up
ara

Mümin - Kafir Kitap İncelemeleri

mustafa şenyurt

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt

Mümin - Kafir bölümü adı üstünde kafirle Mümin'in tartışması şeklinde geçiyor Vecdimin Penceresinden bölümü Üstad'ın kendi iç sesi ile konuşması şeklinde geçiyor Bir Pırıltı Binbir Işık bölümü 4 Halifenin hayatından kesitler sunarak insanların düşünmesini sağlıyor okunmasını tavsiye ederim tek cümle ile özetlersem düşün insan hesap var
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 8 verdi
0 yorum
Feyzanur

Feyzanur

@vareste

Arayış
Şu sıralar Necip Fazıl okuyorum. Bu kitap da elimden geçti birkaç gün içerisinde.
Sadece bana mı öyle geliyor bilmiyorum, Necip Fazıl kitaplarında birbiriyle çarpışan iki taraf var, sanki yazar kendi içinde büyük bir savaş yaşamış, ve mürekkebini kağıda tıpkı kan gibi dökmüş.
Keskin bir kalem ve zeka benim için Necip Fazıl. Tanıdıkça daha çok hayran kaldığım biri. Hayatı , kendisiyle bir mücadele.
Bir mefhum vardır, "murakabe". Aklıma Kısakürek'i getiriyor. Özdenetim peşinde, sürekli zekası ile savaş. Bir vakitler hayatını araştırmıştım, kimi insanlar hayata büyük izler bırakır. Kelimeler için doğmuş bir adam.

Mümin-kafir kitabı da bambaşka bir tarz. Temelinde iman yatan ve karşılıklı keskin konuşmaları içeren , keskinlikle ilerleyen bir arayış, bir yol.
İlk kısmı, yazarın kendi içinde adeta ikiye bölünmesi, fikirleri savunan iki tarafı da mantığıyla ele alması. Mümin ile kâfir konuşmaları. Yaşamdan alınmış sorular bütünü.
İnsan, ispat, akıl, namaz, ibadetler... İman nuru ile bir bütün mümin, ve aklında binbir şüphe kâfir.

Bir sonraki bölüm: vecdimin penceresinden.
Kendi içinde arayıp belki de bulduğu birikimler.
İman edenin ispata gerek duymadığını ne de güzel anlatan bölüm. Ve en çok samimiyet, samimiyet ve samimiyet. Müslüman diye geçinen bizlere bakış, keskin eleştiri.

Bir Pırıltı Binbir Işık
Sahabiler, 4 büyük halifenin hayatından ibretlik kesitler. Nice araştırmalar sonucu çıkan olaylardır belki.
Her olaydan sonra, yazardan gelen "...böyleyken?" Sorusu.
Bir zamanlar İslam böyleyken, nasıl bu hale geldik? Bu sorunun arayışı. Ne haklı bir arayış. Ne düşündüren bir arayış. İslam'ın her konuda, her olayda örnek bir davranışının olduğunun vesikası.
Nice nice samimiyetten, inançtan, izinde gittiğimizi sandığımız insanlardan neler bildiğimiz, neler yaptığımız.

Gülümseten, hayran bırakan birkaç menkıbe.

Ve imamı Rabbani hazretlerinden , onun sözlerinden kesitler.
İbadette, imanda keskin noktalar. Bir hatırlatma değil, uyarı niteliğinde. Basite alınıp, okunup geçilecek değil, üzerinde düşünülecek mevzular. İçinde bulunduğumuz inanca dair ölçüler.
Ölçüsüz olmaz, her konu düşünülmüş.

Nitekim, Necip Fazıl güzel bir eser bırakmış. Güzelden de öte.
Gerçek yazar, bizi okumadan önce bulunduğumuz noktayı okuduktan sonra ileri taşıyabilendir.
Ben arayışlarıma, ve Necip Fazıl'a bir müddet devam edeceğim. Kaçırdığım, hassas olmam gereken ne çok nokta var çünkü.
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 9 verdi
11 yorum
osman duman (@osmanduman)
Bu büyük şahsiyetin davasını ve idealini daha iyi ve sistematik bir şekilde kavrayabilmek için bizzat kendi kalemiyle ele aldığı otobiyografilerini okumalısınız. O zaman diğer eserleri mutlak surette daha doğru anlaşılır olabilir. Kısacası usulen böyle... Bizzat kendisinin dediği gibi: "Usul, her kapının biricik anahtarı"... Sırasıyla bu eserler; O Ve Ben, Babıali, Kafa Kağıdı... Selamlar
15.02.18 beğen 3 cevap
erkin

erkin

@erkin892

Birinci kısım mümin ile ateistin karşılıklı diyalogları. Kitap sanılacağı gibi kafiri "yola getirmek" için yazılmamış. Daha çok müminlere ateistin ne kadar saf, boş biri olduğunu göstermek için yazılmış gibi. Kafir çok basit sorular soruyor, bazılarında hemen susuyor, ama ona rağmen bile çoğu soru tamamen cevap verilmiyor. Kendin pişir kendin ye olmuş.
İkinci kısım halifelerin hayatlarından hikayeler var.
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba puan vermedi
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

"Dil sivri olmalıdır ki kılıca söz düşmesin" sözünü doğrulayan yazarın keskin kalemi, sivri dili ve mükemmel üslübüyla güzel bir kitap okuyacaksınız. Hazır cevaplı olmasına hayran olduğum yazarın,topuklu ayakkkabı giymiş gibi salınan yazarlara inat doğruları dosdoğru söylemesinide takdire şayan buluyorum. İyi okumalar..
ataç ikon Mümin - Kafir
kitaba 8 verdi
0 yorum