up
ara

Korkuyu Beklerken Kitap İncelemeleri

T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557

Bir Oğuz Atay klasiği daha. Hikayelerden oluştuğunu bilmiyordum alırken. Hikaye okumayı pek sevmem de. Fakat Oğuz Atay'la bu kaygım da bitti. Her biri birbirinden güzel hikayeler.. Şöyle ki:
Beyaz Mantolu Adam; Etkileyici
Unutulan; Gerçek üstü
Korkuyu Beklerken; ;İronik
Bir Mektup: Naif
Ne Evet Ne Hayır; Gerçek
Tahta At; Gerçekten de gerçek
Babama Mektup; Bilimsel
Demiryolu Hikayecileri; Denildiği gibi "tatlı bir rüya"

Bir çok eserinde olduğu gibi( Belki hepsinde- hepsini okumadım) kahramanlar tutunamayan insanlar, toplumdan ötelerdeler. Ülkeye, halka, fertlere, tabulara, değerlere, inançlara ve dahi her şeye yardıran ve yardırırken de kahkahalarla gülmeme sebep olan isimlerden oldu Oğuz Atay...


Biraz daha devam edeyim incelememe. "Beyaz Mantolu Adam" çok ters köşe bir hikayeydi. Öyle her kitapta, kurguda, orda burda karşımıza çıkamayacak bir tipleme vardı içinde. Ve bitişi çok etkiledi beni.
Unutulan; fazla etkilemedi. Biraz boğdu.
Korkuyu Beklerken; Kitaba adını vermeyi hak etmiş bir eser. Kahraman çok zeki ve bilinç akışını takip etmek çok keyifliydi. Bir kaç sayfa tam metinde bildiğiniz çok sevdiğim bir arkadaşımla konuşuyormuş gibi gülmekten kendimi alamadım.
Bir Mektup; Ezik ve başka bir insanı kendisinden çok üstün gören bir kişiyi anlattı, acaba adama aşık mı oldu ? demedim değil.
Ne evet ne hayır; toplumda çokça yer alan hele ki o dönemin kasetçi aşıklarını, iflah olmaz zayıflıkta ve çözümü hep başkalarına dayanarak aramaya çalışan karakterlerini! yansıttı . İşte günümüzün babaları, ataları bu tiplerdi. Aşkı ucuzlaştıran, belaya savrulan ama hep mertlik vurgusu yapan toplumuzun temel taşları kişileri bunlar.
Tahta At heykellere, hikayelere, destanlara sıkı sıkı sarılıp onlarla yaşayanlara sağlam bir giydirmeydi. Toplumda yer alan bir sürü gereksiz kurum, kuruluş ve bunların yardakçıları, şakşakçılarına bir tokattı. Gerçekten uzaklaşan toplum fertlerinin taşa, ata, dağa tapışının hazin bir öyküsüydü. Çok sevdim bu eseri de .
Babama mektup ; Çok etkilemedi beni. Çok uzağım sanırım duygusal kurgulardan.
Demiryolu Hikayecileri de ; Değişikti. Hallerini tasvir ederken bir tuhaf his bıraktı içimde kahramanlarının.
ataç ikon Korkuyu Beklerken
kitaba 10 verdi
0 yorum