up
ara

Renkler Üzerine Notlar

Renkler Üzerine Notlar Konusu ve Özeti

Renkler Üzerine Notlar
Renkler Üzerine Notlar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Salkımsöğüt Yayınları
ISBN: 9789756122556
Sayfa: 95 sayfa Basım Tarihi: 1970
Ludwig Wittgenstein'ın Renkler Üzerine Notlar adlı metni, onun renkler üzerine yaptığı etütlerin ve araştırmaların bir toplamı hüviyetindedir. Bu eserde renklerin insanlar için ne ifade ettiği araştırılmış, renklerle nesneler arasındaki bağlantılar ortaya çıkarılmıştır. Renklerin açıklığı ve koyuluğu üzerine düşünceler serdedilerek, daha önce renkler üzerine düşünmüş filozofların söyledikleri ile bir nevi hesaplaşma yoluna gidilmiştir. Bu hesaplaşmalar genel anlamda Wittgenstein'ın renk kuramını oluşturmuştur.

Renkler Üzerine Notlar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
"Saydamlılık ve yansıma sadece görsel bir imgenin derinlik boyuntunda vardır."

"Önermeler çoğu zaman mantığın ve duyumsamanın sınırlarında kullanılır, öyle ki anlamları bu sınırların üzerinde gidip gelerek değişiklik arz eder ve bazen bir norm ifadesi, bazen de bir deneyim ifadesi olarak geçerli hale gelirler. (Çünkü bu ikinci dereceden psikolojik bir belirti değildir-"düşünceler" işte böyle düşünülür-, aksine mantıksal olanı deneyim önermesinden ayıran kullanımdır."

"Parlak görülen şey, gri gözükmez. Gri olan her şey parlak gözükür."

"Parlak görülen şey, gri olarak görülmez. Elbette bu beyaz olarak görülebilir. "

"Parlak görülen şey, gri olarak görülmez. Elbette bu beyaz olarak görülebilir."
ataç ikon Renkler Üzerine Notlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

Renklere duygu atfederek yeni renkler keşfetmek sanatçı yaratıcılığıdır. Van Dyck kahverengisi, Van gogh sarısı, Munch yeşili, Titian kızılı, Maleviç siyahı, Klein mavisi... 
ataç ikon Renkler Üzerine Notlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum