up
ara

Venedik Taciri

The Merchant of Venice

Venedik Taciri Konusu ve Özeti

Venedik Taciri
Kış Masalı William Shakespeare kitabının da yazarı William Shakespeare tarafından kaleme alınan Venedik Taciri kitabı Tiyatro Oyunu, Çocuk türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2011 yılında 9786053604549 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Venedik Taciri isimli kitap 115 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Özdemir Nutku çevirmiştir. Kitap Tiyatro Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Tiyatro Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Venedik Taciri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053604549
Sayfa: 115 sayfa Basım Tarihi: 2011
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle dört yüz yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, en ünlü ve en güçlü eserlerinden biri olan Venedik Taciri'nde hemen her karakterle seyirciyi büyülemektedir. Shylock başta olmak üzere her karakterde onca zıtlığı bir arada barındırabilen insan doğası çok büyük bir maharetle sergilenmektedir. Seyirci pek sevdiği bir karakterden, hemen bir sahne sonra nefret ettiğini ve bir tiradıyla tekrar sempati duymaya başladığını hissedebilir.Bu yüzden Venedik Taciri, Shakespeare büyüsünün doruk noktalarından biri olmaya devam etmektedir.
zerre-i miskal

zerre-i miskal

@zerreimiskal

Tam anlamıyla günümüze uzanan eser.
Para ve din kavramlarının dünyayı nasıl yönettiğini 16.yy'da ne güzel özetlemiş Shakespeare! Karamsarlık, cimrilik, kimlik sorunları, toplumsal travmalar, aşağılama ve intikam, kendimizden olmayanı 'kötü' bilmek, toplum örf-adetlerinin baskınlığı, vefa ve daha birçok konuda düşünmemiz için bu güzel tiyatral eser bize yeni kapılar açmaktadır...

Kitapta dil sade, çeviri güzel, dipnot açıklamaları yeterli, konu dağıtılmadan trajikomik bir halde işliyor.

Bugün tefecilik, haksızlık veya acımasızlıklar alasıyla devam etmektedir. İnsanın tabiatı; ne kadar teknoloji ve bilim ilerlese de aynen kalacaktır. Sadece şekil değiştirir gösterim açısından. O zaman vicdanımızın sesine samimi bir şekilde kulak vereceğiz. Kökeni ne olursa olsun, hiçbir "insan"ı aşağılamamak, değeri ile oynamamak ve toplumsal ilişkilerimizi iyi niyetli bir şekilde kurabilmek insan olmanın gereğidir. Bu kanaatte olan herkes okumalı bu eseri..
ataç ikon Venedik Taciri
kitaba puan vermedi
16 beğen · 2 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Bu kitabı her gördüğümde eğitim sistemimizin ne hale geldiğini düşünürüm hep. Bazıları inanmakta zorlanabilir fakat bu kitabı ilkokul 5. sınıfta okumuştum. Elbetteki bu halini değil, o zamanlar Altın Çocuk Kitapları diye bir seri vardı, parlak lake kaplı dokunmanın bile mutlu ettiği kitaplar.. Çeviriler, yayın evleri az sayıda ama çok özenliydi.Şimdi her anlamda sayı arttı fakat kalite çok düştü. Bu vesile ile kitabı tekrar okumaya karar verdim, teşekkürler @zerreimiskal
16.12.16 beğen cevap
zerre-i miskal (@zerreimiskal)
@aysegulce Ben teşekkür ederim Ayşe Hanım; incelememi dikkate alıp okuduğunuz için. Bu yayının çevirisi güzel, dipnotlarda kelimelerin oyunda esas kullanımını ve yanlışlarını dahi kısaca açıklamış. Çeviri kötü olunca okumak ızdırap oluyor bu nedenle bu hususda ben de biraz takıntılıyım. Size vesile olduğum için de ayrıca sevindim, selamlar.
16.12.16 beğen cevap
E.D

E.D

@yabanci

- Venedik Taciri, Shakespeare tarafından yazılmış bir tiyatro oyunu. Bazı uzun cümleler ve tiradlar var ama genelde diyalog halinde ilerliyor.

- Diyaloglar çok zekice kurgulanmış. Keyif veriyor. Altını çizdiğim bir çok cümle oldu.

- Karakterler çok başarılı. Her biri detaylı, özgün.

- İlk başlarda sıkılır gibi oldum ama ilerledikçe keyif almaya başladım. Özellikle Portia'nın taliplerinin belirlendiği sahne ve son mahkeme sahnesini çok beğendim. Oldukça ilgi çekiciydi.

- Kısa ve başarılı bir eser. Tiyatroda gidip izlemedim ama okumak bile keyif verdi. Eminim tiyatrosu da oldukça başarılıdır.

İnceleme notum:7
ataç ikon Venedik Taciri
kitaba 7 verdi
4 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Shakespeare yorumlamak haddim değil. Böyle bir hataya düşmeyeceğim tabi. Nacizane fikrimi söyleyecek olursam; adalet olgusu çerçevesinde bir borç anlaşmasını kelimelere dökmüş Shakespeare toplumsal konularda da eleştiriyi elden bırakmamış ayrıca. Ve o dönemde Yahudilerin toplumdaki yeri ve onlara bakış açısının ne denli vahim durumda olduğunu da görüyoruz. Ay böyle karışık karışık cümleler kurdum, kusuruma bakmayın. Velhasıl okuyun, okutturun hatta fırsatınız varsa izleyin. Tiyatro okumak sıkıcı değil katiyen böyle bir düşünceye kapılmayın.
ataç ikon Venedik Taciri
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner07

İngiliz edebiyatının Romeo ve juliet gibi en bilinen yapıtlarindan biri olarak yer almakta.
Hristiyanlar gibi yahudiler de aynı duyguları yaşıyorlar. Mutluluk, hüzün vsr. Bir fark yok yani. Yaşadıkları acıları da en vahşi biçimde Hristiyanlar öğretmiş. Yahudiler de kendi selametleri için mücadele etmeye başlamış. Oyunun en iyi anlatıldığı kısım tam da burası. 2. Ya da 3. Perde de üzerinde durulmuş. Yazılan oyun tartışmaya açık. Yahudi karşıtligi konusunda yer alıyor bu oyun.
ataç ikon Venedik Taciri
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Shakespeare okurken inanılmaz eğleniyorum. Venedik Taciri, arkadaşı için etinden bir parça vermeyi göze alan bir adamdır. Ancak bu fedakarlıkta etini alacak kişi acımasız bir Yahudi'dir.

İnce nüktelerle bezemiş oyunu Shakespeare, Yahudi-Hristiyan kavgaları, ''Bildiğinden şaşmaz Türkler'' gibi göndermeleriyle farklı bir hava yakalamış. Sanıyorum o dönemde kılık değiştirme muhabbeti çok meşhurdu. Okuduğunuza değecek keyifli bir tiyatro eseri. ^^
ataç ikon Venedik Taciri
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum

Venedik Taciri - S41

İkinci gümüşten;şunları vaat ediyor:
''Beni seçen,layığı neyse onu bulur.''
Üçüncüsü kasvetli kurşundan:uyarısı da dosdoğru ve kaba:
''Beni seçen vermeyi bilmeli,tüm fedakarlığı göze almalı.''
Srf Zgne tarafından eklenmiştir.
zerre-i miskal

zerre-i miskal

@zerreimiskal

Yanılmak ve yargılamak ayrı işlerdir, birbirine karşıt eylemlerdir.
Sayfa 48
ataç ikon Venedik Taciri
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
7 beğen · 1 yorum
gokce kurkcu (@gokcekurkcu)
bunu soyleyen kımdır
01.06.18 beğen cevap
zerre-i miskal

zerre-i miskal

@zerreimiskal

Parıldayan her şeyi altın sanma.
Sayfa 43
ataç ikon Venedik Taciri
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
zerre-i miskal

zerre-i miskal

@zerreimiskal

Yahudi'nin gözleri yok mu?Yahudi'nin elleri, organları, bedeni, duyguları, sevgileri, tutkuları yok mu? Aynı yiyeceklerle beslenmiyor mu? Silahla yaralanınca aynı acıyı duymuyor mu? Aynı hastalıklara yakalanmıyor mu?Aynı ilaçlarla iyileşmiyor mu? Kışın soğuğunu, yazın sıcağını bir Hristiyan gibi duymaz mıyız?
Etimizi kesseniz bizim de kanımız akmaz mı? Gıdıklarsanız gülmez miyiz? Bizi zehirlerseniz ölmez miyiz? Bize haksızlık yaparsanız öcümüzü almayacak mıyız? Her şeyde benzediğimize göre, bunda da benzeyeceğiz elbette.
Sayfa 53

(Tüm insanların düşüneceği bir kısım bu bence, her halk ve din için düşünebiliriz, korkmayın.)
ataç ikon Venedik Taciri
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
zerre-i miskal

zerre-i miskal

@zerreimiskal

Öldürmek istemeden insan nefret eder mi?
Sayfa 82
ataç ikon Venedik Taciri
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
zerre-i miskal

zerre-i miskal

@zerreimiskal

Merhamet göstermezsen nasıl merhamet umabilirsin?
Sayfa 82

(Maalesef Shakespeare can, günümüz modası göstermelik merhametler ile verilmeyen ama hep beklenen merhamet arasında bir çizgide ilerliyor).
ataç ikon Venedik Taciri
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
38
KİTAP
Tiyatro Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Tiyatro Kitapları
Güzel sanatlar fakültesinin tiyatro bölümünde okuyan öğrencilerin ve tiyatroya gönül veren herkesin mutlaka okuması gereken e...
194
KİTAP
Hasan Ali Yücel Klasikleri Listesi
Eski Milli Eğitim Bakanı ve Köy Enstitüleri'nin kurucusu olan Hasan Ali Yücel'in adının verildiği, Türkiye İş Bankası Kültür ...