up
ara

Beni Seç

Seçim Serisi 1. Kitap - The Selection

Beni Seç Konusu ve Özeti

Beni Seç
Beni Seç kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Derya İmer Aydınlık
Yayınevi: Dex Yayınevi
ISBN: 9786050912852
Sayfa: 299 sayfa Basım Tarihi: 2013
Bir prens nasıl tavlanır?

İllea ülkesinde tüm genç kızlar doğdukları günden beri sınıf atlamanın peşinde. Paha biçilmez mücevherlere, göz alıcı elbiselere ancak bu şekilde sahip olabilecekler. Bunun için tek bir şansları var: Seçim. Kıyasıya bir mücadeleyle geçen seçimi kazanmanın tek yolu Prens Maxon'ı kendine aşık etmek.

Amerika içinse seçim, bir kabustan farksız. Bu yarışa girmeyi kabul ederse, kendisinden aşağı sınıftan olduğu için herkesten gizlediği aşkı Aspeni arkasında bırakmak zorunda kalacak. Öte yandan bu, ailesinin tek kurtuluş şansı.

Amerika saraya adım atar atmaz, kendini esrarengiz bir dünyanın içinde bulacak. Saray hiç de dışarıdan göründüğü gibi olmayacak.

''Açlık Oyunları ile The Bachelor arasında bir yerde duran bu roman öyle eğlenceli ki. Yazar, Amerika'nın gizli, ilk aşkının külleri sönerken Amerika ve Prens Maxon arasında gelişen kimyayı öyle ustaca kurmuş ki, okumaya doyamıyorsunuz.''
-Publishers Weekly-

''Kiera Cass'in ilk romanı Beni Seç, reality şov ve distopik bir peri masalının mükemmel sentezi.''
-Kiersten White, Paranormal-
Elçin Ceylan

Elçin Ceylan

@kitapavcisi0

http://gokkusagindakisonrenk.blogspot.com/2013/02/konusan-kitaplar-ile-5blog-turu-beni.html

İtiraf ediyorum uzun uzun ne yazsam diye düşündüm kitap için. Genelde kitabı okurken aklımda bir plan oluşur ama o kadar çabuk bitti ki ne yazacağımı bilemedim. Zaten tanıtımı çok yapılmıştı, geçen yazdan beri adını duyuyorduk. Ki ben Distopya romanlarına bayılırım, öyle böyle değil. Ayrıca kitabın da Açlık Oyunlarına benzerliği göz ardı edilemiyor. Gerçi bu biraz daha yumuşatılmış, daha dişil bir savaş.

Fazla uzatmadan konusuna gelirsek; Illéa America ve Çin ile olan III.Dünya savaşından sonra Amerika topraklarında kurulmuş bir ülkedir. Ülkede eski olayların yeniden yaşanmaması için bir sistem kurulmuş, sınıf sistemi. 8 sınıf var en iyiden en kötüye kadar, son sınıf evsizler. America Singer -İsmini de çok sevdim- 5.sınıf biri, yani Sanatçılar sınıfında. Görünüşe göre harika bir sesi var. Ama bu ona pek yarar sağlamıyor. yoksun değiller ama sınıra yakınlar. Aspen ise 6.sınıf bir hizmetçi ve aşklarını herkesten gizli yaşıyorlar. Dırırırım. Bu cümleyi kurmayı hep istemişimdir. Böyle olunca yanı kızın baştan beri sevgilisi olunca dayanamam hele böyle seviyorlarsa birbirlerini, lanet olsun Seçime! der çeker giderim.

Düşünebildiğim tek şey buydu. Aspen, Aspen, Aspen.

Ama öyle olmadı işte. Saraya gidip Maxon ile tanıştım ve.. Şey, ne diyordum? Hah, Maxon'u düşününce dalmışım bir an. Biz kibirli, kendini beğenmiş, sevimsiz birini beklerken yazar karşımıza tam tersi birini çıkardı. Onun ukala ama kırılgan tavrını görünce içimin yağları eridi Aspen'i unuttum bir an için. Hadi onu unuttuk da ya geri kalan 34 kız. Hah arasında evini özleyenler mi istersin yoksa dişi panterler mi? Ne ararsan var yahu! Kimisi prensi görünce dünyayı unutuyor kimisi de tacı.

"Ah, evet. Adam ya da taç. Korkarım ki bazıları aradaki farkı anlayamıyor."

Maxon ile America'nın atışmaları hoşuma gitti. Prens, bir çok yerde yüzüme gülümseme ekledi. America ile kimyaları çok iyi, keşke America onu üzmeden hemencecik sevebilseydi. Sonuçta o gerçek aşkını arayan, sorumluluklar ile boğulmuş, ülkesini Asilerden korumaya çalışan bir genç! Ama Aspen'i başta sevmeme rağmen sonlara doğru soğudum mu soğumadım mı bi garip bir şey oldum ben. Yazarın bizi daha çok oynatacağını düşünüyorum ben. Eh Elit de çık bir an önce!
ataç ikon Beni Seç
kitaba puan vermedi
0 yorum
Snem

Snem

@snemeslem

Ta taaam :) biraz Cindrella masalı beklerken süslenip püslenmiş bir distopya çıktı karşıma. Hem de ağır sınıf farkları olan bir distopya. Alt kastlarda yaşayanlar için tam bir çile olan ve kötünün iyisi bir sınıfta olup daha alt bir sınıftaki gence aşık olup kendini daha kötü olacak bir hayata hazırlarken birden zirveye çıkma şansını bulan bir genç kız :( her ne kadar alt kastlar için hayat berbat olsa da baş karakter açısından en rahat distopya olduğunu söylemem gerek. Seçim şansı olsa açlık oyunları arenasındansa seçim için saraya gitmeyi tercih eder herkes :) ben sevdim kitabı belki distopyalar içinde zirveye oturamaz ama ben okurken çok keyif aldım ve tekrar okuyabilirim.
ataç ikon Beni Seç
kitaba 8 verdi
0 yorum
Dilara

Dilara

@dilara23

Öncelikle kendimi bu kitabı nerden bulduysam çok tebrik ediyorum çünkü genelde kitapları ya bi yerlerden duyarak alırım ya da birinin önermesiyle.Ama bu seri benim araştırıp bulduğum ilk ve tek seri. Ve bu kitabı okumaktan çok mutluyum. Kitap çok sürükleyiciydi abartmıyorum gerçekten 1 günde bitirdim. İkinci kitabını da hemen ertesi günü okudum ve bitirdim. Kurgusu ve akışını çok beğendim. Satırlar geçtikçe daha da meraklandım. Şunu söylemeden geçemem ben America yerinde olsaydım Maxon' u seçerdim. Prens olduğundan değil bana daha yakın geldi :)
ataç ikon Beni Seç
kitaba 10 verdi
0 yorum
Beyza Uysal

Beyza Uysal

@beyzauysall

Kapağina bayıldım.Konusu. da orjinaldi.Akıcı,sürükleyici....Elimden bırakamadım ve kısa süre içinde bitirdim.Beni sıkan tek şey America ve onun kararsızlığı bi Aspen bi Maxon.Tam Aspeni unuttu derken birden Aspene dönmesi falan.Prens Maxon halkına düşkün olmasına rağmen halkının açlık sorunlarına karşı bu kadar kör olması şaşırtıcıydı.Bu 2 unsur dışında her şey iyiydi.
.
ataç ikon Beni Seç
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hayal Perest

Hayal Perest

@hayal

İki erkek arasında kalmış bir kız düşünün ve savaşmak zorunda olduğu bir seçim. İşte America tam da bu potansiyele sahip bir Beş. Kast sisteminden nefret etsem de yazarın bu konuya değinmesi çok hoşuma gitti. Ben de America gibi iki arada bir derede kaldım. Şimdi soruyorum Maxon mı Aspen mi? Kazanmak mı? Kaybetmek mi ? / Bu kitap okunmalı!!! Oldukça sürükleyici ve etkileyici.
ataç ikon Beni Seç
kitaba 10 verdi
0 yorum

Beni Seç - S41

Açık yüreklilikle, "Umursamadım," dedim. "Bunu anneme bıraktım."
Annem onaylarcasına kafa salladı. "Ben eğlendim, ben eğlendim. Bu elimde değildi. Ama bence America iyi görünüyordu. Süslenmiş ama doğal. Çok güzelsin tatlım. Eğer rastgele seçmek yerine gerçekten inceleme yapacaklarsa, sandığımdan çok daha fazla şansın var."
Zeynep Ertunç tarafından eklenmiştir.
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Deneyimlerime göre , gerçek aşk genellikle en münasebetsiz olanıdır.
ataç ikon Beni Seç
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...