up
ara
‹ Tüm Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği İncelemeleri

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
Kronolojik sıraya bağlı kalmadığı gibi, “şimdi” ile “geçmiş” arasında bir köprü kurup, geçmişe dönüşleri okuru sıkmadan ve yormadan yapma ustalığı göstermiş Yazar. Aşk öyküsüne dalmışken, siyasi konunun içinde buluveriyor insan kendini. Birinin o anki duygularını, sevinci, zaafı, korkusu, umudu, sevgisi, nefretiyle haberdar olurken, o kişinin geçmişte yaşadıklarıyla bağlantı kurulması romanı bu yönüyle psikolojik hale getiriyor. Baştan sona aktarıldığında normal ve hatta sıradan gelebilecek olaylar zinciri, “sonra”dan “önce”ye ani gidiş-gelişlerle, “yaşanmış olan”ı sorgulamayla dahası “yaşanılan”ın gerçekleşmesini sağlayan olaylar zincirinin ortaya çıktığı anların farklı kişilerce yorumlanmasıyla bambaşka boyutlar kazanarak, farklı boyutlarıyla okuyan kişilerin kendi iç dünyalarının da etkisiyle başka başka yorumlayacağı farklı bir eser çıkarmış ortaya Kundera.

Roman kahramanları için Yazar, yanlış anlaşılan sözcükler sözlüğü hazırlamış. Kitabı genel olarak keyifle okudum, ancak düşündüren, sorgulatan bu kısmı okurken daha da keyif aldım. Farklı iki kişi için birbirine tamamen zıt anlamlar yüklenmiş aynı sözcükler, toplumdaki iletişim problemlerinin nedenini ortaya çıkarıyor bence. İnsanların yaşam biçimleri, iç dünyaları, geçmişleri ve birlikte yaşadıkları insanların etkisiyle kelimeler aynı olsa da, ifade ettikleri anlam farklı oluyor.

Yazar’ın zihninde oluşturduğu roman kahramanlarının yaşamlarına kendini kaptırmışken, aniden ters bir U dönüşü yaparak geçmişe gitmek, geçmişteki olayları sorgularken tekrar başlangıç noktasına dönmek ve bu yolculuktan keyif almak isteyenlere tavsiye edebileceğim güzel bir eser Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği. Keyifli okumalar dilerim.
7 beğen · 0 yorum