up
ara

İntibah

İntibah Konusu ve Özeti

İntibah
Namık Kemal'in Osmanlı Tarihi Seti (2 Kitap) kitabının da yazarı Namık Kemal tarafından kaleme alınan İntibah kitabı Divan Edebiyatı, Klasik türünde okuyucusu ile buluşuyor. Bordo Siyah Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786055588229 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İntibah isimli kitap 240 sayfadan oluşuyor. Kitap Tekrar Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. İntibah kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Bordo Siyah Yayınları
ISBN: 9786055588229
Sayfa: 240 sayfa Basım Tarihi: 1970
Ali Bey, onu büyük bir aşkla seven baştan çıkarıcı Mehpeyker ve masum Dilaşub... İntibah, bu üç gencin felaketle sonuçlanan serüvenlerinin romanıdır. Namık Kemal'in Romantik üslupla kaleme aldığı bu yapıtta, tutkuya dönüşen aşkın hem sevecenliğe, fedakarlığa yol açan "güzel" yüzü; hem de kötülüklere, ölüme yol açan "çirkin yüzü" başarılı bir anlatımla veriliyor. Mutluluğu aile yuvasında değil, "kötü kadın"ın aşkında arayan Ali Bey'in yol açtığı dramdan, herkesin kendi payına bir ders çıkaracağı kesindir. İntibah: Klasik romanımızın ilk yazınsal örneği.
Pınar Leblebici

Pınar Leblebici

@mavikadin

Bir inceleme
Kahraman kadrosu
* Ali bey
*Ali bey'in annesi [ Fatma hanım ]
*Atıf bey , Mesut bey [ Ali beye önce istanbul'un fuhuş bataklıklarını gösteren sonrada onu bu bataklıktan kurtarmaya çalışan tipler ]
*Mahpeyker
*Dilaşup
*Abdullah efendi
* Hırvat


Ali bey , Mahpeykere çamlıcada rastlar. Ali beyden başka tüm erkekler mahpeyker'in nasıl bir kadın olduğunu bilmektedir. [ Mahpeyker romanda kötü kadın olarak lanse edilmeye çalışılmış ama kişiliği romanda tam islenilememistir. ] Mahpeyker önce yılan gibi , şehvetli , yaramaz , kötü bir kadın olarak anlatılıyor romanda. Dilaşup ise cok iyi bir karakter. Ancak bazı yerlerde Mahpeyker'in iyi yanlarıda anlatılmaktadır ; elinde olmadan kötü yola dusmesi , Ali bey'i para pul gozetmeden sevmesi vb.
Dilaşup bir köledirve romanda Mahpeyker'in alternatifi olarak düşünülmüştür. Mahpeyker'in tam zıttıdır. Ikiside Alibey'i sevmektedir ; biri uğrunda ölecek kadar diğeri de öldürecek kadar.
Ikisininki de marazi bir sevda. Dilaşup'un ki belki köleliklten geliyor ama Mahpeyker'in ki niye anlaşılamıyor.
Birde "ben " meselesi var tabii. Ali bey neticede ben masalına inanıyor ve Dilaşup satılıyor. Mahpeyker ikisinide ayırıyor. Romanın bitmesi gerekirken yazar bizi " son pişmanlık " sözüne doğru hazırlıyor.
Romanın son kısmı , Ali bey'in bağ evine çağrılma meselesi ise çok tesadüfi adeta bir zoraki yazılmış son niteliğinde.

Eser sonunda ölenler : Alibey , Dilaşup , Mahpeyker , Fatma hanım , Hırvat

Namık kemal , romanda tutku haline gelmis bir aşkın insanda meydana getirdiği tahribatı işlemektedir. Bu temel temanın yanında esirlik ve osmanlı toplumunda kadının yeri de roman içerisinde sezdirilen problemler arasındadır.
Romanda tasvir esastır. Romanuzun bir çamlıca tasviriyle başlar[kasidelerin nesib kısmına benzemektedir .].
ataç ikon İntibah
kitaba puan vermedi
2 beğen · 2 yorum
Arda Günsür (@ardagunsur)
Okuyup okumamak konusunda çelişkilerim vardı ancak dönüp bir bakmakta fayda olacağını düşünmeye başladım. Teşekkür ederim.
25.04.16 beğen cevap
Pınar Leblebici (@mavikadin)
Rica ederim.
25.04.16 beğen cevap
Melih

Melih

@melihh

Batılı anlamda ilk yazınsal örneklerimizden ve öyle olduğu için roman tekniği anlamında birçok eksiğinin görülmesi olağandır. Böyle eksikliklerinin olduğu yani özellikle olağanüstü tesadüfler, rastlantılar Romantizm akımı gölgesinde yazıldığı için görülebilir.
En üst düzeyde puan vermemin sebebi eserden süzülen hakikat damlalarıdır. Tılsımdır. Hani bir söz vardır:'' Başkalarının hayatından ders alın, insan bütün hataları kendi yapacak kadar uzun yaşamıyor.'' diye aynen onun gibi yaşadığımız takdirde felakete uğrayacağımız bir yaşantıyı ders alıp yaşamayalım diye gözler önüne serer Namık Kemal. Elbette ki bu felaket eserde Ali Bey'in en kıymetli varklarını; ailesini, prensiplerini ve ahlakını kaybedişidir.


Ali Bey, onu büyük bir aşkla seven baştan çıkarıcı Mehpeyker ve masum Dilaşub... İntibah, bu üç gencin felaketle sonuçlanan serüvenlerinin romanıdır. Namık Kemal'in Romantik üslupla kaleme aldığı bu yapıtta, tutkuya dönüşen aşkın hem sevecenliğe, fedakarlığa yol açan "güzel" yüzü; hem de kötülüklere, ölüme yol açan "çirkin yüzü" başarılı bir anlatımla veriliyor. Mutluluğu aile yuvasında değil, "kötü kadın"ın aşkında arayan Ali Bey'in yol açtığı dramdan, herkesin kendi payına bir ders çıkaracağı kesindir
ataç ikon İntibah
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Şule

Şule

@sule10

Türk Edebiyatının ilk edebi romanı ve ders verici niteliğinden dolayı okumanızı tavsiye edebilirim.Roman okuyucuyu meraklandıracak,bağlayacak bir roman olmasına rağmen dilinden dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz..Bu sıkıntıları engellemek için parantez içinde her kelimenin günümüz Türkçe karşılığı yazılmış..bu durum okumayı biraz yavaşlatsa da konu bakımından kendisini okutan bir kitap diyebilirim.Hayatı çok fazla tanımayan Ali Bey'in başına gelen bir aşk hikayesinin içinden çıkamaması ve bir ailenin bu aşk yüzünden çöküşü anlatılmış.Ayrıca önyargıların yıkıcılığının ne dereceye varabildiğini ve hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığı mesajını aldım.Saf Dilaşub'un Ali Bey'e olan fedakar sevgisi ve bir aileyi dağıtan Mehpeyker'in tutkulu ama bencilce sevdiği Ali Bey'e yaptığı kötü planlar kitabı özetliyor.İntibah deyince aklıma perişan bir aşk hikayesi geliyor,iyi okumalar.
ataç ikon İntibah
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Emre Özkurt

Emre Özkurt

@emreozkurt

Tanzimat Döneminde Batılaşma çabası uğruna yazılmış,konu bakımından başarılı sayılabilecek fakat roman olmasının gereğini tam olarak yerine getirememiş bir metindir. İçerisinde entrikaların olması, sonunun ölümle bitmesi batı romanlarında o dönem işlenen konulardır. Roman olarak kabul edilmesini sağlayan unsurlar bu ve bunun gibi Batıdan alınmış konulardır. Bu konuların bu dönemde işlenmesi bu dönemde bir batılılaşma gayreti olduğunu gösterir. Roman niteliğinden uzaklaştıran unsurlar ise guluv derecesinde mübalağalara yer vermiş olması, abartılmış rastlantılara yer verilmesi kötü karaktere kötü iyi karaktere iyi mekan tasviri yapılmasına roman olma yönünü zayıflatır. Roman türünün ilk denemelerinden birisi olması sebebiyle hatalarının yanında okuma alışkanlığı kazandıran akıcı bir roman olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
ataç ikon İntibah
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Betül

Betül

@kimsesiz

Biri Ali Beyi öldürsün..
Biri Ali beyi öldürebilir mi ? Dayanamayıp kafasına sıkasım geldi. Napıyorsun canım sen ? Babası öldükten sonra kafayı sıyıran ilk başta kötü bir kadınla birlikte olup herkesi üzdükten ve en önemlisi hayatını mahvettikten sonra annesinin yardımıyla bulduğu bir lütuftu Dilaşub. . En büyük hatayı Dilaşubla Mehpeykeri karşılaştırırken yaptı. Kızın onun için yaptıklarını görmedi. Ve kız onun hayatını kurtarırken dahi dönüp kızın yüzüne bakmadı.. Kızı kendi elleriyle öldürdü.. Üstelik annesinin ölümüne sebep olmasıda cabası..
Sopa yok mu sopa ?
ataç ikon İntibah
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum

İntibah - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

Vatanını sevenleri Allah'da sever.
ataç ikon İntibah
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
22 beğen · 0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

Tuna'nın suyu bulandıkça üzerine çıkan topraklar, onu korumak için ölen vücutların parçacıklarındandır.
ataç ikon İntibah
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

Sen erkeksin; belki, böyle şeyler hatırına gelmez. Seni gördükçe ne düşünüyorum, bilir misin? Buradan gittikten sonra, zihninde kalacak hayalimi kıskanıyorum da, beni bütün bütün unutmanı istiyorum. Delilik değil mi?
ataç ikon İntibah
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

Ah, vatanını sevmeyen adamdan nasıl sevgi umarsın?
ataç ikon İntibah
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

Allah, büyüktür! Vatan, kutsaldır.
ataç ikon İntibah
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
39
KİTAP
Tekrar Okunması Gereken Kitaplar
Okumak büyük bir bağımlılıktır. Okumanın keyfini tadanlar kolay kolay bu bağımlılıktan vazgeçemezler. Bu listede, okuma bağım...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
104
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...
34
KİTAP
En Sıkıcı Kitaplar
Sıkıldım, bittim ama kitabı da bitirdim diyen okurlar bu listeye. Okuması en zor, yavaş ilerleyen, uzun tasvirlere boğulmuş, ...
mrvkrsln

mrvkrsln

@mrvkrsln

 paylaşım fotoğrafı
İnsan her nefesini hayatını uzatmak için alır.
Yine her nefeste hayatından bir nefeslik zaman azalır..
ataç ikon İntibah
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Fatih Karaman

Fatih Karaman

@gezenotelci

merakla başlarken paylaşım fotoğrafı
merakla başlarken
"Uzun zamandır kütüphanemde benimle beraber olan kitabıma başladım."
ataç ikon İntibah
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon