up
ara
‹ Tüm Körlük İncelemeleri

Körlük Kitap İncelemeleri

Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

@svgtccr

bitirdikten sonra insanları "bundan daha iyisi de yazılamaz, artık okuduğum kitaplardan böyle tat alamayacağım" kara deliğine yolluyor.

az önce bitirdim kitabı, elimin heyecanlı titremesiyle her zaman yaptığım gibi bir kağıt aldım, düşüncelerim tazeyken kara deliğimden aklımdan geçenleri satırlara döktüm. sanki ben de doktorun karısı ile birlikte o dünyanın içindeydim; yaşanan her türlü zorluğa, pisliğe, cinayetlere, açlığa ben de şahit oldum. tüm körler ile beraber sanki benim de midem bulandı, hiçbir şey yemek istememek ile her şeyi yemek istemek arasında bocaladım. yeri geldi onlar gibi çaresiz kaldım, yere düştüm ve ayağa kalkmaya cesaret bulamadım. "bu kitapta bunlar nasıl yaşandı?" demedim, "yaşadığım bu körler dünyasında ben nelere şahit oldum böyle?" diye sordum kendime. ahlakı, etiği; yaşamın amacını, varlığı, yokluğu; doğruyu, yanlışı sorguladım. en kötü koşullar bile bizi hayvanlaştırmaya yeter mi diye düşündüm. ve anladım ki körlük, her anlamda körlük; maddi, manevi, bilinçli, bilinçsiz körlük; bizi hayvan olmaya, içimizdeki mağara adamını uyandırmaya zorluyordu. yaşama amacımızı bile bize unutturarak sadece hayvansal güdülerimizle, amaçsız hareketlerle, temel tatminliklere itiyordu bizi; basit canlılar oluyorduk.

güzel şeyler ölüyordu ama gözümüz kapandığı için değil; bilincimiz, hayata bakan gözlerimiz kapandığı için. aslında bize her şeyi göstermesi gereken ışık, bu sefer yaşam tarzımıza, karanlığa tapmamıza nispet yaparak asıl görme işlevimizi sağladığını sandığımız gözlerimize değil ruhumuza birer perde indiriyordu.

yeteri kadar körleşmeden, bu ışığa hapsolmadan nasıl bu kitabın içine düşebilirdik? aslında hepimiz kör olduk; kelimeleri, dünyayı, gökyüzünü, sevdiklerimizi gördüğümüzü sandığımız, beyazlıklar içinde yüzen körler... bu kitabı görmeyen gözlerimiz ile bize okutup tekrardan görmemize yardım ettiğin için teşekkürler jose saramago.
ataç ikon Körlük
kitaba 10 verdi
11 beğen · 0 yorum