up
ara

Kayıp Gül

Kayıp Gül Konusu ve Özeti

Kayıp Gül
Kayıp Gül: Ekim Yağmurları kitabının da yazarı Serdar Özkan tarafından kaleme alınan Kayıp Gül kitabı Aile, Sevgi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Timaş Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786051141060 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kayıp Gül isimli kitap 208 sayfadan oluşuyor. Kitap Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kayıp Gül kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786051141060
Sayfa: 208 sayfa
29 Dilde, 40'tan fazla ülkede basılan Uluslararası bir bestseller Kanada'dan Japonya'ya, Brezilya'dan Endonezya'ya yüz binlerce okurun gönlünde taht kuran "Kayıp Gül" genç Türk romancı Serdar Özkan'ın ilk romanı.
Tüm zamanların en çok okunan ve sevilen kitaplarından St. Exupéry'nin Küçük Prens'i, Richard Bach'ın Martı'sı ve Paulo Coelho'nun Simyacı'sına denk tutulan Kayıp Gül, bugüne kadar 29 dile çevrildi, birçok ülkede haftalarca bestseller listelerinde yer aldı.
Kayıp Gül'ün kahramanı Diana'nın peşine takılan okur, başta Türk kültürüne olmak üzere, Yunan mitolojisinden Yunus Emre'ye; William Blake'ten Sokrates'e; doğu mistisizminden Küçük Prens'e; Meryem Ana'dan Nasrettin Hoca'ya; modern yaşantıdan metafiziğe; gerçek dünyadan güllerin ve düşlerin dünyasına gizemli bir yolculuğa çıkıyor.

"Çağdaş bir fabl, derin ve bilgece St. Exupéry'nin başyapıtı Küçük Prens'in tadında." -Dpa - Almanya
"Muhteşem bir öykü. Bu romanın yaptığı muhteşem. Denilebilir ki, bu romanın bizi birleştirmeye gücü var." -Tva Televizyonu - Kanada
"Türklerin Küçük Prens'i tüm dünyayı büyülüyor." -Helsinki Sanomat - Finlandiya
"Gerçek mutluluğu aramak üzerine ilham verici harikulade bir öykü." -Magazin 2000 Plus-Almanya
"Büyük bir global başarı. Simyacı, Küçük Prens ve Martı'yı sevenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap."-Air Beletrina- Slovenya
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Bir çarşamba akşamıydı. Tarihi net hatırlamıyorum, günlerden çarşamba olduğunu biliyorum fakat. Ner'den mi?
Televizyonda Muhteşem Yüzyıl dizisi vardı...Komşu arkadaşıma gitmiştim, onun 'pub'ında oturuyorduk...Mutfaklarımızdan, sadece ikimiz oturduğumuzda ' pub' diye söz ediyoruz...Çok keyifli sohbetlerimiz oluyor orada, pek çok şey hakkında konuşuyoruz; kitaplar, yazarlar, sinema, fıkralar, iş, haberler, hayallerimiz, hayal kırıklarımız...Arkadaşım o gün gözlerini televizyondan ayıramıyor, diziye odaklanmıştı. Ben diziyi takip etmediğim için, çayımı yudumlarken, sıkılmaya başladım. Bakışlarım bir köşede üst üste dizilen bir kaç kitaba takıldı. Arkadaşım, emaneten okumak için, başka arkadaşından aldığını söyledi, kitapları elime aldığımda. İçlerinden Kayıp Gül'ü seçtim. Ön kapaktan, Serdar Özkan hakkında kısa biyografik bilgileri okudum. Sonra Yazarın ithaf yazısını okudum, babasınaydı...Hoşuma gitti... Sonra, öndeyiş, ' Efes! ' ile başlıyordu, etkilendim ve okumaya başladım...Arkadaşım diziye, ben kitaba daldım...Haliyle fazla sohbet edemedik, gitme zamanı gelince, kitabı okumak üzere arkadaşımdan aldım.

O günden epey zaman geçti, kitabı okumaya başladım, sonra bir yere kaldırdım. Dün nette, kitapla ilgili bir yorum okudum ve ben de okuduğumu ve bitiremediğimi hatırladım. Kitabı tekrar elime aldım, ayraç 100. sayfada kalmış... Okumaya devam istemediğimi anladım. Okunacak o kadar kitap varken, ruhuma, zevkime hitap etmeyen kitapları, zorlanarak okumama hiç gerek olmadığını düşündüm.

Kitabın yarısını devrettim, umutla, ilerleyen sayfalarda ilgimi çekecek bir şey olur diye.Olmadı.

Kitabın içeriği ile ilgili bir şey hatırlayamayınca, kitapla nasıl tanıştığımı anlattım.

Çok sevdiğim ve benimsediğim bir söz var: Bütün insanları, bir tabakta, birer bezelye tanesi olarak hayal etsek, hayat ne kadar sıkıcı olurdu... Öyle değil mi? Hakikaten sıkıcı olurdu. Oysa insanlar, farklı zevkleri, farklı düşünceleri, oluşturduğu renk cümbüşü bence harikulâde...

Kimimiz bu romanı çok beğenmişizdir, kimimiz ise, benim gibi, sonuna kadar okumayı değer bulamamışızdır.
ataç ikon Kayıp Gül
kitaba 3 verdi
6 beğen · 4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Kitabın yarısını devrettim, umutla, ilerleyen sayfalarda ilgimi çekecek bir şey olur diye.Olmadı. " Babam armağan etmişti KAYIP GÜL başlıklı bu kitabı.Hâlâ okuyacaklarımın arasında duruyor öylece.Okur muyum bilemiyorum.Hele sizin incelemenize benzeyen eser aleyhinde yazılmış yazıları gördükçe iyice soğudum kitaptan.Sayenizde vakit tasarrufu yaptım;teşekkür ediyorum.
10.12.14 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
,
16.02.17 beğen cevap
yaşama sebebimsin (@fatmanur386)
bn bunu okumuştum çok güzel bir kitaptı sanırsam
17.05.18 beğen cevap
yaşama sebebimsin (@fatmanur386)
bn çok beğenmiştim sizede tavsiye ederim
17.05.18 beğen cevap
Ahu Kader

Ahu Kader

@ahukader

Diana annesinin ölümünden kisa bir zaman önce Mary adinda bir ikizi oldugunu ögrenir ve sok olur. Mary'nin yillardir annesine yazdigi mektuplar vardir.
Annesi öldükten sonra bu mektuplar ona büyük bir sirri cözmek üzere yardimci olur.
Gülleri duydugunu ve onlar ile konustugunu yazan Mary'nin adli dengesinin yerinde olmadigini ve biraz da olsa deli oldugunu düsünen Diana, ikiz kardesi gibi Güllerin dilini anlamak icin Istanbul'a yolculuga cikar ve orada büyük bir cicek bahcesi icinde yasayan Zeynep hanimin ögrencisi olur.
Kitabin sonunu her ne kadar pek begenmesem de kitabi sevdim.
Serdar Özkan cok akici bir dil kullanmis. Mektuplari okurken baskalarinin sirlarini cözmeye daliyorsunuz. Meraklaniyorsunuz.
Notlar:
(...) Kendini özel hissetmek icin ihtiyacin olan tek sey, kendinsin. Sayfa 25

(...) Baglanabilmek icin, önce bagimsiz olmak gerekir. Oysa insanlar cogu, yeni iliskilere eski baglarla geliyorlardi. Gecmisten tasidiklari ister güvensizlik, ister anlasilamamak, isterse de cevrelerine ördükleri savunma duvarlari olsun, her bag yeni iliskiyi özgürce yasamalarini engelliyordu. Daha önceki iliskilerde haksizliga ugradiklari konusunda belki hakliydilar ama, haksizlik edenin karsi taraf degil de, bir türlü birakamadiklari "gecmisleri" oldugunu göremiyorlardi. Sayfa 72/73

(...) "Sevdigim bir söz var: 'Zaman ileriye dogru akip gittigi sürece, büyülendigimiz 'gelecek' el degmemis 'gecmis'ten baska bir sey degildir." Sayfa 81

(...) Sen hep "Sevgi, sevgi degildir, seven karsilik beklerse" derdin ya... Sayfa 170

(...) "Düsler gerceklesecek olanin mayasidir." Sayfa 201

Okuyun efendim.
www.ahukader.de
ataç ikon Kayıp Gül
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

KAYIP GÜL - Serdar Özkan
KAYIP GÜL

Roman;Serdar Özkan;Timaş Yayınları;3.Baskı/Kasım 2009;205 Sayfa

Babamın evinde görmüştüm KAYIP GÜL başlıklı bu kitabı 2014 kışında.Methini sağır sultan bile duymuştu;merak ediyordum eseri...Ödünç aldım kitabı babamdan.

Birkaç gün oluyor KAYIP GÜL romanını okumaya başladığım.Ve bu akşam okuyordum ki dayanamayacağımı anladım.Elimden bırakıverdim.Kırk birinci sayfayı okudum en son.Diana'nın sokak ressamı ile selamlaştığı bölüm. Offf!.. ULUSLARARASI BESTSELLER yazıyor kitabın ön kapağının en üstünde.KAYIP GÜL başlığı altında yere göğe sığdırılamayan,reklam üzerine reklamı yapılan kitap bu muydu gerçekten?

Perşembe,12 Mart 2015

Hamiş:28 Ocak 2016 akşamı Gelinim Nazlı'ya üç kitap ödünç verdim: KAYIP GÜL,Aziz Nesin'in YEDEK PARÇA başlıklı güldürü kitabı ve Rabelais'in mübalağa sanatını doruklara çıkardığı GARGANTUA başlıklı kitap.
ataç ikon Kayıp Gül
kitaba 3 verdi
9 beğen · 0 yorum
kübra

kübra

@namtenahi

Normalde kitaplara inceleme eklemeyi sevmiyorum ama bu kitap gereğinden fazla abartılmış, olumsuz eleştiri yapmazsam içim rahat etmezdi. İlk olarak kesinlikle bir solukta filan okumadım, kitap yavaş ilerlemiyor ama gene de benim elimde 2 hafta süründü. Bana kattığı pek bir şeyde olmadı. Neden okudum? Arkadaşım güzel dedi, merak ettim, sonra da yarım bırakmak istemediğim için bitirmek zorunda kaldım. Kesinlikle küçük prens tadında filan değil, hoş, küçük prensin de abartıldığını düşünüyorum ama en azından bu kitap gibi çakma değil. Kitabı arkadaşıma verirken "Güzeldi, teşekkürler" demek zorunda kaldım hevesi kırılmasın diye ama ikinci kitabını almak isteyip istemediğimi sorunca "Elimde şimdi çok kitap var, ona sıra gelmez." demekle yetindim. Gene de boş zamanınız da okuyabilirsiniz. Ama beklentinizi pek yüksek tutmayın.
ataç ikon Kayıp Gül
kitaba 3 verdi
11 beğen · 4 yorum
erhan (@munzevi)
Keşke olumsuz eleştiriyi arttırıp gömme kısmına geçseydiniz. Çünkü bu kitap değil , pazarlama aracı. Ve tekrar keşke, arkadaşınıza sevmediğinizi söyleseydiniz.
27.10.17 beğen 3 cevap
SweetHexe (@glbn)
Bu kitabın zaten kişiyi geliştirmek amaçlı oldgnu sanmıyorum. Çok ayrıntılı hatırlamıyorum ama bahçenin cami yanında olması, kitabın adı kayıp "gül" olması tesadüf değildi. Söylediklerinde de sonuna kadar haklısın
27.10.17 beğen 2 cevap
kübra (@namtenahi)
Okumak isteyenler olur diye gömmek istemedim. Ayrıca gömebilecek kadar bir bilgi birikimi ve kültüre sahip olmadığımı düşündüm. Bende arkadaşıma sevmediğimi söylemeyi isterdim ama çok büyük bir hevesle elime vermişti, onu kırmaktan da çekindim şahsen.
27.10.17 beğen 2 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Vasatın bile çok altında, zaman kaybı bir kitap.
28.10.17 beğen 2 cevap
Necdet

Necdet

@necdet

Abartıldığı kadar değil.
Kapakta ya da arka kısmında yazılanlar ve çizilenler kadar abartılacak bir kitap değil.
Kütüphanede ilk gördüğümde biraz dikkatimi çekti ama ikinci görmemde dayanamadım biraz daha kurcalamak istedim.
Özellikle ön bölümünde yazan Simyacı kitabından sonra okunması gereken ve onun gibi bir kitap olduğuydu.
Arka bölümde öven övene maşallah bugüne kadar nasıl okuyamadım en azından nasıl duymadık? diyip kendime kızdım :)
Sarıyor ve akıcı biraz ayrıca 200 sayfa ise normal bir kitaba göre yazdığımızda 100 sayfa falan olur.
Çok boşluk var dizeler arası fazla açıklık var v.s.
Her şeye rağmen okunmalı?
Bence 2-3 günde (bitirebileceğinizden dolayı) ara sıcak olarak okunabilir.
Ama tekrar söylüyorum kitap kendisini abarttığı kadar bir övgüyü hak etmiyor öyle bir kalite de yok.
ataç ikon Kayıp Gül
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum

Kayıp Gül - S41

Ressam kendisinin ve resimlerinin üzerinde gezinen bakışları farketti. Başını çevirip, iri ela gözlerini Diana'ya dikti :
Jagermeister Chrysalis tarafından eklenmiştir.
Merve Bodur

Merve Bodur

@ubuntu

Zaman ileriye doğru akıp gittiği sürece, büyülendiğimiz gelecek, el değmemiş geçmişten başka bir şey değildir.
ataç ikon Kayıp Gül
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
elif

elif

@elif7

Olağanüstü,olağanüstü olanlar için olağandır
(Sayfa100)
ataç ikon Kayıp Gül
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
deriN

deriN

@derinnn

Zamanla, başladığı her yeni ilişkinin bir ayrılık anlamına geldiğini iyice kavramış, sonunda yalnızlığın zahmetsizliğini seçmeye karar vermişti.
ataç ikon Kayıp Gül
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Özge İ.

Özge İ.

@ozgeikikardes

Kendini özel hissetmek için ihtiyacın olan tek şey,yine kendinsindir .
ataç ikon Kayıp Gül
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
deriN

deriN

@derinnn

Bağlanabilmek için önce bağımsız olmak gerekir.
ataç ikon Kayıp Gül
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
20
KİTAP
Çocuklarıma Bırakmak İstediğim Kitaplar
Bu kitabı mutlaka çocuğum da okumalı diye düşündüğümüz, çocuğumuza bırakmak istediğimiz kitapları bu listede topluyoruz....
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...