up
ara

Korkuyu Beklerken Kitap İncelemeleri

Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Oğuz Atay, korkuyu beklerken okumaya başlayınca Atay korkusunu yendim. Daha zamanı var diye diye tutunamaynları sonraya ertelemiştim. Ama şimdi diyorum ki Atay okumanın tam zamanı.
Kitaba gelince beğenerek okuduğum hatta bir miktar yaş akıttığım kısımları falaca oldu. Genel olarak Ironiyi şahane bir şekilde kontrol etmiş diğer kitaplarında olduğu gibi. İşlediği konular hep benzer aslında "Topluma Başkaldıran, uyum sağlayamayan, yenilen kahramanlar." ve bu kahramanların derin düşünce yapıları.
Kitaba adını da veren "korkuyu bekleyenler" favori kısım oldu. Çokça begenerek hatta ıkı kere okudum. "unutulanlar, beyaz Mantolu adam, babama mektup" beğenerek okuduğum diğer kısımlar. Hatta bir ara oturup ciddi ciddi bir mektup yazmak istesm bu kadar etkileyici derin duygular içeren kelimeler dökülebilirmiydi gönlümden kaleme? Fakat "ne evet ne hayır" beğendiğimi söyleyemeyeceğim. O kadar falza tkrar vardı kı, artık bştse diye gözünün içine baktım tabiri caizse. Parantez içi açıklamaları çok yerinde bulmadım, yanı cümlenin akışını koparmış o parantez içi cümleler. Anlatım bir anda duruyor ve yenıden yoluna devam ediyor. Fazlaca yordu benı.
Genel hatlarıyla bayılarak okudugum bir eser. Anlatımı o kadar güzel ki. Okudukca daha fazla okumak ıstıyor insan, gözler bu cümlelere daha fazşa temas etsin, yaşasın istiyor her bir cümleyi ayrı ayrı... Benım gibi beklemeyin, geç kalmayın Atay'a, bir an evvel davet edin dünyanıza
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 10 verdi
0 yorum