up
ara

Patasana

Patasana Konusu ve Özeti

Patasana
Gaziantep'te yapılan kazı ve üç bin yıl öncesine ait tabletler. Bulunan tabletlerle birlikte Patasana'nın ilginç ve merak uyandırıcı hikayesi başlar. Onunla birlikte cinayetler işlenmeye başlar.
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752897366
Sayfa: 400 sayfa Basım Tarihi: 2009
Mutlaka Okunması Gereken En İyi Ahmet Ümit Kitaplarından biri olan Patasana, Ahmet Ümit'in 2000 yılında yayımlanan polisiye romanıdır. Romanın adı, karakterlerden biri olan Hititli bir saray yazmanının adından gelmektedir. Romanın konusu ise şöyledir:

Gaziantep yakınlarıdaki Antik Hitit kentinde bir kazı. Üç bin yıl önce yazılmış tabletler. Tabletlerin bulunmasıyla başlayan cinayetler. Yazman Patasana'nın itirafları. Parlak güneydoğu güneşinin altında karanlık sırlar... Hititlerin tükenişi, Asurlular... Osmanlının son dönemleri, Ermeniler... Günümüz Türkiyesi, Kürtler... Akan kardeş kanı... Bu toprakların değişmeyen yazgısı: Şiddet ve aşk... Bu topraklardaki kanlı tarihe bir ağıt... Bu toprakların zengin kültürüne bir güzelleme..."Ben zalimler çağında yaşayan bir alçaktım. Tanrıların korkak haline getirdiği bir alçak. Alçakların en acınacak olanı, en tiksinti vereni. Yüreğini dalkavukluk, aklını düşmanlıkla besleyen sinsi bir saray yazmanı. Bedenine sinmiş soylu nefretini, görkemli giysilerin yüzündeki derin acıyı, tunçtan daha katı bir mutluluk maskesinin ardına gizleyerek Hatti kralının emrine koşan ikiyüzlü bir tören adamı. Sevdiği kadın, aşkı uğruna ölürken, kralına bağlılığın vakarıyla ellerini göğsünde kavuşturarak sessiz kalmayı seçen, yeryüzünün en onursuz erkeği. Erkeklerin yüz karası. Aşkı için ölmenin yüceliği yerine, sarayın taş duvarlarında büyüyen kendi değersiz varlığının görkemli gölgesine sığınmaktan çekinmeyen, sefihlerin en rezili. Ben ölüler içinde yüzen, ben, tanrılar tarafından alnına, 'Sonsuza kadar acılar içinde kıvranacaktır,' yazılan Saray Başyazmanı Patasana."
Misafir

Misafir

@misafir000

Tarihsel örgüsüne rağmen tabii ki bu tarihi roman ya da inceleme değil
Edebiyatımızın ünlü polisiye yazarı Ahmet Ümit'in yayınlanan üçüncü romanı olan Patasana bence kendisinin en başarılı, en sürükleyici, en etkileyici eseri. Bu görüşümde muhtemelen bu kitabı okuduğum dönemdeki olaylar ve ruh halim de etkilidir... Esasen, okuduklarımızı ruhumuzun kütüphanesine yerleştirirken, okurkenki yaşamımızın, duygularımızın, ruhumuzdaki dingin ya da sert esen rüzgarların etkisini nasıl yadsıyabiliriz ki?...

Patasana, günümüz ve geçmişin birbirine dolandığı/dolaştığı bir eser: olayın polisiye boyutu günümüzde geçiyor. Bir arkeoloji kazısı sırasında bir cinayet işleniyor ve günümüzdeki olaylar, kazının yapıldığı coğrafyadaki çağdaş toplumsal sorunları da es geçmeden, bu cinayetin çözümü üzerine odaklanıyor. Ama bir de Hitit sarayında görevli saray yazmanı Patasana'nın yazdığı tabletler var. Kitabın bir bölümü günümüzdeki cinayeti anlatırken, müteakip bölümü ise bu Hitit tabletini aktarıyor. Her bir bölümün başlangıç cümlesi, bir önceki bölümün kapanış cümlesindeki kavramla başlıyor. Günümüz ve geçmiş arasındaki bağlantı da bu şekilde kuruluyor.

Tarihsel örgüsüne rağmen tabii ki bu tarihi roman ya da inceleme değil... Toplumsal sorunlara değinmesine rağmen tabii ki bu bir deneme yazısı değil... Bu bir polisiye... Her zamanki gibi son anına kadar katili bulmakta zorlandığınız, tarihsel esintilerle süslenmiş, sürükleyici bir polisiye... Halen okumadınızsa, hemen okunacaklar listesine eklemekte fayda var....
ataç ikon Patasana
kitaba 6 verdi
0 yorum
Zahide Ç.

Zahide Ç.

@zahidec

Büyük bir umutla başladığım adı beni çeken bir kitaptı.Başlarda yazarın üslubunun güzel olduğunu fark ettim.Bu beni devam etmeye iten bir sebepti.Okudukça da merak ettim.Ama kitap ilerledikçe sıkıldım.Okurken bana haz veren edebi bir eser olmamasının yanı sıra sadece merak ettiğim için okuduğum kitapları beğenmediğimi fark ettim.Bir kitap akıcı, sade, sıradışı, üslubu güzel olduğu için okunur.Bunlar olmadığında devreye kurgu girer.Kitabın dili güzel olmasına rağmen kurgu çok yetersiz hatta bazı bölümlerde mantıksızdı.Amaç sadece kitabın sonuna kadar katil tahmin edilemesin, sonunda merak ettireyim.Yazarın hakkını yememek gerek ki ilk 250 sayfada katil tahmin edilemiyor.Lakin ilerledikçe tahmin edilebilir bir duruma geliyor.
Araya sıkıştırılan tadı damakta kalan Patasana bölümü çok güzeldi.Kitap bölüm bölümdü ve her bölümün sonundaki cümle diğer bölümün başlangıç cümlesiydi.Çok hoş küçücük bir ayrıntıydı.
Bence bu kitabın hem en güzel hem de en yetersiz olan yanı kurgusuydu.Çok yaratıcı bir konu seçilmiş olsa da kurgu eksik kalmış.Katili merak ettireyim derken eksiklikler bırakılmış bir kitaptı.
Hep yermiş gibi olmayayım güzeldi hoştu en önemlisi farklıydı...
ataç ikon Patasana
kitaba 6 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

ORTADOĞU'NUN ÇİLESİ
Bundan 2700 yıl önce yaşamış, 4000 sene önce Anadolu'da 1000 seneden fazla süreyle imparatorluk kurmuş ve yayılmış bir devlet olan HİTİTLER'in yıkılmasından sonra daha en az 5-600 sene yaşayan GEÇ HİTİT şehir devletlerinden biri olan Fırat kıyısındaki bir şehrin saray yazmanı PATASANA'nın kendi anıları ve özeleştirisini yaptığı kil tabletleri arayıp bulan bir arkeoloji grubunun başından geçenleri anlatan bir roman. Ekip sadece kazıda tabletleri bulmakla kalmıyor, binlerce yıldır özellikle bu bölgede ve aslında tüm dünyada insan kaynaklı yaratılan savaşlar, entrikalar, katliamlar, dökülen kanlar, çekilen acıları da hem görüyor hem de yaşıyor. Ahmet Ümit'i daha önce hiç okumadım. Bu kitabını da Ortadoğu tarihi, Hitit uygarlığı ve dinler tarihini merak edip okuduğum için yazılan incelemelerden beğenip listeme almıştım, 1-2 yıldır rafta okunmayı bekliyordu. Gerçekten yazar bu bölge tarihini iyi okumuş ve iyi bir kurguyla son 2700 yılın bir sentezini yapmış. Tutarsızlık veya hata göremedim. İyi bir çalışma diyebilirim. Tarih, felsefe, macera ve aşk sevenler okusun, özellikle tatilde okunmaya aday sürükleyici bir kitap. Hepsi var... :)
ataç ikon Patasana
kitaba 8 verdi
0 yorum
Mrve

Mrve

@kitaptansamanlk - Ankara

Patasana hırslı olmasının yanı sıra intikam duygusuyla yıllarca beklemiş ve bu süre içinde sinsice düşünceleriyle nasıl sadık kalması gerektiğini bilen de biriydi. Aşmunikal, Patasana için ölümü göze alıp Pisirise meydan okuyan cesur, deli ve gözü kara olan genç  bir aşıktı. Bir arkeolojik kazı buluntularının yanı sıra, Fırat nehrinin derinliklerinden gelen tarih kokusunun, nasıl cani kıyımlara neden olduğu, bir yandan Ermeniler mi Türkler mi soykırım yaptı tartışmalarıyla kazı ekibini bir çok kez birbirine düşüren kurak topraklardı. Fırat nehri şimdi durgun olsa gerek. Ardı ardına işlenen cinayetler geçmişten gelen intikam. Ermeni soykırımını yanlış bulan Alman arkeolog. Asıl en önemli konudan bahsetmeden olmayacağını düşünerek Gaziantep'in dokusunun yanı sıra yemeklerinden biraz biraz tadına bakıyoruz. Şiveydiz, abanuşkebabı, alinazikkebabı, #antepköftesi,#antepşiskebabı,#yuvarlama, tabi en önemlisin bahsetmeden geçmek istemediğim #beyran. #Ahmet#Ümit'e teşekkürler. Şunu da eklemeliyim ki A. Ümit okuduğum zaman kitabın çoğu yerlerinde sıkılırdım #Patasana'da hiç öyle bişey hissetmedim okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Patasana
kitaba 10 verdi
0 yorum
Şevval Badak

Şevval Badak

@sevvalbadak - Denizli

Zalimler çağının hiç geçmediğini anlatan Ahmet ümit romanı.Alçaklar her zaman her yerde.Sen de zalimler çağında bir alçaksın.Üstelik iyi eğitimli, iyi görünümlü, tüm dünyayı kurtaracakmış gibi görünen ama en yakınındakinin, en çok sevdiğini söylediğinin en küçük acısını umursamayan.

Kitapta özellikle Patasana'nın tabletleri çok başarılıydı. tabletlere geçmek için sayfaları sabırsızlıkla çevirdiğim oldu. ayrıca kitaptan çok şey öğrendim. birkaç zorlama diyalog da olmasaydı daha çok severdim ama şimdi düşündüm de yine de çok sevmişim.Kesinlikle okunup okutulması gereken bir kitap...
kitaptan bir alıntı:

"kentin alanlarını boğazladığım insanların cesetleriyle doldurdum. kenti ve evleri yaktım yıktım; temelinden çatısına kadar parçaladım. tuğla ve kerpiçten tapınak kulelerini, tapınakları ve tanrıları yerle bir ettim.Fırat'tan kentin ortasına kanallar kazdırıp kente sular akıttım. gelecekte kentin, tapınakların, tanrıların yerlerini hiç kimsenin bulmaması için suda boğdum..."

asur kralı sanherib
ataç ikon Patasana
kitaba 10 verdi
0 yorum

Patasana - S41

ey yazdıklarımı okuyacak kişi. Belki okuduklarının yetersiz olduğunu düşüneceksin, belki daha fazla bilgi isteyeceksin. Salları, sığırları, koyunları, insanları yutan Fırat ın içindeki dipsiz kuyular gibi bilgiyi bir anda emmek, tüketmek isteyeceksin. Ama öğrenmek kolay değildir, bir kaplumbağa gibi sabırlı, başı göklere değen yalçın kayaları un ufak eden rüzgar kadar inatçı olmalısın.
Mısra tarafından eklenmiştir.
Murat Yıldırım

Murat Yıldırım

@muratyildirim0

Büyükbabama Fırat nedir? diye sorduğunuzda, ‘Gündüzleri sevgilinin gözlerini yansıtan ışıktır’ derdi. 'Geceleriyse sevgilinin çözülmüş siyah saçları'.
ataç ikon Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Melek ASLANPAY

Melek ASLANPAY

@melekaslanpay - İstanbul

"İnsanoğlu yalnızca çağımızda değil, varoluşundan beri kan dökmekten, ötekine acı çektirmekten zevk alan, iflah olmaz bir zalimdi."
ataç ikon Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Melek ASLANPAY

Melek ASLANPAY

@melekaslanpay - İstanbul

"Evet, ben bir korkaktımama korkaklar da intikam alırdı. Belki de en iyi intikamı korkaklar alırdı. İlan etmeden, sinsice bekleyerek, hiç kimsenin ummadığı bir anda..."
ataç ikon Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Melek ASLANPAY

Melek ASLANPAY

@melekaslanpay - İstanbul

"Savaşlar sınıfların, devletlerin çıkarları için yapılmıştır ve yapılmaktadır. Ama sonuçta süngüyü saplayan, tetiği çeken, bombayı atan, tankı kullanan sıradan insanlardır. Yani üniforma giymiş halktır. Bugüne kadar çok az asker buna karşı durmuştur. Savaşan iki ordunun askerlerinin birleşip, 'Artık yeter, biz savaşmak istemiyoruz,' deyip, silahlarını attıkları kaç olay vardır tarihte?"
ataç ikon Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Melek ASLANPAY

Melek ASLANPAY

@melekaslanpay - İstanbul

"İnsanlar cehennem azabından korkmadan iyi olabildiklerinde daha üst düzeyde bir uygarlığın ilk adımı atılmış olacaktır."
ataç ikon Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
17
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken En İyi Ahmet Ümit Kitapları
Polisiye roman türünün Türkiye'deki en ünlü yazarı Ahmet Ümit'in mutlaka okunması gereken en iyi kitaplarını bu listede payla...
Duygu

Duygu

@duygu433 - İstanbul

Yeni başlangıçlar😇 paylaşım fotoğrafı
Yeni başlangıçlar😇
Yüreğimin yap dediğini, aklım yapma der. Aklımın soylu bulduğu, yüreğimce dalkavukluktur; yüreğimin doğru bulduğuysa aklımca suç. Bir yanım bahar rüzgarı gibi uçarı, tez canlıdır; öteki yanım kış soğuğu gibi katı, ağır kanlıdır. Bir yanım içimden gelen seslere kulak verir; öteki yanım öğrendiklerime, bildiklerime. say:22
ataç ikon Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
... (@zelalll)
ahmet ümitin kitapları çok güzel şuan istanbul hatırasını okuyorum bende.
09.05.19 beğen 1 cevap
benay yılmaz (@benayyilmaz)
neredeyse tüm kitaplarını almışım
09.05.19 beğen 2 cevap
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

SAVAŞ VE İNANÇ paylaşım fotoğrafı
SAVAŞ VE İNANÇ
Nasıl ki Homeros’un İlyada’sı, Musa’nın Tevrat’ı, İsa’nın İncil'i, Muhammed’in Kur'an’ı ve yüzlerce filozofun yazdığı binlerce sayfalık metinler işe yaramadıysa Patasana’nın tabletleri de insanoğlunun yüreğindeki vahşeti durdurmaya yetmeyecektir.

Bütün bu metinler yazıldıktan sonra insanoğlu vahşetini katlayarak sürdürdü. XX. Yüzyıl tarihe vahşet çağı olarak geçecektir. İnsanoğlu tarihin hiçbir döneminde Nazilerin yaptığı soykırımı yaşamamış, Hiroşima’da olduğu gibi bir anda yüz bin kişiyi yok etmemiştir.
Patasana, insanın düzeleceğine ilişkin umut taşımasaydı bu tabletleri yazmazdı. İnsanlar dilleri dinleri, ırkları farklı oldukları için birbirlerini öldürmesin diye yazdı bunları. Öteki büyük metinlerde bunun için yazıldı.

Ama söyler misiniz ne işe yaradı. Şu anda dünyanın pek çok bölgesinde insanlar toprak için kâğıt için, pazarları ele geçirmek için dillerin, dinlerin, ırkların ayrılığını bahane ederek birbirlerini boğazlamıyorlar mı? Dikkat edin aradan tam 2700 yıl geçmiş insanoğlu toprağı, denizi, gökyüzünün gizini çözmüş ama birbirini öldürmekten vazgeçmemiş. Milyonlarca insanı etkileyen kutsal kitapların yapamadığını Patasana’nın tabletleri mi yapacak. Buna inanacak kadar saf mısınız?

Patasana bir aydındı. Bir çok saf aydın gibi yazdıklarını insanları etkileyeceği onları değiştireceği yanılgısına kapılmıştı. Oysa insanın dinden bilimden, sanattan, felsefeden etkilenerek olumlu yönde değişmesi içi boş pembe bir düşten başka bir şey değildir. İnsanı asıl etkileyen ne din, ne sanat, ne bilimdir. İnsanı asıl etkileyen olgu ölümdür.
ataç ikon Patasana
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum