up
ara

Babaya Mektup

Babaya Mektup Konusu ve Özeti

Babaya Mektup
Aforizmalar kitabının da yazarı Franz Kafka tarafından kaleme alınan Babaya Mektup kitabı Roman, Müzik türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789750709555 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Babaya Mektup isimli kitap 112 sayfadan oluşuyor. Kitap Kısacık, Okunası Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Babaya Mektup kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750709555
Sayfa: 112 sayfa
"Çok sevgili baba,Geçenlerde bir kez, senden korktuğumu öne sürmemin nedenini sormuştun. Genellikle olduğu gibi, verecek hiçbir cevap bulamadım, kısmen tam da sana karşı duyduğum bu korku yüzünden, kısmen de bu korkuyu gerekçelendirmek üzere, konuşurken toparlayabileceğimden çok daha fazla ayrıntı gerektiği için..."Franz Kafka, 1919'da dinlenmek üzere gittiği Schelesen'de Julie Wohryzek adında bir kızla tanışıp nişanlandı. Aynı yıl kaleme aldığı Babaya Mektup, yazarın bu nişana karşı çıkan babası Hermann Kafka'ya yanıtıdır. Kafka'nın yayınlamak amacıyla değil, babasıyla ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirmek için yazdığı, ama hiç göndermediği bu mektup, hem Kafka'nın yaşamöyküsüne açıklıklar getirmesi, hem de kimi izleklerinin ipuçlarını barındırması açısından büyük önem taşır. Kafka'nın tüm yapıtlarının günümüze ulaşmasını sağlayan Max Brod'un gün ışığına çıkardığı ve yazarın toplu yapıtları arasında yer açtığı Babaya Mektup'u, okuru bilgilendiren ayrıntılı notlar eşliğinde, Cemal Ener'in çevirisiyle yayınlıyoruz.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Babaya Mektup
Franz Kafka’nın babası Hermann Kafka’ya mektubundan oluşan bu kitap, yaşananların bir çocuğun zihnindeki bıraktığı izleri açığa çıkarması itibariyle önem kazanıyor bence.

Her insan için çocukluğu özeldir. Bu “özel”lik insana özgü olduğundan, ebeveyn ve çocuklar arasında yaşanan bir olay “önemsiz” görülse de çocuğu etkilemişse, onun hissettiklerini ve olayın onda bıraktığı etkiyi tahmin bile edemez anne ya da baba. Bu açıdan bakıldığında, anne baba olmanın zorluğu tartışılmazdır. Utanç, korku, öfke ve mutluluk gibi duyguları ilk kez hissetmesinden midir, yoksa çok derinden etkilediği için midir bilinmez, o körpe ruha kattıkları ya da o ruhtan kopardıklarının ondaki etkisi çok büyük olur. Suçluluk duygusu, çocukluk çağlarında insana kazandırılan ve ne yazık ki yetişkin olduklarında da davranışlara yansıyan en yaygın durum olması itibariyle, birçok biyografik veya otobiyografik eserde karşımıza çıkar. Kafka’nın çocukluk yıllarını ilgiyle okudum. Hissedilenlerin zaman zaman olaylarla bağlantısının kurulması, kimi zaman örtülü kimi zamansa açık bir şekilde ifade edilişler, olayların yaşandığı o yılları yaşatması itibariyle başarılı buldum Kafka’yı.

Tenkit etmek yerine öğüt verebilseydi, utandırmak yerine güven duymasını sağlasaydı, nefret ettirmek yerine sevdirseydi, korkutacağına cesaretlendirebilseydi, öfkelendiğinde tahammül edebilseydi; çok daha farklı bir mektup olurdu bugün okuduğumuz. Bir insanı en çok etkileyen yılları ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi diyorum. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba 9 verdi
0 yorum
Yasemin Pforr

Yasemin Pforr

@yaseminkivircik - İstanbul

Oğuz Atay'ın Babam'a Mektup'uyla paralel olarak okuduğum bu kitap, Kafka'nın kendi iç dünyasını, kendi dinamiklerini oluşturan babayla çatışmasını çok açık olarak anlatıyor. Taşradan şehre gelen her iki babanın da, dönemlerinde oluşan yeni değerleri benimsemiş, geleneksel yapıları ile sağlam, başarılı, duruşlarından memnun karakterler olması her iki oğulda da içsel bunalımlar yaratmış. Atay'ın ki daha toplumsal düzlemdeyken Kafka'nın ki daha bireysel gözüküyor. Baba profilleri üzerinden yazarların yaşadıkları dönemlerin yükselen değerlerini de görüyoruz. Satırlar arasına annenin de önemi gizlenmiş. Atay'ın mektubunda babasını anlamaya çalışan, daha uzlaşmacı, daha sevecen bir tonlama var. Kafka ise daha öfke ve nefret dolu. Her ikisi de babaları tarafından anlaşılmadıklarından şikayetçi. Bir çok ebeveyn ve çocukları arasında yaşanan benzer çatışmalar, bu çatışmaların altında yatan psikolojik ruh durumları, çatışmaların tetiklediği psikoloji özellikle Kafka'nın mektubunda derinlemesine, varoluşçu bir yazarın duyarlılığı ile çok güzel ve detaylı anlatılmış.
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba 10 verdi
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

Bu kitabı okuyalı bir hafta kadar oldu. İnceleme yazmayacaktım aslında. Ama bugün anneler günü vesilesiyle zihnimde çocukluğumu eşelerken babamla ilgili beynime üşüşen bir yığın anı oldu olumlu olumsuz. Ben de bıraktığı etkilerin hiç de az olmadığını bazı anıların bastırınca acıttığını fark ettim.
Bu vesileyle bu kitaba bir inceleme eklemek istedim. Kafka'yı okuyan ve bilen insanlara onu anlatmak yersiz. Gerçekten muhteşem bir yazar. Ama bu kitabı okurken bu muhteşemliğin acılardan ve hassas bünyeli bir çocuk ile katı baba disiplininin birleşiminden müteşekkil buruk bir yanı olduğunu görüyorsunuz.
Kitap Kafka'nın babasına yazdığı bir mektup... Çocukluğundan itibaren babasının hangi davranışının onda nasıl bir etki bıraktığını babasına anlatmaya çalışıyor. Ona hiçbir zaman güven duymayan ve aşağılayan bir babanın onu içinde bulunduğu eziklik duygusuna tamamen gömüşünden bahsediyor.
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba puan vermedi
6 yorum
Ezgin (@ezginn)
Eğer vaktiniz olursa Dönüşüm Kitabı’nı da hemen bu kitabın ardına okumanızı tavsiye ederim çünkü o zaman gerçekten babası tarafından ne kadar sönük bir karakter haline getirilmeye çalışıldığını daha iyi anlayacaksınız. Kitap hakkındaki görüşlerinize de katılıyorum.
14.05.18 beğen 1 cevap
Mehmet (@yoldas)
Yıllarca içinde biriktirmiş Kafka aşağılanmayı, horlanmayı, dışlanmayı, tercihlerine saygı duyulmayışının edebi bir boşalması. Babasının otoritesine karşı güçsüz bir Kafka olsa da , yazarlık hayatında bu orotitenin etkisi çok büyüktür. Acaba Kafka'yı Kafka yapan babası mıdır :) '' Görünüşte senden bağımsız tüm düşüncelerim , baştan itibaren senin reddedici yargının baskısı altındaydı ; bir düşünce eksiksiz ve kesintisiz bir biçimde uygulanıncaya kadar, bu yargıya katlanmak neredeyse imkansızdı . '' can yayınları sayfa 45
14.05.18 beğen 2 cevap
treudaimonia

treudaimonia

@treudaimonia - Kocaeli / İzmit

Kafka'nın Yazınsalına Biyografik Bir Bakış
Bir çocuğun ruhsal gelişiminde babamın rolünün ne kadar önemli olduğunu bizlere anlatan bir kitap.
Baba, bir evlat yetiştirirken sadece kendi penceresinden bakarak nasıl hatalara düşebilir,bunu gözler önüne seriyor Kafka.Tıpkı Ivan Turgenyev'in "Babalar ve Oğullar" yapıtında olduğu gibi kuşaklar arasındaki çatışmayı anlatıyor bize.Ayrıca bir babanın çocuğu üzerinde nasıl ruhsal çizikler yarattığı ve bunun psikolojik tahlillerini o güzel üslubu ile akıcı bir şekilde dile getirmiş.
Kafka kitabın sonundaki notlarda da belirtildiği üzere bu mektubu gerçekten babasına gönderme maksadı ile yazmış.Zaten yayınlanmasını istediği eserleri daktiloya geçirirken, bu mektubunu daktiloya geçirmemiştir.Ama hiçbir zaman da babasına gönderememiştir.
Her ebeveynin ve ebeveyn adayının, çocuk yetiştirirken nasıl hatalara düşebileceği konusunda fikir sahibi olabilmesi adına, okuması gereken bir yapıt olduğunu düşünüyorum.
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba 10 verdi
0 yorum
Tubb

Tubb

@ttt - İstanbul

Franz Kafka’nın en kişisel eserlerinden olan Babaya Mektup, adından da anlaşılacağı üzere, ünlü yazarın babasına yazdığı mektupların derlenmesi sonucunda oluşturulmuştur. Kafka’nın çocukluğunun nasıl bir ortamda geçtiğini, babasıyla olan ilişkisinin onda nasıl bir psikolojik etki bıraktığını anlamak açısından, her Kafka hayranının okuması gereken bir kitap.

Kitabı okurken, kendi çocukluğunuzdan parçalar bulacaksınız. Bunu garanti ediyorum. Her çocuğun ya da gencin, babasıyla sorunları olmuştur. İşte bu kitabı okurken de, “Evet bunu ben de yaşamıştım..” diyeceğiniz kısımlar mutlaka olacaktır.

En önemlisi de Kafka’nın eserlerinin, hangi ruh hallerinden şekillendiğini anladığımı hissettim kitabı okurken. Zaten, her yazarın, yaşadığı olaylar ve çalkantılar, mutlak surette eserlerine yansıyor. O müthiş Kafka kitapları daha bir anlamlı artık, daha bir gerçek…
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba 8 verdi
1 yorum
Gölge (@golge2010)
bunun anneme mektup şeklinde algılanması da muhtemel kız çocukları ve anneleri açısından bakıldığında
05.02.17 beğen cevap

Babaya Mektup - S41

Yani bir tür şeytan. Böylesine büyük bir yanılgının mümkün olabilmesi için, aranıza, seninle benim aramdakinden bile daha büyük, ölçüsüz bir yabancılaşma girmiş olmalı. Senden öylesine uzaklaşmış ki, artık onun olduğunu sandığın yerde kendi oturttuğun bir hortlağı görüyorsun yalnızca.
Defne Alaçam tarafından eklenmiştir.
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146 - Mersin

Nefretin yazıma ağır bir darbe vurdu ve senin bile bilmediğin her şey bununla alakalıydı.
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146 - Mersin

Her neyse,biz çok farklıydık ve farklılıklarımız birbirimiz için tehlike teşkil ediyordu,benim, yani yavaş yavaş gelişmekte olan çocuğun ,seninle , gelişimini tamamlamış bir erkekle nasıl bir ilişki içinde olacağı önceden hesaplanabilseydi, benden geriye hiçbir şey kalmayana kadar beni ayaklarının altında ezeceğini tahmin edebilirlerdi.
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Otugenn

Otugenn

@otugenn

♡Aksine ben her zaman senden saklanırdim. Odamda kitaplarımın satırlarında, çılgın arkadaşlarımın ya da fikirlerimin arasında.
...
♡Tamamen senin etinden bağımsız biri olarak büyümüş olsamda; senin ruhundan biri olmayacaktım. Muhtemelen yine zayıf, korkak ve çekilmez biri olacaktım. Bir robert kafka veya karl HerMan olmayacaktım ama yine de şu anda olduğumdan farklı biri olacaktım ve daha iyi geçilecektik.
...
♡biz farklıydık ve bu farklılıklar ikimiz için tehlikeliydi.
...
♡Benim üzerimde bıraktığın etki senin farkında olmadan bıraktığın etkiydi. Bu etkinliğe kapılmış olmam yüzünden beni suçlayamazsin.
...
♡ Tek ihtiyacım olan şey; ufak bir cesaretlendirme, arkadaşlık, biraz da yoldaşlıkti. Sense yoluma hep engeller koydun.
...
♡Mesele inatçı ve önyargılı oluşun yüzünden bir çocuğa sürekli yaşattığın hayal kırıklığıydı.
...
♡ Çocukluğumda söylediğin her şey benim için tanrıdan gelen bir vahiy gibiydi.
...
♡Biz hep kaçmayı tercih eden çocuklar olmuştuk. Sessizdik, süratli ve dengesiz çocuklardık, sen acı çekiyordun. Bize de çektiriyordun.
...
♡sevgi ve iyilik her şeyin üstesinden gelirdi.
...
♡Bağırırken yüzünün kızarması ve kemerini çıkarıp onu hızlıca sandalyeye aşmanın beni çok gererdi. Çünkü bu bir insanın asılmasını çağrıştırıyordu ve bir insan açılırsa gerçekten ölür ve her şey biterdi.
...
♡Bababnizin başından geçen tecrübeler Size ders niteliğinde cesaret ve güç verebilir. Acı ve eziyetlere göğüs görebilirsiniz.
...
♡ Dükkanda maaşla çalışanlar sana göre ''düşmandı'' fakat sen benim gözümde onlara maaş veren ''düşmandın''
...
♡senden kurtulmak için ailemden kurtulmak zorundaydım. Annemden bile o beni daima korudu ama yalnızca senden korudu.
...
♡annemi sevip saydığın halde en az bizler kadar ona uzak davranirdın. Biz de ona acımasızca davranırdık. Rahatlamak içindi, kötü bir niyerimiz yoktu sadece sinirimizi annemden çıkarıyorduk.
...
♡aç gözlü olmak aslında mutsuzlugunuzun aynasıdır. Öyle ki sadece elle tutabildigim şeylere gerçekten sahip olduğumuz düşünürdüm.
...
♡Sen bizden, ailenden uzaklaştırdı daha iyi bir insan oluyorsun.
...
♡farklı pencereden bakıyorduk. Benim ilgimi çeken bir şeyi umursamazsin yada senin için saf olan şey bana ahlaksız olabilirdi ve ya tam tersi sana dokunmayan bir şey beni olduebilirdi.
...
♡onurlu bir savaşta düşmanlar yenilgilerini kendi yaşarlar.ve zaferleri de kendileri kazanirlar.
.....
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Bu kadarı çok fazla, bu kadar çok şeye ulaşılamaz. Birinin tutuklu olması ve belki de başarabileceği bir firar niyetiyle yetinmeyip yanısıra, hem de üstelik aynı anda hapishaneyi bir zevk sarayına dönüştürme niyetini taşımasını andırıyor. Kaçarsa, hapishaneyi dönüştüremez, eğer dönüştürürse kaçamaz.
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Sana itaat etmediğimi düşünmen, çok tuhaf bir yanılgı. “Daima her şeye contra”, senin sandığın ve beni suçladığın gibi, senin karşında gerçekten hayatımın temel ilkesi olmadı. Tam tersine: Eğer sana daha az uysaydım, benden çok daha hoşnut kalırdın mutlaka.
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
23
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Franz Kafka Kitapları
Eserleri onlarca dile çevrilen ve birçok okurun favori yazarı olan Franz Kafka'nın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları ...
rozella

rozella

@sunaaa - İstanbul

Franz Kafka'nin babasina mektubu  paylaşım fotoğrafı
Franz Kafka'nin babasina mektubu
" Asker selamı vermeyi ve asker gibi yürümeyi becerdiğim zaman desteklerdin beni, ama ben geleceğin askeri değildim ya da iştahla yemek yiyebildiğim, hatta yanı sıra bir bira da içebildiğim zaman desteklerdin ya da anlamadığım şarkıları tekrar edebildiğim veya senin en sevdiğin lafları senin peşinden geveleyebildiğim zaman, ama bunların hiçbiri benim geleceğimin bir parçası değildi. Ve aslında bugün bile, herhangi bir konuda, ucu ancak sana da dokunuyorsa, zedelediğim veya benim şahsında zedelenen (Örneğin Pepa beni azarladığı zaman) senin onurunsa destekliyorsun beni. O zaman destekleniyorum, bana değerim hatırlatılıyor, yapmaya hakkım olan hamlelere dikkatim çekiliyor ve Pepa mutlak bir biçimde mahkûm ediliyor. Ama şimdiki yaşımda artık desteğine neredeyse hiç ihtiyaç duymadığımı bir kenara bıraksak bile, ancak öncelikle söz konusu olan ben değilsem, gelen desteğin bana ne faydası olacak? " (Babaya Mektup kitabindan )
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Bir süredir okumayı düşündüğüm Babaya Mektup’a başlıyorum. Semih Bey’in (@sc) tavsiyesiyle karar verdim okumaya, teşekkür ediyorum.
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 yorum
Semih (@sc)
Rica ederim, umarım beğenirsiniz.
16.08.18 beğen 1 cevap
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

Kafka   paylaşım fotoğrafı
Kafka
"Cimrilik derin mutsuzluğun en sağlam belirtilerindendir."
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
1 yorum
Osman ARAT (@mavisiyah39)
Çoook güzel bir söz
27.06.18 beğen 1 cevap
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Baba'ya Mektup paylaşım fotoğrafı
Baba'ya Mektup
"Huzurlu bir birlikteliğin olmayışı doğal olarak bir sonuca daha yol açtı: Konuşmaktan çekinir oldum. Belki bir basın danışmanı olmayacaktım fakat etrafımdaki insanların sohbetlerine dahil olabilirdim. Ne yazık ki sen henüz ufacık bir çocukken bana konuşmayı yasakladın. "İtiraz yok!” diyerek beni susturdun ve vücut dilinle peşimi bırakmayacak kabuslar yarattın. Kendinle ilgili bir durum olduğunda bülbül gibi şakıyan senin gibi birinin karşısına geçtiğimde konuşmayı beceremiyor, kekeliyordum. Bu bile seni rahatsız etmeye yetiyordu."
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
Ayşegül Arslan (@aysegularslan)
çok güzel bir kitaptı. kafkayı anlamak zor:)
23.03.18 beğen 1 cevap