up
ara

Korkuyu Beklerken

- Korkuyu Beklerken

Korkuyu Beklerken Konusu ve Özeti

Korkuyu Beklerken
Eylembilim kitabının da yazarı Oğuz Atay tarafından kaleme alınan Korkuyu Beklerken kitabı Aile Hayatı, Aile İlişkileri, Öykü (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 2016 yılında 9789754701586 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Korkuyu Beklerken isimli kitap 196 sayfadan oluşuyor. Kitap Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Korkuyu Beklerken kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754701586
Sayfa: 196 sayfa Basım Tarihi: 2016
Oğuz Atay'ın hikayeleri, gündelik hayatı kavrayış derinliği, anlatım zenginliği ve okuru alıp götürmedeki enerjileri bakımından romanlarından geri kalmaz. Kitaba adını veren hikayenin korkuyu beklerken kendini evine hapseden kahramanı, Atay'ın edebiyat güzergahındaki farklılığının en büyük kanıtlarından. Yazarın bu kitaptaki ilk hikayeyle varettiği "beyaz mantolu adam" da öyle.
Kamer

Kamer

@kitapsiz2

Korkuyu Beklerken
Oğuz Atay olunca mesele insan birkaç adım geriye çekiliyor. Tutunamayanlar'ı okuyuşumu hatırlıyorum da insanı zar zor içine alan, alınca da bırakmayan demek isterdim ama maalesef tutunmak o kadar kolay değil o yüzden kitaba hakim olabilmek için verdiğiniz bütün çabanın yanında bir de içeriğinden olaydan kopmamak için uğraşmaniz gereken abartısız beyninizi 4e 5e bölüp öyle öbek öbek ayrışım yaparak okumanız gereken bir kitap. (Bu kadar basit işte Olric)

Ve bence öyle kapsamlı bir kitaba inceleme ekleyebilmek için daha doğrusu yemesi için en az birkac kez okunması gerek. Kitabın üzerine değil, cümlelerine, diline, anlatımına kafa yorulmali.

Fante'nin Toza Sorunda da hissettiğim buna benzer bir seydi. Tabii ki Tutunamayanlarla Toza Sor'u bir tutamam ama okurken akışına kendimi kaptırıp bitirdigimde kitabi bir kenara koyarken yaşadığım o sindirme sürecinden bahsediyorum. Bir türlü sığmadığım ama inatla bütün kitaplarımı orada okuduğum bir Koltuktaydim ikisinde de. Ve kitaplar bittiğinde sığmadığıniz o koltukta kaybolduğunuzu hissediyorsunuz. Böyle bir şey.

Başka kitaplara kaymadan Oğuz Atay'a dönüyorum tekrar. Bu kitabından sonra da söyleyebilirim ki bu adam Ironiyi şahane bir şekilde kontrol ediyor. İşlediği konular hep benzer aslında "Topluma Başkaldıran, uyum sağlayamayan, yenilen kahramanlar."

Elimdeki kitap öykülerinden oluşuyor. Hatta 8 öykü var kitapta. Baska kitaplara kaymayacagim demistim ama bir önceki kitabim Emrah Serbes'in Erken Kaybedenleriydi, onu anımsattı.
Ve burada şöyle bir noktaya değinmem gerek ki; Ahmet Batman, Serkan Özel tarzında klişe ask denemelerinin yazarı birçok adami çıktığınızda Türkiyede gercekten cok kaliteli roman yazarları da var. Ha çerez niyetine eğlencelik okursunuz (Emrah Serbes gibi) ha içinize işlesin diye okursunuz (Barış Bıçakçı gibi) tercih sizin ama bu adamları da kıytırık Türk romanciligi başlığı altında birleştirmek büyük haksızlık olur.

Tabii ki Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar gibi (cok afedersiniz) tas.akli bir kitabından çıkıp öykü kitabına dalmak kitabı en basite indirgeyebilir gözünüzde. Ama inanın öyküleri de romanlarını aratmayacak kalitede bu adamın. Kısa öykü konusunda ustalığını da göz önüne seriyor 8 nefis öyküyle.

Şimdi 8 öyküyü de ozetlemeyecegim buraya. Daha once de bahsettiğim gibi Topluma Başkaldıran, uyum sağlayamayan, kaybeden kahramanlarin çevresinde toplanıyor bütün olay, hepsinin ortak kaderi başarısızlık ve elbette yalnızlık. Ve elbette Oğuz Atay'in kontrol kaleminden muazzam ironileri.

Kitap güzel okuyun vs demeyeceğim zaten Oğuz Atay okumak icin referansa ihtiyaç duyan adam, daha dün Sabah Uykum'u okumuş gelmistir benim nazarımda.

Değinmek istediğim son bir detay var ki, zaten bu kitabı hediye olarak secmemdeki en büyük en büyük etkiye sahip ; 7.bölüm "Babama Mektup".
Yekta Kopan'ın Bir de Baktım Yoksun kitabının da sonunda yer alan, Oğuz Atay'in bu kitabindan esinlenerek yazdığı Babama Mektup.
Kitabi sırf bu bölümü için aldığımı söylesem de garipsenmez sanırım. Ama okurken Yekta Kopan'a bir inceden giydiriyorsunuz. Bir insan esinlendigi bir kitaba karşı biraz insafli olur be adam. Bir eseri ilk kim ortaya atmış olursa olsun telif hakki kimde olursa olsun, okuyucu ilk kimden görmüşse onu kazıyor beynine. Aynı böyle trajik bir son yaşadım kitapta da. Oguz Atayin beni daha etkileyecegini sarsacagini duygu seline boğacağını filan düşünmüştüm ama Yekta Kopan burada ustalığını konusturmus. Öyküleri Oğuz Atayin yaninda ne kadar basit kaldıysa bu mektupla da O'nu o kadar ezmis geçmiş.

Oturup babama böyle bir mektup yazabilir miydim bilmiyorum. Ya da yazsam bile bu kadar içten olur muydu.. Ya da mektubu bitirdikten sonra ölmüş babama Mekanın Cennet Olsun, Rahat Uyu zırvaliklari yerine O yaşıyormuş gibi Hürmetle Ellerinden Öperim babacigim der miydim bilemiyorum..

Yekta Kopan ya da Oğuz Atay,, varsa içinizde halen yaşayan babanıza karşı bir özlem alın okuyun. Siz degismezsiniz, onları zaten degistiremezsiniz ama ölümün nasıl degistirilemeyen acı bir gerçek olduğunun urpertisini yaşayın kısa bir an bile olsa.
Iyi okumalar.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba puan vermedi
0 yorum
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557 - Sinop

Bir Oğuz Atay klasiği daha. Hikayelerden oluştuğunu bilmiyordum alırken. Hikaye okumayı pek sevmem de. Fakat Oğuz Atay'la bu kaygım da bitti. Her biri birbirinden güzel hikayeler.. Şöyle ki:
Beyaz Mantolu Adam; Etkileyici
Unutulan; Gerçek üstü
Korkuyu Beklerken; ;İronik
Bir Mektup: Naif
Ne Evet Ne Hayır; Gerçek
Tahta At; Gerçekten de gerçek
Babama Mektup; Bilimsel
Demiryolu Hikayecileri; Denildiği gibi "tatlı bir rüya"

Bir çok eserinde olduğu gibi( Belki hepsinde- hepsini okumadım) kahramanlar tutunamayan insanlar, toplumdan ötelerdeler. Ülkeye, halka, fertlere, tabulara, değerlere, inançlara ve dahi her şeye yardıran ve yardırırken de kahkahalarla gülmeme sebep olan isimlerden oldu Oğuz Atay...


Biraz daha devam edeyim incelememe. "Beyaz Mantolu Adam" çok ters köşe bir hikayeydi. Öyle her kitapta, kurguda, orda burda karşımıza çıkamayacak bir tipleme vardı içinde. Ve bitişi çok etkiledi beni.
Unutulan; fazla etkilemedi. Biraz boğdu.
Korkuyu Beklerken; Kitaba adını vermeyi hak etmiş bir eser. Kahraman çok zeki ve bilinç akışını takip etmek çok keyifliydi. Bir kaç sayfa tam metinde bildiğiniz çok sevdiğim bir arkadaşımla konuşuyormuş gibi gülmekten kendimi alamadım.
Bir Mektup; Ezik ve başka bir insanı kendisinden çok üstün gören bir kişiyi anlattı, acaba adama aşık mı oldu ? demedim değil.
Ne evet ne hayır; toplumda çokça yer alan hele ki o dönemin kasetçi aşıklarını, iflah olmaz zayıflıkta ve çözümü hep başkalarına dayanarak aramaya çalışan karakterlerini! yansıttı . İşte günümüzün babaları, ataları bu tiplerdi. Aşkı ucuzlaştıran, belaya savrulan ama hep mertlik vurgusu yapan toplumuzun temel taşları kişileri bunlar.
Tahta At heykellere, hikayelere, destanlara sıkı sıkı sarılıp onlarla yaşayanlara sağlam bir giydirmeydi. Toplumda yer alan bir sürü gereksiz kurum, kuruluş ve bunların yardakçıları, şakşakçılarına bir tokattı. Gerçekten uzaklaşan toplum fertlerinin taşa, ata, dağa tapışının hazin bir öyküsüydü. Çok sevdim bu eseri de .
Babama mektup ; Çok etkilemedi beni. Çok uzağım sanırım duygusal kurgulardan.
Demiryolu Hikayecileri de ; Değişikti. Hallerini tasvir ederken bir tuhaf his bıraktı içimde kahramanlarının.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 10 verdi
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

Oğuz Atay, korkuyu beklerken okumaya başlayınca Atay korkusunu yendim. Daha zamanı var diye diye tutunamaynları sonraya ertelemiştim. Ama şimdi diyorum ki Atay okumanın tam zamanı.
Kitaba gelince beğenerek okuduğum hatta bir miktar yaş akıttığım kısımları falaca oldu. Genel olarak Ironiyi şahane bir şekilde kontrol etmiş diğer kitaplarında olduğu gibi. İşlediği konular hep benzer aslında "Topluma Başkaldıran, uyum sağlayamayan, yenilen kahramanlar." ve bu kahramanların derin düşünce yapıları.
Kitaba adını da veren "korkuyu bekleyenler" favori kısım oldu. Çokça begenerek hatta ıkı kere okudum. "unutulanlar, beyaz Mantolu adam, babama mektup" beğenerek okuduğum diğer kısımlar. Hatta bir ara oturup ciddi ciddi bir mektup yazmak istesm bu kadar etkileyici derin duygular içeren kelimeler dökülebilirmiydi gönlümden kaleme? Fakat "ne evet ne hayır" beğendiğimi söyleyemeyeceğim. O kadar falza tkrar vardı kı, artık bştse diye gözünün içine baktım tabiri caizse. Parantez içi açıklamaları çok yerinde bulmadım, yanı cümlenin akışını koparmış o parantez içi cümleler. Anlatım bir anda duruyor ve yenıden yoluna devam ediyor. Fazlaca yordu benı.
Genel hatlarıyla bayılarak okudugum bir eser. Anlatımı o kadar güzel ki. Okudukca daha fazla okumak ıstıyor insan, gözler bu cümlelere daha fazşa temas etsin, yaşasın istiyor her bir cümleyi ayrı ayrı... Benım gibi beklemeyin, geç kalmayın Atay'a, bir an evvel davet edin dünyanıza
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 10 verdi
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

KORKUYU BEKLERKEN
Hikâyeler;Oğuz Atay;İletişim Y.;14.Baskı 2002;202 Sayfa(8)(04.01.2017)


Beyaz Mantolu Adam
Unutulan
Korkuyu Beklerken
Bir Mektup
Ne Evet Ne Hayır
Tahta At
Babama Mektup
Demiryolu Hikâyecileri-Bir Rüya

Devrettim Oğuz Atay Ağbimizin hikâyelerini.

Beyaz Mantolu Adam başlıklı olanı okuduğumda içim daraldı.Bir kadın mantosu olduğu için mi artık bilemiyorum dar gelen bu kıyafet soluğumu da daralttı.

Unutulan başlıklı olanı okuduğumda fena oldum.Kendimi tavanarasına terk edilmiş,tamamen unutulmuş bir hasta gibi hissettim:Hastalığına henüz bir hastalık tanısı,henüz hastalığının ismi konulmamış bir hasta gibi...

Korkuyu Beklerken başlıklı olanı okuduğumda,Bu nasıl bir hikâye idi yahu?! dedim.

Bir Mektup başlıklı olanı okuduğumda,Böyle boş hikâyeler niçin yazılır? dedim.

Ne Evet Ne Hayır başlıklı olanı okuduğumda,Böyle bir geri zekalının hikâyesi niçin yazılır ki? dedim.

Tahta At başlıklı olanı okuduğumda,Bir mesajı olmayan bunun gibi bir hikâye niçin yazılır acaba? diye sordum.

Babama Mektup başlıklı olanı okuduğumda,Ben de babama benzeyeceğim galiba ama bu okuduğum bir hikâye değildi ki, dedim. Hikâye değildi ayrıca:mektuptu!

Özgündü Atay;hiçbir yazara benzetemedim.Alayla karışık ironileri müthişti.2002 yılında 14'üncü basımını yapmış nüshası elimdeydi.Daha ne ister insan bir hikâye kitabından?

Çarşamba,4 Ocak 2017
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 8 verdi
6 yorum
Gülcan (@gulcann)
Nasıl buldun abi tam olarak seni etkiledi mi?
05.01.17 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Zorla okuttular bana sanki kitabı Gülcan.Okuyorken de aynı duygular içerisindeydim.Kitabı bilerek isteyerek satın almıştım gerçi;kimse de bana önermiş değildi.İlk TUTUNAMAYANLAR ile sevmiştim Oğuz Atay Ağbimizi.Kendine has,diğer yazarlardan ayrılan bir tarafı var ama buna "özgün" dediğim için hâlâ tedirginim.Özgün,,,özgün olmasına da aramızda yaşarlarken bir taraflarıyla sivrilen ama alay edilemeyen arkadaşlarımız vardır,Oğuz Atay Ağbimiz de sanki aykırılıklarıyla,aykırı yazma biçimiyle ayrı bir yer edindi gönlümde.Tam olarak etkiledi mi,diye sorduğuna gelince tam puanlık bir okuma hazzı alamadım ama evet:etkiledi hikâyeler beni.
06.01.17 beğen 1 cevap
Gülcan (@gulcann)
=) bende de bu tarz bi his oluştuda =) merak ettim bir de sana dorayım dedim teşekkürler abi =)
06.01.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bi' şey değil Gülcan;ben sana teşekkür ediyorum zira okuduğum kitaplar hakkında fikrimi söylerken mutlu oluyorum...Güldürdün beni,daha doğrusu tebessüm ettim sayende;Allah da Gül-can Gül-can güldürsün seni.Hislerine tercüman olabildiysem ne mutlu!
06.01.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
:D Amin.
06.01.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
:)
06.01.17 beğen cevap
özgür özer

özgür özer

@ronin

ben buradayım, sen neredesin?
Oğuz Atay’ın takıntılı kahramanlarının buhranlarını ve iç çekişmelerini anlattığı öyküler kitabı.

Göreceli olarak zeki ve farkındalık sahibi kahramanların takıntılı ve miskin karakterlerinden dolayı hayatta başarıyı yakalayamaması öykülerin temelini oluşturuyor. Beyaz mantolu adam’la Atay’ın iç dünyasına çarpıcı bir giriş yapıyorsunuz. Unutulan ise içinizde bir burukluk yaşamanıza neden oluyor. İlerleyen öykülerde ise biraz sinir bozukluğu yaşamanız işten bile değil. Babama mektup karakterin “Oğuz Atay ‘in demek daha doğru olabilir “ ne kadar yadırgasa da babası ile benzeştiği noktalara parmak basması açısından önemli bir öykü. Asıl çarpıcı olan öykü ise kitabın sonunda karşımıza çıkıyor. Hapsedilmiştik, elimizde olmadan çevremizdeki değişim ve birşey yapamayışın aciziyeti içinize işliyor. En sonunda yazar karakterin ağzından bize “ben buradayım sen neredesin sevgili okur” diyerek sitemini dile getiriyor.

Bireylerin başarısızlıklarının sadece kişiye yüklenecek bir sorumluluk olmadığını, toplumunda üzerine düşeni yapması gerektiğini zaman zaman ince bir tebessüm çoğu zaman ise kaygılı gözlerle satırlar arasında yakalayabiliyorsunuz.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 8 verdi
8 yorum
iremşanti (@iremsanti)
Bir türlü başlayamadığım kitap ?
21.06.18 beğen 1 cevap
Desert Rain (@seaa)
@iremsanti ismini kremşantidenmi esinlenmişler?
21.06.18 beğen 1 cevap

Korkuyu Beklerken - S41

Bu gün biraz gariplik hissettim içimde. Otobüste biletçiye para verirken neredeyse gülümseyecektim. Neden mi? Bilmiyorum.
Betül Demir tarafından eklenmiştir.
Buldum: Yalnız kalmaktan korktukça yalnızlığım artıyor.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
homoviator

homoviator

@homoviator

İnsan neler görüyor yaşadıkça.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee - Ankara

"Acaba iyi bir şey olacak mı? Hayır, dedim kendime. İyi şeyler birdenbire olur; bu kadar bekletmez insanı. Sürüncemede kalan heyecanlardan ancak kötü şeyler çıkar"
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Bilgesu Kılıç

Bilgesu Kılıç

@bilgesukilic

"seni çok mu yalnız bıraktılar sevgilim?"
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
homoviator

homoviator

@homoviator

İnsan hayatında bir kişiye olsun yalan söylememeli, değil mi efendim?
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
6
KİTAP
Öykülerden Oluşan Kitaplar
Küçük öyküleri kim sevmez ki? Kısa öykülerden oluşan, hızla okunabilecek fakat dolu dolu hikayeler barındıran, yaratıcı dozu ...
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
172
KİTAP
Türk Edebiyatının Mutlaka Okunması Gereken En Değerli Kitapları
Değeri hiçbir zaman azalmayan, Türk edebiyatının kült eserleri sayılabilecek nitelikteki en önemli Türk edebiyatı kitapları l...
İbrahim

İbrahim

@ibrahim80 - İstanbul

Ben de yalnızlığım da sana benzedim babacığım: Kendime yemekler pişiriyorum; senin kirli ropdöşambrına benzeyen bir şeyler giyip, bir karış sakal la evin içinde huzursuz dolaşıp duruyorum.
Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay
Sayfa 180
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Betül Karataş

Betül Karataş

@betulkaratass - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
#korkuyubeklerken ‘i okumayı beklerken:)
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
batu galatasaray (@batugalatasaray)
Korkunun ecele fatdasi yok 🤓😁
05.10.18 beğen cevap