up
ara

Aşka Veda

Aşka Veda Konusu ve Özeti

Aşka Veda
Aşka Veda kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750714658
Sayfa: 208 sayfa
"Nostaljik bir mazi güzellemesi yapmak istemem," diyor Can Dündar, zindana dönüşen, koyu bir karanlık olan 70'lerdeki ilişkileri anlattığı yazısında: "Ama aşkın ha babam ertelendiği o kanlı karanlıkta bile, en dayanışmacı ve masum yanları saklıydı insanoğlunun..."

"Şimdi bakıyorum da, umursamaz kalabalıklarda metruk bir yalnızlık yaşıyor neslim..."

Aşka Veda, Can Dündar'ın aşka dair yazılarını bir araya getiriyor. Körkütük, sırılsıklam aşkları, özlemi, yalnızlığı, ayrılığı ve terk edilme acısını; "kâh içten içe kabaran kâh gürül gürül çağlayan o deli nehri," anlatıyor.

Siyasetten ve popüler kültürden kadın ve erkeklerin zaman içinde değişen yüzlerine bakıyor. "Söylenmemiş o iki sözcük yüzünden heba olup gitmiş" nesiller ile nihayet kavuşan ama mutsuz mu mutsuz olan günümüz gençliğini karşılaştırıp şiirini kaybeden zamane ilişkileri sorguluyor. Şehvet sevdadan soyunduğunda, Eros okunu kırdığında, piyasa duruma el koyduğunda aşkın nasıl can çekişmeye, körelip çirkinleşmeye başladığını sergiliyor.

Hazsız evliliklerden evliliksiz hazlara, sekssiz aşktan aşksız sekse; ateşten gömleği gönüllü giyenlerden, aşkını kariyerine feda edenlere geçişin izini sürüyor.

Aslında bir türlü veda edemediğimiz, her daim ihtimal dahilinde olan aşkı anlatıyor Can Dündar, Aşka Veda'da.

Ve olası bir sevda kuraklığı tehlikesine karşı, okurları uyarıyor...
Can Dündar ile birkaç köşe yazısından başka pek tanışmışlığım yoktu. Atatürk ile ilgili belgeseli belli bir kesim insandan Atatürk'ü ayyaş gibi gösterdiğini söyledikleri için ve cemaatin akın akın çocukları filme götürdüğünü bildiğimden dolayı açıkçası kendisini defterden silmiştim. Sonradan korkusuzca yaptığı birkaç haberden ve can yayınlarında yüksek indirimden dolayı(5 tl'ye aldım. :D) ambargoyu kaldırdım. İyi ki kaldırmışım diyorum. Çünkü toplumsal olarak geçiş evresinde çoğu konuda olduğu gibi aşk konusunda da sınıfta kaldığımızı nedenleriyle birlikte çok güzel açıklamış. Kadının özgürlüğe kavuşma mücadelesi ile erkeğin eski düzen sürdürme çabasındaki savaşı pek çok örnekleriyle açıklamış. Cinselliğin sıradanlaşması ile fantezilerin nerelere doğru gittiğini çarpıcı bir şekilde göstermiş(Yazar bu kısmı başka türlü değerlendiriyor. Onun tespitleri bence eksik olduğunu düşündüğüm için kendi düşüncemi yazdım. Bununla ilgili alıntı mevcuttur ama biraz mide bulandırır. Altında ise yazının tamamının olduğu link mevcuttur.) Erkeğinde bu konularda odun olarak kalmayanların da gene kadınlar tarafından hakir görmesi kitaptaki en ilgimi çeken paradokstu. Kitabı ders aralarında kafamı dağıtmak için parça parça okuduğumdan şimdilik bu kadarla kalacak yorum. :D
ataç ikon Aşka Veda
kitaba 8 verdi
5 yorum
Pelin (@pelinnn)
Şu an bile 5 tl dediğiniz sebepten önyargı oluştu, bundan dolayı hiçbir kitabını okumadım siz yine okumuşsunuz :)
01.08.16 beğen cevap
Mustafa Tamer Akder (@mtakder)
Ucuz sirke baldan tatlıdır kelimesi doğrulamak için aldım birde. :D Kesin atalarımdan biri söyledi diye bir his göbeğime sessiz mesaj olarak geldi de(Uzun zaman boyunca en geniş alan olduğu için çanak anten olarak da modifiye etmiştim. :D) Bir de Can olsun isterse çamurdan kitabı olsun okurum mantığını hangi illuminati mesajtan kapmış isem hiç bırakmadım bu fikri. :D Marka çılgınlığı hakkında okuduğunuz kitabı bir an önce okumalıyım aslında ve bu çılgınlığı bırakmalıyım. :P
01.08.16 beğen cevap
Pelin (@pelinnn)
:D Can yayınları bunu başarmış harbiden, zaten şu son 5 tl lik indirimlerinden yararlanma amacım ya da can yayınları yararlandı ben ve benimgibilerden :D adının iyice fetişleşmiş olması nalet kapitalist politika yüzünden hep :)
01.08.16 beğen cevap
Mustafa Tamer Akder (@mtakder)
Sadece kapitalist'e atmayalım lütfen. Göbeğime gelen atalardan kalma gizli sessiz mesajı da unutmayalım. :D Birde nedense kapak resimleri tasarımı seviyordum eskiden. Metalci gençlik zamanlarımda siyahlığı can kitaplarındaki beyazlıkla dengeliyordu bilinçaltı herhalde. :D O karışık bir denklem olduğu için her iki tarafta mutualist bir etkileşme oldu diyelim(Ben canla eskiden beri kesem ile iletişim halinde olduğu için ben kendimi böyle avutuyorum. :D Siz bana göre ciddi kar etmiş olabilirsiniz eskiden çok takılmıyorsanız canla. :D). Marka olayın ise belirli kıstasım var yalnız. Malın kalitesi ve fiyat endeksi düzgün olursa kazıklanmış hissi doğurmuyor bende. :D
01.08.16 beğen cevap
Pelin (@pelinnn)
Tamam göbek kordunundan gelen aktarım daha önemli tabi en büyük gizem orda haklısın :D ben metalci gençlik zamanlarından can yayınlarını iplemiyordum bile, şimdi düşündüm de bordo siyah kitaplar vardı ona sarmıştım. Ciddi kar elde edemedim malesef, Can yayınlarına iyi para gömdüm zamanındahala da yaparım gibime geliyor :D markanın o kısmında zaten senin benim gibi insanlar kuyruğa giriyor ya, çakallar işte
:D
01.08.16 beğen cevap
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

?Cesur bir kalem Can bey..???Çivisi çıkmış dünyanın çıkan çivilerini tek tek en realist şekliyle ele almaya kararlı her cümlesinde..???Ağlarken gülmek; gülerken ağlamak gibi bir keşmekeşin içinde kalıyorsunuz okurken kimi zaman..?????

??Üzülüyor gibi olacaksınız ; ancak çivisi çıkmış dünyanın nesine üzülmeli diye sormadan da edemiyorsunuz..

??Biz ne ara böyle olduk ya da hep böyle miydik sormadan geçemeyeceksiniz insânlığa ve insânlara... ❔⁉?

??Zihni ve kalbi sansürsüzlerin ve nefsi kalbi eğitimsizlerin okumasını öneremeyeceğim..

İyi ki kitaplar var..Feyizli okumalar dileriz efendim..????????
ataç ikon Aşka Veda
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hangi duygu olursa olsun o duyguyu hep en güzel anlatan kişidir Can Dündar benim için... Bu kitapta bunun gerçek anlamda kanıtı... Sevgi, aşk, evlilik, ilişki ve bu alandaki geri kalan bütün kelimelerin gerçek anlamını bize anlattıktan sonra uğradığı değişimi ve geldiği durumu kullanılabilecek en güzel cümleleri kullanmış Can Dündar. Mükemmel gözlem yeteneğiyle meşhur "eski aşkların" kalmadığından ve "yeni nesil aşklarından" dem vurmuş. Ben bu kitabı çok sevdim ve kendini sevdiremeyecek hiç bir yan bulamadım. Kitapta kendimi bulabilir miyim derseniz de eski nesilde yeni nesilde var kitapta seçin, beğenin, alın.(:
ataç ikon Aşka Veda
kitaba 10 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Bir Can Dündar klasiği...
Aşkın toplumsal ve tarihsel değişimine ve bu değişimlerin kişisel olarak bizleri de nasıl değiştirdiğini anlatmış yazar. Günümüz aşkının ne kadar vahim durumda olduğunu vurgulamış en çok.
Can Dündar'ın kalemini çok severim. Her zaman olduğu gibi üslubu yine akıcıydı. Gayet başarılı bir eser.
Sizler de 'Ah nerde o eski aşklar...' diyorsanız bu kitap tam da sizler için.
ataç ikon Aşka Veda
kitaba 7 verdi
0 yorum
Halil KOLAZLI

Halil KOLAZLI

@halilkolazli

Aşk üzerine çoğul örneklerle her şeyi ulu orta sermiş bulunmakta Can Dündar. Farklı kaynaklardan da aldığı örneklerle de pekiştirmesi ayrıca lezzet vermiş kitaba. Kendisinin de dediği gibi sekssiz aşktan aşksız sekse geçişin en güzel anlatımı bu kitaptır. Aşk üzerine okunabilecek ve Can Dündar tarzı haber yapar gibi kitap okumayı sevenler için bire bir olmuş bu kitap.
ataç ikon Aşka Veda
kitaba 10 verdi
0 yorum

Aşka Veda - S41

Bir bakıyorsunuz uzak bir Anadolu kasabasında bir kız çocuğu, kağıda, "Seni seviyorum," yazmasının bedelinden korkup bedenine silah sıkıyor.
Serenay Ulusoy tarafından eklenmiştir.
ümran tağmat

ümran tağmat

@umrantagmat

AŞKA VEDA
Aşk devrimcidir.
Otorite, düzen, nizam tanımaz.
Coşkuyla çarpan iki kalbin yarattığı etkiye hiçbir direnç dayanmaz.
Sınırlar, harp içindir; aşk sınırdan anlamaz.
Yaş, sosyal statü, renk, ırk, din, cins, dil, mezhep, milliyet farkı, tutkuya mani olamaz.

Ten derde ilaç olur: ölüm, ayrılığa yeğ tutulur.
Seven iki yürek, ayrılmaya zorlandıkça birleşir.
Aşk , yalnızca içeriden yıkılabilen bir kaledir. Sadece aşıkların birbirini yemesiyle yok olur.
Onunlayken pervaneleşen yelkovanlar, onsuz mıhlanıp kalıyorsa yerine, bir akrep kadar hain…
Dünyanın en güzel yeri onun yaşadığı yer, en güzel kokusu bedenindeki ter, en dayanılmaz duygusu gözlerindeki kederse…
Bir anlık ayrılık, bir ömür gibi geliyor ve gider gitmez, özlem saç diplerinizden çekiştirip beynini acıtıyorsa…
Kokusu burnunuzdan, sureti gözünüzden
ataç ikon Aşka Veda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Özgüvenliler, ayrılıkta bile sevdiğinin döneceğini bilir; dönmese de bununla baş edebilir.
ataç ikon Aşka Veda
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

İnsanın kesin seçim yapması gereken anlar vardır: kendi yaşamını tümüyle, eksiksiz, dopdolu yaşamak mı, yoksa ikiyüzlü bir dünyanın istediği yapmacık, sığ, onur kırıcı bir varoluşa sürüklenmek mi?
ataç ikon Aşka Veda
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

İnsan kirli bir nehirdir. Kirli bir nehri, kirlenmeden içine alabilmen için deniz olman gerekir.
ataç ikon Aşka Veda
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

İnsanın hası, beraberken değil, ayrılırken belli olur.
ataç ikon Aşka Veda
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...