up
ara

Mümin - Kafir

- Mümin - Kafir

Mümin - Kafir Konusu ve Özeti

Mümin - Kafir
Yahudilik-Masonluk Dönmelik kitabının da yazarı Necip Fazıl Kısakürek tarafından kaleme alınan Mümin - Kafir kitabı İslam, Düşünce türünde okuyucusu ile buluşuyor. Büyük Doğu Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9789758180202 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Mümin - Kafir isimli kitap 191 sayfadan oluşuyor. Kitap Müslümanlıkla İlgili Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Mümin - Kafir kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Büyük Doğu Yayınları
ISBN: 9789758180202
Sayfa: 191 sayfa Basım Tarihi: 2015
- Mümin-Kâfir - Vecdimin Penceresinden - Bir Pırıltı Binbir Işık Mümin - Kafir: Diyalog tarzında kaleme alınan eserde, iman ve küfür kutuplarını temsilen Mümin ve Kâfir isimli iki hayali kişi, çeşitli konularda tartışır ve birbirilerine fikrî üstünlük kurmaya çalışır. Gerçekte ise Mümin, karşısında sadece soru sormaya, itiraza ve inkara memur Kâfir vasıtasiyle her inanmış insanın sahip olması gereken sâf iman ve fikir diyalektiğini temsil eden ve ortaya koyan ideal tipten bir örnektir.

İnsan, İspat, Akıl, Peygamberler, Felsefe, Kutsal Kitaplar, Namaz. Oruç, Hac, Zekat, Merhamet, Zina, Sirkat (Hırsızlık), Ceza, Laisizma, Muhabbet-Nefret, eserdeki diyalog konularıdır.

VecdiminPenceresinden: Sorarak, ölçerek ve şüphe ederek arayan aklın değil, doğrudan doğruya kavratan, kalb yoluyle açıkça gösteren vecd ışığı altında keyfiyetler âlemine bakış...

Bir Pırıltı Binbir Işık: Çoğu Hazret-i Ömer'in hayatına ait binbir ibret levhası... İbretli sözler, menkıbeler ve ölçülerden bir demet.. Eserin ilk yayın tarihi Kasım 1986'dır.
Feyzanur

Feyzanur

@vareste

Arayış
Şu sıralar Necip Fazıl okuyorum. Bu kitap da elimden geçti birkaç gün içerisinde.
Sadece bana mı öyle geliyor bilmiyorum, Necip Fazıl kitaplarında birbiriyle çarpışan iki taraf var, sanki yazar kendi içinde büyük bir savaş yaşamış, ve mürekkebini kağıda tıpkı kan gibi dökmüş.
Keskin bir kalem ve zeka benim için Necip Fazıl. Tanıdıkça daha çok hayran kaldığım biri. Hayatı , kendisiyle bir mücadele.
Bir mefhum vardır, "murakabe". Aklıma Kısakürek'i getiriyor. Özdenetim peşinde, sürekli zekası ile savaş. Bir vakitler hayatını araştırmıştım, kimi insanlar hayata büyük izler bırakır. Kelimeler için doğmuş bir adam.

Mümin-kafir kitabı da bambaşka bir tarz. Temelinde iman yatan ve karşılıklı keskin konuşmaları içeren , keskinlikle ilerleyen bir arayış, bir yol.
İlk kısmı, yazarın kendi içinde adeta ikiye bölünmesi, fikirleri savunan iki tarafı da mantığıyla ele alması. Mümin ile kâfir konuşmaları. Yaşamdan alınmış sorular bütünü.
İnsan, ispat, akıl, namaz, ibadetler... İman nuru ile bir bütün mümin, ve aklında binbir şüphe kâfir.

Bir sonraki bölüm: vecdimin penceresinden.
Kendi içinde arayıp belki de bulduğu birikimler.
İman edenin ispata gerek duymadığını ne de güzel anlatan bölüm. Ve en çok samimiyet, samimiyet ve samimiyet. Müslüman diye geçinen bizlere bakış, keskin eleştiri.

Bir Pırıltı Binbir Işık
Sahabiler, 4 büyük halifenin hayatından ibretlik kesitler. Nice araştırmalar sonucu çıkan olaylardır belki.
Her olaydan sonra, yazardan gelen "...böyleyken?" Sorusu.
Bir zamanlar İslam böyleyken, nasıl bu hale geldik? Bu sorunun arayışı. Ne haklı bir arayış. Ne düşündüren bir arayış. İslam'ın her konuda, her olayda örnek bir davranışının olduğunun vesikası.
Nice nice samimiyetten, inançtan, izinde gittiğimizi sandığımız insanlardan neler bildiğimiz, neler yaptığımız.

Gülümseten, hayran bırakan birkaç menkıbe.

Ve imamı Rabbani hazretlerinden , onun sözlerinden kesitler.
İbadette, imanda keskin noktalar. Bir hatırlatma değil, uyarı niteliğinde. Basite alınıp, okunup geçilecek değil, üzerinde düşünülecek mevzular. İçinde bulunduğumuz inanca dair ölçüler.
Ölçüsüz olmaz, her konu düşünülmüş.

Nitekim, Necip Fazıl güzel bir eser bırakmış. Güzelden de öte.
Gerçek yazar, bizi okumadan önce bulunduğumuz noktayı okuduktan sonra ileri taşıyabilendir.
Ben arayışlarıma, ve Necip Fazıl'a bir müddet devam edeceğim. Kaçırdığım, hassas olmam gereken ne çok nokta var çünkü.
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 9 verdi
15 beğen · 11 yorum
osman duman (@osmanduman)
Bu büyük şahsiyetin davasını ve idealini daha iyi ve sistematik bir şekilde kavrayabilmek için bizzat kendi kalemiyle ele aldığı otobiyografilerini okumalısınız. O zaman diğer eserleri mutlak surette daha doğru anlaşılır olabilir. Kısacası usulen böyle... Bizzat kendisinin dediği gibi: "Usul, her kapının biricik anahtarı"... Sırasıyla bu eserler; O Ve Ben, Babıali, Kafa Kağıdı... Selamlar
15.02.18 beğen 3 cevap
erkin

erkin

@erkin892

Birinci kısım mümin ile ateistin karşılıklı diyalogları. Kitap sanılacağı gibi kafiri "yola getirmek" için yazılmamış. Daha çok müminlere ateistin ne kadar saf, boş biri olduğunu göstermek için yazılmış gibi. Kafir çok basit sorular soruyor, bazılarında hemen susuyor, ama ona rağmen bile çoğu soru tamamen cevap verilmiyor. Kendin pişir kendin ye olmuş.
İkinci kısım halifelerin hayatlarından hikayeler var.
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
mustafa şenyurt

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt

Mümin - Kafir bölümü adı üstünde kafirle Mümin'in tartışması şeklinde geçiyor Vecdimin Penceresinden bölümü Üstad'ın kendi iç sesi ile konuşması şeklinde geçiyor Bir Pırıltı Binbir Işık bölümü 4 Halifenin hayatından kesitler sunarak insanların düşünmesini sağlıyor okunmasını tavsiye ederim tek cümle ile özetlersem düşün insan hesap var
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 8 verdi
6 beğen · 0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

"Dil sivri olmalıdır ki kılıca söz düşmesin" sözünü doğrulayan yazarın keskin kalemi, sivri dili ve mükemmel üslübüyla güzel bir kitap okuyacaksınız. Hazır cevaplı olmasına hayran olduğum yazarın,topuklu ayakkkabı giymiş gibi salınan yazarlara inat doğruları dosdoğru söylemesinide takdire şayan buluyorum. İyi okumalar..
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum

Mümin - Kafir - S41

Kâfir- Pek mat edildiğimi sanmıyorum!
Mümin- Ben mat edileceğinizi iddia ettim ama, mat edildiğinizi itiraf edeceğinizi iddia etmedim!
vesper tarafından eklenmiştir.
Arzu Kuru

Arzu Kuru

@arzukuru

Kafir: Siz, bakılınca görülemeyecek kadar geri bir mazisiniz!
Mümin: Biz, gerçekten, bakılınca görülemeyecek kadar ileri bir istikbaliz!
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Feyzanur

Feyzanur

@vareste

Mümin- Büyük bir veliye , büyük bir zahir ehli demiş ki: "Ben Allah'ı binbir delille ispat eden adamım!" Veli de şu cevabı vermiş: "Demek senin Allah'tan binbir şüphen var!" Genç balıklar, ihtiyar balığa sormuşlar: "Kuzum, su diye bir şeyden bahsediliyor. Göstersene şunu bize!.." ihtiyar balık cevap vermiş: "Siz ondan başka bir şey gösterin ki, ben de size onu gösterebileyim." İşte Allah'ın hakikati böyledir. Hem her şeyde O, hem de gösterilemez. O'nun bedahet duygusu görür. İman tam olduğu zaman ispatı kovar ve kendi başına kalır.
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Feyzanur

Feyzanur

@vareste

Mümin- (...) Halbuki Müslümanlık , zor içinde kolay, pahalılık içinde bedava olan kurtuluş çaresidir.
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Feyzanur

Feyzanur

@vareste

Mümin- İslam'da esas ve usul, muhabbettir. Fakat koca bir dağa benzeyen bu esasın bir de aynı çapta uçurumu vardır. O da nefret... Ve ikisi bir arada... Biz nefret ettiğiniz için mukabiline muhabbet göstermek yerine, asıl muhabbet ettiğimizin zıddına nefret duymakla mükellefiz. Muhabbet öncedir ve sağ kanadı teşkil eder. Nefret ise sonradır ve sol kanat... Müslüman işte bu iki kanatla uçandır.
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Feyzanur

Feyzanur

@vareste

Akıl, cüceler içinde belki en becerikli cüce; fakat muhakkak ki, bir cüce... Mesafeleri karış karış ölçmeyi, zamanı tık tık saymayı, develere çelme takmayı, cücelere ökçeli iskarpin giydirmeyi, denize dalmayı, havada uçmayı, daha bir çok şeyi; bir çok şeyi bilir fakat bir şeyi bilmez: eğer kırk bir mizan ve tecrübe işaretiyle defterinde kayıtlı değilse , bir kere birin kaç ettiğini...
Fakat bir büyüğün dediği gibi, ne sadece akılla olur, ne de büsbütün akılsız... Ona da vazife vermiş sahibi...
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
56
KİTAP
Müslümanlıkla İlgili Kitaplar
Her müslümanın okuması gereken, İslamla ve müslümanlıkla iligli yazılmış en iyi kitaplar listelenmektedir....
mustafa şenyurt

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt

doğru yolda rehber olun
Hazreti Ömer'in memurlarına bir hitabesinden:
"- Sizi, saltanat sürmeniz, insanlara tahakküm ve tekebbür göstermeniz için bu makamlara kayırmadım! Siz doğru yolda rehber ve herkesi kendinize uymaya davet edici bir hâl sahibi olacaksınız. Bunun için Müslümanların haklarını koruyunuz ve bu hakları yerine getiriniz! Müslümanlara kötü muamele etmeyiniz ki, küçüklüğe düşmesinler; Müslümanları lüzumsuz yere pohpohlamayınız ki, şımarmasınlar... Kapılarınızı onların yüzüne kapamayınız; sonra onların kuvvetlileri kuvvetsizlerini yer... Kendinizi de onlardan üstün tutmayınız; sonra zulüm, alır yürür."
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
mustafa şenyurt

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt

Siz, bunlardan hangi zümreye mensupsunuz?
Ben bu zamana kadar altı türlü kâfir gördüm: Topyekûn bütün dinleri ve Allah’ı inkâr edenler… Allah’ı kabul edip peygamberlerini inkâr edenler… Allah’ı kabulle bazı peygamberleri inkâr edenler… Müslümanlığı kabul eder gibi olup onun bazı emirlerine ve yasaklarına itiraz edenler… Müslümanlığı sözde kabul edip onu bu asra göre yenileştirmek ve değiştirmek icap ettiğini iddia edenler… Müslümanlık iddia edip onu olduğundan başka türlü göstermek isteyenler…
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Feyzanur

Feyzanur

@vareste

Ha/kemiyet paylaşım fotoğrafı
Ha/kemiyet
Kör Baykuş'tan sonra aşırı iyi gelen.
Kütüphane araştırmalarında bir Necip Fazıl daha.
İkiliklerin karşılaşması.
Biraz kafa karışıklığı. Biraz da serinlik.
***
" Biz, gerçekten, bakılınca görülemeyecek kadar ileri bir istikbaliz."
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
44 beğeni · 17 yorum beğen ikon
erhan (@munzevi)
Mümin-Kafir güzel eserdir. Bende hem maddi hem manevi yeri ayrıdır. Ve ayrıca; Kör Baykuş kitap değil, balondur.
25.02.18 beğen 4 cevap
mustafa şenyurt (@mustafasenyurt)
kör baykuş "zehir" üstad "ilaç" aşırı iyi gelmesi bundandır:)
28.02.18 beğen 2 cevap