up
ara

Borsa'da Tek Başına

Borsa'da Tek Başına Konusu ve Özeti

Borsa'da Tek Başına
Borsayı Yenmek kitabının da yazarı John Rothchild tarafından kaleme alınan Borsa'da Tek Başına kitabı Ekonomi, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Scala Yayıncılık yayınevinden 0 yılında 2880000042860 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Borsa'da Tek Başına isimli kitap 304 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Şehnaz Tahir Gürçağlar çevirmiştir. Borsa'da Tek Başına kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Şehnaz Tahir Gürçağlar
Yayınevi: Scala Yayıncılık
ISBN: 2880000042860
Sayfa: 304 sayfa
"Borsa'da Tek Başına" Peter Lynch'in ilk çalışması ve bu dizinin ilk okunması gereken kitabı. ABD'de ve çevrildiği tüm dillerde rekor satışlara ulaşan ve baskıları yenilenen "Borsa'da Tek Başına"ya Türk yatırımcısının da aynı ilgiyi göstermesi hiç şaşırtıcı değil. Çünkü Lynch, kazanmayı bildiği kadar yazmayı da gerçekten iyi biliyor. Konunun özüne iniyor, kısa ve yalın cümlelerle, doğrudan anlatmayı tercih ediyor. Okur, Lynch'in felsefesinin özünü kavrayabildiği gibi, onun deneyimlerinden yola çıkarak belirlediği kuralları ve aktardığı dersleri hem kolay anlayabiliyor hem de kolay uygulayabiliyor.Peter Lynch'in her zaman üzerine basa basa söylediği bir söz var: "Borsada para kazanmak istiyorsanız, fazla uzaklara gitmeyin. Kendi bildiğiniz, gördüğünüz yerlerde dolaşın, oralardaki gelişme ve yenilikleri değerlendirin, yatırımınızı kendi bilginizle yönlendirin." (Sunuş'tan)
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Resmen bilgi damlıyor
Borsa ile ilgilenmeye başlayalı yarım sene oldu. İşe balıklama atlamamak için önce yüzeysel bir araştırma yapıp "önce kendinizi eğitin" önerisini aldım. Daha detaylı araştırma yaptım fakat internette adamakıllı bir kaynak yok. Var olanlar tamamen dağınık, bazıları ise epeyce karışık ve asıl noktayı her zaman kaçırmışlar. Bu yüzden her şey havada kalıyor.

Bunun üzerine bu kitabın çok önerildiğini gördüm. Peter Lynch, yatırımcılığın yıldız isimlerinden bir tanesi. İşi yatırım fonu yöneticiliği ve yanlış hatırlamıyorsam çalıştığı süre içinde fonun karını 50'ye katladı. Diğer bir deyişle, banka size yılda %10 faiz verirken bu adam parayı %5000'e katlamış. Bu kitapta borsa ile ilgili merak ettiğiniz neredeyse tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesela ben, "bu kadar yatırım uzmanı var, tüm günlerini analizle geçiriyorlar, onlar varken tek başıma ne yapabilirim?" diye merak ediyordum. Peter Lynch, en iyi yöntemin kendi hissenizi kendinizin seçmesi olduğunu söylüyor. Bundan epeyce bahsettikten sonra hisseleri nasıl seçeceğinizden bahsediyor. Ben çok iyi buldum bu kitabı.

Okuyup da "bir şey öğrenmedim" diyecek bir insanın olmayacağını düşünüyorum. Ha bu arada, kitabı mümkünse ikinci el veya ödünç olarak almanızı öneririm, şuan 30 lira gibi uçuk bir fiyatı var (içindeki bilgilerle kıyaslanamayacak bir fiyat, ancak yine de maliyetine göre epey fazla).

İyi okumalar.
ataç ikon Borsa'da Tek Başına
kitaba 10 verdi
0 yorum

Borsa'da Tek Başına - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle