up
ara

Mart Menekşeleri

- The Violets of March

Mart Menekşeleri Konusu ve Özeti

Mart Menekşeleri
Yağmur Sonrası kitabının da yazarı Sarah Jio tarafından kaleme alınan Mart Menekşeleri kitabı Dram, Aşk türünde okuyucusu ile buluşuyor. Arkadya Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9789759996277 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Mart Menekşeleri isimli kitap 336 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nihan Giray çevirmiştir. Kitap Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Mart Menekşeleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Nihan Giray
Yayınevi: Arkadya Yayınları
ISBN: 9789759996277
Sayfa: 336 sayfa Basım Tarihi: 2012
Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir denizdir...

Gerçek aşkı yaşadığına inanan ünlü yazar Emily Wilson, kocasının başka bir kadını ona tercih ettiğini öğrenince, hayal kırıklığına uğrar. Tüm bu olanlara rağmen yine de tek bir damla gözyaşı dökmez.

Büyük yengesi Bee, Mart ayını Bainbridge Adası'nda geçirmesi için onu davet eder. Emily ruhunda açılan yaraların iyileşmesi umuduyla, bu teklifi kabul eder.

Adanın mistik havasıyla huzuru yakalamaya çalışan Emily, 1943 yılında yazılmış kırmızı kadife kaplı bir günlük bulur. Bu günlük onu geçmişin tozlu sayfalarına hapsolan gerçek bir aşk hikayesine ve altmış yıllık bir aile sırrına götürecektir...

Umudun, hüznün ve pişmanlığın bir arada işlendiği büyüleyici bir roman… İlk kitabı Mart Menekşeleri ile Library Journal En İyi Kitap Ödülü'ne layık görülen Sarah Jio, insan kalbinin, ne kadar hatalı olursa olsun sevdiklerimizi her zaman affedeceğini eşsiz bir dille anlatıyor.

"Aşk, tarih ve gizem… Daha ne olsun? Mart Menekşeleri, geçmişimizin er ya da geç sürprizlerle karşımıza çıkacağını hatırlatan muhteşem bir roman."
Jodi Picoult

"Tarih, gizem ve aşkın mükemmel bir karışımı… Bu romanı elinizden düşüremeyeceksiniz."
Library Journal

Duygusal aşk hikayelerinin usta kalemlerinden bir tanesi olan Sarah Jio Mart Menekşeleri isimli romanı ile yine okurlarını derinden etkiliyor.

Emily Wilson başarılı bir yazardır ve özel hayatında gerçek aşkı bulduğuna inanarak mutlu bir şekilde yaşar. Fakat bir gün acı gerçek ile yüzleşir ve hayatının aşkı olduğuna inandığı adam onu farklı bir kadın için terk eder. Büyük hayal kırıklığı yaşaran Emily’nin imdadına yengesi Bee yetişir.

Bee onu Mart ayında birlikte Bainbridge adasında tatil yapmak için çağırır. Yaşadığı acıdan uzaklaşmak için bu iyi bir fırsat olarak gören Emily adanın yolunu tutar. Burada onu bir sürpriz beklemektedir. Eline 1943 yılında yazılmış eski bir günlük geçer. Günlüğü okumaya başladığında ise kendisinin yaşadığını düşündüğü gerçek aşkın aslında ne kadar farklı bir şey olduğunu keşveder.

Emily Wilson kocası Joel’le birlikte New York’ta yaşamaktadır. Emily ünlü bir yazardır. Fakat bir süredir hiçbir şey yazamıyordur. Emily buna çok üzülür. Joel başka bir kadın için Emily’i terk eder ve boşanırlar. Emily bu duruma çok üzülür. Çünkü o Joel’i seviyordur. Emily’nin arkadaşı Annabelle kendisini toparlaması için ona yengesinin yanına, adaya, gitmesini tavsiye eder. O sırada Emily yengesi Bee’den mektup alır. Bee onu adaya davet eder. Emily de ani bir kararla valizini hazırlar ve adaya gider. Emily mart ayı boyunca adada kalmaya kararlıdır. Emily adaya uzun zamandır gelmemiştir ve adayı çok özlediğini fark eder. Emily adada Bee’inin komşusu Henry ve Jack ile tanışır. Bee, Emily’nin bu kişilerle görüşmesinden hiç hoşnut olmaz. Emily kaldığı odadaki çekmecede bir günlük bulur ve bu günlüğü okumaktan kendisini alamaz. İlk sayfalarını okuduğunda bu günlük onu çok etkiler.

Emily ertesi gün Bee’nin en yakın arkadaşı Evelyn ile tanışır. Bee’nin olmadığı bir an Evelyn’e bu günlükten bahseder. Evelyn ona günlüğü okumasını ama Bee’ye söylememesini ister. Ama Emily’nin sormasına rağmen başka bilgi vermez. Emily’nin bu günlüğe olan ilgisi gittikçe artmaya başlar. Bu sırada Emily’nin Jack ile olan arkadaşlığı da ilerler.

Emily her gün günlüğü okur. Günlük Esther adında bir kadın tarafından yazılmıştır. Esther ve Elliot büyük bir aşk yaşamışlardır ve nişanlanmışlardır. Daha sonra Esther, Elliot’u başka bir kadınla görür ve onu dinlemeden onu terk eder. Elliot’un tüm çabalarına rağmen onunla barışmaz. Elliot bunun üzerine askere gider. Esther başka bir adamla evlenir. Bir de kızı olur. Esther Elliot’u hala seviyordur. Sürekli ondan haber bekler. Elliot Esther’e bir mektup gönderir ve onu hala çok sevdiğini söyler. Elliot daha sonra askerden döner. Esther bunu arkadaşı Frances’ten öğrenir. Elliot Esther’e bir not bırakır ve gece onu beklediğini gelmezse de ümidini tamamen keseceğini söyler. Esther kocası Boby uyuduğunda Elliot’un yanına gider. O gece orada Esther kocasını aldatır. Daha sonra bu ihanetini kocasına söylemeyi düşündüğü zamanlarda kocası hastalanır ve ona bir şey söyleyemez. Bu zamanlarda Esther’in destekçisi arkadaşı Rose olur. İlerleyen zamanlarda Esther hamile olduğunu öğrenir. Daha sonra kocası Boby onun ihanetini öğrenir ve onu evden kovar. Esther arabaya binip Elliot’un evine gider fakat Elliot evde yoktur. Daha sonra arkadaşı Frances’e gitmeye karar verir. Frances’in evine gittiğinde Elliot’un da orada olduğunu görür. Onların birlikte olduğunu düşünür. Arabasına biner ve oradan ayrılır. Elliot ve Frances de son anda onu fark ederler ve peşinden giderler. Onlar geldiğinde Esther arabasını uçuruma doğru sürer ve uçurumdan düşer. Elliot onu kurtarmak ister fakat Frances onu götürür. Frances giderken orada liseden beri Esther’e aşık olan Billy’i görür.

Emily Esther’in kim olduğunu çok merak eder ama kimse ona bilgi vermez. Emily ile Jack arasındaki arkadaşlıkta ilerler. İkisi de birbirini seviyordur. Kanser hastası olan Evelyn hayatını kaybeder. Bee ve Emily buna çok üzülür. Evelyn’in cenaze töreninde Emily Jack’in büyükbabasını görür. Emily Esther ve Eliiot hakkında araştırmalar yapmaya başlar. Emily öğrendikleri karşısında şok olur. Çünkü araştırmaları sonucunda Esther’in kocası Boby’nin büyükbabası olduğunu öğrenir. Esther de Emily’nin gerçek büyükannesidir. Emily o hikayenin onu neden o kadar ilgilendirdiğini anlar. Emily, Esther’in hayatını yazmaya başlar. Artık yazarlık yeteneğine kavuşmuştur. Ertesi gün Emily’i Elliot arar ve görüşmek istediğini söyler. Emily görüşmeye gider. Gittiğinde Elliot’un Jack’in büyük babası olduğunu görür. Elliot ona tüm hikayesini anlatır. Emily günlükte yazan isimleri sorar. Elliot Frances’in Bee, Rose’un Evelyn, Billy’nin de Henry olduğunu öğrenir. Elliot Esther’in kendisi ve Bee yüzünden öldüğünü söyler. O günden sonra Bee ile hiç görüşmediklerini söyler. Emily ikisinin adına da çok üzülür. Emily bu öğrendikleri sonrasında kitabını yazmaya devam eder. Emily öğrendiklerinin ona sürekli acı verdiğini anlar. Daha bir ay olmamasına rağmen adadan ayrılmaya karar verir. O gece Jack’i arar fakat telefonu bir kadın açar. Bunu üzerine Emily Jack’e haber vermeden adadan ayrılır. New York’a döndüğünde eski eşi Joel ile görüşürler. Joel, Emily ie barışmak ister. Fakat Emily barışmamak konusunda kararlıdır. Emily bir mektup alır. Mektup Henry’den gelmiştir. Henry de mektupta Esther hakkında bildiklerini anlatır. Esther’in o gece ölmediğini söyler. İntihar’ın bir oyun olduğunu onun kazadan kurtulduğunu söyler. Onunla uzun yıllar mektuplaştıklarını fakat sonradan mektupların kesildiğini söyler. Henry onun öldüğünü düşünüyordur. Tüm mektupları da Emily’e gönderir. Emily bu mektubun ardından Jack’ten de bir mesaj alır ve adaya gitmeye karar verir. Adaya gittiğinde öğrendikleri Emily’nin kitabının son bölümünü yazmasını sağlar ve Emily kitabını tamamlar.
Elçin Ceylan

Elçin Ceylan

@kitapavcisi0 - İzmir

http://gokkusagindakisonrenk.blogspot.com/2012/12/konusan-kitaplar-ile-blog-turu-2-gun_30.html


Hayat, birine seni seviyorum demenin kararsızlığını yaşamak için çok kısadır.

Aldatıldığını öğrenmiş, kocasından boşanmış ve patlama yapan ilk kitabından sonra 8 yıldır düzgün bir şey yazamayan içi kırgınlıklarla dolu bir kadının hikâyesi bu. Üzerine titrediği kocasının hala başka bir kadınla ilişki yaşadığını sindirememiş ve gittikçe umutsuzluğa kapıldığı bir anda küçüklüğünün geçtiği sakin bir ada evinde yaşayan büyük yengesinin çağrısı almasıyla değişiyor hayatı. Hikâye bulmak için gittiği yerde kendi hikâyesi hakkında bir şey bilmediğini de fark ediyor.Kaldığı odanın çekmecesinde eski bir günlük bulan Emily okuduklarının büyüsüne kendini kaptırıyor. Siz de onunla birlikte eski günlüğün sayfalarında kayboluyor, gerçek dünyaya geri dönmek istemiyorsunuz. En azından ben, günlükteki Ester’in hikâyesini Emily’ninkinden daha çok beğendim. Eski ve trajik hikâyeler beni çekiyor. Shakspeare den belli sanırım. Hikâye ilerledikçe akışına kapılıyorsunuz. Karakterler gerçekten var mı? Varsa kim, kim olmalı? Puzzle parçaları yerleştirmeye benziyor. Bir bilgi kırıntısı geliyor ve siz hemen onu ana resimdeki yerine yerleştirerek yeni parçanın nerede olması gerektiğini hayal ederken buluyorsunuz kendinizi. Emily de aynı şekilde, bir yandan günlüğü çözmeye çalışırken bir yandan da boşanma nedeniyle kırılan kalbine birilerinin düzeltip düzeltemeyeceğini düşünüyor. Gençlik sevgilisi Greg ya da yeni tanıştığı gizemli ve seksi Jack. Bütün bu hengamein ortasında yengesi Bee’nin ve sevimli komşuları Henry’nin yeri neresi?

Okurken keyif aldığım, bir solukta okunabilecek kitaplardan. Gizem, tarih ve aşkı harmanlayan yazar aynı anda hem geçmişi hem de günümüzden anlatıyor. Ama en çok hoşuma giden şey Arkadya Yayınlarının tasarımıydı. Baştan sona kadar emekle hazırlanmış olduğu belliydi kitabın. Gerek kapağı, gerek ayracı gerekse içindeki sayfalar ne kadar özenli bir emeğin ürünü olduklarını belli ediyorlardı. Normalde böyle bir kitapları sevmem ama beni tasarımıyla kendine çeken bu kitaba ön yargıyla yaklaşmadığım için seviniyorum. Kitaplığımda da çok hoş bir görüntü oluşturacak.
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba puan vermedi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Bir bilgi kırıntısı geliyor ve siz hemen onu ana resimdeki yerine yerleştirerek yeni parçanın nerede olması gerektiğini hayal ederken buluyorsunuz kendinizi. " Ne hoş bir yorum bu!..
29.12.13 beğen cevap
duygu keles

duygu keles

@duygukeles

Bu kitabı, ben tesadüf üzerine ,okuoku adlı sitede gezınırken gördüm .Ilk once benı kapağı etkiledi ,çok sade ve şık bir tasarıma sahipti .Sonra konusunu okudum ve kitap benı kendıne daha çekmeyi başardı .Ve kendi kendime ben bu kitabı alıp okumalıyım dedim .
Kitabı elinize aldığınız da , çok özenli bir çalışmanın ürünü olduğunu; dış kapaktan -iç kapağa ,sayfa kalitesine , hatta içinde ki sevimli ayraca kadar , incelediğiniz de görebiliyorsunuz .
Kitabın , çevirisi çok sade ve akıcı ,sayfalar su gibi okunabılıyor , yazı puntosu tam istediğim gibi .


Kitabın içeriği hakkında bahsedecek olursam ; kitapta , Emily adlı bir kadının ,yaşadığı bir olay sonucu , Bainbridge adlı bir adada yengesini ziyarete gelmesi ,geldıkten sonra kaldığı oda da bulduğu bir günlük sayesınde geçmişine ait bilmediği sırları öğrenmesi , adada yaşadığı acı tatlı olaylar, çok güzel bir şekil de insanı sıkmadan ,arada kopukluk olmadan anlatılmış .Kitapta ; aşk, macera , gizem azcık gerilim , insan ılışkılerı o kadar güzel yansıtılmış kı , soluk soluğa okudum diyebilirim.
Ben bu kitaba bayıldım . Her sayfasını çok büyük bir heyecanla okudum .
Benım favorı yazarım her zaman söylediğim gibi : “KRİSTİN HANNAH’tır .” Bunu neden söyledim açıklayacağım. Bugune kadar Kristin Hannah’ın üzerine yazar tanımam ,kimse onunla rekabet edemez diyordum . “SARAH JIO –MART MENEKŞELERİ “adlı kitabıyla bana , KRİSTİN HANNAH’ın rakibi olabileceğini gösterdi , en azından benım için .
Ve şunu da belirtmek istiyorum ; ARKADYA YAYINLARI’NIN İLK KİTABI ,çoğu kişi zaten bılıyor .Fakat ılk kitap diye ön yargıyla yaklaşmayın .KESİNLİKLE BU KİTABI OKUYUN .ARTI YANINIZDA , BİR MENDIL BULUNSUN .

KISACASI : KESİNLİKLE BU KİTAP TAVSİYEMDİR .ARKADYA YAYINLARI’NA BU KİTABI ÇIKARDIKLARI İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM .SAYGILARIMLA .
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba 10 verdi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Vay canına!..Ne sıkı yorumlar okuyorum bu gün.Hay'rolsun!
29.12.13 beğen cevap
Nurten Hasgül (@nurtenhasgul)
2 yıl önce çok severek okumuştum.Halen de etkisi devam etmektedir. Harika bir kitap
18.05.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ne mutlu sana Nurten Hasgül (@nurten-hasgul).Kitabı okuyamadım o günden bu yana ama bir kitabın birkaç yıl etkisinin devam etmesi başıma geldiği için "(...) ne mutlu sana" diye yazdım.Her kitapseverin başına gelmez bu durum hele böyle bir etkinin başa sık gelmesi düşünülemez bile!
18.05.17 beğen cevap
mell

mell

@mell - İstanbul

Sarah Jio...

Okuduğum ikinci kitabı idi. Sanırım büyülenmemek elde değil. Sonunu getirmek için çabalıyorsun ve kitabın son sayfasına geldiğinde o genç, alımlı ve güzel Sarah'ın fotoğrafı ile karşılaşıyorsun. Başlangıçta, yani kitabın sonunda büyük bir şok yaşadım. Şimdiye kadar böyle güzel eserleri ya çirkin, içine kapanık kadınlar yada kendine güveni olmayıp, hayattan beklentisini yitirmiş erkek kişiler yazar/dı. Yani benim gözlemlerim böyle idi.

Sarah Jio ile tanışmak isterdim. Enerjisi de, kalemi de solmayacak bir hanım ( gibime geliyor.)

Kitaba ve konusuna gelince. Ben genelde bunalımlı, ancak gülmekten kendini alıkoyamayan, sıkıntısını içine atmış, dışında hep çiçekler serpen bir hayat felsefeni benimsedim. Sanırım karakterler ile iç içe girmemin sebebi biraz da bu olsa gerek.

Kusursuz, insan yapımı olan şeyler için kullanılamayacak kadar özel bir kelime. Ancak bu roman, bu yazar kusursuza yakın olmakla kalmıyor, adete bu kelimeye yakışacak bir kalem taşıyor.

Sözün kısası; açıkçası romanların içerikleri ile ilgili bilgi vermeyi sevmiyorum. Sadece bende uyandırdığı beklenti, ilgi, resimleme, örgü, karakterler ile birleştiğim özellikler ve o romanı, şiiri, yazıyı yaşama dereceme değinirim.

,Ben bu romanı yaşadım...

Tavsiye edilir mi? Şiddetle.. :)

Sağlıcakla...
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk - Bursa

Yeni bir aya Sarah jio la merhaba demek.

"Bazen yarım kalırız bir cümlenin sonunda sonra biri eline bir kalem alır ve tamamlar bizi doğrularına. "

Sarah bu kitabında bir günlüğün sayfalarını aralayıp bizi beraberinde 1943 yılına götürdü. Ve tarzı gereği yine günümüz ve 1943 yılının tozlu raflarına sıkıştırdı bizleri.
Tarzında ödün vermeyen yazar olan Sarah bu kitabında da geçmiş ve günümüz şeklinde kaleme almış ve son derece akıcı, merak uyandıran, aşk dolu bir hikaye çıkarmış ortaya. Okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.

Kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
Kocası tarafından aldatılan bir kadın. Kalbindeki kırgınlıkları unutmak için yengesinin yanına Bainbridge Adasına gitmeye karar verir. Adaya ayak basmasıyla beraber, geçmişin tozlu sırlarınıda ortaya çıkarılır. Kaldığı odada eline geçen kırmızı kapaklı bir günlük de Emily'e bu yolculuğunda rehber olur. Aslında kendi hikayesinin de yarım kaldığını tamamlanmadığını fark eder. Ve onu tamamlayacak olan eşruhuy'la aynı sırların tozlu sayfalarında birleşirler.

Eşsiz bir macera, mükemmel ve bir okadar da acılar ve kayboluşlarla dolu bir aşk hikayesi. Yazar çıldırmış olmalı. Okurken çok büyük bir keyif aldığım. Umarım sizde beğenirsiniz.
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba puan vermedi
0 yorum
feray alp

feray alp

@ferayalp

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
Siz kitabı okumuyorsunuz aslında kitap size kendini okutuyor.
Mart Menekşeleri hakkında söyleyebileceğim o kadar çok şey var ki; ama nasıl ifade edebileceğimi bilemiyorum. Emily'nin, Esther'in, Elliot'un, Bee'nin etkileyici aşk hikayelerinin anlatıldığı bu kitabı çok beğendim ki eminim bu kitabı okuyan herkes benimle aynı düşüncededir.
Sarah Jio'nun bu kitabını okumayı çok istemiştim; fakat aylardır bir türlü bulamıyordum. Sonunda buldum ve okudum:)
Sarah Jio'nun Yağmur Sonrası ve Böğürtlen Kışı isimli kitaplarında da aynı kaliteyi, aynı etkileyiciliği bulabilirsiniz; fakat MART MENEKŞELERİ bir başka. Okudukça aşkın ne kadar kutsal ve affedici bir duygu olduğunu anlayacaksınız. İnsan kalbinin, ne kadar hatalı olursa olsun sevdiklerimizi her zaman affedeceğini eşsiz bir dille anlatıyor.
Kesinlikle tavsiye ediyorum...
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
AŞK, ZORLA TOMURCUK VERMESİNİ İSTEDİĞİN BİR SERA ÇİÇEĞİ DEĞİLDİ. AŞK,YOL KENARINDA BEKLENMEDİK BİR ŞEKİLDE AÇAN BİR ÇİÇEKTİ.
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba 10 verdi
0 yorum

Mart Menekşeleri - S41

Göz göze geldiğimizde, "Merhaba," dedi belli belirsiz. "Ben Jack."
Nurdan Caliskan tarafından eklenmiştir.
Oktay Karahan

Oktay Karahan

@oktaykarahan - Balıkesir

Aşk, zorla tomurcuk vermesini istediğin bir sera çiçeği değildi. Aşk, yol kenarında beklenmedik şekilde açan bir çiçekti.
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ebru Akbacı

Ebru Akbacı

@ebruakbaci - Samsun

" Aşk, zorla tomurcuk vermesini istediğin bir sera çiçeği değildi. Aşk, yol kenarında beklenmedik şekilde açan bir çiçekti."
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner07 - Antalya

Yaşadığın yeri terk etmek, yeni bir yolculuğa başlamak gibidir.
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir denizdir...

S41
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nurdan Caliskan

Nurdan Caliskan

@nurdancaliskan - Bursa

Aşk, zorla tomurcuk vermesini istediğin bir sera çiçeği değildi. Aşk, yol kenarında beklenmedik şekilde açan bir çiçekti.
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
ruken al

ruken al

@rukenal - Mardin

biri kule nasıl yapılır öğretse:) paylaşım fotoğrafı
biri kule nasıl yapılır öğretse:)
Neyse bu da rengarenk bestseller kitap kulesi 🤣
Hırslı değilim lakin elimde o kadar kitap varken beğenilmemek azıcık moralimi bozdu🤣
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
42 yorum
EL_NINO (@elnino)
Bu siper olmuş :D
04.12.18 beğen cevap
kader.cmln (@naturmort)
Kale olmuş seninki kuleden dönme 😂
04.12.18 beğen 4 cevap
Hakan (@hakani)
Oooooo, bak işte şimdi oldu
04.12.18 beğen cevap
Elif DB

Elif DB

@elifdemirbuken - Adıyaman

 paylaşım fotoğrafı
Kardeşimin kitaplarının arasında bulduğum bir kitap.😊

Yorgun düşmüş her kadının Emily gibi dinlenmeye ihtiyacı oluyor. Ama ne yazık ki herkes Emily gibi şanslı olmuyor. Çünkü onları kafalarını dinleyebilecekleri bir adada ağırlayacak Bee yengeleri yok.Son olarak,
"Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir denizdir..."
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Pelinsu (@pelinsu480)
Ben de Sarah Jio okumaya bu kitapla başlamıştım.Eğer okumadıysanız Elveda Haziran ve Gündüzsefası isimli kitapları da tavsiyemdir:))
26.07.18 beğen 2 cevap
 paylaşım fotoğrafı
Bugün bir kitap daha bitirdim . Bir hayat daha kattım kendime . Yorgunum aslında dinlenmek istiyorum çokta uykusuzum aynı zamanda içimi kemiren bir şeyler var ne olduğu hakkında bir fikrim yok ama .kitaplarda kendimi buluyorum artık , onlarla yaşıyorum hepsinin derdini düşünüyorum kendi derdimi unutmak için işe yarıyor aslında ama roman bitince bende bitiyorum ...
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
 paylaşım fotoğrafı
Ürkekçe yazıyorum aslında neyi nasıl dile getireceğimi bilmeden korkarak birazda ama olsun diyorum biyerden başlamalı yazmaya ...
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Semih Kıran (@semihkiran)
kitabın kapağını çok beğendim içide dışı kadar güzelse okumaya değer. keyifli okumlar.
02.01.18 beğen cevap
Canan

Canan

@cnnhni - Üsküp

Mart menekśeleri.... paylaşım fotoğrafı
Mart menekśeleri....
Sana yazıp yazmamayı çok düşündüm ama hayat, birine seni seviyorum demenin kararsızlığını yaşamak için çok kısa......Sarah Jio....
ataç ikon Mart Menekşeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Mert Esin (@mertesin)
Artık kimseyi sevmiyorum hatta kendimi bile. Yaşasın Nefret! Yaşasın Ölüm Kültü!
02.04.18 beğen cevap