up
ara

Korkuyu Beklerken Kitap İncelemeleri

Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Bazı yazarlar vardır bir kesim tarafından çok beğenilir. Her eseri ayrı konuşulur ve herkesin anlayamayacagi konuşulur.Bizim edebiyatımızda özellikle Oğuz Atay ve kanaatimce Cemil Meriç bunlardan bir kaçıdır.Benzer şekilde,uluslarası mecrada özellikle bana göre Gabriel Garcia Marquez bunlardan biridir. Çünkü bu üç yazar ne kadar beğenilse de her okurda dikiş tutmuyor.
Yazardan Tutunamayanlar sonrası okuduğum ikinci eser olmasına rağmen kendi adıma yine eseri çok fazla sevip kitabın içine giremedim. Kitap yedi tane hikayeden oluşmakta olup,kitap ismini bu hikayelerden birinden almaktadır.
Her bir hikaye tutunamayanlar kitabının kahramini olan Selim gibi yaşamda dikiş tutturamayan sürekli kendini dışlanmış hisseden yada toplumla uyuşmayan birey tiplerinin hikayelerinden oluşmaktadır.
Kendi adıma yazara nokta koyuyorum. inşallah siz değerli okurlar benden daha çok şey bulursunuz yazarın kitaplarında...
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 6 verdi
0 yorum
Samet Özgen

Samet Özgen

@sametozgen - Edirne

7 hikayeden oluşan bir kitap. Özellikle kitaba da ismini veren korkuyu beklerken hikayesi keyifli dakikalar geçirtecektir.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 7 verdi
0 yorum
özgür özer

özgür özer

@ronin

ben buradayım, sen neredesin?
Oğuz Atay’ın takıntılı kahramanlarının buhranlarını ve iç çekişmelerini anlattığı öyküler kitabı.

Göreceli olarak zeki ve farkındalık sahibi kahramanların takıntılı ve miskin karakterlerinden dolayı hayatta başarıyı yakalayamaması öykülerin temelini oluşturuyor. Beyaz mantolu adam’la Atay’ın iç dünyasına çarpıcı bir giriş yapıyorsunuz. Unutulan ise içinizde bir burukluk yaşamanıza neden oluyor. İlerleyen öykülerde ise biraz sinir bozukluğu yaşamanız işten bile değil. Babama mektup karakterin “Oğuz Atay ‘in demek daha doğru olabilir “ ne kadar yadırgasa da babası ile benzeştiği noktalara parmak basması açısından önemli bir öykü. Asıl çarpıcı olan öykü ise kitabın sonunda karşımıza çıkıyor. Hapsedilmiştik, elimizde olmadan çevremizdeki değişim ve birşey yapamayışın aciziyeti içinize işliyor. En sonunda yazar karakterin ağzından bize “ben buradayım sen neredesin sevgili okur” diyerek sitemini dile getiriyor.

Bireylerin başarısızlıklarının sadece kişiye yüklenecek bir sorumluluk olmadığını, toplumunda üzerine düşeni yapması gerektiğini zaman zaman ince bir tebessüm çoğu zaman ise kaygılı gözlerle satırlar arasında yakalayabiliyorsunuz.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 8 verdi
8 yorum
iremşanti (@iremsanti)
Bir türlü başlayamadığım kitap ?
21.06.18 beğen 1 cevap
Desert Rain (@seaa)
@iremsanti ismini kremşantidenmi esinlenmişler?
21.06.18 beğen 1 cevap
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557 - Sinop

Bir Oğuz Atay klasiği daha. Hikayelerden oluştuğunu bilmiyordum alırken. Hikaye okumayı pek sevmem de. Fakat Oğuz Atay'la bu kaygım da bitti. Her biri birbirinden güzel hikayeler.. Şöyle ki:
Beyaz Mantolu Adam; Etkileyici
Unutulan; Gerçek üstü
Korkuyu Beklerken; ;İronik
Bir Mektup: Naif
Ne Evet Ne Hayır; Gerçek
Tahta At; Gerçekten de gerçek
Babama Mektup; Bilimsel
Demiryolu Hikayecileri; Denildiği gibi "tatlı bir rüya"

Bir çok eserinde olduğu gibi( Belki hepsinde- hepsini okumadım) kahramanlar tutunamayan insanlar, toplumdan ötelerdeler. Ülkeye, halka, fertlere, tabulara, değerlere, inançlara ve dahi her şeye yardıran ve yardırırken de kahkahalarla gülmeme sebep olan isimlerden oldu Oğuz Atay...


Biraz daha devam edeyim incelememe. "Beyaz Mantolu Adam" çok ters köşe bir hikayeydi. Öyle her kitapta, kurguda, orda burda karşımıza çıkamayacak bir tipleme vardı içinde. Ve bitişi çok etkiledi beni.
Unutulan; fazla etkilemedi. Biraz boğdu.
Korkuyu Beklerken; Kitaba adını vermeyi hak etmiş bir eser. Kahraman çok zeki ve bilinç akışını takip etmek çok keyifliydi. Bir kaç sayfa tam metinde bildiğiniz çok sevdiğim bir arkadaşımla konuşuyormuş gibi gülmekten kendimi alamadım.
Bir Mektup; Ezik ve başka bir insanı kendisinden çok üstün gören bir kişiyi anlattı, acaba adama aşık mı oldu ? demedim değil.
Ne evet ne hayır; toplumda çokça yer alan hele ki o dönemin kasetçi aşıklarını, iflah olmaz zayıflıkta ve çözümü hep başkalarına dayanarak aramaya çalışan karakterlerini! yansıttı . İşte günümüzün babaları, ataları bu tiplerdi. Aşkı ucuzlaştıran, belaya savrulan ama hep mertlik vurgusu yapan toplumuzun temel taşları kişileri bunlar.
Tahta At heykellere, hikayelere, destanlara sıkı sıkı sarılıp onlarla yaşayanlara sağlam bir giydirmeydi. Toplumda yer alan bir sürü gereksiz kurum, kuruluş ve bunların yardakçıları, şakşakçılarına bir tokattı. Gerçekten uzaklaşan toplum fertlerinin taşa, ata, dağa tapışının hazin bir öyküsüydü. Çok sevdim bu eseri de .
Babama mektup ; Çok etkilemedi beni. Çok uzağım sanırım duygusal kurgulardan.
Demiryolu Hikayecileri de ; Değişikti. Hallerini tasvir ederken bir tuhaf his bıraktı içimde kahramanlarının.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 10 verdi
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

Yazarın okuduğum ilk kitabı ancak sanırım benim için doğru bir zamanda okumadım. Tarzının farklılığı ve zekası oldukça belirgin, karakterlerin psikolojik zayıflıklarını ele alışı oldukça başarılı olmasına rağmen okurken çokça yoruldum ve daraldım. Belki de yazarın vermek istediği duyguyu okuyucusuna geçirmek adına böyle hissetmem doğaldır ama birkaç öykü dışında çok severek okumadım ne yazık ki.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 6 verdi
0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

"Ülkeme ve insanlarına kızmaya başladım:
Kimsenin doğru dürüst okuduğu yoktu.
Doğru dürüst hissetmesini bile beceremiyorlardı.
Bu yüzden insan, duyduğu şeyleri söyleyen insanların
kültürüne güvenemiyordu. Belki bu zavallılığın, bu yarım yamalaklığın,
bu gülünç durumun bile bir aslı, gerçek bir biçimi vardı."
-Sayfa 62

Altı hikaye ve iki mektuptan oluşan bu kitapta Oğuz Atay kendisini, babasını ve yer yer halkı bir ayna görevi görerek bizlere yansıtıyor. Bu kitapta benim en sevdiğim hikaye ismini eğer yanlış hatırlamıyorsam "Korkuyu Beklerken" oldu. İnsanın toplumdan nasıl soyutlandığı, nasıl yalnızlaştığını öyle güzel anlatmış ki bu kitabında gerçekten herkesin okuyup kendinden bir şeyler bulabileceği harika bir kitap olmuş.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 10 verdi
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

Oğuz Atay, korkuyu beklerken okumaya başlayınca Atay korkusunu yendim. Daha zamanı var diye diye tutunamaynları sonraya ertelemiştim. Ama şimdi diyorum ki Atay okumanın tam zamanı.
Kitaba gelince beğenerek okuduğum hatta bir miktar yaş akıttığım kısımları falaca oldu. Genel olarak Ironiyi şahane bir şekilde kontrol etmiş diğer kitaplarında olduğu gibi. İşlediği konular hep benzer aslında "Topluma Başkaldıran, uyum sağlayamayan, yenilen kahramanlar." ve bu kahramanların derin düşünce yapıları.
Kitaba adını da veren "korkuyu bekleyenler" favori kısım oldu. Çokça begenerek hatta ıkı kere okudum. "unutulanlar, beyaz Mantolu adam, babama mektup" beğenerek okuduğum diğer kısımlar. Hatta bir ara oturup ciddi ciddi bir mektup yazmak istesm bu kadar etkileyici derin duygular içeren kelimeler dökülebilirmiydi gönlümden kaleme? Fakat "ne evet ne hayır" beğendiğimi söyleyemeyeceğim. O kadar falza tkrar vardı kı, artık bştse diye gözünün içine baktım tabiri caizse. Parantez içi açıklamaları çok yerinde bulmadım, yanı cümlenin akışını koparmış o parantez içi cümleler. Anlatım bir anda duruyor ve yenıden yoluna devam ediyor. Fazlaca yordu benı.
Genel hatlarıyla bayılarak okudugum bir eser. Anlatımı o kadar güzel ki. Okudukca daha fazla okumak ıstıyor insan, gözler bu cümlelere daha fazşa temas etsin, yaşasın istiyor her bir cümleyi ayrı ayrı... Benım gibi beklemeyin, geç kalmayın Atay'a, bir an evvel davet edin dünyanıza
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 10 verdi
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

KORKUYU BEKLERKEN
Hikâyeler;Oğuz Atay;İletişim Y.;14.Baskı 2002;202 Sayfa(8)(04.01.2017)


Beyaz Mantolu Adam
Unutulan
Korkuyu Beklerken
Bir Mektup
Ne Evet Ne Hayır
Tahta At
Babama Mektup
Demiryolu Hikâyecileri-Bir Rüya

Devrettim Oğuz Atay Ağbimizin hikâyelerini.

Beyaz Mantolu Adam başlıklı olanı okuduğumda içim daraldı.Bir kadın mantosu olduğu için mi artık bilemiyorum dar gelen bu kıyafet soluğumu da daralttı.

Unutulan başlıklı olanı okuduğumda fena oldum.Kendimi tavanarasına terk edilmiş,tamamen unutulmuş bir hasta gibi hissettim:Hastalığına henüz bir hastalık tanısı,henüz hastalığının ismi konulmamış bir hasta gibi...

Korkuyu Beklerken başlıklı olanı okuduğumda,Bu nasıl bir hikâye idi yahu?! dedim.

Bir Mektup başlıklı olanı okuduğumda,Böyle boş hikâyeler niçin yazılır? dedim.

Ne Evet Ne Hayır başlıklı olanı okuduğumda,Böyle bir geri zekalının hikâyesi niçin yazılır ki? dedim.

Tahta At başlıklı olanı okuduğumda,Bir mesajı olmayan bunun gibi bir hikâye niçin yazılır acaba? diye sordum.

Babama Mektup başlıklı olanı okuduğumda,Ben de babama benzeyeceğim galiba ama bu okuduğum bir hikâye değildi ki, dedim. Hikâye değildi ayrıca:mektuptu!

Özgündü Atay;hiçbir yazara benzetemedim.Alayla karışık ironileri müthişti.2002 yılında 14'üncü basımını yapmış nüshası elimdeydi.Daha ne ister insan bir hikâye kitabından?

Çarşamba,4 Ocak 2017
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 8 verdi
6 yorum
Gülcan (@gulcann)
Nasıl buldun abi tam olarak seni etkiledi mi?
05.01.17 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Zorla okuttular bana sanki kitabı Gülcan.Okuyorken de aynı duygular içerisindeydim.Kitabı bilerek isteyerek satın almıştım gerçi;kimse de bana önermiş değildi.İlk TUTUNAMAYANLAR ile sevmiştim Oğuz Atay Ağbimizi.Kendine has,diğer yazarlardan ayrılan bir tarafı var ama buna "özgün" dediğim için hâlâ tedirginim.Özgün,,,özgün olmasına da aramızda yaşarlarken bir taraflarıyla sivrilen ama alay edilemeyen arkadaşlarımız vardır,Oğuz Atay Ağbimiz de sanki aykırılıklarıyla,aykırı yazma biçimiyle ayrı bir yer edindi gönlümde.Tam olarak etkiledi mi,diye sorduğuna gelince tam puanlık bir okuma hazzı alamadım ama evet:etkiledi hikâyeler beni.
06.01.17 beğen 1 cevap
Gülcan (@gulcann)
=) bende de bu tarz bi his oluştuda =) merak ettim bir de sana dorayım dedim teşekkürler abi =)
06.01.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bi' şey değil Gülcan;ben sana teşekkür ediyorum zira okuduğum kitaplar hakkında fikrimi söylerken mutlu oluyorum...Güldürdün beni,daha doğrusu tebessüm ettim sayende;Allah da Gül-can Gül-can güldürsün seni.Hislerine tercüman olabildiysem ne mutlu!
06.01.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
:D Amin.
06.01.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
:)
06.01.17 beğen cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek - İstanbul

Kitabımız farklı farklı karakterlerin hikayelerinden oluşuyor. Ve benim hepsinde gözlemlediğim psikolojik sorunları olduğu (yani toplumsal açıdan). Toplumla çok barışık olmayan insanlar. 8 hikaye toplamda.
İçerisinde en çok beğendiğim ise "unutulan" isimli hikayeydi. Bitmesin istedim. 2 li ilişkilerde yaşanan sorunları ölen sevgiliyle konuşması beni gerçekten etkiledi. Hep yaşanılan yaşamamışlık ve ertelenen mutluluklar..
Öyle nokta atışları yapıyor ki bazı yerlerde durup düşünmeden edemedim. Ya da tekrar okudum. Evet Oğuz Atayı okumak öyle şıpşak okunan türden kitaplardan değil. Sözleriyle sizi rahatsız edenlerden.
Bu benim ilk tanışmamdı kendisiyle ülkemde böyle yazarların olması beni mutlu etti açıkcası. Ben dil konusunda sıkıntı yaşamadım. Ancak cümlelerin içerisine saklanan şeyleri anlamanız için kafanızı tamamen kitabınıza vermeli ve doyuma ulaşmalısınız.
Herkese keyifli okumalar dilerim
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 8 verdi
2 yorum
anıl teke (@anilteke)
tutunamayanlar ve tehlikeli oyunları okumanı tavsiye ederim.
02.01.17 beğen cevap
Lilith's (@halimesimsek)
Teşekkür ederim onlarda okunmayı bekliyorlar
02.01.17 beğen cevap
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum - Ankara

Ben Oğuz Atay'ı okurken kendimi zorlayan bir okuyucuyum. Kitaplarını zoraki elime alıp yarısına kadar okuduktan sonra bırakıyorum. Fakat bu sefer bitirdim. Yazarın farklı bir tarzı var ki okuyucunun bu tarza alışması biraz zor oluyor. Diğer kitapları da okuma listemde ve zorlayarak da olsa okuyacağım.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 7 verdi
2 yorum
İsimsiz isimsiz (@isimsizimz)
Ben diğer yazarlara göre dilini fazlasıyla akıcı buluyorum ama bu kitabındaki ilk 2 hikayesiyle Oğuz Atay'ı tanımak hiç te hoş bir tecrübe değildi.
02.12.16 beğen cevap
selin (@porto)
Bana göre Oğuz Atayı en iyi anlatan "Tutunamayanlar ve Tehlikeli Oyunlar"dır.Korkuyu Beklerken de güzeldir. Kendini zorlayarak okuduğun zaman hem kitaptan keyif almamış hem de Oğuz Atay'ı sevmemiş olacaksın.Bu senin için sadece zaman kaybı olacaktır. Şu an okumak istemiyor olabilirsin kendini zorlama eğer bir kitap okuma listende ise onu kesinlikle okursun.Benim sana tavsiyem araya başka kitaplar sok onları oku. Daha sonra istediğin zaman Oğuz Atay'ın kitaplarına devam et.
15.12.16 beğen cevap
onur altınbaş

onur altınbaş

@onuraltinbas - Kayseri

oğuz atay
Oğuz Atay'ın okuduğum tek kitabıdır.Eleştirimi de buna göre yapacağım.Kitapta çok etkileyici olan iki üç öykü vardı.Beni en çok etkileyen öykü ise "babama mektup" öyküsü oldu.Bu öykünün neredeyse tüm satırlarının altı çizilmeli ve dikkatle okunmalı.Öykülerinin çoğu yalnız yaşayan bir karakterin psikolojik durumundan şekilleniyor ve öykülerde bir soğukluk bir acı burukluk dram hakim. Sanırım bu durum Oğuz Atay'ın diğer kitaplarında da böyle.
Sonuç olarak kitabı çok beğendim ve herkesi kesinlikle okumasını tavsiye ederim.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 9 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Dostoyevski, Kafka, Balzac esintileri bulunan, güzel bir öykü kitabı.Yabancılaşma kavramı kitabın tamamında etkin olmuş.Susan bir adam ve beyaz mantosunu kafamıza yerleştirdi. Kitaptan önce Türkçe Öğretmeni arkadaşımın Oğuz Atay incelemesini okumuştum bu yüzden çoğu şeyden haberdar başladım kitaba. ''Ne evet ne hayır'' hikayesinde araya girişleri çok fazla buldum sadece. Babasına yazdığı mektup ise oldukça samimi. Ortalama bulduğum bir kitap oldu. ^^
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 7 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Korkuyu Beklerken...
Oğuz Atay okumaya neden Korkuyu Beklerken kitabından başladım bilmiyorum.Fakat barındırdığı öyküler, insanı etkilemekten ziyade boşluğa sürüklüyor desem yeri.Eksik gedik ne varsa bir bir çarpıyor yüzümüze.Dışlanan, soyutlanan, görmezden gelinen insanlardan biri oluyoruz adeta.Duygu yoğunluğu beynimin köşelerini didikleyip durdu.Öykülerin kahramanları bendim de parçalarım oraya buraya dağılmıştı sanki.Hangi birini tutsam un ufak oldum parçalarımın dibinde...
Farklı çok farklı bir kurgusu ve hayal dünyası var yazarımızın.Özgün yapıtlar böyle mi olur?Elbette böyle olur(soru mu bu da).En çok takdir ettiğim öykü ise Babama Mektup oldu.Hani çoğumuz biliriz ya Oğuz Atay denilince akan sular durur.İşte yazarımız Korkuyu Beklerken, ben bu özgün eseri kitaplığıma yerleştiriyorum.Okurun burda, sen de okurunun dünyasında yeşeriyorsun Oğuz Atay..!
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Oğuz Atay bu eserinde tam anlamıyla silik, toplumdan dışlanmiş, yabancı konumuna itilmiş insanlardan bahsetmiş. Kitapta yer alan öykülerdeki bütün karakterlerin ortak özelliği bu. Aslında karakterlerin hepsi birer tutunamayan. Özellikle Beyaz Mantolu Adam hikâyesini çok beğendim. Toplumun kabul ettiği kurallarla barışamayan, toplumla uzlaşamayan ve kendiyle mücadele halinde olan insanın hazin sonu ele alınmış. Insanin bazen kendini bulduğu, okunmaya değer güzel hikâyeler var içerisinde.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 10 verdi
0 yorum
Musa Değirmenci

Musa Değirmenci

@musadegirmenci - Balıkesir

8 farklı hikaye 8 farklı kitap gibi Oğuz Atay'ı eleştirmek ne haddimize yalnızca yüreğime en fazla dokunan hikayesi Demiyolu Hikayecileri idi.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 3