtan
ataç ikon Hayat
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 yorum
doğala özdeş (@superkimyonn)
26.03.18 beğen 1 cevap
Fulya

Fulya

@fulya68

Okuma grubu paylaşım fotoğrafı
Okuma grubu
Merhaba Arkadaşlar,
Okuma grubu başlatmak istiyorum, isteyen arkadaşlar katılabilir. Grubun formatı şu şekilde olacak:
-Kitap belirlenecek.
-Verilen süre içerisinde okuma süreci tamamlanacak, her gün okuma sürecine dair notlar paylaşılacak. Zihinlerde oluşan sorular, fikirler tartışılabilir, bu yolla daha etkin bir okuma süreci sağlanacağına inanıyorum.
-Son olarak, daha derin bir metin çözümlemesi yapılacak. Bu süreçle ilgili olarak metin çözümlemesi soruları paylaşacağım gruptaki arkadaşlarla.

Umarım verimli ve güzel bir çalışma olur. Katılmak isteyenler yorum bölümüne isteklerini belirtirlerse sevinirim. Mesaj bölümünden de mail adreslerini paylaşırlarsa okuma sürecindeki metin çözümlemesi için bazı kategoriler/sorular paylaşabilirim.

Güzel akşamlar, sevgiler...
Not:
1.Seçtiğim ilk kitap Engin Geçtan - Hayat. Biliyorsunuz kendisini yakınlarda kaybettik, çok kıymetli bir Hocamız, başarılı bir psikiyatrist ve ilginç kurgusu olan romanlarıyla harika bir yazardır. Allah rahmet eylesin.
2. Katılmak isteyip kitabı edinmek isteyen arkadaşlar olabilir diye okuma takvimini 23 Mart 2018 tarihinde başlatmak istiyorum. Bir hafta yeter bence. :) 30 Mart 2018 günü ise detaylı çözümlemelerimiz üzerinde son tartışmalarımızı gerçekleştireceğiz.

İyi okumalar efendim!
ataç ikon Hayat
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
67 yorum
Gülcan (@gulcann)
Ben katılırım Mehtap abla. Zaten bu ara canım sıkılıyordu bir aktivite arıyordum. Kitabı da buldum. Hazırım. Çözümlemelerimle okuma grubundakileri hayattan soğutmam umarım. Bunu göze alıp beni de gruba dahil ederseniz sevinirim. Bir de ders çalışma grubu olsa keşke. Terzi kendi söküğünü dikemezmiş. Formasyonum var ama kendi kendimi ders çalıştırtamıyorum. Bunun için de bir çözümün varsa alırım.
20.03.18 beğen 3 cevap
Cressida (@cressida)
ben katıIayım mı
20.03.18 beğen 1 cevap
Fulya (@fulya68)
Arkadaşlar gruba katılmak isteyenler var mı??
21.03.18 beğen 1 cevap