up
ara
‹ Patasana

Patasana Paylaşımları

Duygu

Duygu

@duygu433

Yeni başlangıçlar😇 paylaşım fotoğrafı
Yeni başlangıçlar😇
Yüreğimin yap dediğini, aklım yapma der. Aklımın soylu bulduğu, yüreğimce dalkavukluktur; yüreğimin doğru bulduğuysa aklımca suç. Bir yanım bahar rüzgarı gibi uçarı, tez canlıdır; öteki yanım kış soğuğu gibi katı, ağır kanlıdır. Bir yanım içimden gelen seslere kulak verir; öteki yanım öğrendiklerime, bildiklerime. say:22
ataç ikon Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Berran (@zelalll)
ahmet ümitin kitapları çok güzel şuan istanbul hatırasını okuyorum bende.
09.05.19 beğen 1 cevap
benay yılmaz (@benayyilmaz)
neredeyse tüm kitaplarını almışım
09.05.19 beğen 2 cevap
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

SAVAŞ VE İNANÇ paylaşım fotoğrafı
SAVAŞ VE İNANÇ
Nasıl ki Homeros’un İlyada’sı, Musa’nın Tevrat’ı, İsa’nın İncil'i, Muhammed’in Kur'an’ı ve yüzlerce filozofun yazdığı binlerce sayfalık metinler işe yaramadıysa Patasana’nın tabletleri de insanoğlunun yüreğindeki vahşeti durdurmaya yetmeyecektir.

Bütün bu metinler yazıldıktan sonra insanoğlu vahşetini katlayarak sürdürdü. XX. Yüzyıl tarihe vahşet çağı olarak geçecektir. İnsanoğlu tarihin hiçbir döneminde Nazilerin yaptığı soykırımı yaşamamış, Hiroşima’da olduğu gibi bir anda yüz bin kişiyi yok etmemiştir.
Patasana, insanın düzeleceğine ilişkin umut taşımasaydı bu tabletleri yazmazdı. İnsanlar dilleri dinleri, ırkları farklı oldukları için birbirlerini öldürmesin diye yazdı bunları. Öteki büyük metinlerde bunun için yazıldı.

Ama söyler misiniz ne işe yaradı. Şu anda dünyanın pek çok bölgesinde insanlar toprak için kâğıt için, pazarları ele geçirmek için dillerin, dinlerin, ırkların ayrılığını bahane ederek birbirlerini boğazlamıyorlar mı? Dikkat edin aradan tam 2700 yıl geçmiş insanoğlu toprağı, denizi, gökyüzünün gizini çözmüş ama birbirini öldürmekten vazgeçmemiş. Milyonlarca insanı etkileyen kutsal kitapların yapamadığını Patasana’nın tabletleri mi yapacak. Buna inanacak kadar saf mısınız?

Patasana bir aydındı. Bir çok saf aydın gibi yazdıklarını insanları etkileyeceği onları değiştireceği yanılgısına kapılmıştı. Oysa insanın dinden bilimden, sanattan, felsefeden etkilenerek olumlu yönde değişmesi içi boş pembe bir düşten başka bir şey değildir. İnsanı asıl etkileyen ne din, ne sanat, ne bilimdir. İnsanı asıl etkileyen olgu ölümdür.
ataç ikon Patasana
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon