up
ara

Cehennem Kitap İncelemeleri

Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

Dan Brown - Cehennem
Sık kitap okuyan biri değildim ve 2016 yılının eylül aylarında bu kitap ile tam anlamıyla kitap okumaya başladım ve bu kitap bu yüzden benim için ayrı yere sahip. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, kitap macera ve gizem dolu yapıya sahip, kitabın bir kısmından sonra öyle bir ters köşe oluyorsunuz ki bu size daha da ayrı bir okuma zevki, merakı veriyor. Herkese tavsiye ederim, kesinlikle okumalısınız. 👍🏻
ataç ikon Cehennem
kitaba 10 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Cehennem
Simgebilim Profesörü Robert Langdon'un kendini hastanede yatar halde bulmasıyla başlıyor kitabımız.Dan Brown'un okudugum diğer kitaplarinda oldugu gibi (Langdon'lu olanlar) profesörun yanında ona eşlik eden akıllı mı akıllı, çevik ve guzel bir bayan var.Bu kitabimizda Sienna eşlik ediyor. Cehennem den Da vinci Şifresi veya Melekler ve Şeytanlar adli kitaptan etkilendiğim kadar etkilenmediğimi anladim.Ustelik kitaplari birer yıl arayla okudum ki sıkılmış olmam imkansız.Cehennemden beklentim yüksekti ama olmadı.
Yine de kitaptan biraz bahsetmek istiyorum.Bu arada Cehennem i okurken Dante'nin 3 bölümden oluşan Ilahi Komedya adli kitabını çok merak ettim.
___"Bir düğmeye basıp, yeryüzündeki nüfusun yarısını öldürebilecek olsaydınız, bunu yaparmiydiniz?"
__"Elbette yapmazdım."
__"Peki.Ama eğer o düğmeye hemen basmazsan gelecek yüzyıl içinde insan türünün yok olacağı söylenseydi...."

👉👉Sayfa 317 den yaptığım bu alıntı kitabın genel konusu diyebilirim.

👉👉Zobrist adında bir adam ,insanlarin mevcut olan tum teknolojileri kendi türünü daha güçlü kilmak icin kullanmasi gerektigini söyleyen ,en güçlünün hayatta kalmasina dayanan felsefi akim Transhümanizm i savunmaktadir. Karşı tarafta ise Dünya Sağlık Örgütünden, Dr.Sinskley (gümüş saçlı şeytan )ve ekibi yer almakta.Profesör Langdon yani kahramanimiz olayları çizme yolunda macera yaşayacak.
ataç ikon Cehennem
kitaba 7 verdi
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Puanımız aynı çıktı Nilgün... Beni geçeceksin bu gidişle ya ben CENNET,CEHENNEM,ARAF üçlüsünü devrettim Dante'nin. :)
31.10.18 beğen 1 cevap
bir efsane

bir efsane

@birefsane

insan elinden bırakıp, tuvalete bile gidemiyor
ataç ikon Cehennem
kitaba 2 verdi
0 yorum
elifgamzeyıldırım

elifgamzeyıldırım

@elifgamze905

dikkat bu adam bağımlılık yapıyor❣️
Bu kitabı onu ciddi takıntı haline getirmeme sebep oldu... dünya sağlık örgütünün dünya doğal kaynaklarının tükenirliği ve tükenirlik süresinin olduğu kısımda çok gerildim gerçekten gerildim ve zaman zaman feda etmek cidden mantıklı göründü gözüme ne yalan söyleyeyim..??
ataç ikon Cehennem
kitaba 10 verdi
0 yorum
melankolik

melankolik

@melankolik

İtalya'da başlayıp İstanbul'da sona eren macera. Yazarın da söylediği gibi bu kitapta Dante'nin Cehennem'inden esinlendiğini görüyoruz.

Robert Langdon bir hastane odasında hiçbir şey hatırlamayarak uyanmasıyla gizem başlıyor. Tüm gizem yavaş yavaş harika yer tasvirleri ile çözümleniyor. Tasvirler o kadar iyi ki kendinizi gerçekten İtalya'da Robert Langdon ile koşuştururken bulabilirsiniz.

Ve bana kalırsa harika bir son. Tüm sırları çözdüğünüzü sanıp malumun ilanını beklerken hiç düşünülmeyen bir sonla karşılaşıyorsunuz.

Hızla artan dünya nüfusuna dikkat çeken kitapta verilen mesaj tartışmalara konu olsa da sırlar, gizem, şifreler ve bolca sanat tarihi içeren bu Dan Brown romanı kesinlikle okumaya değer.
ataç ikon Cehennem
kitaba 8 verdi
0 yorum
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Kitabın İstanbul'da geçtiğini öğrenince çok heyecanlanmıştım ve hemen alıp okumaya karar verdim. Ancak olaylar çoğunlukla İtalya'nın Floransa ve Venedik şehirlerinde geçiyor. Robert Langdon kitabın sonlarına doğru İstanbul'a ulaşıyor.Gezip gördüğümüz yerleri, Dan Brown'un betimlemeleriyle okumak çok güzeldi.

Kitabın başlangıcı, yazarın diğer kitaplarından çok daha iyiydi.Kendinizi direkt olayın içinde buluyorsunuz ve diğer tüm kitaplarında olduğu gibi yine çok sürükleyici bir hikayesi var. Kontrolsüz bir şekilde artan dünya nüfusunu, insan türünün ne kadar süre daha bu gezegende yaşayabileceğini konu alıyor.Ayrıca Dante'nin İlahi Komedya eserindeki cehennem tasvirleriyle verilen şifreyi çözmeye çalışıyor Robert Langdon.Okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Cehennem
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sencer Kılıç

Sencer Kılıç

@mehmetyildiz - İstanbul

Akan bir anlatım
Bir kere şunu kabul edelim Dan Brown gerçekten çok akıcı bir üslup oluşturdu. Sadık okur kitlesi onun kitaplarını alırken sayfa sayısına bakmıyor artık. Biliyor çünkü üslup lokum. Konu Dante ile temellendirilmiş, komplovari havasının yanında aslında insanı düşünmeye sürükleyen, çarpıcı, bilimsel bir olguya dikkat çekiyor. "Nüfusun Aşırılığı" çok fazla konu hakkında konuşup heves kırmak istemiyorum tabi ki. Okuyun tadın! Lakin değinmek istediğim asıl mevzu, kitapların filminin çekilmesi, ya Allah aşkına şu güzelim kitabın filmi hiç olmuş mu? Yönetmenine, oyuncusuna, film ekibine hiç kızmıyorum da bu ekiple oturup,kitabının katledilişini an be an takip eden Dan Brown beni asıl yıkan. Ah talihsiz okur!..Para işte doyurmuyor insanın gözünü. Romanın Dünyanın her köşesinde milyon tane satsın ama sen filme evrilen senaryodan biraz daha para almak için neden oturup kitabının içine limon sıkmayasın ki değil mi sayın Brown?Yazık çok yazık. Filmde karakterler birbirine sokulmuş, resmen kitabın taklit senaryosu yahu! Vallahi sinirlendim. Tavsiyem hiçbir kitabın filmini izlemeyin. Bırakın kitabı okurken sizin şahsi yönetmeniniz, oyuncularınız ve hatta set çalışanlarınız sadece size özel olan en muazzam filminizi zihninizde çeksinler. Kim mi bu özel ekip? Tabi ki hayal gücünüz! Saygılarımla.
ataç ikon Cehennem
kitaba 9 verdi
2 yorum
selin (@porto)
Bende filmini izlemeden önce büyük bir beklenti içindeydim.Çünkü Melekler ve Şeytanlar filmi gerçekten muhteşemdi.Ama Cehennem filmi beklediğim gibi değildi.Bu birazda ünlenmiş kitaplar için "hadi bununda filmini yapalıma" döndü.Kitaplardan aldığın tadı genellikle hiç bir filmden almıyorsun.Çünkü o senin kendi kafanda yarattığın şekilde mükemmelliğini koruyor.Kitabın nasıl bir özgünlüğü varsa bunu filme de yansıtmaları gerekir.Eğer bir kitabın filmi varsa öncelikli tercihim kitabını okumaktır.Kitabın her zaman sizinle kurduğu bir dil vardır.
15.12.16 beğen cevap
Olcay Kaplan

Olcay Kaplan

@olcaykaplan - İstanbul

Inferno (Cehennem)
Öncelikle eğer kitap anonim olarak basılsaydı da yazarının "Dan Brown" olduğunu anlamak pek zor olmazdı. Dan Brown'un betimlemesi o kadar iyi ki okumaya başladığınız andan itibaren bir film canlanıyor kafanızın içinde. Kitabın İtalya da başlaması ve ani bir aksiyonla giriş yapması sizi direk olarak kitabın içine çekiyor. Ayrıca müzelerdeki eserlerin betimlemeri de çok iyiydi fakat belli bir süre sonra sıkılmaya başladığımı söylemeden geçemeyeceğim çünkü yazar kitabın konusunu bırakıp, bize müzeyi gezdirmişti ve ben belki de sabırsız olduğumdan dolayı sıkılmıştım. Kitabın ilerleyen kısımlarında yazar bana istediğim aksiyonu verip tekrar kitabın içine çekmeyi başardı ve güzel bir sonlada kitabını bitirdi. Son olarak söylemek gerekirse ben Bertrand Zobrist'İ gayet haklı buluyorum.
ataç ikon Cehennem
kitaba 8 verdi
0 yorum
Garip Abdal

Garip Abdal

@garipabdal - Ankara

Dan Brown klasiği, tarihi ve aksiyon dolu bir kitap. Farkında olmasak da insanlık ile ilgili çok büyük sorunu gözler önüne seriyor. Kitabı okuyanlar gerçekten öyle dediğine eminim. Güzel bir kitap, okumalısınız...
ataç ikon Cehennem
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen - İstanbul

Şahane!
İnanılmaz güzel bir eser. Yine Dan brown.. Ustalığını konuşturduğu, dehşet kurgusu ile beni yine kendine hayran bıraktığı bir başyapıt. Boşuna favori ilk 3ümde değil :) kitabı 1-2 gün değilde 1 haftalık bir sürede okuyunca daha keyifli oldu içime sindi çünkü çok zamandır bekletiyodum bu kitabı filminin çıkıcağını duyunca da filme yakın zamanda okurum diyerek çok güzel bir zamanda okumuşum gerçekten ama etkisinden çıkamıyorum hala.. gerçekten kitapları film olacak cinsten, konu güzel, kurgu muazzam.. karakterler desen herşey yerinde. birde kitap okurken bayağı bilgi ediniyosunuz sanat tarihi ve şehirler hakkında.. İstanbul kısımlarına gelmesini iple çektim ve en heyecanlı kısımlarda ordaydı. güzel şehrimi, tarih ve kültürümüzü çok güzel yansıtmış, sanat eserleri olsun camilere olan hayranlığı olsun okurken hissediyosunuz ve gurur vericiydi o yüzden ekstra sevdim kitabı da dan brownı da. Filmi de sabırsızlıkla bekliyorum.
ataç ikon Cehennem
kitaba 10 verdi
0 yorum
inci öztürk

inci öztürk

@inciozturk - Yalova

Cehenneme doğru yolculuk
Dan Brown'un Cehennem eseri özellikle sanat ve tarih detaylarıyla çok ilgi çekici bulduğum, tabii bir de bizim tarihimizi konu aldığından çok severek şaşkınlıkla heyecanla elimden bırakamadan kısa sürede okudum, Dan Brown'un usta kaleminden yine heyecanlı bir yolculuk:)
ataç ikon Cehennem
kitaba 8 verdi
0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Cehennem kitabını serinin Robert London Seri'nin 4.kitabı olduğunu bu siteden öğrendim. Kitaplarının seri şeklinde olduğunu bilmeden doğru sırada okumuşum. Yaşasın! :)
Dan Brown kitaplarını sevmemin amacı tek bir boyutta olmaması. Bu kitapta tarihten mimariye, sağlıktan bilime birçok konunun sentezlenmesiyle oluşturulmuş dolu dolu bir kitap olmuş yine. Sürükleyici ve heyecan verici anlatımıyla okurken hiç sıkmıyor. İlginç kurgusuyla yüksek tempo kolay kolay düşmüyor. :)
Okurken sık sık betimlemelerden etkilenip görsellerini araştırdım. Şimdi bu görsellerin bir araya getirildiği bir link paylaşacağım. Okurken kolaylık sağladı bana. Yapanın ellerine sağlık epey uğraşmış. Ama lütfen okumadan incelemeyin. Hayal dünyanızın körelmesini istemem, hayal gücü önemli! :)

http://www.turkish-media.com/forum/topic/306639-dan-brown-cehennem-kitabinda-bahsedilen-sanat-eserleri-ve-tum-yerler/
ataç ikon Cehennem
kitaba 9 verdi
0 yorum
Hüseyin ALBAYRAK

Hüseyin ALBAYRAK

@huseyinalbayrak

DİĞER KİTAPLARI KADAR HEYECANLI VE SÜRÜKLEYİCİ BULAMADIĞIM, AMA YİNEDE OKUMAKTAN KEYİF ALDIĞIM BİR KİTAP. BENCE BU KİTAP YERİNE "KAYIP SEMBOL" İÇİN FİLM ÇEKİLMESİNİ BEKLERDİM. AMA YİNE DE OKUYANLARIN PİŞMAN OLMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM...
ataç ikon Cehennem
kitaba 6 verdi
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi - İstanbul

Sürükleyici yapısını, muhteşem çevirisiyle, kitaplarda geçen mekanları webten takip ederek okumak ayrı bir keyifti benim için. Hele son sayfalarınınYere Batan Sarnıcında geçmesi tadından yenmez bir hale getirmişti. Gerçekten de Dan Brown türünün önemli yazarlarından biri..
ataç ikon Cehennem
kitaba 8 verdi
0 yorum
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc - Ordu

Robert Longdon serisinin 4. kitabı
Dan Brown'ın Robert Longdon serisinin 4. kitabı. Daha önce Melekeler ve Şeytanlar kitabında illuminati ile Davinci'nin Şifresi'nde Opus Dei tarikatı ile "Kayıp Sembol'de ise Washington şehrinin kuruluşundaki gizemleri çözmeye çalışan R. Longdon, bu sefer dünyayı tehdit eden bir bomba ile uğraşıyor. Kitapta, dünya nüfusunun hızla artması ve böyle artmaya devam ederse doğal kaynakların 50 sene içinde tükeneceği konu edinmiş. Bunun çözümünü de dünya nüfusunu azaltmakta bulan kötü adamımız (ben hala iyi mi, kötü mü karar veremedim), bir video kaydı bırakıp intihar ediyo. Bunun üzerine maceramız başlamış oluyo. Konu ve olay örgüsü o kadar akıcı işlenmiş ki, kitabı elinizden bırakamıyosunuz. Klasik Dan Brown yani :) Elinde olup bekleyen ya da temin etme şansı olanlar direkt başlasın yani. Çok efsane...
ataç ikon Cehennem
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 10