up
ara
‹ Tüm Cehennem İncelemeleri

Cehennem Kitap İncelemeleri

Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

CEHENNEM

Dan Brown,Altın Kitaplar,Türkçesi Petek Demir-İpek Demir,574 Sayfa(4)(14.07.2013 - İstanbul,Yerebatan Sarayı)

Dün sabaha karşı devrettim CEHENNEM adlı bu Dan Brown romanını. Okuduğum en vasat romanıydı Yazarın.Okumaya hiç niyetim yoktu aslında... Sağ olsun kitap okumayı seven birkaç arkadaşım var,onlardan biri olan Eyüp ödünç bıraktı kitabı bana.Kitapta üç yanlış var,sen dikkat ediyorsun,mutlaka bulursun demişti.Bulmaz olur muyum! Üç değil dört yerde var yanlış.Bir cümlede de aynı fiil tekrar edilmiş.Edilmez mi? Edilir elbet.Fakat Cehennem romanındaki cümlede tekrarlanan fiil berbat etmiş cümleyi.Eyüp sayfa 448'deki yanlış:

Ben böyle olmasını tavsiye derim.

Sayfa 492'deki yanlış:

Dandolo'nun Mmezarını.

Sayfa 539'dan -şu çift fiilli cümle- 99,Bölümün ilk cümlesi:

Langdon ağır ağır yürürken,ruhu bedeninden ayrılmış gibi hissediyor,kendini sanki canlı bir kâbusun içindeymiş gibi hissediyordu.

Eyüp yanlışlar ve tekrarlar işte yukarıda...

Romanın kurgusu Kahramanı Langdon'ın iki günlük bir hafıza kaybı yaşıyor olduğunu anlatan bölümle başlıyor,,,diyeyim.Hangi şehirde olduğunu bilmiyor kendine geldiğinde.Sayıkladığı bir kelime var dilinde,bir de kâbusa benzer bir görüntü var zihninde...Birileri Langdon'u öldürmek istiyor.Langdon kaçıyor.Onu kaçıran kadın romanda önemli rol oynayacak süper zekâlı biri.Roman Dante'nin ünlü eseri İlâhi Komedya'dan referans almış.Yazarın üç bölümden örülü -Cennet,Cehennem,Araf- bu eserinden yüz yıllar sonra alıntılar yapılıyor. Langdon her nedense Dante'nin eserini ya hatırlıyor,ya bu eserden esinlenip Cehennem'in günahkârlara ait bölümlerini resmetmiş ressamların tablolarını gözlerinin önüne getirip ne yapması gerektiğine karar veriyor ya da izlediği iş üzerinde kendisine notlar bırakan Zobrist adlı bir transhümanistin
(okuduğum hâlde bu kelimenin anlamını izah edemeyeceğim!) ne demek istediğini çözüyor.Okuyucu çok saftır zaten...Off,sıkıldım anlatmaktan bile.Bir virüs var.Zobrist bu virüsü dünyaya yaymak istiyor.Süper süper zeki bir adam olduğu için Dante'den alıntıladığı cümleleri şeytanın aklına gelmeyecek -misal bir müzedeki Dante maskesinin arka tarafında hiçbir şey görünmemesine rağmen Langdon ovalaya ovalaya yazı çıkarıyor ortaya- yöntemlerle virüsü nasıl dünyaya yayacağını izaha çalışıyor.Diyeceksiniz ki Zobrist madem bu virüsü dünyaya yaymak istiyor,ne diye yaptığı işi birilerinin nasıl bulup engelleyebileceğine dair ipuçlarını oraya buraya yazıyor? Vallahi onu bilemem.Yazarımız Dan Brown'a ve onun ekibine sormak gerek! Üstelik Zobrist bu ipuçlarını yedi yüz yıl önce yazılmış olan Dante'nin İlâhi Komedyası adlı eserinin üç ayrı bölümden yani Cennet - Cehennem -Araf'tan oluşan üçlemesinin sadece Cehennem kısmından alıntılıyor.Langdon iki gün içersinde bu muammanın içinden çıkıyor.Zobrist'in bahsini ettiği bir lagün(!) var ve Langdon bunun Ayasofya'da olduğunu buluyor! Hooop uçuyorlar İstanbul'a.Romanda her şey ne kadar kolay! Gerçi nedense Ayasofya'da çıkmıyor bu lagün hadisesi.Nedir peki? Yerebatan Sarayımızda çıkıyor.Yaa... Zobrist bu süper transhümanist şayet insanlar böyle tavşanlar gibi çoğalırsa dünya yaşanamaz bir gezegene dönecek kaygısıyla nüfusu azaltmayı kendine iş edinmiş biri.Öylesine inanıyor ki buna.İntihar ederek önce kendisini yok ediyor. Langdon nefes nefese Yerebatan Sarayımıza gelip virüslü balonu bulmaya çalışıyor.

Heyecanlı mı? Yok canım kim dedi onu.Zerresi yok heyecanın.Üstelik kuru,yavan üslubundan baygınlık geldi bana.Devamını yazmıyorum...Okumak isteyenlere bu kadarı yeter sanıyorum.

Pazar,14 Temmuz 2013
ataç ikon Cehennem
kitaba 4 verdi
0 yorum