up
ara

Aşk ve Gurur

Aşk ve Gurur Konusu ve Özeti

Aşk ve Gurur
Pride and Prejudice kitabının da yazarı Jane Austen tarafından kaleme alınan Aşk ve Gurur kitabı Roman, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789750708619 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Aşk ve Gurur isimli kitap 440 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Aşk ve Gurur kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750708619
Sayfa: 440 sayfa
Aşk ve Gurur, taşralı bir beyfendinin kızı olan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Gerçi Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunar, ama "ilk izlenim"i tersine çevirmekte gecikmez: Soyluluk ve servetten kaynaklanan "gurur" ile elizabeth'in ailesinin soylu olmayışı karşısında beslediği "önyargı", Darcy'yi mesafeli davranmak zorunda bırakır. Elizabeth'in davranışında da hem özsaygının uyandırdığı "gurur", hem de Darcy'nin züppeliği karşısındaki "önyargı" etkili olur. Zeki ve coşkulu Elizabeth yalnızca Austen'ın en çok sevdiği kadın kahramanı değil, aynı zaman bütün İngiliz edebiyatının en çok ilgi uyandıran kadın roman kişiliklerinden biridir.Sıradan insanların günlük yaşamlarını işleyerek romana ilk kez belirgin bir modern nitelik kazandıran Austen'ın en sevilen romanlarından biri olan Aşk ve gurur'u, Nihal Yeğinobalı'nın yetkin Türkçesiyle sunuyoruz.
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

Sonunda bitti. Aşk gurura galip geldi.
18.yy İngilteresinde bir aşk hikayesiydi. 6 genç kızı olan bennet'lar kızlarını zengin kocayla evlendirmek için verdikleri çabaları konu alan hikayenin her ne kadar baş karakterleri Elizabeth ve Fitzwillam olsa da konu onlar dışında herkesi içeriyordu. Okadar çok karakter yoğunluğu vardı ki bir ara kim ne hepsini birbirine karıştırdım. Çok fazla detaya yer verilmişti ve sonu aceleye getirilmiş gibiydi. Yani böyle detaylar barındıran bir kitaba öyle son olmamış sanki.
Kitapta muazzam bir sınıf ayrımı konusu da işlenmişti. Zenginler ve fakirler yani (soylular ve soysuzlar) olarak iki sınıf vardı. Dikkatimi çekti maalesef bu sınıflar hala var. İnsanlar neden anlamazlar ki sende çok varsa o sana senden alta olanı gözet, koru diye verildi. Neyse bu konunun kitapla çok bir ilgisi de yok zaten. Ama bu ayrımlar 18.yy da olsa 21.yy da olsa asla değişmeyecek nasılsa.
Kitabı özetlemek gerekirse...

Mr. Ve Mrs. Bennet 'in 6 kızı var. Bayan Bennet kızlarını zengin kocayla evlendirmeyi kendine görev edinmiş bir anne. Emeline 3 kızını da evlendirerek ulaşıyor fakat başlarına gelmeyen de kalmıyor. Küçük kızı ablalarından önce evlenmek zorunda kalıyor (ki bana sorarsanız evlendiğine şükretmeli. ) zaten annemiz evlensin de ne olursa olsun kafasında. En büyük kızlarıyla sevgilisinin kavuşması baya meşakkatli oluyor tabi bunda bay kibirlimizinde çokça parmağı var. Bu yürüyen kibirimiz de Bay Darcy'de gururu yüzünden çokça zorluk atlatıyor. Ama sonunda aşkı gururun dan üstün geliyor.. Filmi de izledim fakat kitapla beraber olunca filmdeki boşluklar yerine oturdu.
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba 4 verdi
4 beğen · 0 yorum
Nur K

Nur K

@nrklync

Dönemi içinde değerlendirildiğinde çok değerli bir eser olduğu kabul edilebilir. Bugünün dünyasında da kendini hala okutabilmektedir elbet. Fakat o edebi doyumu bana yaşattığını söyleyemeyeceğim. 'Gurur ve Önyargı' demek özetliyor herhalde kitabı. Hatunun rahatsız edici önyargılı yapısında kendimi görüşümü ve bundan duyduğum hoşnutsuzluğu yadsıyamam.

(Dikkat ! Kitabın içeriği ile ilgili bilgi içermektedir:))

Bir de Elizabeth'in (baş karakter hatun kişi) Darcy'nin maddi varlığına aşık olduğunu; gösterişin, paranın başını döndürdüğünü, bunların bizim 'aşk' diye adlandırdığımız histen daha ağır bastığını düşünen bir ben miyim merak ediyorum. Zira aşık olduğunu bu şekilde fark etmiştir. Bu durum beni itmiştir, son derece samimiyetsiz gelmiştir devamındaki aşkları. Peki beyfendinin servetinin kadının gözünü döndürüp , ona karşı bir şeyler hissetmesine yol açması - ya da bir anda zaten hissetmiş olduğunun farkına varması- durumu için, 'gerçekçi' diyebilir miyiz? Evet ! ! Ancak bu, durumun ne kadar itici olduğu gerçeğini de değiştirmez. - 'İtici' kelimesinden başka ne yazabilirim bilemedim.-

Demem o ki; benim açımdan bir aşk romanı değildir. Zaten kitabın asıl isminin de aşkla alakası yoktur:)) Bence aşk romanı okuma arzusu olanlar okumasın, filmini (2005) izlesin , en azından biraz daha aşka yakın aktarılmış film.
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Hayalurunu

Hayalurunu

@hayalurunu

Bu kitabı okuyunca, aşka dair bakış açımızın, romanların, filmlerin, dizilerin pek de değişmediğini fark edip hayıflanıyor insan.

Kitabın dili yahut da akıcılığıyla ilgili bir sıkıntım söz konusu değil açıkçası. Ama içeriği -özellikle de sonu- çok rahatsız edici.

Sorunum zengin oğlan- fakir kız aşkını içinde barındırması da değil. Bugün sürekli bu temaya rastlıyorsak bu elbette ki yazarın suçu değil elbette.

Kurgusundan bağımsız olarak verilmeye çalışılan mesajın tam olarak verilebildiğini düşünmüyorum.

Kitabın başkahramanları kitabın sonunda pişman olup mutlu mutlu yaşadılar. Hem de hayatlarını mahvettikleri yardımcı karakterlerden daha kolay kavuştular neredeyse. Çünkü aslında onlar "çok iyi" insanlardı. Ve aşkları onların bencilce duygulardan arınmasına sebep oldu.

Böyle bir şey mümkün mü? Bencil duyguları hayatına yön veren insanlar aslında "iyi" insanlar olabilir mi? Ya da bütün kötü duygulara rağmen aşk baki kalabilir mi?

Roman önyargıların ve kibrin kötü bir şey olduğunu ve yalnızca bu duygularla yaşayan insanların değil onların sevdiklerinin de hayatlarını cehenneme çevirdiğini anlatmaya çalışmış. Ama kitabın sonunda gördük ki ne kadar bencilce duygulara sahip olursanız olun ve sevdikleriniz hayatlarını ne kadar mahvederseniz edin siz de mutlu olabilirsiniz.
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum
Tubb

Tubb

@ttt

Aşk ve Gurur, tüm zamanların en iyi aşk romanlarından biridir benim nazarımda. İlk defa okuyacaklar için başlangıçta ağır bir kitap gibi gelebilir belki, ama sonradan konunun içine öyle bir dahil oluyorsunuz ki kitabı elinizden bırakamıyorsunuz ve bir noktadan sonra, nasıl bitti ne çabuk bitti gibi sorular soruyorsunuz.

Kitabı ortaokul zamanlarımda okumuştum. İyi ki de erken yaşlarda okumuşum, çünkü kitapta satır aralarında çok güzel mesajlar var. Mesela, insanları ilk görünüş ve hareketlerine göre yargılamanın yanıltıcı olabileceğini öğrenmiştim. Bunun dışında Jane Austen, evlilik yapması için toplumsal baskı altına alınan kadınların yaşadığı sıkıntıları da başarılı bir biçimde ele almış. Gururun vazgeçilmez olmadığı, aşktan ise kaçmanın olanaksızlığından dem vurulmuş.

Yazıldığı dönem için bir güneş gibi parlayan, unutulmaz bir başyapıttır Aşk ve Gurur. Filmleri, dizileri yapılmıştır. Elizabeth Bennett ve Mr. Darcy tüm zamanların en unutulmaz erkek ve kadın roman karakterlerindendir benim için. Bu tip romanları sevenlerin es geçmemesi gereken bir kitap diye düşünüyorum.
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Aşk ve Gurur mu yoksa Gurur ve Önyargı mı sizce bu kitabın başlığı hangisi?
📕Roman Turkce'ye ilk Aşk ve Gurur olarak çevrilmiş fakat Ingilizce başlığının (Pride and Prejudke ) tam anlamının Gurur ve Önyargı olduğunu öğrenmiş olduk.Jane Austen Ingiliz edebiyatının 19.yy da bilinen en iyi kadin yazarlarindan biri olmuştur.42 yıllık ömrüne aralarında en cok Emma ,Aşk ve Gurur 'u duyduğumuz 6 eseri bırakmıştır.


Biraz eserden bahsedecek olursak.Adından da anlaşılacağı gibi baş kahramanlar Elizabeth ile Darcy 'nin ilk karşılaştıkları anda birbirlerine gururlu ve Önyargı li bir şekilde davranmalarindan yola çıkarak kitabın ama konusu oluşturulmuş.Bir anne var 5 kızını da evlendirme çabasında ama sonuçlar onun istediği gibi mi sonuçlanacak bunu kitabi okuduğunuzda göreceksiniz.
Ask ve Gurur adli kitabi genel anlamda sevdim.Sıkılmadan okuduğum bir eser oldu.Uzun sürmesinin sebebi benim her zamanki gibi 4_5 kitabi bir arada okumuş olmamdan kaynaklı.Sırada ki kitapta buluşmak üzere.Bol keyifli okumalariniz olsun 📖📘📙📘📖📙
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum

Aşk ve Gurur - S41

"Bayan Bingley, "Bayan Elizabeth Bennet!" diye onun sözlerini yankıladı. "Ne zamandır bu derece beğeniyorsunuz onu? Ve sizleri ne zaman kutlayabileceğiz acaba?""
Özlem Özşen tarafından eklenmiştir.
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

"Kendimi, senin hakkını hiçbir zaman verememişim, seni hak ettiğin kadar sevememişim gibi hissediyorum."
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
Şafak seda Biçer

Şafak seda Biçer

@sdasafak

Gurur ve kibir farklı şeyler, ama sık sık aynı anlamda kullanılıyorlar. İnsan kibirli olmadan gururlu olabilir. Gurur daha çok kendimizle ilgili görüşümüze bağlıdır, kibir ise bizim hakkımızda başkalarına ne düşündürtmek istediğimize.
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
13 beğen · 0 yorum
Nihal

Nihal

@nihaltasci

"...Bize genelde ihanet eden kendi kibrimizdir..."
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Elif Nil

Elif Nil

@elifnil

Geçmişin sadece güzel anılar uyandıran kısmını hatırlayın.
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Bensu Küçükali

Bensu Küçükali

@bensukucukali

'' Kadınlar çok zaman gördükleri hayranlığı gözlerinde büyütürler.
Zaten erkeklerin de istediği budur. ''
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
26
KİTAP
Herkesin Favorisi Aşk Kitapları
Romantiklerin okumaya doyamayacağı en güzel aşk romanlarının bir araya geldiği aşk listesi. Okurken pembe hayallere dalabilec...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
45
KİTAP
Kaç Yaşında Olursam Olayım Yeniden Okuyacağım Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, aradan yıllar geçse de sıkılmadan tekrar tekrar okuyabileceğimizi düşündüğümüz en iyi kita...
126
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
yeni.BAŞTAN

yeni.BAŞTAN

@yenibastan

 paylaşım fotoğrafı
Aşk ve gurur ... heyecanla okuyorum
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Arife Şahin

Arife Şahin

@arifesahin

Her beraberlikte öyle muazzam bir minnet ve gösteriş vardır ki, sevgiyi başıboş bırakmaya gelmez. Evet başta istediğimiz kadar özgür davranabiliriz-hafif bir beğeni bile doğal olarak yeterlidir ancak karşı taraftan cesaret almadıkça, çok azımız âşık olacak kadar cesur bir yüreğe sahiptir.
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 1 yorum beğen ikon
egnslm (@egnslm)
Zanımca cesaret'ten ziyade gurur ön plana çıkıyor.Aşk ve gurur arasında her zaman kan davası olmuştur.
15.09.18 beğen cevap
Onur Göktaş

Onur Göktaş

@onurgoktas

 paylaşım fotoğrafı
'Evlenmek için delicesine aşık olmayı bekleyeceğim. Sanırım bu yüzden de evde kalacağım.'
- Aşk ve Gurur
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Sude📚

Sude📚

@sudesanal

 paylaşım fotoğrafı
Eveeeet Kitabı tam olarak bir günde bitirmiş bulunmaktayım nasıl bir anda bitti onu da anlamış değilim sanırım hızlı okuduğumdan😂 Kitap hakkında çok fazla bilgi vermeyeceğim çünkü spoiler vermek istemiyorum ama onun dışında güzel klasik bir kitaptı bazı yerlerinde gerçekten çok sıkıldım çünkü yazar çok fazla betimleme yapmıştı. BBir araelimden fırlatacak kadar oldum ama bir şeyi bitirmeden rahat duramıyorum o yüzden okumaya devam ettim😂 Eğer okumayı düşünüyorsanız aklınızda varsa, tavsiye ederim güzel bir kitaptı.
ataç ikon Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Adem Tepe (@ademtepe)
Hey gidi günler be, lise hazırlıkta reading dersinde okumuştuk bu kitabı, o zaman ben de çok sevmiştim. Pride and Prejudice...
03.08.18 beğen 2 cevap
bilent doğan (@bilentdogan)
Dünyanın en önemli yazarı.
03.08.18 beğen 1 cevap
bilent doğan (@bilentdogan)
“Elinizde tam iki yüz yıllık bir büyü tutuyorsunuz. Bu kadar eski olduğu halde bugün hala bu kadar popüler olan başka bir roman bilmiyorum. Gurur ve Önyargı'dan daha önce ya da daha sonra yazılmış ve ondan besbelli daha sarsıcı ya da yenilikçi olan ya da başlıbaşına simge haline gelmiş başka büyük klasikler var elbette, mesela Mobydick,
“Tristram Shandy, Don Quixote, Robinson Crusoe, Madam Bovary, ama hiçbiri Gurur ve Önyargı'nın bugünün okurunun kalbinde edindiği yeri edinemedi.”

Alıntı Şuradan
Gurur ve Önyargı Jane Austen
Sunuş hamdi koç.
03.08.18 beğen 2 cevap